Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια μολις ανανεωσα την καρτα ανεργιας μου ηλεκτρονικα!!!
ηταν πολυ ευκολο απλα ενα κλικ....
χρειαζεται να παω και απο τον οαεδ η ειμαι ενταξει? (μηπως πρεπει να παω να μου βαλουν το αυτοκολητακι της ημερομηνιας ληξης η οχι )

και 2 ερωτησεις σχετικα με το voucher:
1) ξερετε ποτε θα βγει η λιστα με τους επιλαχοντες για το 25-29?
2) για τους 7000 πτυχιουχους μπορουμε να δηλωσουμε απο τωρα?
υπαρχει καποιο λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Modechristo_13

Αν είναι να πας στον ΟΑΕΔ δεν έχει λογική η ηλεκτρονική ανανέωση της κάρτας!

 

Η λίστα με τους επιλαχόντες θα βγει έχοντος καλώς των πραγμάτων μετά τις 22/12/2014.

 

Για τις αιτήσεις στο νέο πρόγραμμα που ανακοίνωσε ο ΟΑΕΔ για 7.000 ανέργους ΑΕΙ-ΤΕΙ είναι από τις  22/12/2014 και μετά!

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2540&lang=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις αιτήσεις στο νέο πρόγραμμα που ανακοίνωσε ο ΟΑΕΔ για 7.000 ανέργους ΑΕΙ-ΤΕΙ είναι από τις  22/12/2014 και μετά!

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2540&lang=el

 

Ξέρεις τίποτα για νέο τουρισμού;

 

 

@d_gkal πας για ανανέωση στο οαεδ και σου δίνουν μία Α4 με το κλειδάριθμο αν δεν έχεις, δεν θέλει κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Modechristo_13

Αν είναι να πας στον ΟΑΕΔ δεν έχει λογική η ηλεκτρονική ανανέωση της κάρτας!

 

Η λίστα με τους επιλαχόντες θα βγει έχοντος καλώς των πραγμάτων μετά τις 22/12/2014.

 

Για τις αιτήσεις στο νέο πρόγραμμα που ανακοίνωσε ο ΟΑΕΔ για 7.000 ανέργους ΑΕΙ-ΤΕΙ είναι από τις  22/12/2014 και μετά!

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2540&lang=el

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...

επισης ο υπαλληλος οταν εβγαλα την καρτα πριν 3 μηνες μου εκανε λαθος ενα ψηφιο στο ΑΜΚΑ  το οποιο το ειδα αργοτερα....

θεωρειτε πως πρεπει να περασω απο τον οαεδ για διορθωση γιατι ηλεκτονικα απο τι ειδα δεν αλλαζει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για 7.000 ανέργους πτυχιούχους Πανεπιστημίων/ΤΕΙ σε συνεργασία με το Υπουργείο Ανάπτυξης και το Υπουργείο Παιδείας

 

Νέο πρόγραμμα ανακοίνωσε ο ΟΑΕΔ .

Ο ΟΑΕΔ συνεχίζει να εκτελεί επιλεκτικά προγράμματα μόνο για λίγους έχοντας σαν όρο για ακόμη μία φορά όπως και στο voucher 29-64, ότι οι πάροχοι για να μπορούν να συμμετέχουν θα πρέπει να έχουν βγάλει 1.200.000€ τα 3 τελευταία χρόνια.

Το έργο συνεχίζετε και για 2ο πράξη!

 

Τι παραπανω γνωριζετε για αυτο το προγραμμα?

φαινεται πολυ ενδιαφερον για εμενα μιας και λογω λαθους στο δηλωθεν εισοδημα αποκλειστηκα απο το voucher 18-24...

Το θεωρητικο μερος θα γινει σε κεκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Πληρώθηκε κανένας από το προηγούμενο voucher τουρισμού;

Έκλεισα 5 μήνες που τελείωσα την πρακτική και ακόμη περιμένω τα χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kathyrion

Ναι κανονικά όπως τα άλλα voucher είναι (θεωρία και πρακτική). Είναι πρόγραμμα του ΟΑΕΔ αυτό που υλοποιείται μόνο στην επαρχεία. Δεν το έχω δει αναλυτικά γιατί είδα τους όρους για να μπορούν να συμμετέχουν οι φορείς, που μας αποκλείουν εμάς και μου ανέβηκε η πίεση.

 

 

Maria_1987

Σε μας το τμήμα τελείωσε 16/10/2014 και πληρώθηκαν όλοι κανονικά τέλος Νοεμβρίου 2014.

5 μήνες για να πληρωθείς κάτι δεν πάει καλά!

Πάρε το SETE (www.sete.gr) ή την ΕΕΔΕ (www.eede.gr) με τον αριθμό του τμήματος και τον αρ. ΚΑΥΑΣ σου, ένα τηλέφωνο να δεις τι έχει γίνει με το τμήμα και καθυστερεί τόσο η πληρωμή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και πάλι!! politechnon θα ήθελα τα φώτα σου για ακόμα μια φορά! έχω τελειώσει με τα θεωρητικά από την προηγούμενη παρασκευή στις 15/12/2014. από τι εξαρτάται το πότε πληρωνόμαστε αρχικα?? φαντάζομαι πως δεν τους νοιάζει εάν ξεκινήσαμε ήδη την πρακτική και έχει τελειώσει ουσιαστικά η 1η από τις 3 συνολικές φάσεις...

Επίσης, η εταιρεία που έχω συνάψει την σύμβαση μ εχει ενημερώσει πως τις περισσότερες μέρες θα δουλεύω από το σπίτι, αλλα και σπιτι να μην ειμαι το αντικείμενο εργασίας είναι τέτοιο που δύσκολα θα βρίσκομαι στο γραφείο της εταιρείας πάνω απο 2 φορές το μήνα και αν!θα βρίσκομαι σε εταιρείες πελατών κυρίως! αυτό το λαμβάνουν υπόψιν τους εάν κάνουν έλεγχο η θα έχω πρόβλημα πιστεύεις?

ευχαριστώ προκαταβολικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lalala2

  1. Η πληρωμή σας εξαρτάτε από το πόσο γρήγορα και σωστά θα πάνε τα χαρτιά από το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης στο Υπουργείο.
  2. Το πρόγραμμα έχει 3 Φάσεις σύνολο με την θεωρία. Η πρακτική έχει 2 σκέλη και για το voucher 25-29, Α σκέλος 200 ωρών, Β σκέλος 250 ωρών.
  3. Βάση της πρόσκλησης πρέπει να είσαι σε συγκεκριμένο μέρος που κάνεις πρακτική και το δηλώνει το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης στο σύστημα του υπουργείου εξ’ αρχής. Θεωρητικά επιτρέπει αλλαγή τόπου πρακτικής για μεμονωμένες περιπτώσεις για εργοτάξιο και μόνο αλλά πρακτικά δεν είναι εφικτό γιατί πρέπει να ενημερωθεί το υπουργείο σε καθημερινή βάση, πράγμα ανέφικτο.

Η πρόσκληση δεν επιτρέπει από το σπίτι πρακτική σε καμία περίπτωση. Επιτρέπετε η τηλεκατάρτιση για απομακρισμένες περιοχές κτλ. στην θεωρία μόνο όχι στην πρακτική.

Σε περίπτωση ελέγχου σίγουρα θα έχεις πρόβλημα και εσύ και το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης (γιατί θα συνταχθεί αρνητική δήλωση λόγο απουσίας σου από τον χώρο πρακτικής). Εσένα θα σε κόψουν από το πρόγραμμα και του Κέντρο Δία Βίου Μάθησης θα του κόψουν χρήματα από αυτά που του αναλογούν στην καλύτερη περίπτωση.

Δεν το συνιστώ σε καμία περίπτωση να το κάνεις αυτό. Πρέπει να βρίσκεσαι στον χώρο πρακτικής!

 

Να μην ευχαριστείς για τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το νέο voucher των 7000, το έχω κοιτάξει λίγο και φαίνεται ίδιο με τα άλλα voucher επί της ουσίας.

 

Με επιφύλαξη γιατί το κοίταξα χθες:

 

Η διαφορά είναι ότι απευθύνεται μόνο σε ΑΕΙ/ ΤΕΙ και έχει θέσεις μόνο σε επαρχία. Τα κριτήρια είναι οι μήνες ανεργίας, το εισόδημα, ο βαθμός πτυχίου και αν είσαι πάνω ή κάτω από 26. Σε ισοβαθμία τους παίρνουν όλους, αλλιώς κλήρωση. 

 

Οι αιτήσεις ξεκινάνε από 22 Δεκεμβρίου και είναι μέχρι 14 Ιανουαρίου.

 

Επίσης παίζει να υπάρχει διαφορά στα λεφτά και τις ώρες πρακτικής.

 

Αναθεώρησις: Τελικά λήγει στις 14 Ιανουαρίου, όχι στις 15.

 

Στα λεφτά και στις ώρες φαίνεται να υπάρχει μεγάλη διαφορά. Οι ώρες θεωρίας είναι 208 αντί για 80 στο κανονικό, ενώ οι ώρες πρακτικής είναι 832 αντί για 450 στο κανονικό!! Τα εκπαιδευτικό επίδομα είναι 3.120 ευρώ, οπότε δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά. Το ωράριο δε μάλλον θα είναι 8ωρο.

 

Μετά λέει διάφορα περίεργα που δεν είμαι σε θέση να τα αναλύσω με σιγουριά. Μου δίνει την εντύπωση ότι δίνει περισσότερη αρμοδιότητα στους παρόχους για την επιλογή της επιχείρησης, ενώ βάζει στο παιχνίδι και ένα σύμβουλο εργασίας που θα συνεργάζεται με τον πάροχο. 

 

Επίσης κάτι λέει ότι μπορείς να αρχίσεις πρακτική παράλληλα με τα θεωρητικά, αν το ερμηνεύω σωστά.

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ενα εχω να πω ειναι πρωτη φορα που μπαινω σε τετοιο προγραμμα και εχω κανει 2 μερες θεωρια και ειλικρινα δεν παλευεται δεν περιμενα να ειναι τοσο χασιμο χρονου μεγαλη απογοητευση,εκτος οτι μαθαινεις ουσιαστικα κατι απλα για να μαθεις καθως οτι ειναι δεν προκειται να σου χρειαστει στην πρακτικη αλλα και τα περισσοτερα ειναι ευρεως γνωστα επειτα κανεις δεν ασχολειται αμα δεν θες παιζεις με το κινητο σου,ταμπλετ κανεις δεν λεει τιποτα καθολου οργανωση.ενταξει φυσικα δεν αποδιδω ευθυνες στο κεντρο η στον εκπαιδετη καθως κανενας απο τους 2 δεν μπορει να κανει τον παιδονομο και να κυνηγαει οποιον δεν παρακολουθει αλλα ενταξει θα μπορουσε να ηταν καπως διαφορετικο δεν ξερω πως θα περασουν ολες αυτες οι ωρες μεχρι να τελειωσει δεν ξερω αν ακουγομαι υπερβολικος η αν σε μενα ειναι μονο ετσι τα πραγματα αλλα απλα λεω την γνωμη μου.κανενας που τελειωσε τα θεωρητικα τωρα του προγραμματος να μου πει καμια γνωμη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτέρης Κ

 

Πρώτα απ’ όλα να σου ευχηθώ χρόνια σου πολλά για την πρόσφατη ονομαστική σου εορτή.

 

Αυτό που γνωρίζω από προσωπική μου εμπειρία είναι ότι σίγουρα στα προγράμματα αυτά που είναι προκαθορισμένα και δεν έχεις δυνατότητα να βάλεις νέα και διαφορετικά ή καινοτόμα ακόμα προγράμματα σπουδών και με καθηγητές με συγκεκριμένες γνώσεις, ενίοτε παλαιότερων εποχών, σίγουρα σε περιορίζει αφάνταστα.

Αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι μεγάλο ρόλο, στο ενδιαφέρον παρακολούθησης ενός μαθήματος, παίζει και ο καθηγητής, δηλαδή το πόσο ενδιαφέρον κάνει ένα μάθημα.

 

Επίσης οι καθηγητές πρέπει να χρησιμοποιούν, βάση τις πρόσκλησης, τεχνικές εκπαίδευσης όπως:

Σύνδεσης του αντικειμένου μάθησης με τις ανάγκες του ενδιαφέροντα καταρτιζομένου, η ανάπτυξη του κριτικού τρόπου σκέψης και οι αμφίδρομες σχέσεις εκπαιδευτών – καταρτιζομένων. Εκτός της τεχνικής της εισήγησης, οι εκπαιδευτικές τεχνικές που είναι σκόπιμο να χρησιμοποιηθούν είναι κυρίως εκείνες που αναπτύσσουν την ενεργητική συμμετοχή των καταρτιζομένων, όπως οι μελέτες περίπτωσης, οι μικρές πρακτικές εργασίας, το παίξιμο ρόλων, ο διάλογος, οι απαντήσεις σε ερωτήσεις, η προσομοίωση, η συζήτηση σε μικρές ομάδες. Οι τεχνικές αυτές θα πρέπει να επιλέγονται ανάλογα με το αντικείμενο και τους στόχους της διδακτικής ενότητας, το επίπεδο και το βαθμό συμμετοχής και είναι σκόπιμο να ποικίλλουν και να εναλλάσσονται στην διάρκεια κάθε διδακτικής ενότητας. Εν γένει οφείλουν να ακολουθούνται, επιστημονικά παραδεκτές τεχνικές με έμφαση στην καινοτομία.

 

Γι αυτό και η πρόσκληση ορίζει ότι πρέπει εσείς να αξιολογήσετε στο τέλος της θεωρίας τους καθηγητές και την σχολή και αυτό είναι ένα εργαλείο στα χέρια του Κέντρου Δία Βίου Μάθησης που μπορεί να αξιοποιήσει και να τοποθετήσει τους καταλληλότερους για το κάθε μάθημα.

 

Δεν είναι υπερβολικό για μένα σε καμία περίπτωση να λες την γνώμη σου από την δική σου σκοπιά, γιατί δεν είναι κακοπροαίρετη και λογικά σκεπτόμενοι, είναι προς βελτίωση των προγραμμάτων αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...