Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω μια ερώτηση με πήραν τηλέφωνο από άλλο ξεκ να πάω να ξεκινήσω με αυτούς σύμβαση ενώ έχω ήδη υπογράψει με άλλο καθώς έχω βρει και επιχείρηση αυτοί μου είπαν ότι είναι τελείως νόμιμο να κάνω διακοπή της σύμβασης και ότι θα το χειριστούν εξ ολοκλήρου αυτοί μου είπαν ότι μέχρι τις 22 μπορώ αν θέλω να δω και για άλλη επιχείρηση ακόμα είναι όντως νόμιμο ή θα μπλέξω σκέφτομαι να πάω διότι έχουν ξεκινήσει εκεί θεωρία ενώ σε αυτό που είμαι καλά Χριστούγεννα ίσως και χαρούμενο το νέο ετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Voucher  18-24 & voucher 25-29

Παρατείνεται από τη λήξη της έως και τη Δευτέρα 22/12/2014 και ώρα 11.55μ.μ. η προθεσμία ενεργοποίησης των επιταγών των ωφελουμένων.

 

Miracle Worker

Ναι, αν σου βάλουν ένσημα δυστυχώς.

 

λυτερηςκ

Αν έχεις υπογράψει σύμβαση και την έχει ανεβάσει στο Υπουργείο το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης, πρέπει  για να λυθεί η σύμβαση να σταλεί αίτημα στο Υπουργείο με κοινή συναίνεση  του ωφελουμένου και του Κέντρου Δία Βίου Μάθησης και να υπάρχει αιτιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εχω μια δυο ερωτησεις/επιβεβαιωσεις.

 

Αν θυμαμαι καλα αν ολοκληρωσεις τα θεωρητικα πληρωνεσαι κανονικα για τα θεωρητικα σωστα? ασχετα με το αν κανεις αργοτερα την πρακτικη

 

Ποσες ωρες μπορουμε να λειψουμε απο τις θεωριες. Ειναι ενα ποσοστο αλλα δεν θυμαμαι ποσο!

 

Και κατι ακομη! ποσα λεφτα ειναι μας δινουν για τις θεωριες? (25-29)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι απουσίες είναι 10% σε κάθε φάση οπότε 8 ώρες στη θεωρία

480Ε είναι τα χρήματα, υπολόγισε κάπου 370Ε καθαρά τώρα και τα 100Ε με την φορολογική δήλωση αν θα δικαιούσαι επιστροφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μικτά είναι 480Ε

παλιά είχε γραφτεί εδώ για 600μικτά 480καθαρά, είναι λάθος αποτι έμαθα

 

http://www.kek-anaptixi.gr/section-blog/109--voucher-2014-25-29-

Επιδόματα και πληρωμές ωφελούμενων

• 2.550€ για απόφοιτους ΑΕΙ/ΤΕΙ (480€ θεωρητική κατάρτιση & 2.070€ πρακτική άσκηση)

• 2.280€ για απόφοιτους δευτεροβάθμιας/ μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (480€ θεωρητική κατάρτιση & 1.800 € πρακτική άσκηση)

Οι πληρωμές των ωφελούμενων θα πραγματοποιηθούν σε τρεις φάσεις:

1η με την ολοκλήρωση της θεωρητικής κατάρτισης (480 €)

2η με την ολοκλήρωση 200 ωρών πρακτικής άσκησης (920€ ή 800€ ανάλογα το επίπεδο εκπαίδευσης με το οποίο θα έχει πραγματοποιηθεί η αίτηση)

3η με την ολοκλήρωση 250 ωρών πρακτικής άσκησης (1.150€ ή 1.000€ ανάλογα το επίπεδο εκπαίδευσης με το οποίο θα έχει πραγματοποιηθεί η αίτηση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spect~

Ναι πληρώνεσαι κανονικά.

10% δικαιούσαι να κάνεις απουσίες (80 ώρες μάθημα οπότε 8 ώρες).

480€ μικτά στο θεωρητικό σκέλος. Όλα τα ποσά που αναφέρει η πρόσκληση είναι μικτά!

Έχουμε πει είναι -20% φόρος που επιστρέφετε με την επόμενη φορολογική δήλωση και -3,6% χαρτόσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και μετα απορουν γιατι παμε κατα διαολου!

τελευταια ερωτηση -ελπιζω-. Εστω οτι τελειωνω τα θεωρητικα στην Κερκυρα μπορω να κανω την πρακτικη στην Αθηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spect~

Όχι. Κατά την αίτηση ορίζεις περιφέρεια υλοποίησης του προγράμματος. Π.χ. Αν δηλαδή έχεις κάνει αίτηση στην Κέρκυρα, υλοποιείς στην περιφέρεια που είναι η Κέρκυρα υποχρεωτικά.

Εννοείτε πως και το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης και η εταιρεία πρακτικής πρέπει να είναι στην περιφέρεια που έκανες την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση με πήραν τηλέφωνο από άλλο ξεκ να πάω να ξεκινήσω με αυτούς σύμβαση ενώ έχω ήδη υπογράψει με άλλο καθώς έχω βρει και επιχείρηση αυτοί μου είπαν ότι είναι τελείως νόμιμο να κάνω διακοπή της σύμβασης και ότι θα το χειριστούν εξ ολοκλήρου αυτοί μου είπαν ότι μέχρι τις 22 μπορώ αν θέλω να δω και για άλλη επιχείρηση ακόμα είναι όντως νόμιμο ή θα μπλέξω σκέφτομαι να πάω διότι έχουν ξεκινήσει εκεί θεωρία ενώ σε αυτό που είμαι καλά Χριστούγεννα ίσως και χαρούμενο το νέο ετος

Μηπως το κεκ ειναι το μαστερ κεκ γτ κ εμενα με πηραν μαλιστα μου ειπαν οτι δινουν κ δωρο οταν τους ειπα οτι εχω ηδη υπογραψει αλλου-εννοειται οτι θα σου ελεγαν οτι γινεται-.

Μια λεπτομερια στις συμβασεις που πηραμε στο 1ο μαθημα θεωριας (20 μερες αφου τις υπογραψαμε) ειχαν αλλαξει την ημερομηνια υπογραφης της συμβασης απο 10 νοεμβρη σε 18 νοεμβρη. Αυτο επιτρεπεται ?

 

Επισης οι 6 μηνες μετρανε απο την εναρξη της θεωριας ή της πρακτικης ?

Πχ εγω ξεκιναω πρακτικη 12 γεναρη και φτανω 10ο δεκαημερο ιουλιου - με εβαλαν 4ωρη. Επισης, ζητησα να με αλλαξουν αρχικα σε 5ωρη - μου ειπαν οτι δεν γινεται μονο 4ωρο ή 6ωρο γινεται μετα ειπα οκ 6ωρο και μου κανουν δεν γινεται πια να αλλαξει κτ γτ εχει ηδη σταλει σε υπουργειο (οντως ή βαριοντουσαν κ γτ οχι 5ωρο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...