Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολητεχνων, να σου θέσω ένα ερώτημα που είναι λίγο για την πάρτη μου; :-D   Είμαι στο Voucher AEI-TEI τώρα και κάνω την θεωρία και υπολογίζω γύρω στις 23-28 να πάω για την πρακτική. Όμως με πήραν και στα προσωρινά της Κοινωφελούς και θέλω να την κάνω για εκεί, γιατί εκτός των άλλων προνομίων και η εταιρία της πρακτικής δείχνει ότι δεν με χρειάζεται.

 

Αν το αφήσω να τρέξει μέχρι να με προσλάβουν στα Κοινωφελούς, παίζει να έχω κάποιο πρόβλημα; Γιατί ένας Κεκατζής μου είπε ότι διακόπτεται η κάρτα μόλις αρχίσει η πρακτική.

 

Μπορώ να κάνω μόνο την θεωρία και να πληρωθώ; Αν ναι, αρκεί να τελειώσει και το τελευταίο σεμινάριο ή πρέπει να κάνω και κάποιες μέρες πρακτικής. Τα ΚΕΚ παίρνουν τίποτα από αυτό;

 

Πιο πολύ ρωτάω γιατί ο ΚΕΚατζής είναι οικογενειακός γνωστός και έχουμε ήδη ψιλοαρπαχτεί κάνα δυο φορές και αν τον αδειάσω φοβάμαι ότι θα μας το κρατάει μανιάτικο. Πρόβλημα του βέβαια, αλλά αν είναι να αποφύγω τα μούτρα του, ας είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολητεχνων, να σου θέσω ένα ερώτημα που είναι λίγο για την πάρτη μου; :-D   Είμαι στο Voucher AEI-TEI τώρα και κάνω την θεωρία και υπολογίζω γύρω στις 23-28 να πάω για την πρακτική. Όμως με πήραν και στα προσωρινά της Κοινωφελούς και θέλω να την κάνω για εκεί, γιατί εκτός των άλλων προνομίων και η εταιρία της πρακτικής δείχνει ότι δεν με χρειάζεται.

 

Αν το αφήσω να τρέξει μέχρι να με προσλάβουν στα Κοινωφελούς, παίζει να έχω κάποιο πρόβλημα; Γιατί ένας Κεκατζής μου είπε ότι διακόπτεται η κάρτα μόλις αρχίσει η πρακτική.

 

Μπορώ να κάνω μόνο την θεωρία και να πληρωθώ; Αν ναι, αρκεί να τελειώσει και το τελευταίο σεμινάριο ή πρέπει να κάνω και κάποιες μέρες πρακτικής. Τα ΚΕΚ παίρνουν τίποτα από αυτό;

 

Πιο πολύ ρωτάω γιατί ο ΚΕΚατζής είναι οικογενειακός γνωστός και έχουμε ήδη ψιλοαρπαχτεί κάνα δυο φορές και αν τον αδειάσω φοβάμαι ότι θα μας το κρατάει μανιάτικο. Πρόβλημα του βέβαια, αλλά αν είναι να αποφύγω τα μούτρα του, ας είναι.

Σε όλο το πρόγραμμα voucher (θεωρία και πρακτική) ανανεώνεται κανονικά η κάρτα ανεργίας και συνεχίζεις να θεωρείσαι άνεργος. 100% σίγουρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την διαπραγματευση να το αφησετε γτ ειναι μεγαλη μουφα τα χρηματα υπαρχουν ουτως η αλλιως. Εμεις δεν εχουμε πληρωθει ακομα γτ το κεκ μας τα εστειλε 27/5 ενω τελιωσαμε 25/3 , την μεγαλυτερη ευθηνη στις καθθυστερησεις την εχουν τα κεκ το υπουργειο πληρωνει με τη σειρα που το εκαστοτε κεκ στελνει τα χαρτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πόλυτα..Είναι μεγάλη μούφα η δήθεν καθυστέρηση λόγω της διαπραγμάτευσης..Τα λεφτά είναι ήδη δεσμευμένα απο το πρόγραμμα ΕΣΠΑ 2007-2013 και δεν έχουν καμοία σχέση με την πορεία των διαπραγματεύσεων...Ο κόσμος να χαλάσει τα λεφτά αυτα θα τα πάρουμε γιατί πολύ απλά είναι χρήματα της Ε.Ε και δε μπορεί κανείς να βάλει χέρι σε αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πόλυτα..Είναι μεγάλη μούφα η δήθεν καθυστέρηση λόγω της διαπραγμάτευσης..Τα λεφτά είναι ήδη δεσμευμένα απο το πρόγραμμα ΕΣΠΑ 2007-2013 και δεν έχουν καμοία σχέση με την πορεία των διαπραγματεύσεων...Ο κόσμος να χαλάσει τα λεφτά αυτα θα τα πάρουμε γιατί πολύ απλά είναι χρήματα της Ε.Ε και δε μπορεί κανείς να βάλει χέρι σε αυτά..

Ακριβως αυτο φιλε μου κ μαλιστα ακομα κ του κεκ τοτε που καναμε τη θεωρια μας ελεγαν ακριβως αυτο οποτε..... αφηστε τα σαπια αν βαριοσαστε στα κεκ να στειλετε τα χαρτια οταν τελειωνουν τα τμηματα κ περιμενετε να τα στειλετε ΟΛΑ μαζι ειναι αλλη υποθεση. Σε εμας εστειλαν ολα μαζι χαρτια αει/τει και αποφοιτους λυκειου/ιεκ  το παιδι που εχει τελειωσε το βαουτσερ (αποφοιτος ιεκ) εχει παρει μονο θεωρια γτ θα πληρωθει μαζι με εμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, στο voucher πτυχιούχων που είναι σε εξέλιξη, γνωρίζει κανείς αν κατα την πρακτική επιτρέπεται το σπαστό 8ωρο ωράριο? Περιμένω βέβαια απάντηση απο το κεκ στο οποίο κάνω τη θεωρία, αλλά είπα μήπως γνωρίζει κάποιος ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το κεκ ακομα να στειλει τα χαρτια μου απο οτι εχω καταλαβει, και λεω απο οτι εχω καταλαβει γιατι το κεκ ριχνει ευθηνες στο υπουργειο και το υπουργειο στο κεκ και ειναι δυσκολο να βγαλω συμπερασμα. Εντωμεταξυ το ιδιο προβλημα ειχα και με τα χαρτια της θεωρίας οπου ειχαν "χαθει" ...

 

Δεν θελω καν να σκεφτομαι ποτε θα παρω την δευτερη δοση...αν παρω την πρωτη μεσα στον ιουλιο θα πρεπει να λεω και ευχαριστω με αυτους που εμπλεξα. Καλα το υπουργειο δεν κανει τιποτα, τους αφηνει ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια... για εμας που περιμενουμε την επιστροφη απο την πρακτικι του 2014 τι ακριβως γινετε ? εμενα στην επιστροφη μ βγαζει το ποσο αλλα εκει που θα επρεπε να λεει ημερομηνια καταβολης λεει το εξης μηνυμα  <<ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ.>> γιατι ετσι ? ειναι κ σε αλλους ετσι ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μαρια ετσι γραφει.τουλαχιστον και σε μενα.  θεωρητικα πρεπει να τσεκαρουν τα στοιχεια και αυτοι και να συμφωνουν. γιατι μπορει ο καθενας να δηλωνει οτι θελει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια απορια. Μια στο κεκ μας ειπε οτι θα παρουμε επιστροφη φορου φετος για την θεωρια που καναμε τελη του 14. Ενω εμεις για την θεωρια πληρωθηκαμε το μαρτιο του 15. Λογικα του χρονου δεν θα τα δηλωσουμε εφοσον αλλαξε χρονια και φαινεται στον λογαριασμο μας? Η επειδη η θεωρια εγινε μεχρι τον δεκεμβριο του 14 θα μετρησουν αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια... για εμας που περιμενουμε την επιστροφη απο την πρακτικι του 2014 τι ακριβως γινετε ? εμενα στην επιστροφη μ βγαζει το ποσο αλλα εκει που θα επρεπε να λεει ημερομηνια καταβολης λεει το εξης μηνυμα  <<ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ.>> γιατι ετσι ? ειναι κ σε αλλους ετσι ?

Kαι μενα ετσι γραφει , παντως αν μας ζητησουν αποδειξη απο την εφορια εγω δεν εχω παρει απο τα ΚΕΚ για τα λεφτα της πρακτικης , μονο περσυ πηρα για τα λεφτα απο τα θεωρητικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...