Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα τελειωσα και εγω.Πηγα τα χαρτια στο κεκ.Ρωτησα καποια πραγματα.Με ειπαν τα λεφτα θα τα παρουμε ολα σε 15 μερες 100%.Επισης οι κρατησεις ειναι 20% και θα τα παρουμε πισω αρχες 2015.Για νεα προγραμματα θα ξανακανω τα χαρτια και θα τα παω σε 10 μερες και αν βγει νεο προγραμμα θα με παρουν αμεσως μιας και τοσο καιρο σαν ανεργος ειμαι.Μακαρι να μπουν σε 15 μερες τα 1600 ευρο να ειμαστε κομπλε

 

 

Φιλε μου και εγω στο ιδιο προγραμμα ειμαι. Πολυ αισιοδοξους τους βλεπω..... Η μεσω υπουργο εχουνε η αστρολογο τον Χορταρεα. Τετοια αισιδοξια ουτε του παπα να μην τη πεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε μου και εγω στο ιδιο προγραμμα ειμαι. Πολυ αισιοδοξους τους βλεπω..... Η μεσω υπουργο εχουνε η αστρολογο τον Χορταρεα. Τετοια αισιδοξια ουτε του παπα να μην τη πεις :P

Θα δουμε φιλε μου.Οτι θα τα παρουμε θα τα παρουμε τωρα σε 15 μερες σε 5 μηνες θα δειξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τυχαία βρήκα το forum και τελικά συνειδητοποιώ ότι είμαστε πολλοί σε αυτή την κατάσταση...Δεν βλέπω πρόσφατες αναρτήσεις, μήπως πήρατε τα λεφτά και είστε σε εξωτικά νησιά...? Χαχαχα...Αστειάκι...

Η κατάσταση είναι τραγική...για γέλια και για κλάμματα...Εμείς ξεκινήσαμε θεωρία 25 Αυγούστου και σε λίγες μέρες τελειώνει και η πρακτική και ακόμα ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τελειώσει την πρακτική από τις 23 Δεκέμβρη, πέρασα σήμερα από την τράπεζα για μια δουλειά και έριξα μια ματιά στον λογαριασμό. Μόνο τα χρήματα της θεωρίας βρίσκονταν μέσα! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τελειώσει την πρακτική από τις 23 Δεκέμβρη, πέρασα σήμερα από την τράπεζα για μια δουλειά και έριξα μια ματιά στον λογαριασμό. Μόνο τα χρήματα της θεωρίας βρίσκονταν μέσα! :(

δεν έχει ξεκινήσει η αποπληρωμή της πρακτικής ακόμα.μέσα στο μήνα λένε θα αρχίσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν κάνει σε κανέναν πρόσληψη μετά το τέλος του προγράμματος; Όσους γνωστούς μου ρώτησα τους είπαν δεν θα τους κρατήσουν γιατί είναι πολλά τα λεφτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέτοια ενημέρωση έχω και εγώ Μιχάλη. Μάλιστα άκουσα (από την υπεύθυνη του ΚΕΚ μου) ότι η διαδικασία θα ξεκινήσει από 15.02.2014 άρα ελπίζω να είμαι μέσα στα πρώτα group.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέτοια ενημέρωση έχω και εγώ Μιχάλη. Μάλιστα άκουσα (από την υπεύθυνη του ΚΕΚ μου) ότι η διαδικασία θα ξεκινήσει από 15.02.2014 άρα ελπίζω να είμαι μέσα στα πρώτα group.

εχθές μίλησα με το υπουργείο.είπε οι πληρωμές λογικα θα ξεκινήσουν σύντομα και ότι θα πάνε πολυ αργά γιατί δεν έχουν άτομα.και ότι το πρώτο μήνα θα πληρώσουν όσους τέλειωσαν νοέμβρη και πάει λέγοντας.εγώ που τέλειωσα 2 δεκέμβρη υπολογίζω τέλος μάρτη περίπου.με την προυπόθεση ότι θα αρχίσουν αυτή την εβδομάδα πάντα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κρασιά δλδ!

εγώ το λέω αυτό για μένα γιατί οι πιο πολλοί απο το τμήμα μου τελειώσαν τέλη δεκέμβρη. μπορεί και γενάρη. οπότε θα άργησαν να τα στείλουν τα χαρτιά. εσυ μπορεί να τα πάρεις πιο πριν μην σε απογοητεύω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω τα ποσά που περιμένουμε για τη πληρωμή της πρακτικής, και το που πήγαν αυτά που θα "λείπουν" και θα ρωτάνε ένα σωρό άτομα. Σε αυτό έχω βάλει και τα έξοδα χαρτοσήμου 3,6% που σύμφωνα με τον nikostmg δεν θα επιστραφούν, που είναι το σχεδόν σίγουρο.

vouche4.png

Δηλαδή 1528 απο Λύκειο και 1757,2 απο ΑΕΙ.

 

Αυτά για όοοοταν μπουν τα χρήματα, που δε νομίζω να είναι σύντομα.

Μη ξεχνάτε οτί με ένα πρόχειρο υπολογισμό απο την επιταγή στην αγορά εργασίας, που είναι 35.000 άτομα, επι ~1550-1750€ για τον καθένα (πρακτική μόνο), βγαίνει ένα ποσό ~60 εκατομμύρια ευρώ. Και πρόκειται για ευρωπαϊκά -"ξένα"- χρήματα, οπότε με ένα επιτόκιο πχ 1%, βγαίνουν ποσά 600.000€ (τον χρόνο), και αν δηλαδή καθυστερήσεις να τα δώσεις μερικούς μήνες, βγάζεις μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ, απο ΑΕΡΑ, απο κάτι που ΔΕΝ είναι δικό σου.

Και σε αυτό αν βάλεις, τα συνολικά χρήματα 2400-2700, ή αν βάλεις και άλλα προγράμματα πχ τουρισμού κτλ κτλ ή μεγαλύτερα επιτόκια, καταλαβαίνεται οτι βγαίνουν τεράστια ποσά, μέσα σε λίγους μήνες.

Προσωπική -καχύποπτη!- σκέψη αυτή, μη νομίζετε οτί τα ξέρω και απο μέσα..

Οπότε θα καθυστερήσουν τα χρήματα. Θα αρχίσουν να δίνουν λίγα λίγα να έχουμε ελπίδες, και θα τα δώσουν τα πολλά τον τελευταίο μήνα πριν τις εκλογές πιστεύω για ευνόητους λόγους......

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...