Προς το περιεχόμενο

Black Desert Online


Anxisfanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό συμβαίνει μεταξύ άλλων εν μέρη επειδή το παιχνίδια έχει πολύ πιο πλούσιο terrain σε σχέση με άλλα. Σε άλλα υπάρχει ένα range που εμφανίζονται λεπτομέρειες στο terrain, απλά στο black desert συμβαίνει από την μία να βλέπεις πολλές και διάφορες λεπτομέρειες (px χορτάρια θάμνους κλπ) από πολύ μακριά, από την άλλη δεν έχει στανταρ range που μπορεί να εμφανιστεί κάτι (ξαφνικά δλδ μπορεί δίπλα σου καθώς προχωράς ένας θάμνος να αποκτήσει πιο πλούσιο φύλλωμα κλπ).

 

Εμένα προσωπικά ουδέποτε με ενόχλησε στο παραμικρό, μη σας πω το προτιμώ πολύ σε σχέση με το να έχεις ένα κύκλο γύρω σου στον οποίο βλέπεις χορτάρια και έξω από αυτόν τίποτα (αυτό που συμβαίνει στα περισσότερα άλλα MMO).

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι παραπονιούνται γι αυτό, ενώ δεν τους ένοιαζε το άθλιο terrain που είχαν άλλα games συγκριτικά.

 

Επίσης λατρεύω το γεγονός ότι κουνιούνται όλα όταν φυσάει αέρας κλπ.

 

p.s Το High End Mode μειώνει αρκετά αυτό το φαινόμενο, αλλά πρέπει να έχεις high end pc αν δεν θέλεις να παίζεις με 20 fps...

Δεν έχεις παίξει ESO

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 631
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχεις παίξει ESO

 

Έχω παίξει, αλλά σόρυ το detail στο terrain δεν συγκρίνεται. Και επίσης υπάρχει και ο κλασσικός κύκλος πέρα από τον οποίο το terrain μειώνεται δραστικά και είναι πολύ αισθητό. Μπορεί να υπάρχει και στο bdo, απλώς εγώ προσωπικά για πρώτη φορά δεν το έχω προσέξει/ δεν με έχει ενοχλήσει που σημαίνει ότι είναι πολύ πιο ευρύς ή ενδεχομένως λειτουργεί διαφορετικά. Υπάρχουν πολλές στιγμές που βλέπω λεπτομέρειες στο terrain ως "εκεί που φτάνει το μάτι" κυριολεκτικά.

 

Βάλε σε αυτά το γεγονός ότι υπάρχουν έντονα καιρικά φαινόμενα στα οποία το terrain ανταποκρίνεται με φυσικό τρόπο.

 

Επομένως μπορεί το terrain στο ESO να είναι σε καλύτερο επίπεδο από τα περισσότερα, αλλά η ποσότητα και η ποιότητα του terrain δεν συγκρίνονται με το BDO και πάλι. Δεν μιλάω αισθητικά φυσικά, αισθητικά είναι εντελώς υποκειμενικό, μιλάω καθαρά από γραφικής άποψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει, αλλά σόρυ το detail στο terrain δεν συγκρίνεται. Και επίσης υπάρχει και ο κλασσικός κύκλος πέρα από τον οποίο το terrain μειώνεται δραστικά και είναι πολύ αισθητό. Μπορεί να υπάρχει και στο bdo, απλώς εγώ προσωπικά για πρώτη φορά δεν το έχω προσέξει/ δεν με έχει ενοχλήσει που σημαίνει ότι είναι πολύ πιο ευρύς ή ενδεχομένως λειτουργεί διαφορετικά. Υπάρχουν πολλές στιγμές που βλέπω λεπτομέρειες στο terrain ως "εκεί που φτάνει το μάτι" κυριολεκτικά.

 

Βάλε σε αυτά το γεγονός ότι υπάρχουν έντονα καιρικά φαινόμενα στα οποία το terrain ανταποκρίνεται με φυσικό τρόπο.

 

Επομένως μπορεί το terrain στο ESO είναι σε καλύτερο επίπεδο από τα περισσότερα, αλλά η ποσότητα και η ποιότητα του terrain δεν συγκρίνονται με το BDO και πάλι. Δεν μιλάω αισθητικά φυσικά, αισθητικά είναι εντελώς υποκειμενικό, μιλάω καθαρά από γραφικής άποψης.

 

 

Εδώ οι ίδιοι οι developers το παραδέχονται οτι υπάρχει pop in, ούτε υποκειμενικό είναι ούτε τίποτα. και ποιο το νόημα του κύκλου που λές απο την στιγμή που υπάρχει το view distance κτλ?

 

Το παιχνίδι αντιμετοπίζει σοβαρό πρόβλημα με το pop in το οποίο δεν το λέω μόνο εγώ αλλα χιλιάδες κόσμος στα forums... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ οι ίδιοι οι developers το παραδέχονται οτι υπάρχει pop in, ούτε υποκειμενικό είναι ούτε τίποτα. και ποιο το νόημα του κύκλου που λές απο την στιγμή που υπάρχει το view distance κτλ?

 

Το παιχνίδι αντιμετοπίζει σοβαρό πρόβλημα με το pop in το οποίο δεν το λέω μόνο εγώ αλλα χιλιάδες κόσμος στα forums... 

 

1- Υποκειμενικό είναι το κατά πόσο σου αρέσει αισθητικά κάτι, όχι το pop in. Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο.

 

2- Η ακτίνα που φτάνει το terrain στα περισσότερα παιχνίδια εκτός BDO, ακόμη και στο max distance setting, είναι έντονα αισθητή. Προσωπικά τουλάχιστον αυτό με ενοχλούσε περισσότερο.

 

Απλά επισημαίνω κάποια πράγματα γιατί μου κάνει εντύπωση το πόσο πολύ σας ενοχλεί μια τέτοια λεπτομέρεια. Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι συμβαίνει, ούτε το γεγονός ότι φαίνεται να ενοχλεί αρκετό κόσμο. 

 

Να ήταν ένας βράχος να εμφανιστεί από το πουθενά να πω οκ, αλλά το πως το να εμφανίζονται μερικά φύλλα στους θάμνους γύρω ή λίγα χορταράκια παραπάνω σας ενοχλεί τόσο, αυτό δεν έχω καταλάβει. :P

 

Φυσικά και θα ήταν καλύτερο να μην υπήρχε και φυσικά καλό θα ήταν να το φτιάξουν δε λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι μόνο βράχος, είναι και παίχτες, και npcs κτλ... άντε στις πόλεις το καταλαβαίνω, αλλα στην επαρχία? too much

 

Α οκ, τότε τα παίρνω πίσω αυτά που είπα xD. Ίσως δεν έχει τύχει σε μένα, μόνο κάποια npcs σε μεγάλες πόλλεις (στις μεγάλες πόλεις ίσως είναι και παίχτες τώρα που το σκέφτομαι..). Αν ρίξεις τα settings βελτιώνεται καθόλου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, τότε τα παίρνω πίσω αυτά που είπα xD. Ίσως δεν έχει τύχει σε μένα, μόνο κάποια npcs σε μεγάλες πόλλεις (στις μεγάλες πόλεις ίσως είναι και παίχτες τώρα που το σκέφτομαι..). Αν ρίξεις τα settings βελτιώνεται καθόλου?

 

Το προσπάθησα, όντος με το high end mode φαίνεται να ελαχιστοποιέιται κάπως αλλα έχει τρομερό αντίκτυπο στα fps...

 

Δεν ξέρω αν είδες το post ου χθές, τους έστειλα μνμ και είπαν οτι το γνωρίζουν και ελπίζουν να φτιαχτεί σύντομα.

 

Το παιχνίδι είναι πολύ όμορφο αλλα το χαλάει to pop in, είναι θέμα μηχανής γραφικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχεις δίκαιο ναι.. Έχουμε ένα πολύ ωραίο mmo.. Και ψάχνουμε να μας χαλάει κάτι :ρ... Παντός εμένα με χάλαει μόνο το p2w Gili costume....

Δεν βαλανε craftable counter η κανω λαθος?Η αληθεια ειναι οτι εχω κανει λιγο pvp γιατι εχω γινει θυσια στο βωμό του farm που χρειάζεται το γκειμ για τοπ gear + οτι ο wizzard μου ειναι λιγο αδιάφορος και φαρμαρω για instagear στον ninja η blader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαλανε craftable counter η κανω λαθος?Η αληθεια ειναι οτι εχω κανει λιγο pvp γιατι εχω γινει θυσια στο βωμό του farm που χρειάζεται το γκειμ για τοπ gear + οτι ο wizzard μου ειναι λιγο αδιάφορος και φαρμαρω για instagear στον ninja η blader.

και εγώ wizard παίζω μέχρι να βγει Ninja... Είναι πολύ καλός ο wizard mass pvp.. Σε 1vs 1 πρέπει να έχεις καλό gear και μα το νιώθεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ wizard παίζω μέχρι να βγει Ninja... Είναι πολύ καλός ο wizard mass pvp.. Σε 1vs 1 πρέπει να έχεις καλό gear και μα το νιώθεις

Καλα γενικα το game ειναι πολυ gear dependent!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να δουμε τι λεει κι αυτο το mmo...Θα το βαλω να κατεβαινει να το δοκιμασω με κανα guest pass. Υπαρχει καποιο ink για τον client διοτι αφου δεν εχω αγορασει το παιχνιδι δεν μου εχει επιλογη στο account να το κατεβασω.

xwris guest pass den mporeis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...