Προς το περιεχόμενο

Black Desert Online


Anxisfanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 631
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν πολλά κλισέ και πολλά πράγματα που θεωρούμε δεδομένα ενώ δεν είναι έτσι. Οι εταιρίες με την ανικανότητά τους μας κάνουν να πιστεύουμε ότι το τάδε είναι εφικτό και το άλλο όχι (βγαίνει ο Τσίπρας από μέσα μου).

 

Και στα FPS υποτίθεται ότι μέσες άκρες όλα έχουν το ίδιο gameplay με άλλα γραφικά και η ιστορία τους είναι αδιάφορη. Η valve και το Half-life έχουν ελαφρώς αντίθετη άποψη.

 

Σε σχέση με το story καταλαβαίνω αυτό που λες σε σχέση με τον "εγωκεντρικό" χαρακτήρα που έχει ένα single player σε σχέση με ένα mmo οπότε η όλη "επικότητα" γίνεται από δύσκολη εώς αδύνατη. Όχι όμως δε μπορώ να δεχτώ ότι έχει φτάσει η τεχνολογία εδώ που έχει φτάσει και δεν μπορούν τα μεγάλα κεφάλια να βρουν ένα τρόπο να φτιάξουν ένα διαδραστικό κόσμο που εξελίσσεται με βάση τους παίκτες και τις επιλογές τους. Δε γίνεται η πρώτη και η τελευταία επιλογή σου να είναι το faction που διαλέγεις όταν σε μερικούς μήνες βγαίνουν οι πρώτοι VR τίτλοι.

 

Ναι οκ ακούγεται κλισέ το σώσιμο του κόσμου αλλά αυτό το παίρνουμε σαν δεδομένο στο 99,9% των games/ταινιών/anime ότι θα υπάρχει. Το θέμα είναι η παρουσίαση αυτού του κλισέ και η εξέλιξή του. Και η sailormoon και ο Himura μέσες άκρες τον κόσμο σώζαν. 

 

Σε σχέση με το grind διαφωνώ κάθετα. Ναι δεν είναι 24/7 fun αν θες να είσαι competitive, αλλά αν το πασπαλίσεις με λίγο RNG ώστε να έχεις κάποιες "ουάου" στιγμές, κάνεις ένα σωστό progressive itemisation και δίκαια rewarding loot tables και παράλληλα όλο αυτό το grind έχει κάποιο purpose (να ψιλοακολουθεί δηλαδή τον "κύκλο" που ανέφερα παραπάνω) τότε μπορεί να μοιάζει λιγότερο βαρετό από το να σπας πέτρες σε λατομείο με σκοπό να σπάσεις τις περισσότερες πέτρες από τους υπόλοιπους γιατί...έτσι.

 

 

Συνοψίζοντας, γενικά νιώθω ότι οι developers αδιαφορούν και γι'αυτό βλέπω το ίδιο και το ίδιο παιχνίδι ξανά και ξανά. Τα ίδια λάθη στα δικά μου τουλάχιστον μάτια.

Ο ένας κάνει wow-clone, ο άλλος tera-clone και ο τρίτος L2-clone ενώ κανένα από τα 3 παιχνίδια δεν πέτυχε (πολύ σχετική η επιτυχία τουλάχιστον σε σχέση με το tera) γιατί ήταν "τέλειο" αλλά επειδή με τον α ή το β τρόπο είχαν κάποια ξεχωριστά χαρακτηριστικά που τα έβλεπες πρώτη φορά ή τέλος πάντων τα έβλεπες πρώτη φορά σωστά υλοποιημένα.

Αντί λοιπόν να πάνε να αντιγράψουν ΜΟΝΟ τα θετικά από διάφορα games κάναν copy paste και τα αρνητικά τους. Για παράδειγμα εχω πολύ μεγάλη περιέργεια να μάθω για παράδειγμα πόσα παιχνίδια έχουν κυκλοφορήσει μετά το WoW που συνδίαζαν τα soulbound on drop items με την ύπαρξη του AH που σαν έννοιες είναι τελείως ασύμβατες.

 

Anyway δεν είναι κακό παιχνίδι. Μπορώ άνετα να φανταστώ κόσμο να το διασκεδάζει όπως το διασκέδασα και γω στην αρχή αλλά δε φέρνει και καμιά επανάσταση (που τη περιμένουμε πολύυυυυυυ καιρό τώρα).

 

Edit: Σόρρυ για το spam. Κλείνω εδώ εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι αυτο κι εγω εχω αποδεχτει πλεον ορισμενα πραγματα σχετικα με τα mmo's και βαση αυτων κινουμαι.

 

Πρωτον δεν περιμενω την επανασταση απο κανενα. Ειτε με, ειτε χωρις παντεσπανι.

 

Δευτερον το καθενα ειναι αυτο που ειναι σε gameplay, lore. combat, animations κλπ οποτε ειτε μ αρεσει και παιζω ειτε οχι και το παραταω, αλλα πλεον χωρις γκρινιες και συγκρισεις.

 

Τριτον δεν παιζω επαναλαμβανομενο content οπως daily quests-dungeons κλπ μονο και μονο επειδη δεν υπαρχει καινουριο content κι αναγκαζομαι να ανακυκλωνω αιωνια το ηδη υπαρχον. Πλεον την κανω με ελαφρα κι επιστρεφω οταν κρινω οτι υπαρχει λογος να το κανω. Ετσι παρολο που εχω δοκιμασει σχεδον το συνολο των mmo απο EQ1 και μετα, εχω καταληξει σε WoW, ESO, GW2 και μια ιδεα απο WS, τα οποια παιζω οποτε αισθανομαι οτι εχουν κατι καινουριο να μου δωσουν.

 

Ταυτοχρονα βεβαια συνεχιζω και δοκιμαζω οτι νεο και υποσχομενο βγαινει, αλλα πλεον παντα τηρω τα παραπανω.

 

Οι τραγικες εποχες που μετρουσα (και ηξερα) ποσα πλακακια εχει η orgrimmar περασαν ανεπιστρεπτι...

Επεξ/σία από Mamatereza
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim777 Νομιζω γενικα βιαστικες να κρινεις το παιχνιδι,εχεις σχηματισει μια αποψη τυπου ign που εκανε ενα ριβιου με εναν τυπα που επαιξε 5 μερες για να σχηματισει αποψη για ενα παιχνιδι που ειναι στημενο πανω στο gvg το οποιο δεν ειναι καν μεσα στο παιχνιδι,εγω παιζω απο το release σχετικα casual λογω δουλειας και ακομα κανω google πραγματα που αγνοω και ειναι core aspects του παιχνιδιου.

 

Οσων αφορα το grind,σοβαρα ποιος competitive min/maxer hardcore οπως θες πες τον θα ασχολουνταν με random drops και δεν θα πηγαινε καρφι για το BiS οσο πιο γρηγορα μπορει ωστε να βγει κυριος να κανει το pevepe του?Καποια mechanics των mmo ειναι δυσκολο να αλλαξουν διοτι ολο το concept βασιζεται πανω στο time invest/reward και οχι τοσο στο risk/reward και αυτο αφορα κυριως τα theme park γιατι σε ενα sandbox οπως το bdo υπαρχει και το risk,δοκιμασε πχ να φαρμαρεις σε ενα καλο σποτ χωρις gear η καποιο guild να σε υποστηριξει και ειναι βεβαιο πως θα φας χωμα σε ενα 5λεπτο!

 

Τελος οσων αφορα το story,ναι και στο bdo υπαρχει ενα υποτιθεμενο story με πολυ καλα cinematic και κακους διαλογους!Το στορυ ομως σε ενα mmo ποσο μαλλον σε ενα sandbox το διαμορφωνει το community του server,τα top guilds,τα siege,τα pk για τα hotspot κοκ!Τελειο mmo δεν παιζει να βρεις,τσεκαρεις τι σου αρεσει και ασχολεισαι με τον καλυτερο "πρεσβευτη" του ειδους μεταξυ sandbox και themepark.WoW vs BdO vs GW2 πχ ειναι μια τερμα ατοπη συγκριση τυπου πορτοκαλια μπανανες μηλα,ναι ολα ειναι φρουτα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσων αφορα το grind,σοβαρα ποιος competitive min/maxer hardcore οπως θες πες τον θα ασχολουνταν με random drops και δεν θα πηγαινε καρφι για το BiS οσο πιο γρηγορα μπορει ωστε να βγει κυριος να κανει το pevepe του?Καποια mechanics των mmo ειναι δυσκολο να αλλαξουν διοτι ολο το concept βασιζεται πανω στο time invest/reward και οχι τοσο στο risk/reward και αυτο αφορα κυριως τα theme park γιατι σε ενα sandbox οπως το bdo υπαρχει και το risk,δοκιμασε πχ να φαρμαρεις σε ενα καλο σποτ χωρις gear η καποιο guild να σε υποστηριξει και ειναι βεβαιο πως θα φας χωμα σε ενα 5λεπτο!

 

Νομίζω αρκετές γενικολογίες έγραψα που θα ταίριαζαν στο mmorpg thread και είναι άδικο για το συγκεκριμένο thread οπότε να κάνω 2 πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις σε σχέση με το παράδειγμα που γράφεις.

 

1) Τι ακριβώς να φαρμάρω? Σε τι drops μπορώ να ελπίζω σε ένα καλό spot? Mythical weapons? Legendary armors? 

2) Αν φάω χώμα στο 5λεπτο τι χάνω εγώ και τι κερδίζει το guild που με σκότωσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αρκετές γενικολογίες έγραψα που θα ταίριαζαν στο mmorpg thread και είναι άδικο για το συγκεκριμένο thread οπότε να κάνω 2 πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις σε σχέση με το παράδειγμα που γράφεις.

 

1) Τι ακριβώς να φαρμάρω? Σε τι drops μπορώ να ελπίζω σε ένα καλό spot? Mythical weapons? Legendary armors? 

2) Αν φάω χώμα στο 5λεπτο τι χάνω εγώ και τι κερδίζει το guild που με σκότωσε?

1)Blackstones πχ που σου επιτρεπουν να βελτιωσεις το παρον gear σου,witch earing,ogre necklace κοκ,οι ονομασιες δε νομιζω εχουν καποια σημασεια,επισης στα world boss σαφως και πεφτει το αναλογο gear και ειναι θεμα χρονου να εισαι KoS απο τα μεγαλα guild που θα τα θελουν για παρτη τους.

 

2)κερδιζει το spot προφανως και το αναλογο loot.Εσυ χανεις καποιους πολυ ακριβους κρυσταλους για την ωρα αναλογα με το gear σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα θα συμπληρώσω τον απο πάνω στο

1)έχει drops που κοστίζουν 5 εκ +  και είναι σε συγκεκριμένα σημεία που πέφτουν αλλά pk υπάρχει ακόμα και στο πιο είναι πιο καλό σημείο για xp, το παιχνίδι είναι ενα καθαρό pvp game όπως ήταν το L2. 

2) χάνεις και xp όταν σε τρώνε εκτός και άμα έχει war.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή δεν ενθουσιάστηκα αλλά όσο προχωράς γίνεται καλύτερο. Οι χαρακτήρες (polygons) και οι πόλεις είναι φοβερά λεπτομερείς. Θυμίζει και το Lineage 2 όπως αναφέρθηκε. Γενικά οι μηχανισμοί του ArcheAge νομίζω πως ήταν καλύτεροι (housing/farming/trading κτλ) από την άποψη ότι στο BDO δεν είναι τόσο immersive αλλά ίσως έχει άλλα στοιχεία που να αντισταθμίζουν).

 

aa3b411904.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...