Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, radiohead είπε

Πόσα watt θέλει το σύστημα που ρώτησε ξέρεις; 

Περίπου 1600W 

Spoiler

Είπε πως θέλει να βοηθήσει λίγο και το θερμοσίφωνο, δεν διάβασες καλά μάλλον :lol: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, έχω ένα retro PC με pentium 3 slot 1 800mhz, 3dfx voodoo 5500, 1 σκληρό και 2 κάρτες pci. Τι τροφοδοτικό προτείνετε που να ταιριάζει καλύτερα σε τέτοιας ηλικίας σύστημα; Δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε άλλο σύστημα μελλοντικά, να είναι οικονομικό και αξιόλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drillgr είπε

Καλησπέρα, έχω ένα retro PC με pentium 3 slot 1 800mhz, 3dfx voodoo 5500, 1 σκληρό και 2 κάρτες pci. Τι τροφοδοτικό προτείνετε που να ταιριάζει καλύτερα σε τέτοιας ηλικίας σύστημα; Δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε άλλο σύστημα μελλοντικά, να είναι οικονομικό και αξιόλογο.

Η μητρική έχει 20 Pin υποδοχή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Η μητρική έχει 20 Pin υποδοχή; 

Ναι είναι του παλιού τύπου χωρίς τα extra pin, soyo μάρκα με το 440BX chipset αν θυμάμαι καλά. Γι αυτό ρωτάω τι τύπο τροφοδοτικού θα δουλέψει καλύτερα, νομίζω αυτές οι μητρικές εκείνης της περιόδου ήθελαν περισσότερο εστίαση στα 5V και όχι στα 12V;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ το δικό μου.

Aerocool KCAS 500W 80+ Bronze, δίχως πρόβλημα 2 χρόνια. Αν θυμάμαι δίνει 440W combined στα 12V. Αρκετά μακρυά καλώδια για κάλυψη σε full tower ακόμα και κρυμένα.

Αυτή τη στιγμή έχω πάνω έναν 8350 stock, RX 470 8GB, 16GB ram, 4 HDD 1 SSD 1 Blue Ray Recorder 3 120άρηδες ανεμιστήρες. Αρκετά ενεργοβόρο συστηματάκι δηλαδή που κατά διαστήματα ζορίζεται αρκετά σε video editing (παράδειγμα cpu και gpu στο 70-80%, μνήμη 10GB χρήση,αρχεία σε RAID 0 )

Το νέο Plus λένε ότι είναι ακόμα καλύτερο.

Το κουτί μου έχει και φίλτρο σκόνης στην εισαγωγή του, και διώχνει μόνο φρεσκο αέρα όχι του case, κατ εμέ πολύ σημαντικά και τα 2 για τη μακροζωία των τροφοδοτικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλές γιορτές!

Θα φτιάξω το κλασικό build (ryzen 5 2400g, asrock b450, hdd 1tb, ddr4 2x4 3000mhz) και ψάχνομαι ακόμα για το τροφοδοτικό. Στο μέλλον ελπίζω για αναβάθμιση σε 2x8 ram και 1060ti max αλλά για αρχή αυτά. Βάζω 5 επιλογές παρακάτω (ίσως τα 1-2 να είναι χάλια αλλά worth a try) και μου λέτε αν κάνουν ή όχι και αν θέλει κάποιος μου προτείνει κάποιο άλλο κοντά στα ίδια χρήματα.

Thermaltake Power Supply TR2 S 500W White

Thermaltake Power Supply Smart RGB 500W 

be quiet! System Power 9 500W

Corsair CX450 450W

be quiet! PURE POWER 10 500W

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/c/30/psu-trofodotika/m/905/Seasonic.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=70&price_min=

Διαλλεξε οποιο θες κ παρε... Η 3ο η 4ο τα αλλα 2 σα ποιο φθηνες επιλογες

Το 3ο ειναι full modular / bronze

Το 4ο full wired / gold

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/c/30/psu-trofodotika.html?keyphrase=Corsair+CX550

αν θες πιο ακριβο μας λες...

τα συγκκριμένα seasonic είναι παλια τροφοδοτικά (εκτος απο το gold) οποτε τα ξεχνας...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kate23 είπε

Καλησπέρα και καλές γιορτές!

Θα φτιάξω το κλασικό build (ryzen 5 2400g, asrock b450, hdd 1tb, ddr4 2x4 3000mhz) και ψάχνομαι ακόμα για το τροφοδοτικό. Στο μέλλον ελπίζω για αναβάθμιση σε 2x8 ram και 1060ti max αλλά για αρχή αυτά. Βάζω 5 επιλογές παρακάτω (ίσως τα 1-2 να είναι χάλια αλλά worth a try) και μου λέτε αν κάνουν ή όχι και αν θέλει κάποιος μου προτείνει κάποιο άλλο κοντά στα ίδια χρήματα.

Thermaltake Power Supply TR2 S 500W White

Thermaltake Power Supply Smart RGB 500W 

be quiet! System Power 9 500W

Corsair CX450 450W

be quiet! PURE POWER 10 500W

Moνο απο το συγκεκριμενο κταστημα κοιτασ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πιο πολύ προς corsair θα εγερνα κι εγώ αλλά όντως κοιτάζω από το συγκεκριμένο μαγαζί. Το be quiet power 10 πχ γιατί δεν θα το διαλέγατε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thomas32t είπε

εχω αγορασει αυτο  το τροφοδοτικο και θα ειθελά να μου πειτε  την γνωμη σας  γι αυτο

'http://www.coolermaster.com/powersupply/masterwatt-series/masterwatt-maker-1500/

πιστευετε οτι θα εχει προβληματα  στα  υψηλα voltages  σε περιπτωση  που  γινει oveclocking;

εινε αρνητικο  που υποστηριζει  μονο   two rails on 12V. ;

διαβασα καπου οτι εχει προβλημα με το    regulation and transient response on the 3,3V and 5V rails 

απλα θελω να μου πειτε τι ακριβως κανει το  regulation and transient response on the 3,3V and 5V rails ?

μπορουν να δημιουργηθουν προβληματα ΄; θεωρητικα και πρακτικα πως  μπορει αυτο να ερμηνευτει;

Όχι πάλι ρε φιλαράκι... Όχι πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε η αναβάθμιση του GPU compute server μας από 2 * GTX 1070 Ti  σε 2 * RTX 2080 - προτιμήθηκε η Gigabyte Gaming OC που είναι οριακά μεγαλύτερη από dual slot. Το πρόβλημά μας τώρα είναι ότι το 650W τροφοδοτικό είναι λίγο. Με τις δύο 1070 Ti δεν είχαμε πρόβλημα αφού και οι δύο μαζί ήταν στα 360W, αλλά οι RTX 2080 χτυπάνε 540-550W μόνες τους, ενώ αν γίνουν και OC πάμε στα 600. Η CPU είναι Ryzen 2700X αλλά δεν είναι απίθανο στο μέλλον να αναβαθμιστεί σε Threadripper 2950X. Οπότε αφού αναβαθμίζουμε τώρα να πάρουμε κάτι να καλύπτει και αυτό το ενδεχόμενο.

Η ερώτηση είναι απλή: Corsair RM850x ή Corsair RM1000x; Ή κάτι άλλο;

Επίσης θα χρειαστούμε και νέο UPS. Είμαστε ανάμεσα σε APC Smart-Ups 1500VA (1000W) και APC Back UPS Pro 1500VA (865W). Ως τώρα είχαμε το Back UPS Pro 900VA (540W). Αν υπάρχει άλλη πρόταση, καλοδεχούμενη.

edit: Έψαξα λίγο τις απαιτήσεις σε Watt για τον Threadripper 2950X. Στο review του Hardware Unboxed δίνει για συνολική κατανάλωση συστήματος (χωρίς GPU) τα 280W σε default settings, ενώ με PBO on πάμε στα 500W! Οπότε μαζί με τις δύο GPUs OCed το 1000ρη δε φτάνει. Χωρίς OC (280+250+250 = 780Watt) το 1000ρη μας καλύπτει άνετα. Το 850ρη μάλλον είναι εκτός συζήτησης.

Στα 1200W τι επιλογές έχουμε; Το Corsair HX1200 βρίσκω στα 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...