Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/2/2021 στις 12:30 ΠΜ, Psyber είπε

Ρε παιδιά εδώ και καιρό θέλω να πάρω psu στα 850 watts. Έλεγα το Corsair RM850x, λόγω εγγύησης και χαμηλού θορύβου βάσει cybenetics, αλλά εξετάζω και το straight power 11 της Bequiet. Γνωρίζει κανείς αν σταματάει να δουλεύει ο ανεμιστήρας του bequiet σε χαμηλό φορτίο;

στο επισημο σαιτ στη καρτελα technical data εχει γραφηματα φορτιο με decibel τα οποια δειχνουν οτι το φαν δν κλεινει  ,   στα χαμηλα φορτια ουτως η αλλως δεν ακουγεται εφοσον μιλαμε για γνωστη/επωνυμη εταιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ενα τροφοδοτικό thermaltake berlin 630 bronze της cwt (rev.3)

Βρήκα ενώ όταν τα watt που καταναλώνει είναι πάνω από 250w π.χ games, το τροφοδοτικό δεν μπορεί να γυρίσει τον ανεμιστήρα,οταν είναι σε idle γυρίζει.

Στο αμαζον βρήκα έναν που πήρε 2 τροφοδοτικά και κάνουν το ίδιο.

Το έχει ξανασυναντήσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα το Thermaltake Smart BM2 650w και στο power supply tester μου δείχνει 70ms.Δεν το εχω τοποθετήσει στο PC.Χρειάζεται αντικατάσταση ή δεν θα έχω πρόβλημα? άλλες οι τάσεις ήταν OK.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνω ένα τροφοδοτικό για σταθερο υπολογιστή περίπου 550-600w να είναι από γνωστή εταιρεία ολα τα καλώδια να είναι μαύρα και όχι κίτρινο κοκκινα και δεν ξέρω και των τι άλλο μέχρι 60€ ο υπολογιστής έχει χρήση gaming και δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο θόρυβος ούτε να κλείνει το fan ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nick123456789a είπε

Καλησπέρα ψάχνω ένα τροφοδοτικό για σταθερο υπολογιστή περίπου 550-600w να είναι από γνωστή εταιρεία ολα τα καλώδια να είναι μαύρα και όχι κίτρινο κοκκινα και δεν ξέρω και των τι άλλο μέχρι 60€ ο υπολογιστής έχει χρήση gaming και δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο θόρυβος ούτε να κλείνει το fan ούτε τίποτα.

CoolerMaster MWE Bronze V2 600W. Θα ανέβει και το review του κατά το βραδάκι στο site μας και ως βίντεο την Τετάρτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

CoolerMaster MWE Bronze V2 600W. Θα ανέβει και το review του κατά το βραδάκι στο site μας και ως βίντεο την Τετάρτη.

Εχουμε κανενα νεο σχετικα με τους πυκνωτες?συνεχιζουν να εχουν teapo η' βαλανε κλαπψον?Εχεις να προτεινεις καποιο στα 60-70 ευρω με ιαπωνικους?Seasonic και thermatake απο οτι εχω δει εχουν σιγουρα.θελω να πιστευω τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, giannis79 είπε

Εχουμε κανενα νεο σχετικα με τους πυκνωτες?συνεχιζουν να εχουν teapo η' βαλανε κλαπψον?Εχεις να προτεινεις καποιο στα 60-70 ευρω με ιαπωνικους?Seasonic και thermatake απο οτι εχω δει εχουν σιγουρα.θελω να πιστευω τουλαχιστον.

Ότι είπα στο βίντεο, δεν άλλαξε κάτι με τους πυκνωτές. Τώρα περί Thermaltake/Seasonic δεν γνωρίζω τι αλλαγές έχουν παιχτεί, όπως και σε όλα τα άλλα... 
Πρέπει να τα ανοίξει κάποιος για να ξέρουμε αν έχουν γίνει αλλαγές και μάλιστα τι αλλαγές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ότι είπα στο βίντεο, δεν άλλαξε κάτι με τους πυκνωτές. Τώρα περί Thermaltake/Seasonic δεν γνωρίζω τι αλλαγές έχουν παιχτεί, όπως και σε όλα τα άλλα... 
Πρέπει να τα ανοίξει κάποιος για να ξέρουμε αν έχουν γίνει αλλαγές και μάλιστα τι αλλαγές. 

Σαν τα καρπουζια καταντησαν,θα πρεπει να τα ανοιξουμε για να δουμε αν ειναι καλο η' μαπα το καρπουζι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, giannis79 είπε

Εχουμε κανενα νεο σχετικα με τους πυκνωτες?συνεχιζουν να εχουν teapo η' βαλανε κλαπψον?Εχεις να προτεινεις καποιο στα 60-70 ευρω με ιαπωνικους?Seasonic και thermatake απο οτι εχω δει εχουν σιγουρα.θελω να πιστευω τουλαχιστον.

Έχουν elite σαν  κύριους πυκνωτες και Elite,CapXon σαν δευτερεύοντες.

https://nl.hardware.info/voedingen.21/cooler-master-mwe-bronze-v2-450w.531561

Σύμφωνα με τον  Άρη θεωρούνται δεύτερης και τρίτης κατηγορίας αντίστοιχα.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Έχουν elite σαν  κύριους πυκνωτες και Elite,CapXon σαν δευτερεύοντες.

https://nl.hardware.info/voedingen.21/cooler-master-mwe-bronze-v2-450w.531561

Σύμφωνα με τον  Άρη θεωρούνται δεύτερης και τρίτης κατηγορίας αντίστοιχα.

Well yes, but actually.... NO!

 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

First-Tier Caps

Even the Japanese manufacturers include some mainstream lines in their portfolios, which aren't as good as their top-of-the-line products. So, in addition to the brand, we always take a closer look at the product family and its specifications to better judge capacitor quality and to make a rough estimation of their lifetime. 

 

All Japanese caps are considered of high quality, and we like to see the following cap brands:

  • Rubycon
  • United Chemi-Con (or Nippon Chemi-Con)
  • Nichicon
  • Sanyo/Suncon
  • Panasonic
  • Hitachi
  • FPCAP or Functional Polymer Capacitor (ex-Fujitsu caps segment, which was bought by Nichicon)
  • ELNA

Besides Japanese manufacturers there are also several US and European vendors that make high-quality capacitors. Probably we won't meet any of the below cap brands inside a consumer grade PSU, at least their electrolytic offerings, but we decided that it still worth mentioning them.

 
  • Cornell Dubilier (USA)
  • Illinois Capacitor (Currently owned my Cornell Dubilier)
  • Kemet Corporation (USA)
  • Vishay (USA)
  • EPCOS (TDK company, Germany)
  • Würth Elektronik (Germany)

Second-Tier Caps

On this list you will find capacitors made by some of the Taiwanese manufacturers, which often use factories in China. These caps perform well, so they are usually used in mid-level PSUs and sometimes even in high-end units, and they strike a balance between good performance and affordable prices.

  • Taicon (belongs to Nichicon)
  • Teapo
  • SamXon (except GF series which belongs to a lower Tier)
  • OST
  • Toshin Kogyo
  • Elite

Third-Tier Caps

These third-tier capacitors, according to information from various PSU manufacturers and people with knowledge of RMA statistics, along with our own experiences with caps, might not be among the best choices, but are still a grade above the caps that belong to the last category.

  • Jamicon
  • CapXon

Fourth-Tier Caps

This group includes the rest of the capacitor brands. When you see one of these brands in a contemporary PSU, you’ll know that the manufacturer set lower-cost production as a priority instead of reliability over time. We are listing only the popular cap brands that are usually found in low-cost PSUs, but we are well aware that many other low-cost cap brands exist and there is a good chance that you'll find them in non-branded PSU, and even in some branded units.

  • G-Luxon
  • Su'scon
  • Lelon
  • Ltec
  • Jun Fu
  • Fuhjyyu
  • Evercon
 
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι θα το ανεβάσω την Κυριακή, τελικά δεν βγήκε, οπότε πάρτε το τώρα:
https://www.thetechlads.gr/reviews/hardware-reviews/coolermaster-mwe-bronze-v2-600w-review/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Nichicon πυκνωτές, αν βλέπω καλά (νομίζω οι πράσινοι είναι Nippon Chemi-Con), κλασσικό Double-Forward scheme στο primary και mag-amp group regulation στο secondary, με την ανόρθωση να την αναλαμβάνουν μάλλον Schottky. Επίσης ο ανεμιστήρας είναι κλασσικός sleeve bearing που βρίσκεις σε όλα τα τροφοδοτικά του 35-40άρικου. "Quiet Series" my ass, 40dBA δίνει η Yate Loon για τον συγκεκριμένο και είναι στα 2200RPM!

Σε αυτές τις τιμές... δεν θα το έλεγα και υποσχόμενο, ειδικά με 3 χρόνια εγγύηση. Το μόνο καλό χαρακτηριστικό που έχει πάνω του, είναι οι πυκνωτές, όλα τα άλλα είναι σχεδιασμός ψιλοπαρωχημένος και πολύ budget. Οι ελάχιστες μετρήσεις επίσης δεν ξέρουμε καν πως έγιναν και από επιδόσεις δεν ξέρουμε τίποτα. 

Γενικά για να το αποκαλέσεις αυτό "review", θέλει κάπως φαντασία. Δεν μας έδειξαν τίποτα, παρά λένε μόνο "φαίνεται καλό και ακριβό". To "it looks like a higher class product" και το "high quality" στα pros πάντως, μου δείχνει ότι οι τύποι δεν έχουν ιδέα από τροφοδοτικά... 

Υ.Γ Μόλις είδα σε άλλο review τους ότι τις τάσεις τις τσεκάρουν μέσω AIDA64 και από τους αισθητήρες της μητρικής, οι οποίοι πιστέψτε με είναι ο ορισμός του αναξιόπιστου. Αν δεν μπορείς να χαλάσεις 50-60 ευρώ για ένα πολύμετρο... 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/2/2021 στις 4:49 ΜΜ, boombastik είπε

Έχω ενα τροφοδοτικό thermaltake berlin 630 bronze της cwt (rev.3)

Βρήκα ενώ όταν τα watt που καταναλώνει είναι πάνω από 250w π.χ games, το τροφοδοτικό δεν μπορεί να γυρίσει τον ανεμιστήρα,οταν είναι σε idle γυρίζει.

Στο αμαζον βρήκα έναν που πήρε 2 τροφοδοτικά και κάνουν το ίδιο.

Το έχει ξανασυναντήσει κανείς?

Το τροφοδοτικό αυτό το άλλαξα με εγγύηση με το ίδιο και κάνει το ίδιο πράγμα το 2021 (δοκιμή με amd rx580  και ι7 4790 σε bfv5=300watt).

Το παλιό ήταν του 2018.

Και κάποιος το το είχε πει το 2015 στο amazon.

Όποιος το έχει καλό θα ήταν να το ψάξει γιατί το θεωρώ επικίνδυνο.

Αν το κάνει αυτό από το 2015 δεν μιλάμε για batch αλλά για όλη την σειρά.

-https://www.amazon.com/ThermalTake-Berlin-630W-80Plus-W0393RE/dp/B004YISIB2

 

1.jpg.13ad655e3b99d1b440045ad982322ce6.jpg

 

Επεξ/σία από boombastik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...