Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Γτ εχω μπερδευτει αρκετα και μου ειναι κινεζικα ολα αυτα με πυκνωτές κλπ. Τι τροφοδοτικό προτείνετε στα ~60 ευρο για το σύστημά της υπογραφής Έμφασή να ειναι αθόρυβο σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Γεια σας. Γτ εχω μπερδευτει αρκετα και μου ειναι κινεζικα ολα αυτα με πυκνωτές κλπ. Τι τροφοδοτικό προτείνετε στα ~60 ευρο για το σύστημά της υπογραφής Έμφασή να ειναι αθόρυβο σχετικά.

https://www.skroutz.gr/s/12974984/Xilence-Performance-X-650W.html?from=catspan

650 (βγαινει και σε 550 καπου στα 57 ευρω)

Gold και ησυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

https://www.skroutz.gr/s/12974984/Xilence-Performance-X-650W.html?from=catspan

650 (βγαινει και σε 550 καπου στα 57 ευρω)

Gold και ησυχο.

Με "12Kuang Jin Enterprise" πυκνωτές, τους οποίους πρώτη φορά ακούω στην ζωή μου... όχι σε PC μου δεν το έβαζα, ούτε σε εχθρού μου. Πόσο μάλλον όταν δίνει μόνο 2 χρόνια εγγύησης. 
Κατά τ' άλλα ακριβώς ίδια πλατφόρμα με το Kolink Enclave, με ακόμα χειρότερους πυκνωτές. Και μιας και το συγκεκριμένο τυχαίνει να το έχω κάνει review, δεν θα το πρότεινα. 

Τσέκαρε το κλασσικό και αγαπημένο CX550. Ίσως η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά και τρομερά αξιόπιστο. https://www.skroutz.gr/s/11790671/Corsair-CX-Series-CX550-550W-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, kostas_anes said:

Με "12Kuang Jin Enterprise" πυκνωτές, τους οποίους πρώτη φορά ακούω στην ζωή μου... όχι σε PC μου δεν το έβαζα, ούτε σε εχθρού μου. Πόσο μάλλον όταν δίνει μόνο 2 χρόνια εγγύησης. 
Κατά τ' άλλα ακριβώς ίδια πλατφόρμα με το Kolink Enclave, με ακόμα χειρότερους πυκνωτές. Και μιας και το συγκεκριμένο τυχαίνει να το έχω κάνει review, δεν θα το πρότεινα. 

Τσέκαρε το κλασσικό και αγαπημένο CX550. Ίσως η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά και τρομερά αξιόπιστο. https://www.skroutz.gr/s/11790671/Corsair-CX-Series-CX550-550W-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

Ευχαριστω και τους δύο σας. Από θόρυβο πως τα πάει το corsair σε σχέση με κάτι bitfenix? Το πισι είναι σε υπνοδωμάτιο και το θέλω να είναι αθόρυβο σε idle. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Ελα......δεν το λες κακο το ονομα ωραια ακουγεται!!!😁

Που να τα ξερουμε ολα τα τροφοδοτικα απ'εξω;

Λογικά το ήξερα από χθες και δεν γκούγκλαρα απλώς "τάδε τροφοδοτικό review".... 

Σου γυρίζω την ερώτηση. Πως προτείνεις κάτι, χωρίς καν να το ξέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Σου γυρίζω την ερώτηση. Πως προτείνεις κάτι, χωρίς καν να το ξέρεις;

Δεν εχω κανει review φιλε Κωστα!

Δεν ειναι η δουλεια μου αλλωστε.

Απο το συγκεκριμενο εχω τοποθετησει δυο και δουλευουν αψογα τωρα που μιλαμε το ενα πανω απο χρονο το αλλο κατι μηνες.

Επισης εχει και αρκετα χαμηλο θορυβο.

Στο tier list ειναι ψηλα οποτε και το προτεινα.

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τραβάω μ' αυτό το tier list που μου βγάζει τα Cougar Bronze ίσης ποιότητας με τα Corsair CV και το Be Quiet SP9 καλύτερο από αυτά τα δύο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Δεν εχω κανει review φιλε Κωστα!

Oυτε και εγω εχω κανει το 90% των τροφοδοτικων που εχω προτεινει, διαβαζω απο αλλους 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Λογικά το ήξερα από χθες και δεν γκούγκλαρα απλώς "τάδε τροφοδοτικό review".... 

Σου γυρίζω την ερώτηση. Πως προτείνεις κάτι, χωρίς καν να το ξέρεις;

https://linustechtips.com/topic/1116640-psucultists-psu-tier-list/

Βγαίνει στην ίδια κατηγορία με το cx που προτείνεις, σαφώς δεν είναι να εμπιστεύεσαι τίποτα απολύτως και με κλειστά τα μάτια χωρίς να το έχεις δει. Επειδή έχω παρακολουθήσει μερικά από τα βίντεο σου, έχε στα υπόψιν οτι από αυτό το site γνώριζα για το high ripple του MWE πολύ πριν σε "ενημερώσουν" όπως ανέφερες οπότε αυτό ίσως κάτι λέει.

Αναφορά σε κείμενο

[1] MWE V2 units have high ripple issues on very low load also resulting in increased coil whine, fix pending.

Γενικά δείχνει να είναι μια καλή βάση αναφοράς, ειδικά με το πλήθος των τροφοδοτικών που κυκλοφορούν. Δεν είναι δυνατόν να δεις όλα τα teardown, ούτε έχει κάποιος όλα τα τροφοδοτικά και παλμογράφο να κάτσει και να τα ελέγξει για να μπορεί να προτείνει. Ακόμη και αν αυτό ήταν δυνατό, είδες με τα μάτια σου οτι εύκολα μπορεί να γίνει αλλαγές με φθηνότερους πυκνωτές απρόσμενα και χωρίς να το γνωρίζει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nickol-us είπε

https://linustechtips.com/topic/1116640-psucultists-psu-tier-list/

Βγαίνει στην ίδια κατηγορία με το cx που προτείνεις, σαφώς δεν είναι να εμπιστεύεσαι τίποτα απολύτως και με κλειστά τα μάτια χωρίς να το έχεις δει. Επειδή έχω παρακολουθήσει μερικά από τα βίντεο σου, έχε στα υπόψιν οτι από αυτό το site γνώριζα για το high ripple του MWE πολύ πριν σε "ενημερώσουν" όπως ανέφερες οπότε αυτό ίσως κάτι λέει.

Γενικά δείχνει να είναι μια καλή βάση αναφοράς, ειδικά με το πλήθος των τροφοδοτικών που κυκλοφορούν. Δεν είναι δυνατόν να δεις όλα τα teardown, ούτε έχει κάποιος όλα τα τροφοδοτικά και παλμογράφο να κάτσει και να τα ελέγξει για να μπορεί να προτείνει. Ακόμη και αν αυτό ήταν δυνατό, είδες με τα μάτια σου οτι εύκολα μπορεί να γίνει αλλαγές με φθηνότερους πυκνωτές απρόσμενα και χωρίς να το γνωρίζει κανείς.

Kαι μόνο με χρόνια εγγύησης να το πας, όταν οι άλλοι σου δίνουν 3 με το extension, ενώ το CX 5... δεν θα προτιμούσα το Xilence με καμία. Το γεγονός ότι και το Enclave και το Performance X (που ουσιαστικά είναι ίδια πάνω κάτω, με διαφορά στους πυκνωτές), σαν Gold Units και μάλιστα με πολύ καλή βάση, είναι στο ίδιο tier με τα καλά Bronze Units τα οποία δίνουν και μεγαλύτερη εγγύηση... λέει αρκετά για την συνολική ποιότητα. Ναι για midrange συστήματα είναι οκ, όχι δεν είναι καλύτερα από τα CX και για αυτό που θα έπρεπε να δίνουν, δεν τα λες καλά. Το κακό των tier lists, ότι δεν βλέπεις σύγκριση σε units που ανήκουν στο ίδιο tier. 

Eπίσης το υψηλό ripple στα MWE σε χαμηλές καταναλώσεις είναι μόνο στα 550-500W. Από 600W και πάνω δεν υπάρχει το θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Kαι μόνο με χρόνια εγγύησης να το πας, όταν οι άλλοι σου δίνουν 3 με το extension, ενώ το CX 5... δεν θα προτιμούσα το Xilence με καμία. δεκτό, μα όχι μονόδρομος, μιλάμε για gold vs bronze κατά περίπτωση μπορεί να αξίζει η όποια εξοικονόμιση. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες.

όχι δεν είναι καλύτερα από τα CX  δεν έκανε κανείς σύγκριση ανάμεσα στα 2. Ο jdrogas πρότεινε το xilence και εσύ απλά είπες οτι το cx είναι καλύτερο και γιατί να προτείνει το xilence. Το μόνο που ανέφερα οτι είναι στην ίδια κατηγορία αλλά όπως προ-είπα κάπου υστερεί το ένα και κάπου το άλλο.Στο ένα παίρνεις gold και καλύτερο efficiency στο άλλο καλύτερο build quality και μεγαλύτερη εγγύηση.

Eπίσης το υψηλό ripple στα MWE σε χαμηλές καταναλώσεις είναι μόνο στα 550-500W. Από 600W και πάνω δεν υπάρχει το θέμα. Δεν κατάλαβα για πιο λόγο το τονίζεις...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα, δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες, αλλά όταν μιλάμε για ~2% διαφορά στο efficiency μεταξύ του CX και των άλλων που συγκρίνουμε, νομίζω πως κοιτάμε τρομερά niche ανάγκες. 

Όχι έγινε σύγκριση. Εγώ την έκανα, για να αναδείξω τις διαφορές τους :P

Επίσης τονίζω το γεγονός, διότι έτσι όπως το γράφεις (και γράφεται και στο tier list), καταλαβαίνει κανείς πως όλη η σειρά έχει αυτό το θέμα. To νήμα δεν το διαβάζουμε μόνο εμείς που το ξέρουμε!

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συμφορουμιτες! Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό Be Quiet Straight Power 11 1000W ή 1200W Full Modular 80 Plus Platinum. Είναι αξιόπιστο; Από θέμα υλικών κ θόρυβο τι λέει; Θα ήθελα να βρω αντίστοιχο seasonic ή super flower αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω, οπότε λέω να καταλήξω σε αυτό.. τι γνώμη έχετε; Χρειάζομαι 1000αρι δεν θα κοιτάξω σε πιο μικρό.. ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Screenshot_20210422-111249.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...