Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

i5-8500t, 12gb RAM, m2 ssd, r9 280 3gb. 

Το τροφοδοτικό μου έχει σπάσει τα νεύρα, κάνει ένα θόρυβο τον τελευταίο χρόνο που σπάει κόκκαλα (είναι 10ετίας, corsair νομίζω). Το έχω καθαρίσει από σκόνες, αλλά δεν είναι αυτό.

Απ' ό,τι είδα στις προδιαγραφές της κάρτας γραφικών, με 400άρι θα είμαι οκ.

Θα ήθελα μια πρόταση για το πιο φθηνό ΑΘΟΡΥΒΟ (όσο γίνεται) τροφοδοτικό. Λέω το πιο φθηνό, γιατί σε αυτό το σύστημα χαζολογάω, δεν κάνω και τίποτα. Ακόμη και κάτι παλιούς δίσκους που είχα πάνω, πλέον τους έχω σε usb docking station, οπότε οι απαιτήσεις σε ισχύς νομίζω δεν είναι πολλές.

Η άλλη λύση είναι να το ανοίξω να αλλάξω ανεμιστηράκι. Λέτε συμφέρει;

Επαναλαμβάνω, το κόστος και ο θόρυβος με ενδιαφέρει, μιας και δεν είναι το βασικό μου σύστημα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, AfterForever είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

i5-8500t, 12gb RAM, m2 ssd, r9 280 3gb. 

Το τροφοδοτικό μου έχει σπάσει τα νεύρα, κάνει ένα θόρυβο τον τελευταίο χρόνο που σπάει κόκκαλα (είναι 10ετίας, corsair νομίζω). Το έχω καθαρίσει από σκόνες, αλλά δεν είναι αυτό.

Απ' ό,τι είδα στις προδιαγραφές της κάρτας γραφικών, με 400άρι θα είμαι οκ.

Θα ήθελα μια πρόταση για το πιο φθηνό ΑΘΟΡΥΒΟ (όσο γίνεται) τροφοδοτικό. Λέω το πιο φθηνό, γιατί σε αυτό το σύστημα χαζολογάω, δεν κάνω και τίποτα. Ακόμη και κάτι παλιούς δίσκους που είχα πάνω, πλέον τους έχω σε usb docking station, οπότε οι απαιτήσεις σε ισχύς νομίζω δεν είναι πολλές.

Η άλλη λύση είναι να το ανοίξω να αλλάξω ανεμιστηράκι. Λέτε συμφέρει;

Επαναλαμβάνω, το κόστος και ο θόρυβος με ενδιαφέρει, μιας και δεν είναι το βασικό μου σύστημα.

Ευχαριστώ.

Τσέκαρε αυτό: https://www.skroutz.gr/s/38950607/Be-Quiet-System-Power-10-450W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

Δεν είναι τρομερό μεν, αλλά για αυτό που θες και σε χαμηλή τιμή είναι ιδανικό. Για τα λεφτά του το θεωρώ τίμιο σε σχέση με το τι παίζει από ανταγωνιστές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2022 στις 6:29 ΜΜ, xrist0s92 είπε

 

Θα δουλεύει στο hybrid mode και το κουτί είναι "open space" από τα παλιά.

Screenshot_2022-12-20-18-19-19-269_com.android.chrome.jpg

Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση πάνω στο θέμα. Σε corsair rmx hybrid (semi passive) mode τι προτείνεται για τον προσανατολισμο του fan? Διάβασα λίγο αυτά που ειπόθηκαν αλλά δεν έβγαλα ξεκάθαρο συμπέρασμα. Αυτό που με προβληματίζει με την εικόνα παραπάνω είναι ότι δείχνει πανω από το τροφοδοτικό να μην υπάρχει τίποτα στο κουτί. Στις περισσότερες περιπτώσεις όπως και στην δική μου πάνω από το τροφοδοτικό είναι η gpu σε απόσταση περίπου 10 εκ. Τι επίδραση θα έχει στη gpu αυτή η διάταξη με το fan του psu προς τα πάνω? Γιατί αν είναι να κερδίσω καλύτερες θερμοκρασίες για το psu σε βάρος της gpu δεν νομίζω να αξίζει. Επίσης να αναφέρω ότι έχω βάλει στο case μου και ένα fan να βάζει αέρα από τα πλάγια (γυάλινη επιφάνεια στα νεώτερα cases) περίπου απο ύψος της gpu και προς τα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2023 στις 5:48 ΜΜ, AfterForever είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

i5-8500t, 12gb RAM, m2 ssd, r9 280 3gb. 

Το τροφοδοτικό μου έχει σπάσει τα νεύρα, κάνει ένα θόρυβο τον τελευταίο χρόνο που σπάει κόκκαλα (είναι 10ετίας, corsair νομίζω). Το έχω καθαρίσει από σκόνες, αλλά δεν είναι αυτό.

Απ' ό,τι είδα στις προδιαγραφές της κάρτας γραφικών, με 400άρι θα είμαι οκ.

Θα ήθελα μια πρόταση για το πιο φθηνό ΑΘΟΡΥΒΟ (όσο γίνεται) τροφοδοτικό. Λέω το πιο φθηνό, γιατί σε αυτό το σύστημα χαζολογάω, δεν κάνω και τίποτα. Ακόμη και κάτι παλιούς δίσκους που είχα πάνω, πλέον τους έχω σε usb docking station, οπότε οι απαιτήσεις σε ισχύς νομίζω δεν είναι πολλές.

Η άλλη λύση είναι να το ανοίξω να αλλάξω ανεμιστηράκι. Λέτε συμφέρει;

Επαναλαμβάνω, το κόστος και ο θόρυβος με ενδιαφέρει, μιας και δεν είναι το βασικό μου σύστημα.

Ευχαριστώ.

ανοιξε το, καθάρισε τον ανεμιστήρα και βαλε και λιγο λαδακι στον αξονα του(κατω απο το στρογγυλο αυτοκολλητο). ετσι για καποιο διαστημα θα λειτουργει ησυχα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, thor777 είπε

Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση πάνω στο θέμα. Σε corsair rmx hybrid (semi passive) mode τι προτείνεται για τον προσανατολισμο του fan? Διάβασα λίγο αυτά που ειπόθηκαν αλλά δεν έβγαλα ξεκάθαρο συμπέρασμα. Αυτό που με προβληματίζει με την εικόνα παραπάνω είναι ότι δείχνει πανω από το τροφοδοτικό να μην υπάρχει τίποτα στο κουτί. Στις περισσότερες περιπτώσεις όπως και στην δική μου πάνω από το τροφοδοτικό είναι η gpu σε απόσταση περίπου 10 εκ. Τι επίδραση θα έχει στη gpu αυτή η διάταξη με το fan του psu προς τα πάνω? Γιατί αν είναι να κερδίσω καλύτερες θερμοκρασίες για το psu σε βάρος της gpu δεν νομίζω να αξίζει. Επίσης να αναφέρω ότι έχω βάλει στο case μου και ένα fan να βάζει αέρα από τα πλάγια (γυάλινη επιφάνεια στα νεώτερα cases) περίπου απο ύψος της gpu και προς τα κάτω.

Φίλε μου έβαλα τελικά τον ανεμιστήρα προς τα πάνω όπως ορίζει ο κατασκευαστής, καθώς δεν έλαβα απάντηση από εδώ. Απόσταση από την GPU όντως κάπου εκεί, στα 10cm. Έχω κι εγώ στο πλάι ανεμιστήρα που χτυπάει την κάρτα. Δεν είδα καμία αύξηση στις θερμοκρασίες. Υπόψιν ότι ο ανεμιστήρας του PSU δεν λειτουργεί συνεχώς αλλά ανάβει μόνο όταν ανέβει το load. Σε ελαφριά games όπως το rocket league, απ' όσο έχω καταλάβει παίζει να μην ανάβει ποτέ ο ανεμιστήρας. 

Επεξ/σία από xrist0s92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xrist0s92 είπε

Φίλε μου έβαλα τελικά τον ανεμιστήρα προς τα πάνω όπως ορίζει ο κατασκευαστής, καθώς δεν έλαβα απάντηση από εδώ. Απόσταση από την GPU όντως κάπου εκεί, στα 10cm. Έχω κι εγώ στο πλάι ανεμιστήρα που χτυπάει την κάρτα. Δεν είδα καμία αύξηση στις θερμοκρασίες. Υπόψιν ότι ο ανεμιστήρας του PSU δεν λειτουργεί συνεχώς αλλά ανάβει μόνο όταν ανέβει το load. Σε ελαφριά games όπως το rocket league, απ' όσο έχω καταλάβει παίζει να μην ανάβει ποτέ ο ανεμιστήρας. 

Αφού έχεις seasonic και ο κατασκευαστής ορίζει έτσι καλά έκανες. Εγώ που έχω corsair ο κατασκευαστής δεν αναφέρει κατι επι του θέματος. Έτσι εγώ έβαλα το τροφοδοτικό με τον ανεμιστήρα να κοιτάει προς τα κάτω γιατί έτσι βόλευε καλύτερα χωροταξικά και στην σύνδεση των καλωδίων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, duffyduck είπε

εγω δεν θα το αγοραζα, ειναι χαμηλης ποιοτητας - πυκνωτες, ανεμιστηρας, πλακετα 1 οψης, βαθμος αποδοσης

7 ώρες πριν, xrist0s92 είπε

Φίλε μου έβαλα τελικά τον ανεμιστήρα προς τα πάνω όπως ορίζει ο κατασκευαστής, καθώς δεν έλαβα απάντηση από εδώ. Απόσταση από την GPU όντως κάπου εκεί, στα 10cm. Έχω κι εγώ στο πλάι ανεμιστήρα που χτυπάει την κάρτα. Δεν είδα καμία αύξηση στις θερμοκρασίες. Υπόψιν ότι ο ανεμιστήρας του PSU δεν λειτουργεί συνεχώς αλλά ανάβει μόνο όταν ανέβει το load. Σε ελαφριά games όπως το rocket league, απ' όσο έχω καταλάβει παίζει να μην ανάβει ποτέ ο ανεμιστήρας. 

αυτο που λεει ο κατασκευαστης δεν ειναι απολυτα σωστο. Ειναι μονο εαν το κουτι δεν εχει ανοιγμα στο κατω μερος. Εαν ομως εχει ο κατασκευαστης του κουτιου σχεδιασει ανοιγμα στο κατω μερος ωστε να εισαγει το τροφοδοτικο κρυο αερα, τοτε αυτο ειναι καλυτερο. Ας ξεκινησει νωριτερα ο ανεμ. του τροφοδ. να γυριζει σε χαμηλες στροφες ωστε να εχουμε μια μικρη ροη αερα. Προσωπικα αυτο εχω στο δικο μου. Γιατι επιβαρυνω το PC με ζεστο αερα προς την GPU + CPU ?

ολα αυτα ειναι πολλαπλες επιλογες. Ο καθενας ας διαλεξει οτι θελει. Ολα λειτουργουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, lneam είπε

εγω δεν θα το αγοραζα, ειναι χαμηλης ποιοτητας - πυκνωτες, ανεμιστηρας, πλακετα 1 οψης, βαθμος αποδοσης

αυτο που λεει ο κατασκευαστης δεν ειναι απολυτα σωστο. Ειναι μονο εαν το κουτι δεν εχει ανοιγμα στο κατω μερος. Εαν ομως εχει ο κατασκευαστης του κουτιου σχεδιασει ανοιγμα στο κατω μερος ωστε να εισαγει το τροφοδοτικο κρυο αερα, τοτε αυτο ειναι καλυτερο. Ας ξεκινησει νωριτερα ο ανεμ. του τροφοδ. να γυριζει σε χαμηλες στροφες ωστε να εχουμε μια μικρη ροη αερα. Προσωπικα αυτο εχω στο δικο μου. Γιατι επιβαρυνω το PC με ζεστο αερα προς την GPU + CPU ?

ολα αυτα ειναι πολλαπλες επιλογες. Ο καθενας ας διαλεξει οτι θελει. Ολα λειτουργουν

Υπάρχει άνοιγμα κάτω στο κουτί. Τι κι αν δεν υπήρχαν υβριδικά τροφοδοτικά που λειτουργούν από τα μισό load και πάνω οι ανεμιστήρες, πριν 14 χρόνια που σχεδιάστηκε το κουτί;

Αν δούλευε μονίμως ο ανεμιστήρας, δεν θα το τοποθετούσα με τον ανεμιστήρα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xrist0s92 είπε

Υπάρχει άνοιγμα κάτω στο κουτί. Τι κι αν δεν υπήρχαν υβριδικά τροφοδοτικά που λειτουργούν από τα μισό load και πάνω οι ανεμιστήρες, πριν 14 χρόνια που σχεδιάστηκε το κουτί;

Αν δούλευε μονίμως ο ανεμιστήρας, δεν θα το τοποθετούσα με τον ανεμιστήρα πάνω.

πρωτα πολλα δεν υπαρχουν υβριδικα τροφοδοτικα. Μονο 2 ειδη υπαρχουν με fan και χωρις fan. Αυτα που ειναι χωρις fan σχεδον εχουν καταργηθει λογο προβληματων θερμοκρασιας. Οποτε αυτα με τον ανεμιστηρα παλια λειτουργουσε μονιμα και αργοτερα εγινε temperature controlled

οσο για τα κουτια, σημερα εχουν κατω το τροφ. με ανοιγμα στο κουτι για εισαγωγη του αερα. Μερικα εχουν και φιλτρα.

η αποφαση ειναι παντα δικη σου. Εγω ακολουθω τον σχεδιαστη του κουτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2023 στις 9:12 ΜΜ, duffyduck είπε

Και πάλι δεν υπάρχει heatsink στη γέφυρα ανόρθωσης 🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Και πάλι δεν υπάρχει heatsink στη γέφυρα ανόρθωσης 🙄

Για τα ~3A που τραβαει μαξ, θα ηταν ηλιθιο να βαλουν. Αν μιλαμε για μια κλασικη GBU606, με ~0.85Vf ανα στοιχειο εχεις 5W dissipation και αυτο με direct airflow και σε peak power. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπορείτε να μου προτείνετε ένα τροφοδοτικό για intel 12400, asus B660 μητρική, 1 nvme 500gb, έναν ssd 500gb, κάρτα γραφικών θα αγοραστεί σε ένα εξάμινο και το λιγότερο σε rx6600. Θέλω ότι πιο οικονομικό μπορώ να βρω για να καλύπτει αυτό το σύστημα. Λίγο που το έψαξα θέλω 650w και gold. Οπότε μπορείτε να μου κάνετε την πιο οικονομική πρόταση σε full wired και μία πρόταση σε semi-modular;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...