Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, peloscahos21 είπε

Καλησπέρα με Be Quiet Dark Power 12 750w αντέχει μια rtx 4080? Η χρειάζομαι περισσότερα watt? Κ ποια κάρτα γραφικών είναι κατάλληλη για τα 750w? 

Άνετα είσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

be quiet! System Power 10 750W PSU Review – A Big Disappointment

https://hwbusters.com/psus/be-quiet-system-power-10-750w-psu-review-a-big-disappointment/

Σημείωση: Κώστα, στο νεο video που έκανε ο Νικηφόρος, καλό είναι να γράψετε ένα comment ότι η σειρά be quiet! System Power 10 δεν είναι καλή και να την αποφύγουν, όπως έχεις αναφέρει και εσύ αλλά και ο Άρης των hwbusters, ή τουλάχιστον κάνει για παλιό υπολογιστή, ή υπολογιστή με μικρές απαιτήσεις.

Η συγκεκριμένη σειρά μέχρι τα 750W είναι παρόμοια, όμως το 850W αλλάζει λίγο, είναι 80+ Gold με riffle fan, και ίσως (υποθέτω τώρα, - μακάρι να βάλανε) καλύτερο bulk (των 105 βαθμών αυτή τη φορά) και λοιπούς πυκνωτές, αλλά αυτό θα πρέπει να το δούμε (σε κάποιο review).

 

Πάντως γενικά νομίζω αυτή η σειρά με τις τιμές, που κάνετε σχεδόν κάθε μήνα, βοηθάει πολύ κόσμο. Μπράβο παιδιά! Και εγώ παραπέμπω, όταν με ρωτάνε, στα βίντεο σας.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα σύστημα με 13900, 128GB Ram, 4090 RTX, 5 SSD, Fans κτλ ποιο τροφοδοτικό θα προτείνατε ιδανικά; Δεν θα έλεγα "ανεξαρτήτως κόστους", αλλά σε σύστημα γύρω στα 4000, δεν πρόκειται να κάνω τσιγκουνιά στο πιο κρίσιμο εξάρτημα για την λειτουργία και αξιοπιστία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/11452881/Corsair-HX-Series-HX1200-1200W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Platinum.html

το 1200W είναι πιο φθηνό από το 1000W τροφοδοτικό, 259 vs 262,26 €.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, duffyduck said:

be quiet! System Power 10 750W PSU Review – A Big Disappointment

https://hwbusters.com/psus/be-quiet-system-power-10-750w-psu-review-a-big-disappointment/

Περιμένω πως και πως το review του Seasonic Vertex που έχει από πέρσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα EVGA Platinum 850 watt .

Σε καινουργιο συστημα που θέλω να φτιάξω με i7 13700k και 4070 ti  (συν ssd , υδροψυξη κτλ)  θα είναι αρκετό ?

Εχω γκουγκλαρει αρκετα και περισοτερο εχω μπερδευτει παρα βρηκα ακρη.

Με προβληματιζει πως η 4070 ti λεει οτι θελει 750 watt τροφοδοτικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, veider είπε

εχω ενα EVGA Platinum 850 watt .

Σε καινουργιο συστημα που θέλω να φτιάξω με i7 13700k και 4070 ti  (συν ssd , υδροψυξη κτλ)  θα είναι αρκετό ?

Εχω γκουγκλαρει αρκετα και περισοτερο εχω μπερδευτει παρα βρηκα ακρη.

Με προβληματιζει πως η 4070 ti λεει οτι θελει 750 watt τροφοδοτικο.

 

Με τα χαρακτηριστικά σου, χωρίς oc, εύκολα ακόμα και από ένα psu calculator θα βρεις πόσα watt psu χρειάζεσαι.

Για ένα πλήρες σύστημα που σου έκανα δοκιμαστικο (13700k/4070ti/4fan/4 δίσκοι) βγάζει max draw (δηλαδή όλα τσίτα)  τα 690w (be quiet psu calc)

1144510957_Screenshot2023-01-23173045.png.54d017ffb44c6c5c56f9993ba0f52e7e.png

Ένα καλό και επώνυμο platinum 850αρι psu δε θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα εκτός αν μιλάμε για κανά ταλαιπωρημένο (γερασμένο,λιωμένο κοκ)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα Corsair ΑΧ860 από τον 5/2014 δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα αλλά φαίνεται να λειτουργεί. Ωστόσο επειδή έχω και coil whine στην GPU σκεφτόμουν να το φρεσκάρω και να πάω και σε ένα μεγαλύτερο 1000-1200 και για μελλοντική χρήση.

Αξίζει να πάρω? Αν ναι πρέπει να δω σε ATX3.0 γιατί πού δυνατά σήμερα PSU δεν είναι ακόμα ATX3.0 πχ  Corsair ΗΧ1000 ή Be Quiet  Dark Power Pro 12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα! Εχω ενα σύστημα με τροφοδοτικο Corsair RM Series RM650 80Plus Gold και θα το αντικαταστήσω με το Corsair RMx Series RM850x. Το ερώτημα ειναι αν μπορω να κρατήσω την καλωδίωση απο το παλιο τροφοδοτικο η θα εχω προβλημα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες στα καλά καθούμενα έσβησε το pc και δεν άναψε ξανά. Υποθέτω ότι με άφησε το τροφοδοτικό μιας και δεν ανάβει κανένα λαμπάκι από τη μητρική εσωτερικά. Το είχα και 10 χρόνια.

Για σύστημα με ryzen 5 3600 16 ram ddr4, 3060ti nvme και 2 sata δίσκους 650w είναι καλά κυρίως για το μέλλον; Αυτό που είχα τώρα ήταν 720. Δε κάνω ποτέ overclock και δεν έχω πλάνο να αναβαθμίσω σε ακραία κάρτα γραφικών στυλ 3080 πάντα ήμουν στη κατηγορία μέχρι χχ70(ti).

Επεξ/σία από dimitris21gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, dimitris21gr είπε

Χθες στα καλά καθούμενα έσβησε το pc και δεν άναψε ξανά. Υποθέτω ότι με άφησε το τροφοδοτικό μιας και δεν ανάβει κανένα λαμπάκι από τη μητρική εσωτερικά. Το είχα και 10 χρόνια.

Για σύστημα με ryzen 5 3600 16 ram ddr4, 3060ti nvme και 2 sata δίσκους 650w είναι καλά κυρίως για το μέλλον; Αυτό που είχα τώρα ήταν 720. Δε κάνω ποτέ overclock και δεν έχω πλάνο να αναβαθμίσω σε ακραία κάρτα γραφικών στυλ 3080 πάντα ήμουν στη κατηγορία μέχρι χχ70(ti).

Aν δεν έχεις σκοπό να αναβμίσεις, ένα σωστό τροφοδοτικό 650w σε υπερκαλύπτει, δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

Αν θες αίσθηση ασφάλειας, σε περίπτωση που σκέφτεσαι και την αναβάθμιση, μπορείς να βλέπεις και 750w

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...