Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εφόσον κοιτάς τέτοια wattages και παράλληλα Gen 5 κάρτα, θα σου πρότεινα αυτό. 

https://www.skroutz.gr/s/36207324/Segotep-KunLun-KL-1000G-1000W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Εγώ έχω το 1250άρι, το οποίο έκανα review και πλέον φοράω στο test bench. Η ποιότητα κατασκευής είναι τρομερά καλή (τζαπανίλα όλο) και η τιμή του πολύ ανταγωνιστική για αυτά που προσφέρει.

 

 

37 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Ποσα χρονια εγγυηση εχει?

Έχω ακριβώς την ίδια απορία.

Όσο και καλό να είναι το τροφοδοτικό (δεν αμφισβητώ τις γνώσεις του kostas_anes), μιλάμε για ένα τροφοδοτικό που κοστίζει ~150€ ενώ αν πάθει τίποτα δεν ξέρεις καν που πρέπει να απευθυνθείς.

Όσο κι αν έψαξα το site δεν κατάφερα να βρω αναφορά για την εγγύηση ενώ σε αντίστοιχα επιπέδου τροφοδοτικά μιλάμε για 7ετία στο νερό.

https://www.segotep.com/En/product_show.aspx?mid=122&id=405

Όσο για την τζαπανίλα, φοβάμαι μην βγει σε ξινίλα μιας και στο site αναφέρει

stp.png.3a0dcd1cfa83181d9e99b04c749f9da9.png

 

Προσωπικά με τόσα χρήματα, θα κοιτούσα κάτι περισσότερο δοκιμασμένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Ποσα χρονια εγγυηση εχει?

Δεκαράκι

11 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Όσο για την τζαπανίλα, φοβάμαι μην βγει σε ξινίλα μιας και στο site αναφέρει

Αυτό είναι κάτι που επηρεάζει όλους, όχι μόνο την συγκεκριμένη. Και η CoolerMaster στα δικά της άλλαξε σε Capxon που είναι από τις χειρότερες μάρκες, εν μέσω κορώνα, γιατί υπήρχε θέμα stock. Και πάλι όμως ο κόσμος αγόραζε και έχουν βγει οκ. 

Πλέον δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Έχουν ακριβύνει σαν πρώτες ύλες, ναι, αλλά έχει σταθεροποιηθεί το supply chain.,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεκαράκι

Αυτό είναι κάτι που επηρεάζει όλους, όχι μόνο την συγκεκριμένη. Και η CoolerMaster στα δικά της άλλαξε σε Capxon που είναι από τις χειρότερες μάρκες, εν μέσω κορώνα, γιατί υπήρχε θέμα stock. Και πάλι όμως ο κόσμος αγόραζε και έχουν βγει οκ. 

Πλέον δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Έχουν ακριβύνει σαν πρώτες ύλες, ναι, αλλά έχει σταθεροποιηθεί το supply chain.,

Από περιέργια, δείξε που βρήκες τα 10 έτη εγγύηση, όσο κι αν έψαξα....δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Από περιέργια, δείξε που βρήκες τα 10 έτη εγγύηση, όσο κι αν έψαξα....δεν

1. To αναγράφει στην συσκευασία. 
2. Το αναγράφει σε χαρτάκι μέσα, μαζί με DOA form κτλ. 
3. Η Zegetron που τα φέρνει (και μου το έδωσαν) μου το επιβεβαίωσε ότι όντως είναι 10 χρόνια. 

Το χαρτάκι παίζει κάπου να το έχω, οπότε αν το θυμηθώ θα το ψάξω από αύριο να ανεβάσω φώτο. 
Edit: Άκυρο, είχα κρατήσει screenshot στο κινητό. Ορίστε: 

image.jpeg

image.jpeg

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Εφόσον κοιτάς τέτοια wattages και παράλληλα Gen 5 κάρτα, θα σου πρότεινα αυτό. 

https://www.skroutz.gr/s/36207324/Segotep-KunLun-KL-1000G-1000W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Εγώ έχω το 1250άρι, το οποίο έκανα review και πλέον φοράω στο test bench. Η ποιότητα κατασκευής είναι τρομερά καλή (τζαπανίλα όλο) και η τιμή του πολύ ανταγωνιστική για αυτά που προσφέρει.

 

Δεν την έχω ξανακουσει αυτήν την μάρκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, teomaniacos είπε

Δεν την έχω ξανακουσει αυτήν την μάρκα. 

Θα την μαθεις εφ'οσον μαθεις πρωτα τζαπανεζικα. 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teomaniacos είπε

Δεν την έχω ξανακουσει αυτήν την μάρκα. 

Μεγαλυτερος προμηθευτης της Ασίας τα τελευταια 20 χρονια. Πρακτικα το division της Colorful στα τροφοδοτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μεγαλυτερος προμηθευτης της Ασίας τα τελευταια 20 χρονια. Πρακτικα το division της Colorful στα τροφοδοτικα.

Κωστα αμα παθει κατι πες μας που θ'απευθυνθει γιατι το μονο site  που βρισκω εγω για τον Κινεζο ειναι απο Αμερικα μερια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Εφόσον κοιτάς τέτοια wattages και παράλληλα Gen 5 κάρτα, θα σου πρότεινα αυτό. 

https://www.skroutz.gr/s/36207324/Segotep-KunLun-KL-1000G-1000W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Εγώ έχω το 1250άρι, το οποίο έκανα review και πλέον φοράω στο test bench. Η ποιότητα κατασκευής είναι τρομερά καλή (τζαπανίλα όλο) και η τιμή του πολύ ανταγωνιστική για αυτά που προσφέρει.

 

Ο δευτερος διακοπτης τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ppetr είπε

Ο δευτερος διακοπτης τι ειναι?

Νορμαλ και στοπ για τον ανεμιστηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, triplex1 είπε

Κωστα αμα παθει κατι πες μας που θ'απευθυνθει γιατι το μονο site  που βρισκω εγω για τον Κινεζο ειναι απο Αμερικα μερια

Αν πάθει κάτι έχεις Ελληνική αντιπροσωπεία και δεν μιλάμε για ότι και ότι, μιλάμε για Zegetron. Το customer support είναι το καλύτερο που παίζει στην Ελλάδα και αυτό το λέω σαν χρήστης που το έχει χρειαστεί.

Είναι η ίδια εταιρεία που έχει αναλάβει NZXT, Kolink, Razer, Arctic κτλ, δεν είναι πουθενάδες.  
Γενικά άμα δεν έπαιζε εδώ αντιπροσωπεία και έπρεπε να μπλέξεις με την ίδια την Segotep/Colorful, δεν υπήρχε περίπτωση να το πρότεινα και ας ήταν το καλύτερο τροφοδοτικό που έχει φτιαχτεί στην ιστοριά. 

Αν και για να πούμε του στραβού το δίκιο, από ότι έχω ακούσει, στο support τους οι Κινέζοι είναι τίμιοι και παραδόξως γρήγοροι. Δεν έχω εμπειρίες δικές μου ή από γνωστούς όμως, οπότε δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά. 

Υ.Γ Παρεμπιπτόντως το ίδιο ισχύει και για τις Colorful GPU, οι οποίες έχουν πουλήσει πολύ καλά Ελλάδα. Τροφοδοτικό 150€ άντε και πάει στο καλό, καμιά 3080-3090 που την έχεις πληρώσει 1500αρικο, δεν υπήρχε περίπτωση να έκανα review και να έλεγα "πάρτε την", χωρίς να υπάρχει σίγουρο support. 

4 ώρες πριν, ppetr είπε

Ο δευτερος διακοπτης τι ειναι?

Ανεμιστήρας 24/7 ανοιχτός (προφανώς με μεταβλητά RPM), ή να κλείνει εντελώς όταν είναι σε χαμηλό φορτίο το τροφοδοτικό. 

Πρακτικά αυτό που κάνουν και αρκετές GPU σε idle. 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ακούγονται όλα αυτά αλλά το έχει δοκιμάσει κανείς πάνω σε σύστημα για κάποσο καιρό να έχουμε μια γνώμη...το έψαξα και είδα ..αλλά δεν ξέρω και πολύ από αυτά...τόσο καιρό evga είχα και έχω αλλάξει 2-3 evga γιατί έφτιαχνα συστήματα ...δεν ειχα ποτέ πρόβλημα και γι'αυτό συνέχισα προς τα εκεί...και ένας φίλος μου έλεγε να δω τα seasonic που και αυτά έχω ακούσει καλά λόγια... Η ερωτηση για να μην κουράζω ειναι η εξής...έστω το support είναι κομπλε εμπιστεύεστε κάρτα γραφικών 500+€ πάνω σε αυτό το τροφοδοτικό... επιφυλακτικά παντα..και χωρίς να είμαι γνώστης...γι'αυτό ρωτάω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teomaniacos είπε

Ωραια ακούγονται όλα αυτά αλλά το έχει δοκιμάσει κανείς πάνω σε σύστημα για κάποσο καιρό να έχουμε μια γνώμη...το έψαξα και είδα ..αλλά δεν ξέρω και πολύ από αυτά...τόσο καιρό evga είχα και έχω αλλάξει 2-3 evga γιατί έφτιαχνα συστήματα ...δεν ειχα ποτέ πρόβλημα και γι'αυτό συνέχισα προς τα εκεί...και ένας φίλος μου έλεγε να δω τα seasonic που και αυτά έχω ακούσει καλά λόγια... Η ερωτηση για να μην κουράζω ειναι η εξής...έστω το support είναι κομπλε εμπιστεύεστε κάρτα γραφικών 500+€ πάνω σε αυτό το τροφοδοτικό... επιφυλακτικά παντα..και χωρίς να είμαι γνώστης...γι'αυτό ρωτάω 😅

Θα σε πω κατι φιλε, οπως λες τοσα χρονια evga  ειχες χωρις κανενα προβλημα , τι το ψαχνεις αλλου , παρε evga  ξανα αφου εισαι ευχαριστημενος και να τελειωνει , τον μπελα σου ψαχνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, triplex1 είπε

Θα σε πω κατι φιλε, οπως λες τοσα χρονια evga  ειχες χωρις κανενα προβλημα , τι το ψαχνεις αλλου , παρε evga  ξανα αφου εισαι ευχαριστημενος και να τελειωνει , τον μπελα σου ψαχνεις?

Είναι είναι και αυτό μια λύση απλά έψαχνα και άλλες γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...