Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dream21 είπε

Εχω 2 τροφοδοτικά και μια 3070 ti. Για το παρακατω PC τι να του βάλω το 850 η το 1200;

Screenshot 2023-03-21 at 17.08.43.png

IMG_0246.jpg

Τι να το κάνεις το 1200αρι;

Και το 850άρι ίσως είναι υπερβολή.

Πως κατέληξες ανάμεσα σε αυτά τα δύο;

Όταν βλέπω στο σύστημα arctic alpine 17 με τον 12600k και supercase case, κάτι παθαίνω που θες να βάλεις hx1200.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Τι να το κάνεις το 1200αρι;

Και το 850άρι ίσως είναι υπερβολή.

Πως κατέληξες ανάμεσα σε αυτά τα δύο;

Όταν βλέπω στο σύστημα arctic alpine 17 με τον 12600k και supercase case, κάτι παθαίνω που θες να βάλεις hx1200.... :D

τα τροφοδοτικα ειναι απο mining rigs γιατι να παω να δωσω λεφτα για καινουργια; ειδικα το 850αρι δεν δουλεψε ουτε μηνα.. το 1200 επαιζε 3 χρονια ασταματητα.

τα αλλα κουτι και και cpu cooler fan τα επελεξα στην τυχη. θελω να φτιαξω εναν υπολογιστη για τον γιο μου 

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φιλε μου, εχω παρομοιο μηχανημα με το δικο σου, καρτα γραφικων gtx1660gaming oc, με τροφοδοτικο 650w bronze, υπεραρκετο για το συστημα μου, με 3 σκληρους. Οποτε το 850w, αφου υπαρχει μια χαρα θα ειναι. Οσο για το ΗΧ, εχω το ΗΧ520w  σε ενα αλλο μηχαναικι 8-10 χρονια ουτε που θυμαμαι. Κατεβαζω ταινιες εκει και τυχαινει καποιες φορες να δουλευει 24ωρα. Πιστευω οτι και τα 2 που εχεις, εχουν ακομα αρκετη ζωη μπροστα τους.

Στην θεση σου, ισως αλλαζα την ψυκτρα του επεξεργαστη με μια καλυτερη, γιατι το παιδι και την καρτουλα του και τα παιχνιδακια του θα θελει. Παρτου και μια καλη οθονη αναλογα με την καρτα γραφικων, με ολες τις προστασιες για τα ματια και σε 5-6 χρονια το ξαναβλεπεις το θεμα. Εκτος κι αν εχει μεγαλωσει το παιδι και εχει δικη του αποψη μεχρι τοτε.

Καλη προοδο στον μικρο και καλο κουραγιο σε σενα να βαζειςε το χερι στην τσεπη σου βαθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, το τροφοδοτικό (Corsair VS Series VS650 80Plus) το έχω 7 χρόνια και δεν είχα κανένα θέμα μέχρι τώρα. Αλλά επειδή δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα, και επειδή θα αλλάξω την gpu μου σύντομα είπα να αλλάξω και τροφοδοτικό μη μου γίνει καμιά στραβή, μιας και ξεκινάω να ασχολούμαι με edit videos από δω και πέρα.

Το ερώτημά μου είναι να πάω σε gold όπως και να χει ή μου κάνει και το bronze. Από την στιγμή που ο υπολογιστής λειτουργεί λίγες ώρες (2 με 3 ώρες ανα 2 μέρες και 10 με 16 ώρες στο ΣΚ συνολικά), μάλλον τα bronze μου κάνουν, αλλά είναι ποιοτικά? Επίσης το νέο τροφοδοτικό λέω να το πάρω στα 550W, είμαι οκ ή να πάω σε 650W?

Ίσως στο μέλλον πάω σε i7 11700 και να έχω 2 οθόνες ακόμα δεν ξέρω ποιες. Μήπως για αυτά να πάω στα 650W?

Παρακάτω παραθέτω 4 επιλογές που σκέφτομαι:

1) Corsair TX-M Series TX550M (2021) 550W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Semi Modular 80 Plus Gold

2) Corsair TX-M Series TX650M (2021) 650W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Semi Modular 80 Plus Gold

3) Corsair CV Series CV550 550W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Wired 80 Plus Bronze

4) Corsair CV CV650 650W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Wired 80 Plus Bronze

 

To pc μου:

κουτί:                                   Zalman Z11 Neo
μητρική:                              Gigabyte B460M DS3H (rev. 1.0)
επεξεργαστής:                   Intel Core I5-10400F Box
καρτες RAM:                      G.Skill Aegis 16GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16D-16GISB)
νέα καρτα γραφικών:        ASUS 3060 Geforce RTX 12 GB DUAL OC
τροφοδοτικό:                     Corsair VS Series VS650 80Plus
σκληρός δίσκος SSD:        OCZ Trion 150 240GB
σκληρός δίσκος HDD:       Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ
ψήκτρα:                                εργοστασιακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν είχες turbo-x τροδοφοτικό δε θα είχες τέτοια προβλήματα σήμερα...

Spoiler

πριν προλάβετε να κράξετε, όσοι έχετε άγνοια του τι λέω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/809915-φτιάχνοντας-τον-υπολογιστή-του-μέλλοντος/page/3/#comments

 

Μετά από την πλάκα...

Βάσει κάρτας και συστήματος ένα σωστό 550w τροφοδοτικό σου αρκεί.

Gold ή bronze; Θεωρητικά και το bronze κάνει την ίδια δουλειά πιο ενεργοβόρα.

Πρακτικά, τα περισσότερα gold psu συνοδεύονται και από μεγαλύτερης διάρκεια εγγύησης οπότε και θεωρούνται ως πιο αξιόπιστα.

Ιδανικά καλό θα ήταν να πάρεις λίγο μεγαλύτερο τροφοδοτικό (650-750w) ώστε να έχεις έναν αέρα σε περίπτωση αναβάθμισης, χωρίς να σημαίνει οτι θα φτάσεις σε πολύ μεγαλύτερο budget χωρίς άμεσο αντίκρισμα.

Ορίστε μια συστάδα από πολύ "σωστά" και επώνυμα τροφοδοτικά gold σε σχετικά καλές τιμές

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=15335152%2C25217295%2C22781540%2C26494160%2C25736789

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ημουν στη θεση σου θα πηγαινα τουλαχιστο σε 750αρι gold με το σκεπτικο να υπαρχει ανετο περιθωριο και ησυχο κεφαλι για οτιδηποτε αλλαγες μελλοντικα με cpu/gpu κτλπ. Στο σκρουτζ εχει ωραιο seasonic 750 gold full modular στα 135 ευρω αν εισαι οκ να βαζες κατι λιγο παραπανω. Θελεις να ειναι οπωσδηποτε corsair?

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Aν είχες turbo-x τροδοφοτικό δε θα είχες τέτοια προβλήματα σήμερα...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

πριν προλάβετε να κράξετε, όσοι έχετε άγνοια του τι λέω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/809915-φτιάχνοντας-τον-υπολογιστή-του-μέλλοντος/page/3/#comments

 

"αναμονή ακόμα γράφω"

α τελικα δεν ημουν μονο εγω που ειχα μπει στον πειρασμο να κανω ενα αστειο για turbox 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η seasonic ΟΚ ειναι κορυφαια και φτιαχνει τροφοδοτικα και για αλλες φιρμες. Aλλα καλες κριτικες και για corsair, xfx, thermaltake, coolermaster. Πιστευω οτι για τροφοδοτικο, οθονη, κουτι, πρεπει να διαλλεγουμε την καλυτερη δυνατη ποιοτητα, δεδομενου οτι μπορει να τα κρατησουμε και για 10 + χρονια. Καλο ειναι το τροφοδοτικο 100-150w περισσοτερο απο αυτα που χρειαζεται το συστημα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα απο τα κορυφαια  τροφοδοτικα αλλα  ακομα δεν εχει  κυκλοφορησει αλλα  αξιζει τα  λεφτα  του

https://hwbusters.com/psus/seasonic-prime-tx-1600-atx-v3-0-psu-review/

 

 

image.png.2d28122fb0a7668a6f3d5a395d331feb.png

 

 

image.png.02b871719edbdad7906143ea21ddfe78.png

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Cubicolor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει πρόγραμμα που να επιτηρεί τις τάσεις του τροφοδοτικου από κατα την εκκίνηση του λειτουργικού και να σημάνει καμπανάκι όταν ξεφεύγουν οι τάσεις απο το εύρος ζώνης που θα δίνω εγώ; Τα ξευτιλισμενα τα BIOS δεν το κανουν αυτό. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για επιτήρηση των θερμοκρασιών του συστηματος (CPU, MB, GPU) και να σημάνει καμπανάκι;

Υπάρχει ηλεκτρική συσκευή που να μπαίνει παράλληλα στο 24Πίνο βύσμα του τροφοδοτικου και να παρέχει πραγματική προστασία απο υπερτάσεις και υπερεντασεις; Έχω φαει αρκετή ξεφτιλα και κάψιμο μητρικών με το να στηριζομαι στο οτι τα τροφοδοτικα έχουν προστασίες κσι αυτόματο ελεγχο. Έψαχνα αλλου την αιτία καμένων μητρικών.

Αυτή την στιγμη που γράφω τα BIOS μου λένε οτι η γραμμη των 12V είναι στα 23V και δεν τρέχει τίποτα! Τα windows μου βγαλαν μια προειδοποιηση οτι το system fan 3 κανει μηδέν στροφές, ενω δεν έχω τρίτο ανεμιστηρακι και το συστημα μου παραλληλα καιγετε απο την υπέρταση! Προφανώς τα 23V θα πηγαίνουν και στην GPU.

Τα καλύτερα τροφοδοτικα (seasonic, super flower, evga. ..) είναι σαν να πληρώνω και μια μητρική μαζι με την διάφορα τιμής που έχουν.

Μόλις είδα οτι η καλύτερη μέτρηση των τάσεων γίνεται μέσα απο το BIOS γιατί τα αλλά προγράμματα ίσως βάζουν offset στις τιμες των αισθητήρων και ίσως παίρνουν τιμες και απο διαφορετικούς αισθητήρες.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 hours ago, Krusty said:

Υπάρχει πρόγραμμα που να επιτηρεί τις τάσεις του τροφοδοτικου από κατα την εκκίνηση του λειτουργικού και να σημάνει καμπανάκι όταν ξεφεύγουν οι τάσεις απο το εύρος ζώνης που θα δίνω εγώ; Τα ξευτιλισμενα τα BIOS δεν το κανουν αυτό. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για επιτήρηση των θερμοκρασιών του συστηματος (CPU, MB, GPU) και να σημάνει καμπανάκι;

Υπάρχει ηλεκτρική συσκευή που να μπαίνει παράλληλα στο 24Πίνο βύσμα του τροφοδοτικου και να παρέχει πραγματική προστασία απο υπερτάσεις και υπερεντασεις; Έχω φαει αρκετή ξεφτιλα και κάψιμο μητρικών με το να στηριζομαι στο οτι τα τροφοδοτικα έχουν προστασίες κσι αυτόματο ελεγχο. Έψαχνα αλλου την αιτία καμένων μητρικών.

Αυτή την στιγμη που γράφω τα BIOS μου λένε οτι η γραμμη των 12V είναι στα 23V και δεν τρέχει τίποτα! Τα windows μου βγαλαν μια προειδοποιηση οτι το system fan 3 κανει μηδέν στροφές, ενω δεν έχω τρίτο ανεμιστηρακι και το συστημα μου παραλληλα καιγετε απο την υπέρταση! Προφανώς τα 23V θα πηγαίνουν και στην GPU.

Τα καλύτερα τροφοδοτικα (seasonic, super flower, evga. ..) είναι σαν να πληρώνω και μια μητρική μαζι με την διάφορα τιμής που έχουν.

Μόλις είδα οτι η καλύτερη μέτρηση των τάσεων γίνεται μέσα απο το BIOS γιατί τα αλλά προγράμματα ίσως βάζουν offset στις τιμες των αισθητήρων και ίσως παίρνουν τιμες και απο διαφορετικούς αισθητήρες.

Ωραια κατσε να τα παρουμε ενα ενα γιατι τα εχεις μπλεξει και μαλιστα αρκετα ασχημα:

1. Η επιτηρηση των τασεων γινεται απο το τροφοδοτικο και απο αισθητηρες της μητρικης. Αν οι αισθητηρες αυτοι διαβαζουν σωστα η οχι και δε αν το reporting που γινεται απο τα προγραμματα που διαβαζουν τους αισθητηρες ειναι σωστο η οχι, ειναι κατι το οποιο δεν μπορει κανεις να επιβεβαιωσει χωρις εξωτερικη μετρηση. 

2. Δες HWInfo για θερμοκρασιες, τωρα για συγκεκριμενα αυτο που θες εσυ δεν γνωριζω καποιο. 

3. Οχι δεν υπαρχει τετοια συσκευη και θα ηταν αρκετα ηλιθιο να υπαρχει, μεταξυ μας, αφου το housekeeping του τροφοδοτικου περιλαμβανει monitoring στις τασεις εξοδου και την τηρηση των οριων προστασιας που εχουν τεθει. 

4. Αν τα 12V ηταν στα 23V, δεν θα ετρεχε οντως τιποτα, γιατι θα ειχαν καει ολα εντος ms. 

5. Δηλαδη σαν τι τροφοδοτικα παιρνεις, Force των 15€; Το να δωσεις ενα 50-60αρι για να παρεις κατι τιμιο γενικα δεν ξερω πως το θεωρεις τρομερο εξοδο, ποσο μαλλον οταν μας λες οτι παιρνεις μητρικες στο χερι.. 

6. Γενικα απλως παρε ενα πολυμετρο με 15-20€ και μετρα manually τις τασεις αν εχεις τοσο αγχος. Δεν υπαρχει καλυτερη μεθοδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

4. Αν τα 12V ηταν στα 23V, δεν θα ετρεχε οντως τιποτα, γιατι θα ειχαν καει ολα εντος ms

Το thermaltake smart rgb 700w το κανει αυτο (που μάζεψε αστεράκια στο skroutz) με την "μη ηλίθια" overvoltage προστασία του. Στα 4 χρόνια χρήσης και εντος εγγύησης.

Επίσης διάβασα αρκετά αυτό το νήμα και ο κόσμος στην πράξη ακόμα και πολλά τροφοδοτικα των 60-80 ευρώ τα φοβάται μην κάψουν το συστημα τους, οποτε οι προστασίες ρεύματος που δίνουν είναι χαλια και μονο λογια.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Krusty είπε

Το thermaltake smart rgb 700w το κανει αυτο (που μάζεψε αστεράκια στο skroutz) με την "μη ηλίθια" overvoltage προστασία του. Στα 4 χρόνια χρήσης και εντος εγγύησης.

Επίσης διάβασα αρκετά αυτό το νήμα και ο κόσμος στην πράξη ακόμα και πολλά τροφοδοτικα των 60-80 ευρώ τα φοβάται μην κάψουν το συστημα τους, οποτε οι προστασίες ρεύματος που δίνουν είναι χαλια και μονο λογια.

Δυσκολο να ειναι θεμα τροφοδοτικου, αν και δεν το αποκλειω εντελως, ομως ειναι 100% σιγουρο οτι δεν ειναι το θεμα που αναφερεις εσυ. Επισης 100% δεν ειναι θεμα καρτας, δεν ξερω καν πως σου μπηκε αυτη η ιδεα. 

Επειδη με AM3 και ΑΜ3+ παιζω απο την στιγμη της κυκλοφοριας τους, δεν μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση που σου εχουν κλαταρει τοσες μητρικες. Προσωπικα στα συστηματα μου εχουν καει ASUS M5A97 EVO R2.0, ASUS Sabertooth 990FX, Gigabyte 970A-UD3P, Gigabyte 990FXA-UD3 και μια MSI 970 Gaming, με CPU's εναν 6300, εναν 8320 και εναν 8350. Δεν ηταν καν ζορισμενες, αφου τα συστηματα τρεχαν ειτε με undervolt, ειτε με μικρο overclock της ταξης 4.3-4.4GHz και μιλαμε για συστηματα καθημερινης χρησης με κυρια λειτουργια browsing, office και περιστασιακο gaming. 

Γενικα οι AM3+ δεν ηταν ιδιαιτερα καλοφτιαγμενες και εν τελη αποδεικνυονται σκαρτες οσο περναει ο καιρος. Δεν ειναι τυχαιο πχ οτι Sabertooth 990FX δεν βρισκεις ΠΟΥΘΕΝΑ, χρονια τωρα, επειδη οι περισσοτερες εχουν ηδη πεθανει και μιλαμε για high end board. Σε αντιθεση παντα με τις AM3, οι οποιες 2 που εχω εχουν φαει απειρο ζορι με extreme OC και ακομα δεν εχουν βγαλει προβλημα. 

Η LE που ειχες εσυ δεν μπορω να πω οτι φημιζεται ιδιαιτερα για την αντοχη της, λογω απουσιας ψυκτρας στα VRM. Επισης οτι μητρικη και να βαλεις μεταχειρισμενη θα ειναι και θα εχει ηδη τουλαχιστον 6-7 χρονια λειτουργιας πανω της, οποτε δεν πιστευω να σου βγαλει παραπανω απο 2-3 χρονια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μετρησω με το πολυμετρο και θα αναφερω τα αποτελεσματα, ετσι για οποιον εχει την περιεργια. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τα BIOS λενε τη αληθεια. Αλλωστε ενα κυκλωμα-αισθητηρας μετρησης τασης εινα απλο. Η Asus ηταν μολις δυο ετων, αγορασμενη καινουργια. Το καψιμο της msi θα συνεχιζοταν αν καποιοι εδω δεν με βοηθουσαν ή δεν επαιζα με το BIOS. Πριν δυο χρονια καψιμο της gigabyte (6 ετων) οταν πρωτομπηκε gpu πολλων watt (gtx 1060) και προφανως θα εκανε το τροφοδοτικο να τα φτυσει.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Krusty είπε

Αλλωστε ενα κυκλωμα-αισθητηρας μετρησης τασης εινα απλο

Εεεεεχχ... οχι και τοσο οσο νομιζεις. Συν οτι δεν ξερεις τι μπορει να διαβαζει το BIOS, αν κανει σωστα την μετατροπη κτλ. Ηλεκτρολογος Μηχανικος ειμαι, πιστεψε με εχω μια εμπειρια :P

Παντως 23V δεν ειναι, στοιχημα μητρικη AM3+ που μου εχει ξεμεινει αμα ειναι οντως τοσο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...