Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

σωστο ειναι, ολα τα τροφοδοτικά στην κίνα κατασκευάζονται και να μην παίρνεις "κινεζιές"

Δλδ, δεν χρειαζεται ο εξτρα ανεμιστηρας? Και πως θα βγαινει εξω ο ζεστος αερας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λυθηκε το προβλημα, το κουτι μου ηταν μαλλον παλαιας τεχνολογιας!! Βαζεις και ενα αναπτηρα να δεις προς τα που παει η φλογα..

https://seasonic.com/how-to-position-your-power-supply 

https://graphicscardhub.com/psu-fan-up-down/

Επεξ/σία από mp3GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω κορυφαίο σε ποιότητα τροφοδοτικό για σύστημα με 5600X και 4070Ti. Θέλω να καλύπτει και μελλοντική αναβάθμιση. Προτίμηση σε Seasonic & Corsair. 

Θα αντικαταστήσει προληπτικά ένα Corsair AX850 που πλέον έχει 11 χρόνια στην πλάτη του. 

Αγορά από Ελλάδα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/09/2023 at 13:41, liakinen said:

Παιδιά ψάχνω κορυφαίο σε ποιότητα τροφοδοτικό για σύστημα με 5600X και 4070Ti. Θέλω να καλύπτει και μελλοντική αναβάθμιση. Προτίμηση σε Seasonic & Corsair. 

Θα αντικαταστήσει προληπτικά ένα Corsair AX850 που πλέον έχει 11 χρόνια στην πλάτη του. 

Αγορά από Ελλάδα. 

 

Διάβασε

https://hwbusters.com/best_picks/best-atx-v3-0-pcie-5-0-ready-psus-picks-2023-hardware-busters/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Το έχω διαβάσει. Θεωρείται αξιόπιστη πηγή ενημέρωσης; 

Μάλλον με βλέπω να καταλήγω στο https://www.skroutz.gr/s/40669610/Corsair-RM850x-Shift-850W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Modular-80-Plus-Gold.html που καλύπτει και τα νέα πρότυπα. 

Θεωρώ ότι θα με καλύψει και στο μέλλον. Υποτίθεται ότι οι καταναλώσεις πέφτουν στις midrange κάρτες γραφικών που κινούμαι πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Corsair RM και ΤΧ να ειναι και θα ειναι μια χαρα, tier A και τα 2. 

Επεξ/σία από mixalis95320
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαθέτω:

AMD Ryzen 5 7600 

Be Quiet Pure Base 500 Midi Tower 

και σκοπευω μελλοντικα σε μια Κ.γραφικων Radeon RX 6700 XT.

Τι τροφοδοτικο να παρω μεταξυ 700-850 W ;

(γιατι βλπεπω ότι οι τιμες παιζουν απιστευτα ακόμα και στις ιδιας μαρκας τροφοδοτικα)

π.χ.

https://www.skroutz.gr/s/19523639/Be-Quiet-System-Power-9-CM-700W-Trofodotiko-Ypologisti-Semi-Modular-80-Plus-Bronze.html

https://www.skroutz.gr/s/38949780/Be-Quiet-System-Power-10-750W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/9/2023 στις 7:52 ΜΜ, liakinen είπε

Το έχω διαβάσει. Θεωρείται αξιόπιστη πηγή ενημέρωσης; 

Μάλλον με βλέπω να καταλήγω στο https://www.skroutz.gr/s/40669610/Corsair-RM850x-Shift-850W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Modular-80-Plus-Gold.html που καλύπτει και τα νέα πρότυπα. 

Θεωρώ ότι θα με καλύψει και στο μέλλον. Υποτίθεται ότι οι καταναλώσεις πέφτουν στις midrange κάρτες γραφικών που κινούμαι πάντα. 

Η RTX 4070 Ti έχει TGP (συνολική ισχύ κάρτας) περίπου ~ 285 Watt, που είναι η τυπική ισχύς που παράγει. Μια μέση τιμή κατά τη διάρκεια παιχνιδιού είναι τα 230 Watts και σε αδράνεια θα παράγει περίπου 15 Watt ισχύος. Εάν έχεις δυο οθόνες πρόσθεσε άλλα 10 Watt περίπου (ή και παραπάνω ανάλογα με τον κατασκευαστή). Τα 285 Watt δεν είναι το μέγιστο, και σε κάποιες περιπτώσεις (peaks) μπορεί να περάσει και τα 300 Watt. Από την άλλη, ο επεξεργαστής σου, 5600X έχει TGP (συνολική ισχύ) περίπου ~ 65 Watt (και αυτός σε κάποια peak μπορεί να περάσει αρκετά τα 65 Watt) και μια μητρική ~ 60 Watt. Oπότε από τα δυο αυτά εξαρτήματα στον υπολογιστή σου, τη μητρική και μια οθόνη, θα χρειαστείς ένα τροφοδοτικό με ισχύ αρκετά παραπάνω από το άθροισμα των παραπάνω (285 + 65 + 15 + 60 = 430 PSU Wattage).

Τα τροφοδοτικά αποδίδουν το maximum όταν δεν ξεπερνούμε κατά πολύ το ~60% της συνολικής τους ισχύς (π.χ. για ένα 850 PSU, ~ τα 500 Watt. Όχι ότι δε θα αποδίδει πέρα από αυτό, απλά θα έχει μεγαλύτερες απώλειες. Οπότε για ένα τροφοδοτικό με Wattage στα 850 είσαι μια χαρά (ακόμα και εάν προσθέσεις, το πληκτρολόγιο το ποντίκι, 2 με 3 ανεμιστήρες, σύστημα υδρόψυξης επεξεργαστή, μνήμες ~ 40 με 50 Watt ακόμα) καλύπτει τις ανάγκες του συστήματός σου και θα δουλεύει με απόδοση (efficiency) γύρω στο 90% (εφόσον μιλάμε ειδικά για Corsair PSU).    

Εάν όμως έχεις ως μελλοντικό στόχο, να αλλάξεις κάρτα και να πας σε μια μεγαλύτερη π.χ. σε μια RTX 4080 ή σε μια αντίστοιχη Radeon (έχουν υψηλότερη κατανάλωση), τότε θα σου πρότεινα να πας κατευθείαν σε ένα 1000άρι. Δεδομένου δε, ότι η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το 1000άρι (δες το ως επένδυση). Σε κάθε περίπτωση βέβαια εσύ αποφασίζεις.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JPaxilleas

Έχεις δίκιο για την διαφορά τιμής και για το μέλλον όσον αφορά τα 1000 και εγώ το σκέφτηκα και εκεί θα κινηθώ. Ακόμα δεν αγόρασα γιατί έχω άλλο θέμα. Θέλω να κινηθώ σε Corsair & Seasonic όμως τα Atx 3.0 της Corsair (Shift σειρά) δεν ταιριάζουν στο κουτί μου και η Seasonic δεν έχει διαθέσιμα ακόμα στην Ελλάδα τα νέα Focus. Δεν μπορώ να περιμένω άλλο και σκέφτομαι το https://www.skroutz.gr/s/28769537/Corsair-RM1000x-1000W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Επειδή είναι επένδυση το τροφοδοτικό και πάει πολλά χρόνια (τουλάχιστον 5 - 7) μήπως είναι κρίμα να χάσω το νέο πρότυπο (Atx 3.0); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakinen είπε

@JPaxilleas

Έχεις δίκιο για την διαφορά τιμής και για το μέλλον όσον αφορά τα 1000 και εγώ το σκέφτηκα και εκεί θα κινηθώ. Ακόμα δεν αγόρασα γιατί έχω άλλο θέμα. Θέλω να κινηθώ σε Corsair & Seasonic όμως τα Atx 3.0 της Corsair (Shift σειρά) δεν ταιριάζουν στο κουτί μου και η Seasonic δεν έχει διαθέσιμα ακόμα στην Ελλάδα τα νέα Focus. Δεν μπορώ να περιμένω άλλο και σκέφτομαι το https://www.skroutz.gr/s/28769537/Corsair-RM1000x-1000W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Επειδή είναι επένδυση το τροφοδοτικό και πάει πολλά χρόνια (τουλάχιστον 5 - 7) μήπως είναι κρίμα να χάσω το νέο πρότυπο (Atx 3.0); 

Εάν πάρεις το Corsair-RM1000x (ATX12V Version: 2.53) σε καλύπτει ακόμα και εάν πάρεις μια RTX 4080. Mπορείς να πάρεις και το αντίστοιχο καλωδιο της Corsair 12VHPWR (12+4pin) PCIe Gen 5.0 Type-4 600W - skroutz και ας μην είναι το PSU συμβατό με ATX 3.0. Δουλεύει άψογα με το τροφοδοτικό. Δε καταλαβαίνω γιατί λες ότι δεν ταιριάζουν στο κουτί σου (εκτός εάν δεν γνωρίζω κάτι). Το Focus GX-1000 έχει διαστάσεις 15.00 x 14.00 x 8.6 cm και το Corsair-RM1000x 15.00 x 8.60 x 18.00 cm. Το πρώτο μπορείς να το βρεις και στο Amazon (UK). Σε κάθε περίπτωση το τροφοδοτικό δεν το αλλάζεις κάθε λίγο, όπως σωστά είπες.  

Είναι απολύτως πιθανό στις επόμενες 1-2 γενιές GPUs, ή πιθανώς ακόμη και CPUs/μητρικές, να αρχίσουμε σιγά-σιγά να βλέπουμε εξοπλισμό που να απαιτεί PSU συμβατό με ATX 3.0.

Οπότε το ερώτημα που πρέπει να κάνεις, είναι θέλεις πραγματικά να αγοράσεις ένα εξαιρετικό, υψηλής ποιότητας, PSU με εγγύηση 10-12 ετών, το οποίο θα χρειαστεί να αντικαταστήσεις, πιθανότατα, πολύ πριν λήξει αυτή η εγγύηση. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το πως κάποιος κινείται με το μηχάνημα που έχει. Εάν αλλάζει συχνά κάρτα γραφικών, επεξεργαστή κ.λπ. Σε κάθε περίπτωση ένα καλό τροφοδοτικό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ακόμα και εάν πας σε ένα καινούργιο σύστημα.

Οπότε προσωπικά θα έλεγα ότι αφού θέλεις να αλλάξεις τροφοδοτικό πάρε ένα PSU συμβατό με ATX 3.0 και ας καθυστερήσεις λίγο παραπάνω. Παράλληλα, εφόσον το βλέπεις σαν επένδυση για το μέλλον, θα σου πρότεινα να αγοράσεις κατευθείαν ένα 1200άρι (προσωπική μου άποψη), εφόσον  η τιμή δεν έχει μεγάλη διαφορά, ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, τουλάχιστον για θέμα Watts. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JPaxilleas

Έφυγε σήμερα παραγγελία για το Corsair RM850x (2021) 850w στα 120€. Δεν μπορούσα να περιμένω άλλο (ένας μήνας πέρασε χωρίς τον σταθερό). Δεν ξέφυγα σε λεφτά ώστε σε περίπτωση που το νέο πρότυπο γίνει απαραίτητο (αμφιβάλλω) σε δύο - τρία χρόνια η χασούρα να μην είναι μεγάλη. Οι κάρτες γραφικών που επιλέγω πάντα βρίσκονται βαριά στην κατηγορία της 4070 Ti (ποτέ δεν πάω στα Top of Top μοντέλα). Η λογική λέει ότι τα Watt θα πέφτουν όσο βγαίνουν νέες γενιές οπότε θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος. 

Τα νέα Corsair Shift Atx 3.0 δεν ταιριάζουν στο κουτί μου όχι για το μέγεθος τους αλλά επειδή έχουν τις υποδοχές στο πλάι και το κουτί μου είναι παλαιού τύπου. 

12 χρόνια την έβγαλα με ένα Corsair AX850 το οποίο δεν έκανε κιχ και μπήκε σε άλλο μηχάνημα μιας και δουλεύει άψογα ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει καποιος τι παιζει με την εγγυηση της Corsair? Εχω ενα TX 550M περιπου 6 χρονων το οποιο μαλλον τα παιξε.Εχει εγγυηση 7 χρονια αλλα φανταζομαι αυτη δεν εχει ισχυ στο καταστημα που αγοραστηκε.Πρεπει να το στειλω εξωτερικο και αν ναι, τα εξοδα αποστολης ειναι δικα μου?

Επεξ/σία από Noreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...