Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 26/09/2023 at 23:36, liakinen said:

12 χρόνια την έβγαλα με ένα Corsair AX850 το οποίο δεν έκανε κιχ και μπήκε σε άλλο μηχάνημα μιας και δουλεύει άψογα ακόμα. 

Δικός μου είσαι εσύ. Έχω ένα Coolermaster 620W (plus white) από τον Νοέμβριο του 2010 στον σταθερό. Έχουν περάσει πόσες αναβαθμίσεις από πάνω του και οντως δεν έκανε κιχ, παρά το ότι δεν ήταν καν στα θεωρούμενα high tier μοντέλα. Σκέφτομαι πως ίσως μπαίνοντας στο 14ο έτος απροβλημάτιστα, ήρθε η ώρα να αντικατασταθεί. Τοσα χρόνια μετά έχω πλέον συναισθηματικό δέσιμο 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Δικός μου είσαι εσύ. Έχω ένα Coolermaster 620W (plus white) από τον Νοέμβριο του 2010 στον σταθερό. Έχουν περάσει πόσες αναβαθμίσεις από πάνω του και οντως δεν έκανε κιχ, παρά το ότι δεν ήταν καν στα θεωρούμενα high tier μοντέλα. Σκέφτομαι πως ίσως μπαίνοντας στο 14ο έτος απροβλημάτιστα, ήρθε η ώρα να αντικατασταθεί. Τοσα χρόνια μετά έχω πλέον συναισθηματικό δέσιμο 😅

Σε πρόσφατη αναβάθμιση της GPU (μπήκε μία 4070 Ti) το έβγαλα από το "καλό" PC. Το τροφοδοτικό τότε είχε αγοραστεί μαζί με έναν Intel 3770K. Τα έβγαλαν τα λεφτά τους και με το παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Στο σύστημα της υπογραφής μου θα αλλάξω κάρτα γραφικών από RX 480 σε 5700 XT. 

Θα χρειαστεί να αλλάξω τροφοδοτικό μιας και έχω ενα Corsair 550w.

Μέχρι 110 ευρω 115 μαξ ποιο τροφοδοτικό προτείνετε (750w/850w) ?

Αυτό είναι καλό ?

https://www.msystems.gr/power-supplies/corsair-rme-series-rm750e-v2-750w-gold-rated-power-supply-cp-9020262-eu

Έχει και 7 χρόνια εγγύηση

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, polonos1313 είπε

Καλησπέρα παιδιά

Στο σύστημα της υπογραφής μου θα αλλάξω κάρτα γραφικών από RX 480 σε 5700 XT. 

Θα χρειαστεί να αλλάξω τροφοδοτικό μιας και έχω ενα Corsair 550w.

Μέχρι 110 ευρω 115 μαξ ποιο τροφοδοτικό προτείνετε (750w/850w) ?

Αυτό είναι καλό ?

https://www.msystems.gr/power-supplies/corsair-rme-series-rm750e-v2-750w-gold-rated-power-supply-cp-9020262-eu

Έχει και 7 χρόνια εγγύηση

Ακούγεται οτι έχει θέματα με τον ανεμιστήρα το συγκεκριμένο.

Είχα ποστάρει και την προσφορά που βγήκε από eshop.

Μπορείς να μπεις να διαβάσεις σχόλια, το v2 εξακολουθεί να έχει θέματα.

Ποιοτικός δεν νομίζω οτι θα έχει άλλο πρόβλημα αφού φέρει δυνατό όνομα και 7 έτη εγγύησης όπως είπες.

Μέλος αναφέρει στην προσφορά οτι αναγνωρίζει το σφάλμα η corsair και δέχτηκε αντικατάσταση (1,2)

Αν θες να μπεις στη διαδικασία-ρίσκο εσύ το  ξέρεις.

Σίγουρα σε αυτά τα χρήματα δεν έβρισκες παρόμοιας κατηγορίας τροφοδοτικό, για πολύ μεγάλο διάστημα στην αγορά

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, nickol-us said:

Ακούγεται οτι έχει θέματα με τον ανεμιστήρα το συγκεκριμένο.

Είχα ποστάρει και την προσφορά που βγήκε από eshop.

Μπορείς να μπεις να διαβάσεις σχόλια, το v2 εξακολουθεί να έχει θέματα.

Ποιοτικός δεν νομίζω οτι θα έχει άλλο πρόβλημα αφού φέρει δυνατό όνομα και 7 έτη εγγύησης όπως είπες.

Μέλος αναφέρει στην προσφορά οτι αναγνωρίζει το σφάλμα η corsair και δέχτηκε αντικατάσταση (1,2)

Αν θες να μπεις στη διαδικασία-ρίσκο εσύ το  ξέρεις.

Σίγουρα σε αυτά τα χρήματα δεν έβρισκες παρόμοιας κατηγορίας τροφοδοτικό, για πολύ μεγάλο διάστημα στην αγορά

Καλύτερα να το αφήσω τ'οτε και καλά που μου το είπες !

Ποιο να πάρω στα 750w ?

Αυτό ειναι καλό ?

https://www.skroutz.gr/s/26279297/CoolerMaster-MWE-v2-750W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, polonos1313 είπε

Από τα κορυφαία gold, καλή τιμή.

Μεγειές!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, polonos1313 είπε

Αυτό είναι ATX 3.0? PCI 5.O?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, konik said:

Αυτό είναι ATX 3.0? PCI 5.O?

Όχι (είναι του '21 άλλωστε) αλλά δεν θα έχεις θέμα εκτός αν βάλεις 4090 που ούτε και τότε, εκτός αν είσαι οριακά φορτωμένος με πολλά άλλα πράγματα στον υπολογιστή.

Αυτό πχ είναι atx3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2023 στις 6:24 ΠΜ, nickol-us είπε

Ακούγεται οτι έχει θέματα με τον ανεμιστήρα το συγκεκριμένο.

Είχα ποστάρει και την προσφορά που βγήκε από eshop.

Μπορείς να μπεις να διαβάσεις σχόλια, το v2 εξακολουθεί να έχει θέματα.

Ποιοτικός δεν νομίζω οτι θα έχει άλλο πρόβλημα αφού φέρει δυνατό όνομα και 7 έτη εγγύησης όπως είπες.

Μέλος αναφέρει στην προσφορά οτι αναγνωρίζει το σφάλμα η corsair και δέχτηκε αντικατάσταση (1,2)

Αν θες να μπεις στη διαδικασία-ρίσκο εσύ το  ξέρεις.

Σίγουρα σε αυτά τα χρήματα δεν έβρισκες παρόμοιας κατηγορίας τροφοδοτικό, για πολύ μεγάλο διάστημα στην αγορά

To τροφοδοτικό το έχω πακετάρει και το έστειλα στην Corsair την περασμένη Τρίτη στα Κεντρικά της εταιρίας στην Ευρώπη στην Ολλανδία (προπληρωμένα όλα απο Corsair μέσω UPS Courier) λογικά μεσοβδόμαδα  θα το παραλάβω  ας ελπίσουμε πως είναι πρόβλημα στην παρτίδα (αν και δεν το πιστεύω πολύ αυτό μιας και πολλοί που το αγόρασαν εντόπισαν το ίδιο πρόβλημα θορύβου)  αν έχει θέμα ξανά από εμένα τέλος η Corsair αν και έχω αγοράσει στο παρελθόν 2 τροφοδοτικά τα οποία ήταν σκυλιά (ακόμη δουλεύουν) όμως εδώ νομίζω με την σειρά e τα έχουν κάνει θάλασσα ρίχνοντας το κόστος αλλά χάνοντας την ποιότητα και την αξιοπιστία σαν εταιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/11/2023 στις 7:55 ΠΜ, duffyduck είπε

Την παραπάνω ιστοσελίδα γιατί την έχουν ως αναφορά πολλοί; Έχεις μεγάλη αξιοπιστία; Το τροφοδοτικό μου (thermaltake smart RGB) που με έβαλε σε τόσους μπελάδες με καμένες μητρικές, το έχουν στην κατάταξη 'Tier F • Replace immediately', ενώ στο skroutz που με ξεγέλασε, το έχουν κορυφαίο με μαζικά θετικά σχόλια που σιγά-σιγά όμως τώρα με τις βαρειές GPU βγαίνουν και τα αρνητικά σχόλια.

Η ίδια ιστοσελίδα αναφέρει οτι αν δεν χρησιμοποιήται ένα τροφοδοτικό για πάνω από τρία χρόνια μπορεί να πάθουν ζημιά η πυκνωτές του και εγώ έχω ένα στην αποθήκη δύο χρόνια σαν δεύτερο σε ώρα ανάγκης!

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Krusty said:

Την παραπάνω ιστοσελίδα γιατί την έχουν ως αναφορά πολλοί; Έχεις μεγάλη αξιοπιστία; Το τροφοδοτικό μου (thermaltake smart RGB) που με έβαλε σε τόσους μπελάδες με καμένες μητρικές, το έχουν στην κατάταξη 'Tier F • Replace immediately', ενώ στο skroutz που με ξεγέλασε, το έχουν κορυφαίο με μαζικά θετικά σχόλια που σιγά-σιγά όμως τώρα με τις βαρειές GPU βγαίνουν και τα αρνητικά σχόλια.

Η ίδια ιστοσελίδα αναφέρει οτι αν δεν χρησιμοποιήται ένα τροφοδοτικό για πάνω από τρία χρόνια μπορεί να πάθουν ζημιά η πυκνωτές του και εγώ έχω ένα στην αποθήκη δύο χρόνια σαν δεύτερο σε ώρα ανάγκης!

Η συγκεκριμένη σελίδα είναι αρκετά αξιόπιστη και ενημερώνεται σχετικά συχνά με πηγές από πάρα πολλά site.

Μόνος σου επιβεβαιώνεις ότι ήταν φόλα αυτό που πήρες, σύμφωνα και με το ranking της σελίδας.

Εγώ κοιτάω βασικά αυτή τη σελίδα, σε συνδυασμό με το site της cybenetics (για τυχόν νέα reviews), ενώ ψάχνω και για reviews μεγάλων site (tomshardware, anandtech κλπ) , οπότε αν υπάρχει γενική συμφωνία μεταξύ τους για ένα PSU, είμαι αρκετά confident για την επιλογή.

Τώρα αν είναι τοπ παντού κάτι και μας κάτσει η πατάτα με 1 στα χίλια αστοχία υλικού, ε, τι να κάνουμε!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...