Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Teddy77 είπε

οπότε αν υπάρχει γενική συμφωνία μεταξύ τους

Ίσως εδώ κάπου πρέπει να αναφέρω πως μέχρι προσφάτως σε όλα αρθρογραφούσε ο Άρης από Cybenetics, οπότε αν δεν υπήρχε συμφωνία, κάτι πάει πολύ λάθος 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 minutes ago, kostas_anes said:

Ίσως εδώ κάπου πρέπει να αναφέρω πως μέχρι προσφάτως σε όλα αρθρογραφούσε ο Άρης από Cybenetics, οπότε αν δεν υπήρχε συμφωνία, κάτι πάει πολύ λάθος 😅

Νομίζω σε γενικές γραμμές δεν κάνει review το ίδιο ακριβώς PSU για διαφορετικό outlet αλλά ναι, αρθογραφεί σε διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον έχω καταλάβει ότι το τροφοδοτικό είναι ο θεμέλιος λίθος στο χτίσιμο του υπολογιστή. Μπορεί να τα κάψει όλα στο σύστημα αν δεν λειτουργήσουν οι προστασίες του. Στο cultists μου αρέσει ότι ελέγχουν και τις προστασίες του τροφοδοτικού στο εργαστήριο πριν κατατάξουν. Έναν χρόνο  είμαι χωρίς Η/Υ και γράφω από το κινητό μου τώρα λόγω του κακού τροφοδοτικού και ότι θέλω να τον φτιάξω μόνος μου τον παλιό υπολογιστή όταν βρω χρόνο...

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά όλα καλά με το τροφοδοτικό μου. Πάω αμέσως να το βάλω στο νέο μου σύστημα αξίας 700 ευρώ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Μου αρνήθηκαν την χρήση της εγγύησης από το κατάστημα που το αγόρασα (ΟΡΑΣΗΣΤΟΥΝΤΙΟ Θεσσαλονίκη), λέγοντας μου οτι μπορεί να φταίει το καλώδιο που κάηκε (δεν υπήρχε καν στο πρώτο κάψιμο της μητρικής) και ότι πέρασε τα stress tests που του κάνανε (prime95 και άλλο ένα benchmark στα 144Hz οθόνης). Και είναι μια χαρά. Δεν το άνοιξαν καν. Το αυτοκόλλητο ασφαλείας ηταν εκεί. Με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός να ξαναπώ τί έχει, γεμάτος απορία αφού δεν του έβρισκε τίποτα.

Στο skroutz, η κακή κριτική μου προς το κατάστημα κόπηκε επειδή πέρασαν πάνω από δύο χρόνια από την αγορά.

Αν μου γινόταν δεκτή η εγγύηση προφανώς θα το είχα το τροφοδοτικό για άλλη χρήση και όχι για Η/Υ.

ResizedImage_(1118)x(1490)_2023-06-07_22-38-08_1693.jpeg

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Krusty είπε

Τελικά όλα καλά με το τροφοδοτικό μου. Πάω αμέσως να το βάλω στο νέο μου σύστημα αξίας 700 ευρώ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Μου αρνήθηκαν την χρήση της εγγύησης από το κατάστημα που το αγόρασα, λέγοντας μου οτι μπορεί να φταίει το καλώδιο που κάηκε (δεν υπήρχε καν στο πρώτο κάψιμο της μητρικής) και ότι πέρασε τα stress tests που του κάνανε (prime95 και άλλο ένα benchmark στα 144Hz οθόνης). Δεν το άνοιξαν καν. Το αυτοκόλλητο ασφαλείας ηταν εκεί. Με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός να ξαναπώ τί έχει, γεμάτος απορία αφού δεν του έβρισκε τίποτα.

Αν μου γινόταν δεκτή η εγγύηση προφανώς θα το είχα το τροφοδοτικό για άλλη χρήση και όχι για Η/Υ.

ResizedImage_(1118)x(1490)_2023-06-07_22-38-08_1693.jpeg

Προέκταση για 8 pin cpu power ειναι αυτο?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/12/2023 στις 1:05 ΠΜ, Krusty είπε

Ναι προέκταση 8pin για τροφοδοσία της CPU της Powertech και λειτούργησε για λίγες μέρες.

Συγνώμη που θα το πω αλλά και εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι για ποιοτική κατασκευή ή προέκταση. Σε καμία περίπτωση δεν θα εμπιστευομουν να την βάλω για το CPU.

Δεν είναι καθόλου απίθανο να ήταν όντως αυτό το πρόβλημα. Για να λιώσει σημαίνει ότι ανέβηκε πολύ η θερμοκρασία. Για να ανέβει η θερμοκρασία σημαίνει είτε ότι πέρασε πολύ ρεύμα μεσα από το καλώδιο είτε ότι το καλώδιο δεν ήταν το κατάλληλο για αυτά τα Ampers είτε ότι η σύνδεση καλωδίου κονεκτορα δεν ήταν σωστή.

Δεν το βλέπω να έχει γίνει από overvoltage γιατί τότε μάλλον το CPU θα είχε ήδη αποχαιρετήσει.

Οποτε τα άλλα δύο παίζουν (ίσως και τα δυο μαζί). Λογω του σημείου θα έλεγα ότι ήταν μάλλον μια χαλαρή σύνδεση καλωδίου κονεκτορα που λόγω της μη καλής επαφής των δύο ή διατομή επαφής ήταν μικρότερη της κανονικής, αναμενομενα ανέβασε θερμοκρασία, έλιωσε και έκανε βραχυκύκλωμα με την διπλανή γραμμη.

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά η λογική και η φυσική και η εμπειρία αυτά λέει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/12/2023 at 01:05, Krusty said:

Ναι προέκταση 8pin για τροφοδοσία της CPU της Powertech και λειτούργησε για λίγες μέρες.

Αυτο σου εκανε την ζημια και οχι το τροφοδοτικο.Ειναι κακιστης ποιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τροφοδοτικό σου Vasilis 07 ήταν ένα πολύ καλό τροφοδοτικό στην εποχή του. Η εγγύησή του ήταν για 7 χρόνια. 

Σε ένα καλό και ποιοτικό τροφοδοτικό το εμπιστεύεσαι πέραν της εγγύησης όχι περισσότερο από ένα 25%. Τα καλά τροφοδοτικά χρησιμοποιούν πολύ καλά εξαρτήματα που δεν υποβαθμίζονται τόσο εύκολα με την πάροδο του χρόνου.

Όχι ότι δε μπορεί να κρατήσει παραπάνω. Τα capacitors, resistors, transformers, κ.λπ. ενός τροφοδοτικού είναι σχεδιασμένα για πάρα πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα (πολύ μεγαλύτερα της εγγύησης), οπότε ένα καλό τροφοδοτικό μη σου φανεί παράξενο μπορεί να λειτουργεί και για περισσότερα χρόνια. Αλλά αυξάνει η πιθανότητα κάτι να μη πάει καλά και αυτό πέρα της όποιας εγγύησης, ούτε ο κατασκευαστής του μπορεί να στο εγγυηθεί.  

Ως εκ τούτου και δεδομένου ότι έχεις φάει την εγγύηση και το 25% (κατα 2 χρόνια περίπου) θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας σιγά-σιγά σε αλλαγή.

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2024 στις 10:59 ΠΜ, SeNNinhA είπε

Συγνώμη που θα το πω αλλά και εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι για ποιοτική κατασκευή ή προέκταση. Σε καμία περίπτωση δεν θα εμπιστευομουν να την βάλω για το CPU.

Δεν είναι καθόλου απίθανο να ήταν όντως αυτό το πρόβλημα. Για να λιώσει σημαίνει ότι ανέβηκε πολύ η θερμοκρασία. Για να ανέβει η θερμοκρασία σημαίνει είτε ότι πέρασε πολύ ρεύμα μεσα από το καλώδιο είτε ότι το καλώδιο δεν ήταν το κατάλληλο για αυτά τα Ampers είτε ότι η σύνδεση καλωδίου κονεκτορα δεν ήταν σωστή.

Δεν το βλέπω να έχει γίνει από overvoltage γιατί τότε μάλλον το CPU θα είχε ήδη αποχαιρετήσει.

Οποτε τα άλλα δύο παίζουν (ίσως και τα δυο μαζί). Λογω του σημείου θα έλεγα ότι ήταν μάλλον μια χαλαρή σύνδεση καλωδίου κονεκτορα που λόγω της μη καλής επαφής των δύο ή διατομή επαφής ήταν μικρότερη της κανονικής, αναμενομενα ανέβασε θερμοκρασία, έλιωσε και έκανε βραχυκύκλωμα με την διπλανή γραμμη.

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά η λογική και η φυσική και η εμπειρία αυτά λέει.

Ο προηγούμενη μητρική κάηκε σε δύο έτη. Από την στιγμή που έτρεξα ένα πρόγραμμα με απαιτήσεις στο τροφοδοτικό άντεξε λίγο ακόμη. Δεν υπήρχε τότε η προέκταση.

'Διατομή επαφής' όπως αναφέρεις δεν υπάρχει ως όρος. Αν εννοείς διατομή καλωδίου θα μπορούσες να μου ζητήσεις και μέτρηση, αλλά φαίνεται και με το μάτι ότι είναι ίδια με τα καλώδια των τροφοδοτικών.

Η διπλανή γραμμή που αναφέρεις και φαίνεται και αυτή στην φώτο να είναι εκτός, είναι και αυτή κίτρινη και γράφεις για βραχυκύκλωμα κίτρινο με κίτρινο καλώδιο.... Οποίος κατάλαβε, κατάλαβε.

Επίσης δεν ξέρω που στηρίζεις ότι έγινε και βραχυκύκλωμα με την διπλανή γραμμή, αφού ήδη είχες αιτιολογήσει το λιώσιμο πριν 'γίνει βραχυκύκλωμα'.

Δεν με ρωτήσατε καν μάρκα για το καλώδιο όσοι το βγάλατε της πλάκας. Είναι της powertech και γενικά έχουν πολύ καλές κριτικές όλα τα καλώδια της στο skroutz.

Η μη καλή επαφή είναι πολύ σπάνιο, αφού η επαφή κλειδώνει με μάνταλο στο άλλο καλώδιο και δεν είχα κανένα πρόβλημα για μέρες, μέχρι που πάτησα κατα λάθος να γίνει overclocking με ρυθμίσεις αυτόματες από την μητρική, άρα και εγγυημένες. Οι επαφές καλωδίου και κονέκτορα γίνονται με ειδική πένσα.

Αν τρελαθεί ένα τροφοδοτικό στις υπερεντάσεις και υπερτάσεις προφανώς θα την πληρώσουν πρώτα οι αντιστάσεις επαφής και τα ποιο φθηνά πλαστικά στον σύνδεσμο. Μικρό λιώσιμο υπάρχει και στο πλαστικό στον σύνδεσμο του ίδιου τροφοδοτικού.

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Krusty είπε

Ο προηγούμενη μητρική κάηκε σε δύο έτη. Από την στιγμή που έτρεξα ένα πρόγραμμα με απαιτήσεις στο τροφοδοτικό άντεξε λίγο ακόμη. Δεν υπήρχε τότε η προέκταση.

'Διατομή επαφής' όπως αναφέρεις δεν υπάρχει ως όρος. Αν εννοείς διατομή καλωδίου θα μπορούσες να μου ζητήσεις και μέτρηση, αλλά φαίνεται και με το μάτι ότι είναι ίδια με τα καλώδια των τροφοδοτικών.

Η διπλανή γραμμή που αναφέρεις και φαίνεται και αυτή στην φώτο να είναι εκτός, είναι και αυτή κίτρινη και γράφεις για βραχυκύκλωμα κίτρινο με κίτρινο καλώδιο.... Οποίος κατάλαβε, κατάλαβε.

Επίσης δεν ξέρω που στηρίζεις ότι έγινε και βραχυκύκλωμα με την διπλανή γραμμή, αφού ήδη είχες αιτιολογήσει το λιώσιμο πριν 'γίνει βραχυκύκλωμα'.

Δεν με ρωτήσατε καν μάρκα για το καλώδιο όσοι το βγάλατε της πλάκας. Είναι της powertech και γενικά έχουν πολύ καλές κριτικές όλα τα καλώδια της στο skroutz.

Η μη καλή επαφή είναι πολύ σπάνιο, αφού η επαφή κλειδώνει με μάνταλο στο άλλο καλώδιο και δεν είχα κανένα πρόβλημα για μέρες, μέχρι που πάτησα κατα λάθος να γίνει overclocking με ρυθμίσεις αυτόματες από την μητρική, άρα και εγγυημένες. Οι επαφές καλωδίου και κονέκτορα γίνονται με ειδική πένσα.

Αν τρελαθεί ένα τροφοδοτικό στις υπερεντάσεις και υπερτάσεις προφανώς θα την πληρώσουν πρώτα οι αντιστάσεις επαφής και τα ποιο φθηνά πλαστικά στον σύνδεσμο. Μικρό λιώσιμο υπάρχει και στο πλαστικό στον σύνδεσμο του ίδιου τροφοδοτικού.

 

1: Ενα καλώδιο δεν ειναι ποτε ιδιο με ενα αλλο και ας φαίνεται ιδια διατομή. Υπάρχουν καλα 100% χαλκού υπάρχουν και αλλα αλουμίνιου με επίστρωση χαλκού. Μάντεψε ποιο ειναι το μαπα και γιατι. 

2:  Εγω αυτο που βλεπω ειναι 2 καλώδια που έλιωσαν. Κάποιο απο τα δυο εκάνε πολυ κακη επαφή με αποτέλεσμα να ανεβάσει θερμοκρασία.  Και με αυτο κανω πασα στο 3.

3: Φιλε μου δεν πα να λέγετε και corsair το καλώδιο, ηταν προβληματικο.  Δεν εισαι ο πρώτος ουτε ο τελευταίος που την πατάει.

4: Το οτι ο κονεκτορας Χ με Ψ κούμπωσε δεν παει να πει οτι και οι επαφές μεσα πάτησαν καλα μεταξύ τους, αλλος ενας λογος να ανεβάσει θερμοκρασία και να λιώσει. 

5: Με λιγα λογία μας ειπες οτι η powertech ειναι μαπα αφου με την πρωτη λιώνει τα καλώδια και τους κονεκτορες.

( κατι που το ξέραμε ετσι κι αλλιώς, ειναι μια κινεζια με ενα όνομα και τίποτα παραπάνω) 

TLDR Ετυχες σε προβληματικο - ισως κακής ποιότητας καλώδιο.  Παμε παρακάτω και μην το κουράζουμε. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...