Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

Πώς σκέφτεσαι να τα συνδέσεις αυτά; Αφού τα τροφοδοτικά led είναι 12 ή 24v ως επι το πλείστον και το τροφοδοτικό του pc πρέπει να παρέχει 12, 5 και 3.3 v (εκτός και κάποιον αρνητικών). Δεν ξέρω αν χάνω κάτι και θες να το κάνεις 12v μόνο για ανεμυστήρες, rgb ή ξερω γω τι αλλα να έχει αντί για τροφοσοτικό pc απλά ένα τροφοδοτικό για led δεν γίνεται.

Εχω αυτο το κουτι που εχει ενσωματωμενο ανταπτορα. Εννοω αν εχει διαφορα απο ενα τετοιο τροφοδοτικο αν χρησιμοποιήσω κατι τετοιο με το καταλληλο βυσμα φυσικα στην εξοδο DC. 

Επεξ/σία από giokspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, giokspy είπε

Εχω αυτο το κουτι που εχει ενσωματωμενο ανταπτορα. Εννοω αν εχει διαφορα απο ενα τετοιο τροφοδοτικο αν χρησιμοποιήσω κατι τετοιο με το καταλληλο βυσμα φυσικα στην εξοδο DC. 

Τώρα το έπιασα δεν κατάλαβα τι εννοούσες αντάπτορα πριν. Το μονο που θα με ανησυχούσε είναι αν έχει απότομες αλλαξές στις απαιτήσεις το pc, πχ όταν αρχίζει ένα game και αρχίζει να τραβάει αν θα έχει θεμα να ανταπεξέλθει το τροφοδοτικό που λες. Αν και αυτά τα universal που λένε 10a και είναι 6 δεν ξέρω αν θα είναι και πολύ καλύτερα...
Σίγουρα χανεις την ησυχία αφού πολλά έχουν ανεμιστήρα και ίσως προστασίες υπερτασης,υπερθερμανσης κλπ που θα έχουν ή θα διαφημίζουν ότι έχουν τα πιο ολοκληρωμένα. Λογικά με κάποιο που έχει πολλαπλάσια ισχύ σαν αυτό που παραθέτεις δεν θα έχεις θεματα αλλα προσωπική εμπειρία δεν έχω οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με αυτοπεποίθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, grmaster2 είπε

πιθανότατα να μην βγάζει τα 360w που λέει

αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα και τα μισα να βγαζει μου αρκουν. Με προβληματιζει το ανεμιστηρακι και ισως παρω 200αρι που ειναι πιο μικρομ και αθορυβο. Αν βγαζει 150watt  ειναι αρκετα για τους ryzen 65watt. Υποθετω σε full gaming να φτανει στα 120-130watt με την ψυκτρα τις ram στα 3200 και τον nmve

Επεξ/σία από giokspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως είναι καλύτερο να πάρεις ένα τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/28497566/Be-Quiet-TFX-Power-3-300W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

και να το προσαρμόσεις στο κουτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grmaster2 είπε

μηπως είναι καλύτερο να πάρεις ένα τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/28497566/Be-Quiet-TFX-Power-3-300W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

και να το προσαρμόσεις στο κουτι

ειναι πολυ μεγαλο και δε χωραει. το κουτι ειναι παρα πολυ μικρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

 νομιζω οτι δεν πρέπει να υπερβεις το όριο 12v, 10a, 120w

νομιζω εχεις δικιο οπως φαινεται απο τα specs. οποτε υποθετω max 150 watt απο τα ονομαστικα 12,5Α να βγαζει καθαρα 10Α. θα μετρησω τη μεγιστη ισχυς που καταναλωσει κουμπωμενη σε κανονικο τροφοδοτικο να δω αν ξεπερναει τα 120watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Mikeasdf είπε

Καλησπερα παιδια, ενα corsair 650 gold θα επαρκουσε για την 6800 XT (2x8 pins), ryzen 5600x

Θα ήταν καλό να αναφέρεις όλα τα υποσυστήματα (δίσκου, μνήμες, fans).

Ωστόσο  η γενική απάντηση είναι ναι

Προσωπικά θα έλεγα δεν προτείνεται, ειδικά αν είναι παλιό το τροφοδοτικό

Το σύστημα σου καταναλώνει περίπου στα 500 watt στα full, είναι στα όρια ενός "σωστού" 650w psu

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, nickol-us said:

Θα ήταν καλό να αναφέρεις όλα τα υποσυστήματα (δίσκου, μνήμες, fans).

Ωστόσο  η γενική απάντηση είναι ναι

Προσωπικά θα έλεγα δεν προτείνεται, ειδικά αν είναι παλιό το τροφοδοτικό

Το σύστημα σου καταναλώνει περίπου στα 500 watt στα full, είναι στα όρια ενός "σωστού" 650w psu

Ειναι ryzen 5600x, 32gb 3200 g.skill, ενας μ.2 και 3 ssd. Overclock δεν εχω κανει, μονο ο,τι κανει στο αυτοματο.

Απο fans εχει 2 μεγαλα μπροστα, 1 μικρο exhaust κ επισης arctic liquid ψυγειο για τον επεξεργαστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mikeasdf είπε

Ειναι ryzen 5600x, 32gb 3200 g.skill, ενας μ.2 και 3 ssd. Overclock δεν εχω κανει, μονο ο,τι κανει στο αυτοματο.

Απο fans εχει 2 μεγαλα μπροστα, 1 μικρο exhaust κ επισης arctic liquid ψυγειο για τον επεξεργαστη

Μέσα σε λογικά πλαίσια το σύστημα, είσαι γύρω από το wattage που ανέφερα, αν δεν τραβάει τίποτα παράξενα ρεύματα το cpu και το τροφοδοτικό δεν είναι κάποιο υπερβολικά γερασμένο τότε είσαι εντός ορίων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, nickol-us said:

Μέσα σε λογικά πλαίσια το σύστημα, είσαι γύρω από το wattage που ανέφερα, αν δεν τραβάει τίποτα παράξενα ρεύματα το cpu και το τροφοδοτικό δεν είναι κάποιο υπερβολικά γερασμένο τότε είσαι εντός ορίων

Οχι ειναι 2 ετων το τροφοδοτικο. Σ'ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, παλια τα τροφ/κα ειχαν 2x ανεμιστηρες που εβγαζαν εξω τον ζεστο αερα, δλδ ρουφουσαν προς τα εξω...Τωρα σε ενα κινεζικο που εβαλα ο αερας ρουφιεται προς τα μεσα..Ειναι σωστο αυτο, ή χρειαζεται και ενας επιπλεον ανεμιστηρας να βγαζει τον αερα εξω? Ευχαριστω...

Επεξ/σία από mp3GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...