Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και γινεται κουβεντα για τροφοδοτικα και καλωδια,θα ηθελα την γνωμη σας σε μια απορια που εχω.

καρτα γραφικων gigabyte rtx 4070 ti gaming oc v2 12g

τρφοδοτικο  seasonic PX-850

  Στην συσκευασια της gpu υπαρχει καλωδιο ανταπτορας που συνδεει δυο καλωδια παροχης ρευματος  απο το PSU στην υποδοχη της καρτας. Συσταση της gigabyte να χρισημοποιειται μονο ο ανταπτορας της συσκευασιας.

 Στην συσκευασια του τροφοδοτικου υπαρχει καλωδιο 12VHPWR. Συσταση της seasonic να χρισημοποιουνται μονο δικα της καλωδια.

 Μπορει το 12VHPWR να τροφοδοτισει την συγκεκριμενη καρτα?  Αν ναι ποια συνδεση απο τις δυο ειναι πιο σωστη?

 Ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα Chris2756.

Η ισχύς προέρχεται από το τροφοδοτικό και όχι από την κάρτα γραφικών (προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα το καλώδιο που συνιστά ο κατασκευαστής του τροφοδοτικού και ειδικά για τη Seasonic θα την εμπιστευόμουν). Γενικά, οι κατασκευαστές καρτών και τροφοδοτικών συνιστούν τα δικά τους καλώδια για τους δικούς τους λόγους. 

Για την εν λόγω κάρτα γραφικών θεωρητικά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα όποιο καλώδιο και να χρησιμοποιήσεις (το έχω δοκιμάσει με τη δική μου και δεν είχα κανένα πρόβλημα). Η κάρτα σου δεν είναι RTX 4090 που έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε Watt και το καλώδιο παίζει πολύ σημαντικό ρόλο (ειδικά με τα γνωστά προβλήματα που είχαν παρουσιαστεί στο παρελθόν). Και σε αυτή πάντως την περίπτωση, το καλώδιο του τροφοδοτικού θα διάλεγα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, εχω αυτο το τροφοδοτικο αγορασμενο το 11/2012, σημερα οταν εκανα σταρτ το πισι, ακουγοτανε short beeps συνεχομενα και λιγο που το εψαξα η gigabyte λεει οτι ειναι psu failure ή κατι με το ρευμα, αφαιρεσα την καρτα γραφικων gigabyte 1060 και δουλευει κανονικα το πισι, εκανε boot και εδω και 2 ωρες ειναι οκ, λετε να τα επαιξε το τροφοδοτικο;

αν ναι τι προτεινετε; σκεφτόμουν κάτι σε 550w corsair ή be quiet, αν και αυτο που εχω τωρα ειναι bronze θα αξιζε να παω σε gold εκδοση;; με τις τιμες που εχουμε τωρα στο ρευμα, ειδα οτι αποσβενεις τα παραπανω χρηματα σε 2 χρονια πανω κατω, αξιζει ή ειναι too much ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Titos301 said:

...λετε να τα επαιξε το τροφοδοτικο;

Δοκίμασε στα άλλα 2 PCI-E την κάρτα και ίσως παίξει... αν και είναι single rail αυτό...

Ακόμα κι αν παίξει έτσι όμως, το ότι αρχίζει και χαλάει είναι σημάδι να πάει στα σκουπίδια.

Υπάρχουν αρκετά PSU που μπορείς να διαλέξεις... μην το τσιγκουνευτείς, χωρίς να εννοώ ότι πρέπει να πας για platinum.

Τα power savings σε ~300watts που θα χαλάς δεν κάνουν απόσβεση με τίποτα σε 2 χρόνια αλλά όσο πιο ποιοτικό τροφοδοτικό πάρεις, τόσο καλύτερα, overall. Δηλαδή ανάμεσα σε titanium fu-man-chu και gold seasonic με 10έτη εγγύηση, παίρνεις το seasonic ακόμα κι αν χάνεις θεωρητικό 2% efficiency (στο optimal load).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
41 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Τροφοδοτικό για RTX 3070 Ti + 13700K; Gold+, modular. 

Σκεφτόμουν και για 850W αλλα λογικά είναι too much? 

Δεν είναι too much. Αν τον έβλεπα σε αγγελία αυτόν το συνδυασμό, με 850w τροφοδοτικό θα ήθελα να τον δω και όχι με λιγότερο.

Αφενός τον επεξεργαστή οι περισσότερες μητρικές των τρέχουν stock με κοντά 300w και όσα BIOS έχουν default to TDP του, όσο διαρκεί το boost πάλι τόσα watt τραβάνε:

https://gamersnexus.net/u/styles/large_responsive_no_watermark_/public/inline-images/GN Mega Charts (LTS) Power Consumption %40 EPS12V Rails Blender 5-Min (Ryzen 7K%2C Intel 13 %26 14) GamersNexus (11_30_2023)_0.png.webp

Αφετέρου οι τριχίλιαρες κάρτες της nvidia έχουν την υψηλότερη αναλογία στγμιαίας/μέσης ισχύος όλων των εποχών και χρειάζονται πολύ μεγαλύτερα τροφοδοτικά από αυτά που υπαινίσσονται τα TDP τους.

Στα καινούρια, πιστοποιημένα για ΑΤΧ v3.0 τροφοδοτικά, αυτό λαμβάνεται υπ' όψιν και θα αρκούσε 650w σε αυτήν την περίπτωση. Είναι πολύ λίγα και πολύ ακριβά, τέτοια τροφοδοτικά αυτή τη στιγμή. Θα βρεις προηγούμενα, ποιοτικά 850w ATX v2.0 μοντέλα της bequiet και της coolermaster πολύ φτηνότερα. Τα γνωστά μοντέλα που έχουμε προτείνει τόσες φορές, σκεφτόσουν και γνωρίζεις, τα θες στην 850w βερσιόν τους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ψάχνω για τροφοδοτικό μέχρι 70€

CPU: i7-14700KF

MB: B760-DS3H-AX

RAM: 64GB 4x16

Graphics: Nvidia GT730 2GB GDDR5 (μπορεί να αλλάξει στο μέλλον)

Storage: 2xM2 1tb και 1xHDD 2tb
 

Εχω δει τα παρακατω, (προτιμώ το CoolerMaster γιατί είναι πιο φτηνό), 

https://www.skroutz.gr/s/38673248/CoolerMaster-G700-GOLD-Bulk-750W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Gold.html

https://www.skroutz.gr/s/38949780/Be-Quiet-System-Power-10-750W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

https://www.skroutz.gr/s/47488542/Corsair-650W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Bronze-CP-9020278-EU.html

Επεξ/σία από snb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφεύγεις το System Power 10. Έχω το 550W. Δεν σημαίνει ότι είναι κακό και παίρνει φωτιά, απλά δεν έχει την απόδοση που έχουν ανταγωνιστικά τροφοδοτικά. Από την σειρά System Power 10 εξαιρείται το 850W το οποίο είναι 80+ Gold και έχει καλύτερο ανεμιστήρα, και ενδεχομένως χρησιμοποιεί καλύτερη πλατφόρμα (ισως και διαφορετικό OEM). Θα πρότεινα από Be Quiet να δεις από την σειρά Pure Power και άνω.

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι το εξης: Έχεις τον i7-14700KF και λες οτι στο μέλλον θα αλλάξεις και την κάρτα, οπότε δώσε 20-30 ευρω παραπάνω και πάρε καλύτερο τροφοδοτικό.

Anyway, πάρε το Corsair ή το CoolerMaster

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, duffyduck είπε

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι το εξης: Έχεις τον i7-14700KF και λες οτι στο μέλλον θα αλλάξεις και την κάρτα, οπότε δώσε 20-30 ευρω παραπάνω και πάρε καλύτερο τροφοδοτικό.
 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ήθελα να πω και εγω.

Με CPU των 400+ ευρώ τσιγκουνεύεστε το τροφοδοτικο???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, duffyduck said:

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι το εξης: Έχεις τον i7-14700KF και λες οτι στο μέλλον θα αλλάξεις και την κάρτα, οπότε δώσε 20-30 ευρω παραπάνω και πάρε καλύτερο τροφοδοτικό.

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

KANENA από όσα πρότεινες

 

Seasonic Focus GX ATX 3.0 750W Τροφοδοτικό Υπολογιστή ATX 3.0 80 PLUS Gold | BestPrice.gr

Full modular, ATX3.0 και ειναι και Seasonic με 10 χρονια εγγυηση

 

Be Quiet Pure Power 12 M 750W Τροφοδοτικό Υπολογιστή ATX 3.0 80 PLUS Gold | BestPrice.gr

Πολύ καλή σειρα, Full modular, 10 χρονια εγγυηση και ΑΤΧ3.0

 

Corsair RM750e V2 750W Τροφοδοτικό Υπολογιστή ATX 3.0 80 PLUS Gold | BestPrice.gr

Με ερωτηματικό εαν η V2 έκδοση έχει διορθώσει καποια τα φαινομενα Coil whine 

Προσωπικά θα κοιτούσα ενα από τα αλλα δύο και τελευταίο το Corsair.

 

Η Focus σειρα ειναι η Basic σειρα στα ΑΤΧ3.0 της Seasonic αλλα παρόλα αυτα ειναι η καλύτερη εταιρεια και 10 χρονια εγγυηση οποτε δεν εχει και πολυ σημασια ότι μιλάμε για basic σειρα της ποιοτικοτερης εταιρειας.

Η σειρα 12 της BeQuiet ειναι από τις καλύτερες και εκει με 10 χρόνια εγγυηση οπότε δεν εχεις να φοβηθείς τίποτε.

Τιποτε λιγότερο απο 750W (προσωπικά θα πήγαινα στα 850). Εαν βαλεις μια καλή καρτα θα τα χρειαστείς. Οχι ολα αλλα σε picks. Υπολογισε τα στιγμιαία picks που πολλες φορες υπάρχουν και ειναι υψηλα. Τα τροφοδοτικά λειτουργούν καλά και οικονομικά γύρω στο 50-70% της ονομαστικής τους ισχύος. Οσο πιο χαμηλά τα χρησιμοποιείς τόσο μικρότερη και η φθορα τους σε βαθος χρόνου.  Αλλα μακροχρόνια τα βγάζουν τα λεφτά τους απο δυο πλευρες. Και ο i7-14700KF έχει πολύ μέλλον στο σύστημα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα όχι το RM750e και γενικα όχι σε κάποιo απο την RMe σειρά.

Δυστυχώς κόψανε την σειρά TXm που ήταν A-tier, έχω το TX750m version 2021 που είναι άπαιχτο.

Από εκεί και πέρα η σειρα RMx είναι κορυφαία.

Προτείνω το  Seasonic που είπε και ο φίλος SeNNinhA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/03/2024 at 14:07, snb said:

Το οποίο είναι Full wired και θα δυσκολευτείς με το cable management.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...