Προς το περιεχόμενο

Μια πρώτη ματιά στον Opera 15 και τη νέα του webkit rendering engine


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγους μήνες μετά την ανακοίνωση του Opera browser για την ολική του μετάβαση στη rendering engine του Webkit, έχουμε διαθέσιμο το πρώτο δείγμα για το μέλλον ενός από τους πιο παλιούς browser της αγοράς.Μετά την κυκλοφορία της τελικής έκδοσης του Opera για την πλατφόρμα του Android η οποία και αυτή με τη σειρά της στηρίζεται στην webkit rendering engine, σειρά έχουν τα Windows και το Mac μέσω της δοκιμαστικής έκδοσης Opera Next. Η τελική έκδοση η οποία θα κυκλοφορήσει τους επόμενους 2 μήνες, θα ονομάζεται Opera 15.

 

Χρησιμοποιώντας την Chromium engine πάνω στην οποία στηρίζεται και ο Chrome browser της Google, η Opera έχει προσθέσει τα δικά της χαρακτηριστικά ενώ έχει προχωρήσει και σε σημαντικές αλλαγές στο γραφικό περιβάλλον. Σχετικά με τις προσθήκες, βλέπουμε το γνωστό Speed Dial το οποίο δίνει γρήγορη πρόσβαση στις αγαπημένες σας ιστοσελίδες ενώ μέσω του Discover μπορούμε να διαβάσουμε άρθρα με μορφή όμως περιοδικού.

 

Η επιλογή Stash κάνει πιο εύκολη τη διαχείριση πολλαπλών ανοιχτών tabs (καρτελών) ώστε να μειωθεί ο «θόρυβος» κάτω από τη μπάρα διευθύνσεων και να μπορέσετε να επανέλθετε σε ένα tab όταν εσείς το θελήσετε. Η ίδια μπάρα διευθύνσεων μάλιστα είναι ενιαία όπως και στον Chrome και μπορείτε να πραγματοποιήσετε από εκεί τις αναζητήσεις σας.

 

Μια σημαντική διαφορά με την υπάρχουσα έκδοση του Opera για το desktop είναι ότι ο Opera Next δεν ενσωματώνει την εφαρμογή e-mail M2 η οποία πλέον αποσπάται από τον browser και μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ. H απόφαση αυτή ελήφθη επειδή η εταιρεία θέλει να μειώσει το συνολικό μέγεθος της εφαρμογής και επειδή δε χρησιμοποιούν όλοι οι χρήστες της εφαρμογής, τη συγκεκριμένη δυνατότητα.

 

File.png Download: Opera Next για Windows | Mac

Link.png Site: Opera Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρκετά γρήγορος μου φάνηκε  ωραίο το speed dial αν και το παλιό ήταν ποιο smooth και είχε περισσότερες επιλογές  και το stash ωραία προσθηκη

 

Αλλά

 

Δεν έχει καμιά απολύτως δυνατότητα παραμετροποίησης της εμφάνισης ακόμα και ο ιe έχει περισσότερες

 

Δεν έχει σελιδοδείκτες γενικά η λέξη δεν υπάρχει στο μενού και ρυθμίσεις αν είναι δυνατόν !

 

Έχει πολύ λίγες επιλογές στις ρυθμίσεις λιγότερες και από τον  chrome

 

Ελπίζω να τα αλλάξουν στην τελική εκδοσή γιατί  δεν βλέπω να ανεβάζουν τα ποσοστά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός χρυσός, αλλά στη σελίδα του Google+ δεν λειτουργούσε τίποτα! Δεν ξέρω γιατί.

 

Επίσης η εμφάνιση των σελιδοδεικτών και οι μηδενικές ρυθμίσεις μου θύμισαν Netscape του 1998

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολλές αλλαγές. Τα καλά νέα είναι ότι αν και early snapshot, είναι σε καλά επίπεδα από άποψη ταχύτητας και σταθερότητας. Ευπρόσδεκτα και τα folders (έστω one level deep) στο speed dial.

 

Αλλά λείπουν πολλά features ακόμα, που καλό θα ήταν να επανέλθουν. Πρόχειρα σκέφτομαι κάποια shortcuts (quick tab switching, Add to bookmarks (ή/και stash)), περισσότερα configuration options, καλύτερο χειρισμό mouse gestures ή customization για αυτό(πχ το new tab gesture δεν είναι το ίδιο "αποκρίσιμο"  με την 12.15 έκδοση), επαναφορά του wand (με το κλειδί στο UI). Γενικότερα χρειάζεται να επαναφέρουν settings και customizations. 

 

Για το stash να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητά του. Είναι ένα dumbed down bookmarks collection? 

Το ίδιο και για το "discover". Ok, ψιλοεντυπωσιακό αρχικά, αλλά ελάχιστηπρακτική αξία στην τελική. Προτιμώ να ψάχνω/βρίσκω μόνος μου το content που θα διαβάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω Linux version και στεναχωριέμαι. Έχω δουλέψει όλες τις next και previous από την 10 μέχρι σήμερα.

 

Επίσης ενδιαφέρουσα ειδηση για το Opera M2 (αυτόνομο mail client). Αυτό ίσως να άργησαν να το κάνουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που στηρίζω φανατικά Opera από την έκδοση 6, το συγκεκριμένο δεν πρόκειται να το βάλω. Ακόμη και αν προσπεράσω την έλλειψη mail client, τον οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά, το Wand δεν μπορώ να το κάνω στην άκρη. Οπότε μένω στην 12.15, η οποία με καλύπτει πλήρως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας συνηθίσει την παραμετροποίηση που είχε μέχρι τώρα ο opera, απλά η έκδοση 15 είναι πολύ λιτή για εμένα. Σε αυτήν την έκδοση δεν έχει κάτι ξεχωριστό σε σχέση με τους άλλους browsers!

Το μόνο που φαντάζομαι να έχει αλλάξει ήδη είναι η συμβατότητα λόγω webkit, αλλά αυτό θέλει λίγο για να δοκιμαστεί.

Φυσικά ελπίζω να φτάσουν στο επίπεδο παραμετροποίησης που είχε μέχρι και την έκδοση 12. Μέχρι τότε μένω στην παλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Next που έχω αρκετό καιρό:

Δεν είναι ο πιο γρήγορος όπως λέει.

Δεν έχει (και δεν είχε) edit with formatting.

Έχει (πάντα) ωραία γραφικά παρουσίασης.

Ο Android:

Έχει γίνει πιο αργός.

Έχει περίεργο μενού.

Είναι πολύ πιο αργός από Dolphin και Firefox.

 

Οπότε μάλλον χαλάει το γλυκό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα το μπλοκαρω να μην μου κανει το Updtate? xaxaxaxa

 

Χαλια ειναι, ουτε καν το παραθυρο αναζητησης δεν εχει... λες και βλεπω τον chrome...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ Ο από την έκδοση 5 νομίζω.

 

Ειλικρινά ελπίζω αυτό που βλέπω τώρα να είναι απλά μια Milestone έκδοση, ίσα για να δοκιμάσουν τη μηχανή.

 

Διαφορετικά, χωρίς τη παραμετροποίηση του UI που τόσο ξεχωριστό έκανε τον Ο, ειλικρινά δε θα βλέπω το λόγο να μη το γυρίσω σε Firefox. Ένα πρώτο εμετό τον έκανα, αλλά μπορεί απλά να είναι μια δοκιμαστική pre-Alpha, ίσως έχουν σκοπό να προσθέσουν και τα υπόλοιπα. Δε μπορώ να φανταστώ πως θα αφαιρέσουν το UI customization και τα panels...

:fear:

 

 

Υ.Γ. Μην αναφερθώ στην έλλειψη sessions και χίλια δυο άλλα... :eek:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω: (και φαντάζομαι όχι μόνο εγώ)

Το wand μου πίσω.
Τα Bookmarks μου πίσω (τι stash και κουραφέξαλα).
Την παραμετροποίση που είχα.
Τον content blocker!!!!
Grouped Tabs...

Και τον απλό torrent client που είχαν καλό θα ήταν να επαναφέρουν αλλα δεν καίγομαι και τόσο...

Είμαι σίγουρος ότι άμα ψάξω θα βρω και άλλα, αλλά για να μην τους κράξω, θα τους δικαιολογήσω λέγοντας ότι πρόκειται για beta, και ότι τουλάχιστον αυτά που ανέφερα θα βάλουν μέχρι την final release.

Αλλιώς Opera 12 FTW! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...