Προς το περιεχόμενο

Κινητα απο skroutz


natsos88
Μήνυμα προστέθηκε από stormrain

Στο συγκεκριμένο νήμα συνεχίζουμε τη συζήτηση για ό,τι έχει να κάνει με τις αγορές μας από τα καταστήματα του Skroutz γενικά.

Οτιδήποτε θέλετε να συζητήσετε για το κατάστημα Mobilepoint, υπάρχει ειδικό νήμα και θα το βρείτε εδώ.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/739898-mobilepointgr/

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προπαγάνδα σε forums.. είπε το παλικάρι με τα 2.284 μηνύματα  :X  :X

 

Βέβαια πιο κάτω ουσιαστικά παραδέχεσαι αυτό που λέω και συμφωνείς ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να να αγοράσει ότι θέλει με όποιο κόστος. Και σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα ελεύθερη αγορά είναι στο κάτω κάτω. 

Βλέπω για τα παπούτσια είσαι ενήμερος για ένα προϊόν αρκετά πιο οικονομικό σε κόστος πάλι δεν πάει χαμένο αλλά πουλιέται  ως "defect" όπως λες. Γιατί ένα παπούτσι το καταλαβαίνεις πιο εύκολα ακόμα με το μάτι κ δεν θέλει πολύ IQ. 

Πιστεύεις ότι δεν θα έκανα το ίδιο με άλλα πολύ πιο ακριβά προϊόντα ;  

 

Στο μεταξύ σκέφτομαι όσο γράφω αυτά πως προσπάθησα να ενημερώσω και να βοηθήσω για κάτι το όποιο γνωρίζω καλά και στο τέλος βρέθηκα να εξηγώ σε κάποιον ξερόλα τα βασικά.

 

(Κρίνοντας από τα χιλιάδες μηνύματα σου δεν πρόκειται φίλος  να μπω σε διαδικασία να μαλώσω μαζί σου.

'Άποψη σου το ότι πεις και δεν θα προσπαθήσω να την αλλάξω.)

Αμε Sleeping Agent

 

2000 μηνυματα απο το 2004 ειμαι No lifer και γουσταρω να κραζω οποιον βγαινει απο την χειμερια ναρκη του για να μας πει τζιζζζζζζζζ κακα σκρουτζομαγαζα με τοσα ντοκουμεντα που παραθετεις και να υποτιμα την νοημοσυνη μας.

 

Καλα ο Fulgore απο κατω 13000+ απο το 2013,αλλος παρλαπιπας αυτος,μην ασχολησε μαζι μας επρεπε να κανουμε 2 post καθε 5 χρονια οπως εσυ για να εχει ο λογος μας ενα βαρος!

 

Θα σου πω και εγω κατι με την σειρα μου αλλα μη βγει παραεξω...

Το Πλαισιο,ο Κωτσοβολος και οι αλλες μεγαλες αλυσιδες ηλεκτρονικων βαζουν μικροτσιπ στις συσκευες τους και οταν τις ανοιγεις σε ψεκαζουν ειναι αληθεια!Δουλευα τοσα χρονια σε αυτες και ξερω ολα τα μυστικα τους.Οι ιδιοκτητες τους ειναι ερπετομορφα Ελωχιμ απο τον πλανητη Σειριο το γραφει και ο Λιακοπουλος!Γιαυτο ψωνιζουμε απο το Skroutz που οι ιδιοκτητες ειναι Νεφελιμ.

Υπαλληλε ελπιζω να τσιμπησες κανενα 2€ παραπανω και ευχαριστουμε για τις στιγμες γελιου που μας χαρησες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν παίδες επειδή διαβάζω διάφορα τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα.

Είναι η δουλειά μου και για αυτό τα ξέρω.

Τα kotsovolos public plaisio κλπ δεν είναι το μαγαζάκι 2χ2 στη γωνιά της γειτονιάς σου. Απασχολούν χιλιάδες προσωπικό και τα στελέχη είναι παραπάνω από ενημερωμένοι για τη δουλειά τους. Μέσα σε αυτούς τους ανθρώπους έχουνε και κάποιους που ασχολούνται με τον ανταγωνισμό. Ξέρουν πολύ καλά ότι το " ίδιο " κινητό το σκουτζομάγαζο το έχει και 200-300 ευρώ πιο κάτω. Επίσης ξέρουν και το γιατί..

Όλα τα προϊόντα χωρίζονται σε διαλογές. Α+, Α, Α-,Β,Β+,C,C- κλπ κλπ.

Ο κάθε έμπορος επιλέγει τι θα φέρει και σε τι τιμή θα πουλήσει...  Ο πελάτης επιλέγει τι θα αγοράσει και σε τι τιμή.!

Αυτά είναι ένα θέμα πολύ μεγάλο το οποίο προσπάθησα να σας πω όσο πιο απλά. Μόνο που δεν είναι καθόλου απλό και για να το εξηγήσω πλήρως θα πρέπει να γράφω 2-3 μέρες.

(Μιλάμε πάντα για επώνυμα και όχι κινέζικα)

 

Εγώ πάντως όταν πρωτοβγήκε τον Note 3 το αγόρασα απο Skroutzoμάγαζο 280€ κάτω από την τιμή που το έδιναν τα "επώνυμα" καταστήματα. Κανένα πρόβλημα - ψεγάδι κλπ και όλα μια χαρά ούτε Β ούτε C ούτε W (+ τα 280€ στην τσέπη μου)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο ειναι οτι το Moto G 3rd gen οταν το εφερνε η vodafone μεσα δεν ειναι ουτε φορτιστη ώντας Ελληνικη εκδοση και παιζει ουτε ακουστικα.Απο τα σκρουτζομαγαζα ομως ειχε κανονικα μεσα :D

 

Προσωπικα να πω οτι οπως ειχα γραψει πιο πισω εκανα χρηση της εγγυησης απο το γνωστο Kaizer γιατι το Moto G 3rd gen ειχε καμενο pixel. Για την ιστορια μονο να πω οτι αν και καθυστερησε λιγακι το service,κανονικα με πηραν τηλεφωνο και με ενημερωσαν για το οταν ηταν ετοιμο το κινητο και επισης οταν το παρελαβα απο το καταστημα το κινητο επειδη το κοιταξα επι τοπου,ηταν πενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης ξέρουν και το γιατί..

Όλα τα προϊόντα χωρίζονται σε διαλογές. Α+, Α, Α-,Β,Β+,C,C- κλπ κλπ.

Ο κάθε έμπορος επιλέγει τι θα φέρει και σε τι τιμή θα πουλήσει...  Ο πελάτης επιλέγει τι θα αγοράσει και σε τι τιμή.!

Δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο. Αν μου πεις με ποιον τροπο κωδικοποιουνται τα κομματια που ειναι C διαλογης πχ. εναντι καποιων που ειναι Α, ισως αναθεωρησω. Δε στεκει ετσι οπως το θετεις, οι συσκευες των σκρουτζομαγαζων προοριζονται για αγορες εξωτερικου. Εκτος αν θεωρεις πως το ιταλικο μου Note 4 (σκρουτζ) ειναι χαμηλοτερης διαλογης απο το ελληνικο Νote 4 (πλαισιο) του κολλητου μου ξερωγω, οποτε θα αναγκαστω να σε ρωτησω το γιατι.

@all Μπδγ λιιιγο προσοχη στις εκφρασεις μας παρακαλω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινα σημερα να παρω ενα κινεζικο κινητο homtom ht7 στον κολοβουνη ηλιουπολη.
στον δρομο,ηλιουπολη, περασα απο το γερμανο.ο ενας υπαλληλος ετρωγε,ο αλλος μιλουσε στο κινητο,και αλλοι δυο ηχανε πηγαδακι.
ζητησα να μου δειξουνε ενα κινητο με 5.5 οθονη,καλη καμερα και 1ραμ,και αναλυση κατ ελαχιστο τα 270ppi.μπατζετ μεχρι 120 ευρω.
μου εδειξε ενα zte βαριεστημενα με αναλυση 192ppi και κομματακι γκουμουτσα.........
Εφυγα και πηγα στο ηλεκτρονικο μαγαζι οπου η ατμοσφαιρα ητανε πολυ διαφορετικη,πολυ θετικοτερη......ευγενεστατοι ανθρωποι.
μου λυσανε ολες τις αποριες σχετικα με την αγορα και το μετα και οταν εφυγα με χαιρετησαν απαντες(!!!!!)παροτι η αγορα μου ητανε.....85 ευρω!
Υ.Γ. πολυ καλο το τηλεφωνακι homtom ht7.και αν βγαλεις το γελοιο εργοστασιακο σκριν,παει βουτυρο.
με 5-6 εφαρμογες ειδα πανω απο 600mb ραμ ελευθερη,αλλωστε παει για την γυναικα μου με βασικη χρηση,οποτε καλη επιλογη.
τρομερο wifi,ηχειο καμπανα,πολυ καλη ακουστικη(ειχα το nexus 5 ενα διαστημα και ητανε για  κλαματα στην ακουστικη).
καλη φωτο ο κινεζος,sony camera,μοντερνα εμφανισιακα συσκευη.(λευκο),πηγα φοβισμενος λογο.....homtom.....αλλα μαλλον ημουν υπερβολικος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο. Αν μου πεις με ποιον τροπο κωδικοποιουνται τα κομματια που ειναι C διαλογης πχ. εναντι καποιων που ειναι Α, ισως αναθεωρησω. Δε στεκει ετσι οπως το θετεις, οι συσκευες των σκρουτζομαγαζων προοριζονται για αγορες εξωτερικου. Εκτος αν θεωρεις πως το ιταλικο μου Note 4 (σκρουτζ) ειναι χαμηλοτερης διαλογης απο το ελληνικο Νote 4 (πλαισιο) του κολλητου μου ξερωγω, οποτε θα αναγκαστω να σε ρωτησω το γιατι.

@all Μπδγ λιιιγο προσοχη στις εκφρασεις μας παρακαλω :)

 

Μα είναι γνωστό οτι οι συσκευές είναι σαν τα λαχανικά στα gourmet εστιατόρια. Περνάει απέξω ο μανάβης-κινητοπώλης και άμα του τα σκάσεις σου δίνει Samsung A διαλογής σφραγισμένο από το εργοστάσιο. Οι υπόλοιποι βολεύονται με C-. 

 

Κι εγώ την έχω πάθει με Note 3 τρίτης διαλογής με 415 ευρώ που προοριζόταν για Τσεχία και κλείνει 2 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας. Φαντάσου να το είχα πάρει 799 από Κωτσόβολο ή Πλαίσιο... θα είχα Α διαλογής τώρα... :(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες επειδή διαβάζω διάφορα τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα.

Είναι η δουλειά μου και για αυτό τα ξέρω.

Τα kotsovolos public plaisio κλπ δεν είναι το μαγαζάκι 2χ2 στη γωνιά της γειτονιάς σου. Απασχολούν χιλιάδες προσωπικό και τα στελέχη είναι παραπάνω από ενημερωμένοι για τη δουλειά τους. Μέσα σε αυτούς τους ανθρώπους έχουνε και κάποιους που ασχολούνται με τον ανταγωνισμό. Ξέρουν πολύ καλά ότι το " ίδιο " κινητό το σκουτζομάγαζο το έχει και 200-300 ευρώ πιο κάτω. Επίσης ξέρουν και το γιατί..

Όλα τα προϊόντα χωρίζονται σε διαλογές. Α+, Α, Α-,Β,Β+,C,C- κλπ κλπ.

Ο κάθε έμπορος επιλέγει τι θα φέρει και σε τι τιμή θα πουλήσει...  Ο πελάτης επιλέγει τι θα αγοράσει και σε τι τιμή.!

Αυτά είναι ένα θέμα πολύ μεγάλο το οποίο προσπάθησα να σας πω όσο πιο απλά. Μόνο που δεν είναι καθόλου απλό και για να το εξηγήσω πλήρως θα πρέπει να γράφω 2-3 μέρες.

(Μιλάμε πάντα για επώνυμα και όχι κινέζικα)

 

 

Ναι,είναι ενημερωμένοι όπως και εσύ να "ψηνουν" τους άσχετους να αγοράζουν ακριβότερα αλλιώς κινδυνεύουν να τους κάνει ντα το αφεντικό.

 

Για πες μας ειδικέ,τι διαφορά έχει 1 κινητό ίδιας μάρκας και μοντέλου Ελληνικής εισαγωγής με Γερμανικής η Γαλλικής κλπ;Καμία απολύτως διάφορά δεν έχει και εφόσον εισάγεται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ενωσης καλύπτεται απο την αντίστοιχη αντιπροσωπεία.

 

Να μας εξηγήσεις τι που θα πρέπει να γράφεις 2-3 ημέρες;Αυτά που δεν υπάρχουν?

 

Τι να κάνουμε τώρα εμείς,να πληρώνουμε τα κινητά 200-300€ παραπάνω επειδή οι μεγάλες αλυσίδες έχουν αυξημένο κόστος λειτουργίας?Μπα,δεν νομίζω.Τον μισθό μου που μειώθηκε 50% ποιός θα μου τον καλύψει?Κανείς,άραγε θα αγοράσω πιο φθηνά.

 

Περαστικά σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Θέλω να αγοράσω το  LG G4 H815 32 GB EU Leather Brown από σκρουτζ!! 

 

Ποιο/α μαγαζί/α να προτιμήσω σαν πιο αξιόπιστο/α ??? 

 

Ευχαριστώ πολύ!! 

Απο Open365 και Kaizer Store έχω αγοράσει, όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ζωη απο σκρουτζομαγαζα επαιρνα τα κινητα μου και δεν μου ετυχε ουτε ενα ελλατωματικο,και φυσικα εβαλα στον κουβα και ολους οσους ηξερα...θα επεσα σε καλης διαλογης μαλλον :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,είναι ενημερωμένοι όπως και εσύ να "ψηνουν" τους άσχετους να αγοράζουν ακριβότερα αλλιώς κινδυνεύουν να τους κάνει ντα το αφεντικό.

 

Για πες μας ειδικέ,τι διαφορά έχει 1 κινητό ίδιας μάρκας και μοντέλου Ελληνικής εισαγωγής με Γερμανικής η Γαλλικής κλπ;Καμία απολύτως διάφορά δεν έχει και εφόσον εισάγεται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ενωσης καλύπτεται απο την αντίστοιχη αντιπροσωπεία.

 

Να μας εξηγήσεις τι που θα πρέπει να γράφεις 2-3 ημέρες;Αυτά που δεν υπάρχουν?

 

Τι να κάνουμε τώρα εμείς,να πληρώνουμε τα κινητά 200-300€ παραπάνω επειδή οι μεγάλες αλυσίδες έχουν αυξημένο κόστος λειτουργίας?Μπα,δεν νομίζω.Τον μισθό μου που μειώθηκε 50% ποιός θα μου τον καλύψει?Κανείς,άραγε θα αγοράσω πιο φθηνά.

 

Περαστικά σου.

Υπαρχει διαφορα φιλε μου. Μην ακουω χαζομαρες. Το Γαλλικο και το Αγγλικο πχ παιρνουν πιο γρηγορα firm updates σε σχεση με το ελληνικο :D Και αυτο που λεω ειναι ελεγμενο με note 3,s6 edge,s5,s7 edge,lg g2 και αλλα πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...