Προς το περιεχόμενο

GTX 770 ή Radeon 7970?


FlocculentVoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 453
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Oταν σου ελεγα εγω οτι η 7950 θα ριξει ξυλο αγριο στην 780-770 εσυ κοροιδευες ...Φατα τωρα να χεις ...τρολολολ

αν η nvidia ριξει τις επιδοσεις θα ριξει σιγουρα θεοτρελο ξυλο στην 680 :P :P :P :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν reports στο Guru3d για πεσμένες επιδόσεις στις GTX5xx με νεότερους οδηγούς..

 

 

Ένας πολυεπεξεργαστής (SM, Streaming Multiprocessor)) στην αρχιτεκτονική Kepler αποτελείται από 192 CUDA πυρήνες, ενώ ένας πολυεπεξεργαστής στην αρχιτεκτονική Fermi αποτελείται από 32 πυρήνες. Η 680 αποτελείται από 8 τέτοια blocks, ώστε περιέχει συνολικά 8 x 192 =1536 πυρήνες. Η 580 αποτελείται από 16 τέτοια blocks, ώστε περιέχει συνολικά 16 x 32 = 512 πυρήνες. O τρόπος που τροφοδοτείς με δεδομένα έναν SM ώστε να τα επεξεργαστεί με το βέλτιστο τρόπο, φαντάζομαι θα είναι λίγο διαφορετικός στην αρχιτεκτονική Kepler απ' ότι στη Fermi. Έτσι ένας κώδικας που μπορεί να είναι optimized για Fermi να μην αποδίδει στο maximum για Kepler και τούμπαλιν. Δεν είναι μεγάλες οι διαφορές, αλλά μερικά tweaks μπορεί να προσφέρουν 5-10 %. Έτσι το ερμηνεύω εγώ.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια 680 ? Αυτη την εχει περασει προ πολλου η 7950 και η οποια τρωει τωρα τις 770-780 στα bench-ακια για πλακα ...

με μια 670 μπορει να γινει καποια  συγκριση (και παλι εγω δε μιλαω για "νικη", απλα συγκριση)  , με 680 σε απολυτα νουμερα (οχι vfm κτλ ) οχι 

 

ακομα και αν γινει μαλλον θα μιλαμε για benchορυθμισεις οχι κανονικα καθημερινα νουμερα

 

καλο ειναι να καταλαβαινουμε τι ειναι το καθε προιον στη πραγματικοτητα 

 

για μενα ειναι σιγουρα απο τις καλυτερες καρτες που αξιζει να παρει κανεις, αλλα μη κανουμε και το ασπρο μαυρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και σε ξένα φόρουμ λένε αντίστοιχα πράγματα. Οτι δηλαδή οι δύο κάρτες είναι αντίστοιχες και ότι δεν αναμένεται μεγάλη εξέλιξη στην 770 με νέους drivers συγκριτικά με τους αντίστοιχους της 7970. Για να είμαι ακριβέστερος, αναφέρουν ότι χωρίς overclock η 770 έχει καλύτερες αποδόσεις αλλά η 7970 έχει μεγαλύτερο oc και τελικά αποδίδουν (oc και οι δύο) το ίδιο. Ακόμη και μικρλη διαφορά υπέρ της 770 δεν θα είναι εμφανή στο χρήστη. Για να έχει κάποιος πραγματική άυξηση επιδόσεων πρέπει να πάει στην 780. 

1) http://www.tomshardware.com/answers/id-1689705/amd-7970-ghz-edition-nvidia-770.html

 

2)http://www.minecraftforum.net/topic/1831859-gtx-770-or-hd7970-ghz/

 

3)http://www.theinquirer.net/inquirer/news/2271340/nvidias-geforce-gtx-770-comes-close-to-the-radeon-hd-7970-ghz-edition

 

 

 

και μερικές συγκρίσεις http://www.anandtech.com/bench/Product/768?vs=829

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ότι δεν αναμένεται μεγάλη εξέλιξη στην 770 με νέους drivers συγκριτικά με τους αντίστοιχους της 7970.

γενικα βρισκω σωστο το ποστ σου , με εξαιρεση αυτο το σημειο 

 

και η 7970 εχει παρει τα πολλα "αναβολικα" που ηταν να παρει . δε βρισκω λογο να εχει να κερδισει κατι επιπλεον σε σχεση με την 770/680

 

στο o/c λογικο ειναι να ειναι κοντα, αλλα οπως ειπαν πολλοι κατι τετοιο δεν τους ενδιαφερει , το ιδιο και το επιπλεον κοστος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα εχει γίνει ροντέο οπως πολύ σωστά είπε κάποιος.

 

Το παλικάρι αποφάσισε και αγόρασε την 7970Ghz, απορώ γιατι το κουράζουμε και το ξεχειλώνουμε όσο δεν παει άλλο.

 

Το τι θα γίνει αύριο και κατα πόσο θα πέσουν οι τιμές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, ασε που δεν χρειάζεται να είσαι γκουρού των υπολογιστών για να πεις κάτι τέτοιο. Παντα ετσι γινότανε και πάντα ετσι θα γίνεται.

 

Καλοπαίχνιδι λοιπόν η κάρτα στο παλικάρι που άνοιξε το θέμα.

 

Και διαβάστε και αυτο και ανοίξτε τα μάτια σας : H nVidia δεν έβγαλε νεες κάρτες, ηταν μια κίνηση να πάρει μερίδιο αγοράς πλασάροντας υποτίθεται κάτι νεο. Τσιτομένες κάρτες έβγαλε τις προηγούμενης γενιάς (6xx)

 

Και δεν είμαι κανένας κολλημένος,nvidia εχω στο σύστημά μου αυτη την στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη κ καλοτάξιδη όποια και αν είναι - ήταν από την καρδιά μας.. !

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μας ενδιαφέρει αν είναι μια τσιτωμένη κάρτα τύπου GE και πως την ονομάζει η nVidia ?

Το ότι μας έδωσε μια 680 GE με κάτω από 400 ευρώ (στην Ευρώπη σύντομα κ εδώ) μας κάνει και πετάμε από την χαρά μας..

Επειδή έχω και εγώ GTX 660 (αλλά ευτυχώς EVGA και κάνω χρήση step up) φυσικά δεν θα ήμουν ο πιο χαρούμενος με την nVidia αν την επένδυση μου την μείωνε κατά 40% εν μια νυχτι.. :P  φαντάζομαι το ίδιο μη χαρούμενοι κ λίγο προδομένοι θα νιώθουν όλοι οι κάτοχοι της σειράς 6xx αλλά τους λέω ότι είναι ευκαιρία και γι'αυτους να κάνουν ένα καλό SLI ίσως και triple αν έχουν προνοήσει με καλή μητρική κ τροφοδοτικό από τα μεταχειρισμένα. :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...