Προς το περιεχόμενο

GTX 770 ή Radeon 7970?


FlocculentVoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 453
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Που τα δικά μου τυχαίνει να λένε αυτά που ισχύουν. 

Καλύτερα αποδίδει το SLI GTX770 από το CF 7970 Ghz και που είσαι ακόμα.

Παρόλα αυτά κρατάω τις επιφυλάξεις μου για την εγκυρότητα του Site.

 

 

Που το είδες αυτο ρε ανθρωπε? 7 - 8 % πανω είναι το CF overall και ναι μπορει να αλλάξει με drivers αλλα προς το παρόν έτσι είναι...

Και δεν σχολιάζω καν τις αμφιφολίες περι αξιπιστίας sweclocker. Ανθρωποι που ασχολούνται ανοιχτομυαλα έστω και λίγο με το αντικείμενο ξέρουν τι εστι! 

 

Εγώ είχα γράψει κάποιες σελίδες πριν ότι προσωπικά θα τσίμπαγα την 770GTX διότι είναι φρέσκο πράμα..

 

Ρε θα μας παλαυωσετε εσείς... πιο ειναι φρέσκο πράγμα?Μια 680GE ειναι που απλα αποφασισε να τις αλλαξει όνομα και τιμολογιακή πολιτική σε αντιθεση με το τι έκανε η AMD με την 7970.

 

Αλλα τοτε ξερατε να κράζεται για οτι ειναι απλα μια oced εκδοση τωρα ξαφνικά ομως η 770 είναι φρέσκο πράγμα!! 

 

Ενα ρεζουμέ του review απο τους Σουηδους. Οι οποιοι με την μεθοδο τους,  μετρανε real fps  και όχι fraps fps καθως και latency (σημαντικοτατες παραμετροι για την σωστη αξιολογηση οσο και για την προβλεψη πιθανης εμφανησης stuttering και jittering στο εκαστοτε game.) 

 

Σε μονή καρτα η βασικές εκδόσεις, ref 770 και 7970GE (αυτή είναι η βασική εκδοση πλεον οσο και αν θελουν καποιοi να την λένε oced), ειναι ουσιαστικά ίδιες overall. H oced εκδοσεις 770 είναι ένα 10% πανω απο την βασική 7970GE.

 

Σε συστοιχίες CF/SLI oι 7970 σκαλάρουν καλύτερα απο 770 και είναι 7% πανω overall αλλα αυτο πιθανοτατα να αλλαξει με νεοτερους drivers απο την nv. Μεγαλο προβλημα του cf στις 7970 το stuttering το οποίο είναι αρκετα πιο περιορισμένο σε sli συστοιχίες. Κοινώς ναι μεν μπορει οι 7970 να δείχνουν δυνατότερες σε cf αλλα η τελική εμπειρία παιζει να είναι καλύτερη σε 770sli.

 

Τωρα απο εκει και πέρα οι 770 αυτη την στιγμη κατά μεσω όρο έιναι 10% - 15% ακριβότερη απο την 7970GE. Αν αξίζουν αυτα τα 40-50Ε παραπανω για ένα physx (1-2 σοβαρά παιχνίδια το χρόνο) και τους cuda οπου διαφαίνεται  οτι  οι software delvelopers αρχιζουν να κανους στροφή και να απομακρύνονται απο αυτο, ειναι καθαρά θεμα προσωπικής επιλογής του καθενός! 

 

Και παραθέτω και δικό μου μηνυμα μπας και καταλαβουν καποιοι ότι δεν είμαι υπερ η κατα καποια εταιρειας! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις ότι η GTX 770, δεν θα πάρει περισσότερο από Drivers σε αντίθεση με την 7970 που έχει πλέον ώριμους drivers;

Όποτε αλλάζει γενιά το Chip θέλεις να πεις ότι μόνο τότε χρειάζονται ωρίμανση οι Drivers;

 

Εγώ ας πούμε να μην κατεβάζω νέους Drivers. Έτσι και αλλιώς οι κάρτες μου είναι μία GTX 650Ti με απλά λίγο μεγαλύτερο δίαυλο, λίγο πιο γρήγορη μνήμη, λίγο μεγαλύτερη συχνότητα, λίγο υποστήριξη SLI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να κανω πιο συγκεκριμενη την παραθεση με τα ιδια μου τα λόγια μπας και γίνει ακόμη πιο ξεκαθαρο....

 

Σε συστοιχίες CF/SLI oι 7970 σκαλάρουν καλύτερα απο 770 και είναι 7% πανω overall αλλα αυτο πιθανοτατα να αλλαξει με νεοτερους drivers απο την nv. Μεγαλο προβλημα του cf στις 7970 το stuttering το οποίο είναι αρκετα πιο περιορισμένο σε sli συστοιχίες. Κοινώς ναι μεν μπορει οι 7970 να δείχνουν δυνατότερες σε cf αλλα η τελική εμπειρία παιζει να είναι καλύτερη σε 770sli.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θα μας παλαυωσετε εσείς... πιο ειναι φρέσκο πράγμα?Μια 680GE ειναι που απλα αποφασισε να τις αλλαξει όνομα και τιμολογιακή πολιτική σε αντιθεση με το τι έκανε η AMD με την 7970.

 

Αλλα τοτε ξερατε να κράζεται για οτι ειναι απλα μια oced εκδοση τωρα ξαφνικά ομως η 770 είναι φρέσκο πράγμα!! 

Έγραψες αυτό πριν, γι' αυτό η προηγούμενη απάντηση μου.

Επίσης προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πως γίνεται ή γιατί δεν γίνεται κάτι. Με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, οπότε το αν είναι νέα αρχιτεκτονική η GTX 7xx, με αφήνει αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...