Προς το περιεχόμενο

Προβλημα υγρασίας στο ταβάνι προερχόμενο από το πάνω διαμέρισμα...Ωχ! Εμπλεξες!


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν λες ότι η υγρασία είναι από το μπαλκόνι τι εννοείς; Έχει σπάσει ο σωλήνας που παει στο λάστιχο;

Το μπαλκόνι της δεν καλυπτεται απο τεντες, οπότε από βροχή κοντα στις μπαλκονόπορτες της, έχει μικρές ρωγμές και μπαίνει νερό από εκεί. Με τον υδραυλικό τα είδαμε και τις εξηγήσαμε. Άλλωστε σε εκεινα τα σημεία, είχαν φυτρώσει και πολύ μικρα, χορταρακια, ένδειξη της υγρασίας...

 

Λογικα απο επανω θα εχει μωσαικο, παρε ενα ISOMAT επαλειφομενο και πανε "βαψε" της ρωγμες για να μπλοκαρεις καπως την υγρασια. Φθηνη και προσωρινη λυση. ΑΠο εκει και περα ξεκινα το δικαστικα για να την φοβερισεις και αμα δεν σκαμπαζει η γειτονησα τοτε δικαστηριο. Ζητα τα χαμενα ενοικια, τις βλαβες στο σπιτι, βαλε κανε μια υπερτιμολογησουλα και βγαλε της ενα 5.000 μονο για εσενα. Να δουμε ποσο μαγκας θα ειναι στο δικαστηριο μετα.

Απαραιτητα τεχνικη εκθεση απο μηχανικο/ μηχανικους και τεκμηριωμενες φωτογραφιες-μαρτυρες κτλ.

Υπο'ψιν, αν δεν τα σκασει να βαλει πλακακια δεν θα ξεμπερδεψεις ποτε!

 Εσύ καλά τα λες, αλλά για να πάρω φωτογραφίες, και έκθεση από μηχανικό, προυποθέτει να μου ανοίξει την πόρτα της, κάτι που δεν βλέπω να το κάνει αν ακούσει για εξώδικα... Τρέλα, είναι να μην σου τύχει και να μην πιέζεσαι οικονομικά...Μακάρι να έιχα και την άνεση χρόνου και την οικονομική ευχέρεια να μαζοχιστώ με τέτοιες καταστάσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δεν εχεις χρονο το σπιτι δεν θα φτιαχτει μονο του....Το βαφεις για να το νοικιασεις, ερχετε το φθινοπωρο, σε γραφει στα τετοια της αυτη και ξανα υγρασιες και ξαναχανεις ενοικια.Τρεξε το λιγο με οποιο τροπο βρεις προσφορο, εν αναγκη πηδα στο μπαλκονι της οσο λειπει και απλωσε το ισοματ. Αν περιμενεις απο αυτην τοτε ξεχνατο τι σπιτακι για καιρο, τα εζησα με τρελα και στα λεω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα το ιδιο προβλημα με τον απο κατω μου ειχαν σαπησει οι αγωγοι στο μπανιο ηταν παμπαλευοι απο μολιβδο ή κατι τετοιο.

Ευτηχως ημουν κωλοφαρδος γιατι την ζημια περιπου 450 ευρω την πληρωσε ο ιδιοκτητης,

 

Εμενα ο απο κατω ηταν αποθηκη-εταιρεια οποτε δεν μπορουσα να μην το φτιαξω γιατι αν παθαιναν ζημια τα εμπορευματα θα με πηγαινε μετα πιπα-κωλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δεν εχεις χρονο το σπιτι δεν θα φτιαχτει μονο του....Το βαφεις για να το νοικιασεις, ερχετε το φθινοπωρο, σε γραφει στα τετοια της αυτη και ξανα υγρασιες και ξαναχανεις ενοικια.Τρεξε το λιγο με οποιο τροπο βρεις προσφορο, εν αναγκη πηδα στο μπαλκονι της οσο λειπει και απλωσε το ισοματ. Αν περιμενεις απο αυτην τοτε ξεχνατο τι σπιτακι για καιρο, τα εζησα με τρελα και στα λεω....

Δεν εχεις και αδικο.. Άσε που η συγκεκριμένη, μετακόμισε εδω και κάποιους μήνες και το σπίτι είναι άδειο, γιαυτο άλλωστε και το αυξημένο πρόβλημα της υγρασίας(δεν αεριζεται ο χωρος..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο σε ενα σημειο εχει ή κατα μηκος του μπαλκονιου?χλωμο να ειναι το θεμα οι τεντες!

εγω θα κοιταγα πρωτα αν η μουχλα που ειδες ειναι εξω απο το μπανιο..

δηλ.απο μεσα προς τα εξω-κατω

οτι μονωση εχεις στο διαμερισμα σου εχει και αυτη!

να υποθεσω ~25ετων η πολ/κια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο σε ενα σημειο εχει ή κατα μηκος του μπαλκονιου?χλωμο να ειναι το θεμα οι τεντες!

εγω θα κοιταγα πρωτα αν η μουχλα που ειδες ειναι εξω απο το μπανιο..

δηλ.απο μεσα προς τα εξω-κατω

οτι μονωση εχεις στο διαμερισμα σου εχει και αυτη!

να υποθεσω ~25ετων η πολ/κια ?

Υδραυλικό έφερα, δεν τα λεω μονος μου. Εκανε αυτοψία στο δικό μου και στο δικό της..Και οχι δεν ειναι εξω απο το μπανιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

καλησπέρα, 

 

ονομάζομαι Στέλλα και αντιμετωπίζω πρόβλημα υγρασίας.  έχω ένα διαμέρισμα στον 6ο όροφο. Δεν είναι ρετιρέ. Υπάρχει κ 7ος όροφος.

Η πολυκατοικία είχε πρόβλημα με τα λούκια κ ο 6ος όροφος είχε πλημμυρίσει πρίν από 1,5 χρόνο περίπου. Και εννοώ στο ταβάνι του 6ου ορόφου.  είχε έρθει υδραυλικός το είχε διορθώσει μόνωσαν κ όλη τη ταράτσα πάνω απο τον 7ο όροφο. πάω σήμερα στο σπίτι αυτό το οποίο είναι άδειο κ βλέπω υγρασία στο μπαλκόνι από την μία μεριά. υποτίθεται ότι ο από πάνω μόνωσε όλη τη βεράντα του τότε με το πρόβλημα της πολυκατοικίας. τι να κάνω δεν ξέρω. τί μπορεί να είναι αυτό ;;;;;εχω τρελαθει..δεν περιμενα με μια ημέρας βροχη να γίνει υγρή η μία γωνία του μπαλκονιού από την πάνω μερια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπισα παρόμοιο πρόβλημα με τους από πάνω (μέρος από το ταβάνι του σπιτιού μου είναι το μπαλκόνι τους) και μάλιστα εξαιρετικά μεγαλύτερο καθώς επεσε το μισό ταβάνι μέχρι τα σίδερα( κι η ζημιά ήταν τελικά 300 ευρώ και το δωματιο δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για 4 μήνες). Βλέπω ως πιο πιθανό το να έβαλε ο από πάνω σου μια πρόχειρη μόνωση που δεν κρατάει παραπάνω από ένα -δυο χρόνια (και με τέτοια έντονα καιρικά φαινόμενα ακόμα χειρότερα). Πιθανολογώ να έβαλε μόνος του μια-δυο στρωσεις κάποιου ελαστομερούς, Οι από πάνω μας τουλάχιστον αυτό έκαναν κι στα μέσα της χρονιας αναγκαστηκαμε να σκαρφαλώσουμε στο μπαλκόνι τους για να το μονώσουμε λιγο καλυτερα αφού πάλι είχαμε θέμα. Εννοείται ότι μετά πήραμε τηλέφωνο και απειλήσαμε με εξώδικο εάν ξανασυμβει (φέτος μ είπαν ότι σκοπεύουν να βάλουν πλακάκια). 'Η να μην έγινε καλά η μόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υδραυλικό έφερα, δεν τα λεω μονος μου. Εκανε αυτοψία στο δικό μου και στο δικό της..Και οχι δεν ειναι εξω απο το μπανιο.

Ωραιο θα ηταν να μας λετε τι κανατε και τι αποτελεσμα ειχε.ηδη και αλλοι ακολουθουν με το ιδιο προβλημα.

Τι εγινε κινηθηκες νομικα?

Το εφτιαξε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο θα ηταν να μας λετε τι κανατε και τι αποτελεσμα ειχε.ηδη και αλλοι ακολουθουν με το ιδιο προβλημα.

Τι εγινε κινηθηκες νομικα?

Το εφτιαξε???

να σου πω κι εγω θα ηθελα να μάθω, κυρίως αν κινήθηκε νομικά και ποιο το αποτέλεσμα γιατί με βλέπω να μην το αποφευγω το εξωδικο στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω κι εγω θα ηθελα να μάθω, κυρίως αν κινήθηκε νομικά και ποιο το αποτέλεσμα γιατί με βλέπω να μην το αποφευγω το εξωδικο στο τέλος.

Μα και εγω ενδιαφερομαι γιατι ειμαι 5 οροφο και απο πανω ειναι ρετιρε με μεγαλες βεραντες γυρω γυρω και σε καποιο σημειο που ειναι η βεραντα τους μου εβγαλε 2 μικρους κυκλους(ας πουμε κυκλους) λιγης υγρασιας αλλα ειχε φαγωθει η κορη τους με δεκαδες γλαστες και ποτισματα παλιο το μωσαικο βρηκε καποιο ραγισμα και περασε.Δεν εκαναν τιποτα απο τοτε απλα εδιωξαν τις γλαστρες απο εκει και εχουν μονιμα κατεβασμενη τεντα.Μου ειπαν θα περναγαν μονωση δεν το εκαναν.

Το χειροτερο ολων ειναι σε ενα διαμερισμα που ειχα κλειστο και ειχα μηνες να παω μπαινω και γεματοι οι τοιχοι υγρασια στο σαλονι(απο το οποιο περναγαν οι σωληνες απο την κουζινα για να πανε στο μπανιο του απο πανω)χωρις ρευμα αλλα τι να τους πεις δεν εφταιγαν γιατι δεν ειχαν σημαδι οτι ειχε σπασει ο σωληνας(κατω απο το πατωμα του σαλονιου τους) τους το πατωμα ηταν ποιο ψηλα ηταν και ηλικιωμενοι με πολλα προβληματα υγειας.Δεν τους εκανα τιποτα αλλα και αυτοι αμεσως διορθωσαν το προβλημα που πηρε κατι μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

υπάρχει και η περίπτωση ο από κάτω που υπόκειτε το πρόβλημα να έχει την οικονομική δυνατότητα να πληρώσει,χρηματοδοτήσει τον υπεύθυνο της ζημίας (κι όμως) ώστε να σταματήσει τη ζημία αρχικά.Δηλαδή και βρεγμένος και να πληρωνεις.Με αυτό τον τρόπο κι αν το χειριστείς σωστά , πχ να κανεις ενα συμφωνητικό ότι πράγματι στα χρωστάει, αρχικά σώζεις το σπίτι σου απ την υγρασία και απλά σου μένει να πάρεις τα λεφτά σου απ τον άλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εξηγήσω την κατάσταση:

 

Ειμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος (4ος όροφος) σε 6-όροφη πολυκατοικία. Το διαμέρισμα το νοικιάζω σε κάποιον κύριο ο οποίος με ενημέρωσε ότι στο ταβάνι του έχει εμφανιστεί υγρασία, κάτι το οποίο διαπίστωσα απο αυτοψία. Οι σοβάδες αρχίζουν και πέφτουν και πολύ φοβάμαι ότι έχει δημιουργηθεί εκτεταμένη ζημιά. Το πρόβλημα έχει εμφανιστεί εδω και 2 χρόνια αλλά μόλις τώρα με ενημέρωσε ο ενοικιαστής...

 

Αμέσως έφερα υδραυλικό και έλεγξε το δικό μου διαμέρισμα αλλά και το από πάνω και διαπίστωσε ότι το πρόβλημα οφείλεται στη βεράντα της από πάνω, λόγω μη καλής μόνωσης. Η ιδιοκτήτρια του πάνω διαμερίσματος, αρχικά αρνήθηκε να παραδεχτεί το πρόβλημα που προκαλεί και τελικά μου είπε οτι αν φταίει θα το φτιάξει το Σεπτέμβριο που θα ξαναεπιστρέψει!!!! Συλλέγοντας πληροφορίες και από άλλους ένοικους, μου ανέφεραν οτι η συγκεκριμένη δεν πρόκειται ποτε να το φτιάξει μιας και ειναι 'ιδιόρρυθμη'. Κοινώς, με δουλευει. Εντωμεταξύ, ο ενοικιαστής, μου είπε οτι θα αποχωρήσει-και με το δικιο του- γιατι δεν αντέχει την υγρασία.

 

Μπορεί κάποιος με ανάλογη εμπειρία να προτείνει λύσεις? Θεωρώ ότι μάλλον πρέπει να κινηθώ δικαστικά.

Είναι απράδεκτο και να προκαλεί φθορές σε ιδιοκτησία, αλλά και να χάνω ενοίκια γιατί η συγκεκριμένη θέλει να πάει , και καλά, διακοπες 3 μήνες...Άλλωστε τα όποια προβλήματα υγρασίας φτιάχνονται το καλοκαίρι και οχι το φθινόπωρο.

Είχαμε στο σπίτι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Αφού αλλάξαμε την εξωτερική σωλήνα της πολυκατοικίας απο το πάνω μεχρι το δικό μας παρατηρήσαμε οτι το πρόβλημα παρέμεινε.Αργότερα αλλάξαμε και μια σωλήνα που έβγαζε μέσα σε τοίχο και είχες υδροροη και το θέμα λύθηκε.Βέβαια για να επανέλθει το ταβάνι δώσαμε κοντα 350€ και ηταν γνωστος φαντασου.Πέρασε ψιλο,χοντρο σοβα και μετα το στόκαρε ολο και κομπλε.Παντως αν ειναι πρόβλημα του πανω και αρνείται να το αλλάξει μπορείς να κινηθείς νομικά.Εμας προερχόταν απο τον πάνω αλλα αλλάχτηκαν με έξοδα της πολυκατοικιας αφου συμφώνησαν ολοι.Σορρυ που απάντησα στο παλιό ποστ αλλά νομίζω οτι βοήθησα εστω και ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...