Προς το περιεχόμενο

Προβλημα υγρασίας στο ταβάνι προερχόμενο από το πάνω διαμέρισμα...Ωχ! Εμπλεξες!


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στεγανοποίηση στους αρμούς στο μπαλκόνι της κυρίας από πάνω.

Κόστος περίπου 20 ευρώ και μία φορά το χρόνο ένα πέρασμα με ένα πινελακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

Έχω εδώ και 2 μέρες τεράστιο πρόβλημα με νερά στο πατάρι πάνω από το μπάνιο.

Τα νερά αυτά προέρχονται από διαμέρισμα 2 ορόφους πάνω που ένας καινούργιος ιδιοκτήτης έκανε ανακαίνιση.

Πώς μπορώ να βρω τα στοιχεία του για να τον καλέσω, γιατί δεν είναι κανένας στο διαμέρισμα;

Δεν υπάρχει διαχειριστής και δεν τον γνωρίζει κανένας ούτε τον παλιό ούτε τον καινούργιο ιδιοκτήτη.

Πήγα στο γραφείο που βγάζει τα κοινόχρηστα και είχαν κάποια τηλέφωνα που δεν αντιστοιχούσαν σε συνδρομητή.

Σήμερα σκέφτομαι να πάω στο κτηματολόγιο αλλά δεν ξέρω αν θα βρω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άφησε του σημειώμα στην πόρτα να σε καλέσει και όταν έρθει θα το δει και θα σε πάρει (αν η διαρροή δεν είναι και τόσο μεγάλη και είναι απλά σταγόνες )

 

Αλλιώς πάρε την αστυνομία και πες να βρούνε τον αποπανω ιδιοκτήτη καθώς έχει διαρροή και έχει γίνει ζημια πες τους και ότι δεν μπορείς να τον βρεις γιατί δεν ξέρεις ποιος είναι και λείπει κτλπ.

(2 φορές τους έχω καλέσει λόγω της δουλειάς μου και ήρθαν άμεσα και μου βρήκαν και τους ιδιοκτήτες μεσα σε μισή ώρα περίπου,γιατί και εμείς είχαμε παρόμοιο θέμα.)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Άφησε του σημειώμα στην πόρτα να σε καλέσει και όταν έρθει θα το δει και θα σε πάρει (αν η διαρροή δεν είναι και τόσο μεγάλη και είναι απλά σταγόνες )

Αλλιώς πάρε την αστυνομία και πες να βρούνε τον αποπανω ιδιοκτήτη καθώς έχει διαρροή και έχει γίνει ζημια πες τους και ότι δεν μπορείς να τον βρεις γιατί δεν ξέρεις ποιος είναι και λείπει κτλπ.

(2 φορές τους έχω καλέσει λόγω της δουλειάς μου και ήρθαν άμεσα και μου βρήκαν και τους ιδιοκτήτες μεσα σε μισή ώρα περίπου,γιατί και εμείς είχαμε παρόμοιο θέμα.)

Σημείωμα έχω αφήσει και έχω ενημερώσει και τους δίπλα αν δουν κίνηση να ενημερώσουν, αλλά δεν έχει πατήσει κανένας.

Αυτό σκεφτόμουν να κάνω σήμερα, το πρόβλημα είναι μεγάλο καθώς χτες μάζεψα 2 λεκάνες νερά(είχαν βάλει στο πατάρι πλαστικό τραπεζομάντιλο) και έχω απευθυνθεί παντού και δεν μπορώ να βρω τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, theo93 είπε

Σημείωμα έχω αφήσει και έχω ενημερώσει και τους δίπλα αν δουν κίνηση να ενημερώσουν, αλλά δεν έχει πατήσει κανένας.

Αυτό σκεφτόμουν να κάνω σήμερα, το πρόβλημα είναι μεγάλο καθώς χτες μάζεψα 2 λεκάνες νερά(είχαν βάλει στο πατάρι πλαστικό τραπεζομάντιλο) και έχω απευθυνθεί παντού και δεν μπορώ να βρω τίποτα.

Πάρε την αστυνομία σαν έσχατη λύση.

Πες τους ότι έχει διαρροή ο αποπανω μεγάλη και δεν ξέρουμε ποιος είναι κτλπ κτλπ και θα βρουν άκρη αυτοί. 

Για να έχει τόσο μεγάλη διαρροή είτε τρύπησαν κάποια σωληνα,είτε το σιφώνι στο έδαφος (αν και δεν νομίζω γιατί τα νερά θα είχαν σταματησει) οπότε κατά 99% κάποια σωληνα χάνει αρκετά.

Οσο για την αστυνομία

Αν δεις και δεν έρθει κανείς η δεν σε καλέσουν πίσω στο τηλέφωνο, ξαναπαρε μέσα σε 20-30 λεπτά ώστε να τους πιέσεις καθώς μόνο έτσι δουλεύουν αποτελεσματικά. Στο ένα τηλεφώνημα δεν ασχολούνται και πολύ 😁

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Πάρε την αστυνομία σαν έσχατη λύση.

Πες τους ότι έχει διαρροή ο αποπανω μεγάλη και δεν ξέρουμε ποιος είναι κτλπ κτλπ και θα βρουν άκρη αυτοί. 

Για να έχει τόσο μεγάλη διαρροή είτε τρύπησαν κάποια σωληνα,είτε το σιφώνι στο έδαφος (αν και δεν νομίζω γιατί τα νερά θα είχαν σταματησει) οπότε κατά 99% κάποια σωληνα χάνει αρκετά.

Οσο για την αστυνομία

Αν δεις και δεν έρθει κανείς η δεν σε καλέσουν πίσω στο τηλέφωνο, ξαναπαρε μέσα σε 20-30 λεπτά ώστε να τους πιέσεις καθώς μόνο έτσι δουλεύουν αποτελεσματικά. Στο ένα τηλεφώνημα δεν ασχολούνται και πολύ 😁

Ευχαριστώ πολύ ε το που γυρίσω θα καλέσω αμέσως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα και απο'μενα

  Να ρωτησω κι εγω για λυση ή καποια γνωμη για το προβλημα μου. Μενουμε στον 3ο οροφο και το απο πανω διαμερισμα εχει μπαλκονι που πιανει μεγαλο κομματι του ταβανιου σαλονιου-κουζινας-υπνοδωματιου. Εδω και 3 χρονια δυστυχως εχουμε θεμα το χειμωνα οταν βρεχει ή χιονιζει και σταζει το ταβανι, εχει δημιουργηθει μουχλα την οποια καθαριζουμε, αλλα οσο κι αν καθαριζουμε επανεμφανιζεται και λογικο εφοσον δεν εχει λυθει το προβλημα.

  Οι απο πανω εχουν ενημερωθει απο οταν πρωτοπαρουσιαστηκε το προβλημα, αλλα παρολο που ειναι συγγενεις του ιδιοκτητη (αδερφια) και με την αιτιολογια οτι δεν υπαρχει σαλιο (αυτο οντως ισχυει) δεν εχουν φροντισει να διορθωσουν το προβλημα.

   Επισης καθε χρονο η κατασταση χεροτερευει λογω μη υπαρξης θερμανσης στο σπιτι (ενα κλιματιστικο το οποιο δεν καλυπτει επαρκως ολο το σπιτι οπως θα επρεπε). Μονωση φυσικα και δεν εχει.

  Η λυση ειναι η μετακομιση, αλλα δυστυχως αυτα τα 3 χρονια δεν εχουμε βρει διαμερισμα.

  Υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε για να βελτιωθει η κατασταση εστω και προσωρινα? Εχουμε φτασει σε σημειο να κρυωνουμε αρχικα λογω της αυξημενης υγρασιας στο χωρο και να κινδυνευει η υγεια μας (ηδη εχουμε παρουσιασει κατι μικροπροβληματακια). Πλεον φοβαμαι πως καποια στιγμη θα μας ερθει το ταβανι στο κεφαλι, διοτι 3 χρονια ολη αυτη η υγρασια και το νερο σιγουρα θα εχει προκαλεσει καποια διαβρωση στα μπετα, σιδερα κτλ

  Οποιαδηποτε ιδεα ή προταση μπορει να βοηθησει. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manzana είπε

Καλησπερα και απο'μενα

  Να ρωτησω κι εγω για λυση ή καποια γνωμη για το προβλημα μου. Μενουμε στον 3ο οροφο και το απο πανω διαμερισμα εχει μπαλκονι που πιανει μεγαλο κομματι του ταβανιου σαλονιου-κουζινας-υπνοδωματιου. Εδω και 3 χρονια δυστυχως εχουμε θεμα το χειμωνα οταν βρεχει ή χιονιζει και σταζει το ταβανι, εχει δημιουργηθει μουχλα την οποια καθαριζουμε, αλλα οσο κι αν καθαριζουμε επανεμφανιζεται και λογικο εφοσον δεν εχει λυθει το προβλημα.

  Οι απο πανω εχουν ενημερωθει απο οταν πρωτοπαρουσιαστηκε το προβλημα, αλλα παρολο που ειναι συγγενεις του ιδιοκτητη (αδερφια) και με την αιτιολογια οτι δεν υπαρχει σαλιο (αυτο οντως ισχυει) δεν εχουν φροντισει να διορθωσουν το προβλημα.

   Επισης καθε χρονο η κατασταση χεροτερευει λογω μη υπαρξης θερμανσης στο σπιτι (ενα κλιματιστικο το οποιο δεν καλυπτει επαρκως ολο το σπιτι οπως θα επρεπε). Μονωση φυσικα και δεν εχει.

  Η λυση ειναι η μετακομιση, αλλα δυστυχως αυτα τα 3 χρονια δεν εχουμε βρει διαμερισμα.

  Υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε για να βελτιωθει η κατασταση εστω και προσωρινα? Εχουμε φτασει σε σημειο να κρυωνουμε αρχικα λογω της αυξημενης υγρασιας στο χωρο και να κινδυνευει η υγεια μας (ηδη εχουμε παρουσιασει κατι μικροπροβληματακια). Πλεον φοβαμαι πως καποια στιγμη θα μας ερθει το ταβανι στο κεφαλι, διοτι 3 χρονια ολη αυτη η υγρασια και το νερο σιγουρα θα εχει προκαλεσει καποια διαβρωση στα μπετα, σιδερα κτλ

  Οποιαδηποτε ιδεα ή προταση μπορει να βοηθησει. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Από τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης δεν επισκευάζει λύνοντας το προβλημα, τη λύση την ξέρεις την έγραψες και εσύ , συνεχίζεις να ψάχνεις για άλλη κατοικία , τώρα σε σπίτι δικό μου στο χωριό με παρόμοιο προβλημα οι τεχνίτες έκαναν ενέσεις ρητίνης τριών συστατικών με το ανάλογο βάψιμο  και το προβλημα λύθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι η πιο σωστη επιλογη ειναι η μετακομιση, αλλα προς το παρον δεν εχουμε σταθει τυχεροι....

  Οι ενεσεις ρητινης εγιναν απο το ταβανι? Γιατι οι απο πανω δεν ειναι προθυμοι για καμια διεργασια, ποσο μαλλον να ξηλωσουν το μωσαϊκο του πατωματος του μπαλκονιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ενέσεις ρητίνης έγιναν από κάτω με μηχάνημα πιεστικό  όχι από την επάνω έξω ταράτσα ,τοποθέτησαν καλαμάκια και μέσα από αυτά με πίεση διοχέτευσαν τη ρητίνη , έβαλαν  σοφά με ρητίνη και έβαψαν δεν φαίνεται τίποτα ,από πάνω δεν έκανα κάτι διότι η ρητίνη κλείνει όλες τις διόδους,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εργολάβο οικοδομών στη περιοχή του εξοχικού [Ηλεία,Πελοπόννησο ] η ρωγμή ήταν 8 μέτρα 300 ευρώ, ακριβά το πλήρωσα δεν είχα άλλη επιλογή 

δες εδω https://www.isomat.gr/solution/επισκευές-ρωγμών-στο-σκυρόδεμα-με-ρητ/

Επεξ/σία από adsl2+
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οκ θα το δουμε κι αυτο με τον ιδιοκτητη, αν και ρωγμες δεν εχουμε στο ταβανι (ισως να μην ειναι ορατες, να ειναι κατω απο το σκασμενο χρωμα ή το σοβα)

Σε ευχαριστω για το χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ακριβά το πλήρωσες,αλλά ο άνθρωπος που το έβαλε έχει και την ευθύνη.

Σου είπε πάνω κάτω για πόσο χρονικό διάστημα θα αντέξει; Σου έδωσε κάποια βεβαίωση (εστω με το στόμα) ότι αν χαλάσει φίλε μου η γίνει καμία ζημιά σε αυτό που έφτιαξε θα έρθει να το επισκευάσει δωρεάν; Ρώτησε τον να ξέρεις. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να φτιαχτει το μπαλκονι τους ωστε η υγρασια να μην παγιδευεται στο κτιριο 

Και θα επρεπε ο ιδιοκτητης που ειναι και συγγενης να αναλαβει το κοστος (συμψηφισμος με ενοικιο) αλλα και τις συνενοησεις για να μπαινουν τα μαστορια

Ισως να μην ειναι κατι ιδιαιτερα ακριβο και η απειλη της αναχωρησης θα μπορουσε να ειναι μεσο πιεσης

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...