Προς το περιεχόμενο

Προβλημα υγρασίας στο ταβάνι προερχόμενο από το πάνω διαμέρισμα...Ωχ! Εμπλεξες!


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/12/2018 στις 10:16 ΠΜ, katergaris79 είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οι γείτονες δεν υπάρχει περίπτωση να πειστούν και δεν είναι το πρόβλημά τους αν χαθούν κάποιοι πόντοι λόγω μόνωσης. Υπάρχει γενικότερο θέμα που αξίζει δικό του τόπικ.

Έχουμε ρωτήσει δικηγόρο και μας είπε μόνο με εισαγγελική παρέμβαση μπορεί να γίνει εγκατάσταση σκαλωσιάς οπότε τρέχα γύρευε! Δε νομίζω ότι αξίζει το μπλέξιμο. Ίσως αν βρεθεί κάποια εταιρία που να το αναλαμβάνει με γερανό όπως αναφέρθηκε.

Σωστά είπε ο δικηγόρος.

Στις 17/12/2018 στις 7:16 ΜΜ, vgeovai είπε

Να τους υποχρεώσει να κάνουν τι ακριβώς? Να αφήνουν ανοιχτές της πόρτες για να μπαινοβγαίνουν μαστοριά? Μην τρελαθούμε κιόλας.

Το παιδί έπεσε σε γείτονες που δεν θέλουν να μπλέκουν σε ξένα χωράφια(η να μπλέκονται εν πάση περίπτωση). Δεν μπορεί να κάνει τίποτα παρα μονο να προσπαθήσει να του πείσει.

Ίσος ένας μεγαλύτερος αφυγραντήρας με εσωτερική μόνωση. Δεν λύνουν την ριζα του προβλήματος, αλλα δεν νομίζω να υπάρχει άλλη λύση χωρίς την βοήθεια των γειτόνων(Υποθέτω βεβαια ότι το σπίτι είναι του φίλου, γιατί στο ενοίκιο δεν λέει με τίποτα).

Μια χαρά μπορεί να κάνει νομικές ενέργειες, αίτηση ασφαλιστικών μέτρων και εισαγγελική παραγγελία, δεν είναι κάτι περίπλοκο απλά θα πληρώσεις τον δικηγόρο. Το αν έχει όρεξη να το κάνει είναι άλλο θέμα, εγώ άνετα θα έκανα νομικά μέτρα.

Συγνώμη αλλά δεν φταίμε εμείς επειδή κάποιες άλλες γενιές επέλεξαν να κάνουν μπουρδέλο την Αθήνα με τις άθλιες πολυκατοικίες σαν σαρδέλες η μία δίπλα από την άλλη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω υγρασία στο μπάνιο μου από το από πάνω μπάνιο σύμφωνα με βεβαίωση υδραυλικού που το είδε. Αρνείται να το φτιάξει παρά το ότι είπα να πληρώσω τα έξοδα εγώ.( 200 ευρώ περίπου). Εκτός από την δικαστική οδό που δεν θέλω να επιλέξω γιατί είναι χρονοβόρα τι άλλο μπορώ να κάνω? μήπως θα μπορούσε να επέμβει το υγειονομικό ή η πολεοδομία για γρήγορη λύση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά είπες να πληρωσεις εσύ τα έξοδα να τους βάλεις καινούργιο σιφώνι και σου λένε όχι; 

 

Τι κόσμος υπάρχει ρε συ.... Έλεος... 

 

Δεν φτάνει που αναλαμβάνεις να πληρώσεις σου κάνουν και κόλπα 😤😒

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν επεμβαινει υγειονομικο -πολεοδομια για αυτες τις περιπτωσεις.

βεβαιαωση ο υδραυλικος δεν μπορει να δωσει.πρεπει να απευθυνθεις σε μηχανικο.ξεκινα απο δικηγορο για εξωδικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά δική του υποχρέωση να πληρώσει. Καταλαβαίνω το ξενέρωμα του γιατί το ζω και εγώ ο ίδιος και δεν είναι ό,τι καλύτερο να έχεις μαστόρια μέσα στο σπίτι

να σου ανοίγουν τρύπες παντού, να γκρεμίζουν τα πάντα και να πρέπει να τους πληρώσεις για ζημιά άλλου, αλλά τι να κάνουμε, αυτά έχουν οι πολυκατοικίες. Αύριο μπορεί να τύχει σε αυτόν.

Αυτά με τους δικηγόρους, κτλ. τα βρίσκω υπερβολικά, άσε που παίρνουν τόσο καιρό που δεν θα λυθεί το πρόβλημα σου.

Το ότι προσφέρεσαι να πληρώσεις εσύ τα έξοδα και πάλι δεν το δέχεται είναι απλά τρελό.

Εγώ θα καλούσα όλους τους ενοίκους σε μια συγκέντρωση για να ενημερώσω για την κατάσταση, μπας και επέμβει και κανάς άλλος και σε στηρίξει και δει ο περίεργος γείτονας ότι πρέπει απλά να δεχτεί την ταλαιπωρία και ότι δεν είναι απάντηση το "κόψε τον λαιμό σου". Από την στιγμή που το πρόβλημα έρχεται από το δικό του διαμέρισμα έχει υποχρέωση, καλώς ή κακώς, να την υποστεί.  Ίσως άμα τον πιέσουν 2-3 ακόμα να καταλάβει ότι είναι λάθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 22/3/2019 στις 1:31 ΠΜ, Baator είπε

Είναι καθαρά δική του υποχρέωση να πληρώσει. Καταλαβαίνω το ξενέρωμα του γιατί το ζω και εγώ ο ίδιος και δεν είναι ό,τι καλύτερο να έχεις μαστόρια μέσα στο σπίτι

να σου ανοίγουν τρύπες παντού, να γκρεμίζουν τα πάντα και να πρέπει να τους πληρώσεις για ζημιά άλλου, αλλά τι να κάνουμε, αυτά έχουν οι πολυκατοικίες. Αύριο μπορεί να τύχει σε αυτόν.

Αυτά με τους δικηγόρους, κτλ. τα βρίσκω υπερβολικά, άσε που παίρνουν τόσο καιρό που δεν θα λυθεί το πρόβλημα σου.

Το ότι προσφέρεσαι να πληρώσεις εσύ τα έξοδα και πάλι δεν το δέχεται είναι απλά τρελό.

Εγώ θα καλούσα όλους τους ενοίκους σε μια συγκέντρωση για να ενημερώσω για την κατάσταση, μπας και επέμβει και κανάς άλλος και σε στηρίξει και δει ο περίεργος γείτονας ότι πρέπει απλά να δεχτεί την ταλαιπωρία και ότι δεν είναι απάντηση το "κόψε τον λαιμό σου". Από την στιγμή που το πρόβλημα έρχεται από το δικό του διαμέρισμα έχει υποχρέωση, καλώς ή κακώς, να την υποστεί.  Ίσως άμα τον πιέσουν 2-3 ακόμα να καταλάβει ότι είναι λάθος.

Τελικά τι έγινε με το θέμα? Αντιμετωπίζω κάτι παρόμοιο αλλά το αντίθετο. Το πάνω διαμέρισμα που έχει την διαρροή στην εσωτερική αποχέτευση είναι το δικό μου (κλειστό τώρα αλλά θέλω να το νοικιάσω) και ο από κάτω - η νοικάρισα δηλαδή- δεν δέχεται να φτιαχτεί όλα με δικά μου έξοδα (ένα κομμάτι κιόλας έιναι κοινόχρηστο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Παρομοιο θεμα μονο που σε αυτη τη περιπτωση ειμαι ενοικιαστης. Νοικιαζω στο 2ο οροφο κι απο πανω μου ιδιοκατοικει ζευγαρι ηλικιωμενων, με προβληματα ακοής και κατ'επεκταση μη συνεννοήσιμοι (εαν εχεις τυχη διαβαινε..).

Μετα τις γιορτες ανεβηκα στο παταρι που βρισκεται κατω απο το μπανιο τους και ανακαλυψα σημαδια υγρασιας. Ο σοβας αρχισε να πεφτει και ειχαν αρχισει να μαυριζουν οι τοιχοι. Αδειασα επι τοπου τα παντα περα απο καποια λυμμενα επιπλα τα οποια ειχα τοποθετησει εκει με συνεργειο κατα τη μετακόμιση και δεν μετακινουνται ευκολα.

Εφερα υδραυλικό ο οποιος επιβεβαιωσε πως το προβλημα προερχεται απο διαρροη απο πανω και μαζι ανεβηκαμε να χτυπήσουμε στους γερους. Ομολογουμένως, δε βγηκε συνεννοηση. Ενημερωσα τη σπιτονοικοκυρα μου κι αυτή ηρθε σε επικοινωνία με τη κόρη τους.

Επειτα απο 2 μερες εμφανιστηκε υδραυλικος και ακουστηκαν εργασιες στο μπανιο. Τον σταματησα στη σκαλα και τον ρωτησα και μου ειπε πως υπηρχε οντως διαρροη στη μπανιερα του πανω οροφου και τη διορθωσε.

Το προβλημα ειναι οτι εγω ειμαι 2 μηνες με τον ανεμιστηρα στο παταρι για να στεγνωσει. Αγορασα μεχρι και αφυγραντηρα για να το επισπευσω. Εχω καψει του κοσμου το ρευμα και θα χρειαστει να πληρωσω και εργατικα οταν στεγνώσει για να κατεβουν τα επιπλα, να γινει το μερεμέτι με τους σοβαδες που επεσαν και να αποκατασταθει το παταρι στην αρχικη του κατασταση. 

Η σπιτονοικοκυρα μου ανεφερε πως οι γειτονες δεχτηκαν να βάλουν μαστορα να κανει το μερεμέτι και πως θα επρεπε να μιλησω μαζι τους για να το κανονισουμε. Δυστυχως μιλησα με τη κορη τους και οταν ανεφερα το ευρος των εργασιών που απαιτούνται διαφωνήσαμε έντονα. Ειναι δικη μου δουλεια λεει να αδειασω το παταρι κι αυτη δεν αναλαμβανει τπτ περα απο το βαψιμο. Δε φτανει που μπορει να εχει προκαλεσει μονιμες φθορες στα επιπλα και κρυβοταν 2 μηνες χωρις να ζητησει εστω μια συγγνωμη, μου ζητησε και τα ρεστα!

Η αληθεια ειναι πως πιο πολυ το γραφω ολο αυτο σαν προβληματισμο. Δε ξερω πως να το χειριστω.. Σκεφτομαι να τους γράψω όλους στα @@ μου, να φερω δύο ανθρωπους να αναλαβουν την αποκατασταση οπως πρεπει και να κρατήσω το κόστος απο το επόμενο ενοικιο και ας τα βρουν μεταξυ τους οι ιδιοκτητες. Υπάρχει περιπτωση να βρεθω και κερατας και δαρμένος?

Επεξ/σία από lephleg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΣΥ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ ΕΙΣΑΙ.Το μονο που σε αφορα και δικαίως απαιτείς αποζημίωση ειναι η ζημια των προσωπικών σου ειδων. ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΟΒΑΔΕΣ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙΣ????Αυτο ειναι δουλεια του ιδιοκτητη και κακώς ανακατεύεσαι.Πες της να φερει μαστορα να το φτιαξει αμεσα και ας τα βρει με την απο πανω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο! Ανακατευτηκα υπερβολικά κι εδειξα να ανέχομαι αρκετά..

Σε περίπτωση όμως που οι ιδιοκτήτες συνεχιζουν να παίζουν τη κολοκυθια μεταξύ τους, εγω δε μπορώ να είμαι με τα πράγματα αγκαλιά μέσα στο σπίτι τοσους μηνες εν μεσω καραντίνας! Θα πρέπει να δώσω μια λύση άμεσα και να μετακυλησω το κόστος σε αυτόν που συναλλασομαι, δηλαδή τη σπιτονοικοκυρα μου.

Η άλλη λύση θα ήταν να μετακομισω, αλλά δε το λες ούτε εύκολο, ουτε οικονομικό.

Επεξ/σία από lephleg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιέζεις την σπιτονοικοκοιρα να λυσει το θεμα.Απο κει και περα αν δεν βρεις ακρη  κοιτα να συμφωνήσετε το κόστος απο πριν μεταξυ σας για να μην έχεις παρατργουδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lephleg είπε

 

Η αληθεια ειναι πως πιο πολυ το γραφω ολο αυτο σαν προβληματισμο. Δε ξερω πως να το χειριστω.. Σκεφτομαι να τους γράψω όλους στα @@ μου, να φερω δύο ανθρωπους να αναλαβουν την αποκατασταση οπως πρεπει και να κρατήσω το κόστος απο το επόμενο ενοικιο και ας τα βρουν μεταξυ τους οι ιδιοκτητες. Υπάρχει περιπτωση να βρεθω και κερατας και δαρμένος?

Το να κρατήσεις τα χρήματα από το ενοίκιο χωρίς να έρθεις σε συννενόηση με τον ιδιοκτήτη, ίσα ίσα σε σένα θα δημιουργήσει προβλήματα. Οι διαδικασίες έξωσης είναι αρκετα γρήγορες πλέον. Σε 1μιση μήνα σε βγάζει εκτός για μη καταβολή ενοικίων, όποτε σκέψου το πριν προχωρήσεις σε μια τέτοια κίνηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2021 στις 9:01 ΜΜ, lephleg είπε

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο! Ανακατευτηκα υπερβολικά κι εδειξα να ανέχομαι αρκετά..

Σε περίπτωση όμως που οι ιδιοκτήτες συνεχιζουν να παίζουν τη κολοκυθια μεταξύ τους, εγω δε μπορώ να είμαι με τα πράγματα αγκαλιά μέσα στο σπίτι τοσους μηνες εν μεσω καραντίνας! Θα πρέπει να δώσω μια λύση άμεσα και να μετακυλησω το κόστος σε αυτόν που συναλλασομαι, δηλαδή τη σπιτονοικοκυρα μου.

Η άλλη λύση θα ήταν να μετακομισω, αλλά δε το λες ούτε εύκολο, ουτε οικονομικό.

Μήν ασχοληθείς καθόλου , διώξε και όσους περισσότερους σοβάδες μπορείς , άφησε το να αναπνεύσει και βάλε τα πράγματα σού στη θέση τους , εάν είναι χωρίς σοβά και χωρίς χρώμα, σίγουρα θα στεγνώσει γρηγορότερα. Εκτός καί αν έχουν πάθει ζημιά δικά σου πράγματα , τότε πρέπει να έρθεις σε συμφωνία "αποζημίωσης" καλή την πίστη , με τους από πάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Μήν ασχοληθείς καθόλου , διώξε και όσους περισσότερους σοβάδες μπορείς , άφησε το να αναπνεύσει και βάλε τα πράγματα σού στη θέση τους , εάν είναι χωρίς σοβά και χωρίς χρώμα, σίγουρα θα στεγνώσει γρηγορότερα. Εκτός καί αν έχουν πάθει ζημιά δικά σου πράγματα , τότε πρέπει να έρθεις σε συμφωνία "αποζημίωσης" καλή την πίστη , με τους από πάνω.

Ο μόνος λόγος που επιμένω τοσο στο να διορθωθεί σωστά το πρόβλημα είναι να μην παθουν ζημια τα πράγματα σε περίπτωση που δεν εχει στεγνώσει ή μονωθει σωστά. Πιστευω πρεπει να βγουν τα πάντα (λυμένα επιπλα, μουσαμαδες, τα παντα) και να στεγνώσει/καθαριστεί σωστά. Αλλιως και μονο η μυρουδιά θα περάσει σε ο,τι βάλεις. Είναι και παλιά η πολυκατοικία (1970), δε ξερεις από που να φυλαχτείς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που διορθώθηκε το πρόβλημα των από πάνω, αφήνεις άδειο το παταρι και περιμένεις σιγά σιγά να στεγνώσει, δεν χρειάζεσαι ούτε αφυγραντηρες ούτε κάτι άλλο, από εκεί και πέρα αν θες μετά μπορείς να ξαναβάλεις τα πράγματα όταν φύγει η υγρασία, οι σοβάδες που έπεσαν κάνεις ένα σοβατισμα με έτοιμο σοβά ξυλονοντας τα σαθρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...