Προς το περιεχόμενο

NBA 2K14 [Consoles]


johnnyman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις αλλαγες στα controls οπως ειναι τωρα τις ειχαν ζητησει οι περισσοτεροι sim players και ευτυχως εισακουστηκαν. Το pick στο Β ειναι ο,τι καλυτερο σε control και προσωπικα το ζητουσα καθε χρονο απο τοτε που υπηρχε στο καταπληκτικο Inside Drive. Tα controls ειναι πανω-κατω τα ιδια με αυτα που υπηρχαν προ 2k13 εποχης και απορω γιατι γκρινιαζουν μερικοι.

Περιττο να πω οτι το παιχνιδι ειναι ο,τι καλυτερο εχει βγει σε sim bball και καλα θα κανει η 2k να μην αγγιξει πολυ το gameplay στη next-gen εκδοση (λογικα θα εχει ολοιδιο gameplay με εξτρα animations και αυτο ειναι το σωστο). Στο 2k14 θελει γνωσεις καλαθοσφαιρας και συστηματων σε βαθος. Οποιος εχει χρονο ας δει τα βιντεο του Czar για να παρει μια γευση ποσο βαθος εχει φετος το gameplay.

Ας δωσω λοιπον τωρα και καποιες μικροαλλαγες στα sliders.Φετος δεν θελει πολλες αλλαγες.

Ξεκιναμε απο sim->custom, pro/all-star, 12min, game speed 50, player speed 35(επιλογη μονο σε association),shot stick shooting/real % FT

Οι αλλαγες ειναι οι παρακατω:

Mid range success 47/47

3pt success 47/47

Contact Shot Success 37/37

Throw Alley-Oops 50/45

Over the Back Foul Frequency: 98

Charging Foul Frequency: 85
Blocking Foul Frequency: 90
Reaching Foul Frequency: 95
Shooting Foul Frequency: 93
Loose Ball Foul Frequency: 100

 

Αυτες οι λιγες αλλαγες και το παιχνιδι ειναι πλεον αυτο που βλεπουμε στην τηλεοραση σε ολα τα επιπεδα.

Ειναι δεδομενο οτι γκρινιαζουν ολοι οσοι προσπαθουσαν τοσα χρονια με isos να μπουκαρουν αναμεσα σε 50 αμυντικους, σε 200 ποδια και χερια και 333 τριτα μακρυτερα μαυρουκων. Αυτα ξεχαστε τα. Οσοι χανετε την μπαλα μεσα απο τα χερια σας ειναι δικο σας λαθος και φυσικα παιζει ρολο και το handling του παικτη. Αν δεν θελετε να την χανετε ειναι ευκολο: Handling στο 100 και NBA Jam.

Για οσους διαλεγουν μετριες ομαδες προτεινω δυσκολια Pro που κακα τα ψεμματα ειναι η πιο balanced δυσκολια για NBA2k.Επισης must ειναι το Defensive Assist στο 0 στα Coach Settings και φυσικα playvision ON επιλεγοντας Auto playcalling σε offense και την ωρα του αγωνα LB για 2k smart play που δουλευει αψογα. Αν βαλετε σε manual το Playcalling ισως δυσκολευτειτε διοτι οταν "σπανε" καποια plays θα χανετε καπως τον μπουσουλα.Σε manual να ξερετε οτι σπανε ευκολοτερα τα plays. Εκτος απο αυτα MUST ειναι η χρησιμοποιηση του D-PAD Left τοσο σε αμυνα οσο και σε επιθεση, ωστε να δημιουργειτε motion επιθετικα, να επιλεγετε rotates τυπου 3 μεσα 2 εξω και να πειραματιζεστε με freelance.

Α! Εχω αρχισει Association με τους Pelicans σε Pro δυσκολια και πιθανως και λογω της συγκεκριμενης ομαδας το παιχνιδι ειναι για εμενα ακομα πιο fun. Ειμαι στο 2-2 μεχρι τωρα και οι 3 απο αυτους τους αγωνες κριθηκαν στον ποντο. Στον πρωτο αγωνα κερδισα με καλαθι 0.1 δευτερα πριν τη ληξη με χρηση βιντεο απο τους διαιτητες. Εδειξε το replay πανω απο 5 φορες με διαφορετικες ληψεις και παντα το ρολοι σε πρωτο πλανο. Εδω να πω οτι ειναι παρα πολυ βελτιωμενη η ΑΙ στο φιναλε των παιχνιδιων. Βασικα ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με παλαιοτερα 2k. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 508
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις αλλαγες στα controls οπως ειναι τωρα τις ειχαν ζητησει οι περισσοτεροι sim players και ευτυχως εισακουστηκαν. Το pick στο Β ειναι ο,τι καλυτερο σε control και προσωπικα το ζητουσα καθε χρονο απο τοτε που υπηρχε στο καταπληκτικο Inside Drive. Tα controls ειναι πανω-κατω τα ιδια με αυτα που υπηρχαν προ 2k13 εποχης και απορω γιατι γκρινιαζουν μερικοι.

 

 

Αυτό που μόλις περιέγραψες είναι ο ορισμός του όρου υποκειμενικότητα.

Κάτι που εμένα μου σπάει τα ούμπαλα, εσένα σε βολεύει.

 

Δεν υπάρχει "σωστό" και "λάθος". Υπάρχει "εμένα με βολεύει, εσένα όχι". Δεν καταλαβαίνω λοιπόν το γιατί απορείς που "γκρινιάζουν μερικοί".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και ορισμένα πραγματα είναι υποκειμενικά. Απλά αν μέναμε στο "δε με βολευει" θα παίρναμε κάθε χρονιά ίδιο παιχνίδι με νεα ρόστερ. Γι'αυτο και χρειάζεται να εξοικειωθείς με το νέο σύστημα για να δεις αν αξίζει τελικά ή όχι. (Δεν μιλάω για σένα προσωπικά, αλλά γενικά).

 

Προσωπικά, τα πικς στον κύκλο, και τα σμαρτ πλείς στο πάνω αριστερά κουμπί δίνουνε καλύτερη ευελιξία και ρυθμό σε σιμ παίχτες. Αρκετό ποσοστό απο αυτούς που γκρινιάζουν είχαν συνηθίσει να κάνουν ντραιβ σε 2-3 άτομα χωρίς φόβο μη χαθεί η μπάλα, με 0 σύστημα και τακτική. Φέτος το παιχνίδι είναι πιο σιμ απο ποτέ, οπότε χρειάζεται και αρκετό ψάξιμο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις βάζεις στο Real FG% (ή πως το λένε τελοσπάντων), οπότε θα είναι αυτόματες και η ευστοχία θα βασίζεται στα πραγματικά στατιστικά του παίκτη. Αλλιώς μαθαίνεις να σουτάρεις :P Εννοείται ο κάθε παίκτης έχει διαφορετικό στιλ, άρα θα πρέπει να μάθεις όλη την ομάδα σου. Γενικά πάντως η λογική είναι να αφήνεις το μοχλό ελάχιστα πριν η μπάλα φύγει από τα χέρια του παίκτη.

 

Ξεκίνησα association με Bucks. Αυτή τη φορά 29 αγώνες και 5λεπτα, δεν την παθαίνω όπως πέρσι με τους 58 σε οκτάλεπτα, που μου πήρε 6+ μήνες να τελειώσω μια σεζόν. Χρησιμοποιώ τα sliders του fearwhatnow, με μοναδική αλλαγή το Contact shot που έβαλα στο 41 (από 37 που προτείνεται). Ήττα 10 πόντους στον πρώτο αγώνα από τους πελεκάνους αλλά προφανώς μαθαίνω την ομάδα ενώ είπα να ξεκινήσω με All Star και αν δω τα σκούρα (που σίγουρα θα τα δω, αφού οι Bucks είναι από τις χειρότερες ομάδες της λίγκας) θα το γυρίσω σε Pro.

 

Επιτέλους φέτος επανήλθε η επιλογή του Foul Out. Πέρσι δεν μπορούσαμε να το αλλάξουμε και βγαίναμε πάντα στα 6 φάουλ (δεν πα' να παίζαμε και τετράλεπτα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν την βρήκα αυτήν την ρύθμιση  :huh:  στις ρυθμίσεις που έχει τώρα, παίζω καριέρα παίχτη δεν ξέρω αν το ίδιο ισχύει και εκεί ( πάντως μετράνε οι βολές για τα καλά ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο MyCareer δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο πράγμα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μαζέψεις πόντους για να ανεβάσεις το free shot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο MyCareer δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο πράγμα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μαζέψεις πόντους για να ανεβάσεις το free shot.

 

Δεν νομίζω ότι φταίει αυτό το ποσοστό του παίχτη είναι 70% αλλά οι βολές που βάζω είναι με το ζόρι 2/100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται αυτό το πράγμα ρε συ. Και στην τύχη να το πατούσες, περισσότερες θα είχες βάλεις. Κάτι πάει στραβά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι φταίει αυτό το ποσοστό του παίχτη είναι 70% αλλά οι βολές που βάζω είναι με το ζόρι 2/100.

 

Διαλεξε αλλο στυλ σουτ. Επιλεξε καποιο που να μοιαζει με αυτο που εχεις εσυ στην πραγματικοτητα και θα μπορεσεις να εισαι πιο ευστοχος και απο τη γραμμη των φαουλ και γενικως στα σουτ σου στο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι  να πω μπορεί να έχει κανένα θέμα η έκδοση αυτή ! που έχω ....δεν φταίει ο παίχτης γιατί χθες πήρα και το lebron james τα ίδια σκατ@ ήταν και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι  να πω μπορεί να έχει κανένα θέμα η έκδοση αυτή ! που έχω ....δεν φταίει ο παίχτης γιατί χθες πήρα και το lebron james τα ίδια σκατ@ ήταν και αυτός.

Mαλλον δεν ξερεις να σουταρεις βολες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορούν να κάνουν όλοι λάθος ε;

Κάποιο λάθος κάνεις εσύ με το release timing.

 

Εγώ πάλι αντιλαμβάνομαι ότι δεν διάβασες τι γράφω και ποστάρεις απλά για να ποστάρεις ( ποστ αυτού του είδους είναι άσε μην πω τι) δεν είπα πουθενά ότι λέτε ψέματα ή δεν ξέρετε να ρίξετε βολές ή ότι άλλο είπα απλά ότι έχω θέμα σε αυτό και αν ξέρει κάποιος να πει .

 

Mαλλον δεν ξερεις να σουταρεις βολες :)

μπορεί φίλε δεν είπα το αντίθετο απλά ρωτάω πώς ρίχνεις βολές ( π.χ. εγώ πατάω το Χ από το xbox χειριστήριο αλλά με όποιον τρόπο και να δοκίμασα είτε πατημένο όλη την ώρα είτε λίγο είτε διακεκομμένα ή μαζί με άλλο κουμπιά ή το αφήνω να ρίξει μόνο του ,το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ( όλες κουβά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...