Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα δωρεάν μεταφορικά σε αγορές από το amazon.co.uk


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως είμαι η εξαίρεση που ότι ήθελα το έβρισκα σχεδόν πάντα σε αντίστοιχη τιμή από Ελλάδα και δεν χρειάστηκε να παραγγείλω από Amazon. Πιστεύω πάντως πως οι περισσότεροι δεν αγοράζουν αντικείμενα των 10 και 20 ευρώ από το Amazon, οπότε για κάτι που κάνει 100 ευρώ, και είναι αρκετά φτηνότερο απ'ότι στην Ελλάδα, τα 5-10 ευρώ μεταφορικά δεν θα κάνουν τη διαφορά.

 

Χάζευα το history των αγορών από amazon και διαπίστωσα πως η συντριπτική πλειοψηφία των παραγγελιών είναι 2x-40 λίρες :Ρ

Κι εγώ έβρισκα Ελλάδα προϊόντα στην ίδια τιμή ή και χαμηλότερα κάποιες φορές. Ίδιο support δε μπορούσα να βρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το άμαζον πάντα θα έχει προσφορές.. αλλά και ίδια τιμή να έχει απο ενα αναξιόπιστο Ελληνικό κατάστημα εννοείτε οτι θα ψωνίζω απο άμαζον.. Το Ebay είναι μια λύση κι αυτό απλά υπάρχει και το θέμα του τελωνείου .. Τα φθηνά προιόντα συνήθως έρχονται απο Αμερική και Ασιατικές χώρες .

Επίσης μη στεναχωριέστε για επουσιώδη ζητήματα.. Εχουμε τεράστια προβλήματα που τρέχουν αυτη τη στιγμή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κατηγορείτε την  Amazon;

Πριν τρία χρόνια που χρέωνε την αποστολή, δεν πωλούσε στην Ελλάδα; Πριν τρία χρόνια δεν την εκτιμούσαν οι Έλληνες;

Όσο και να γκρινιάζουν πολλοί, η Amazon είναι από τα πιο αξιόπιστα e-shop. Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο. 

Πονηροί Ελληναράδες υπήρχαν και πριν τρία χρόνια θα υπάρχουν και μετά. Και σήμερα μπορείς να δηλώσεις μη παραλαβή δέματος. Τι έχει αλλάξει;

Αν το δέμα είναι μεγάλο , ο ταχυδρόμος δεν το στέλνει στο σπίτι και το παραλαμβάνεις από το ταχυδρομείο. Φυσικά κατά την παραλαβή υπογράφεις και τα ΕΛΤΑ μπορούν να ενημερώσουν την αποστολή. Από την άλλη αν έχειs παραγγείλει κανένα μικρό flash usb με 128 GByte ή 512 Gbyte SSD , ΙΣΩΣ λέω ίσως,  να μη το παραλάβεις ποτέ και να χρειαστεί να ξαναστείλουν άλλο.  χε χε χε  ...... 

 

Αν κάτι εκτιμώ στην Amazon είναι οι ποικιλία της και όχι οι τιμές της. Στο Skroutz.gr βρίσκεις παρόμοιες τιμές με λιγότερη αξιοπιστία φυσικά. 

 

Πριν επτά χρόνια μπορούσα να προσθαφαιρέσω στην παραγγελία μου, να την σπάσω σε πολλές, πριν γίνει διαθέσιμο και το τελευταίο προϊόν, χωρίς να χρεωθεί η κάρτα. Τώρα αυτά έχουν κοπεί . 

 

Γενικά ο Bezos της Amazon από την αρχή της δημιουργίας της ρισκάρει. Όπου τα καταφέρνει προχωρά, όπου ζημιώνεται υπερβολικά γυρνά πίσω. 

Και το δικό μας e-shop.gr πριν τέσσερα χρόνια ήταν αστέρι. Τώρα αργοπεθαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλές περιπτώσεις, ακόμα και με χρέωση μεταφορικών, πάλι φθηνότερο είναι απο πολλά αντίστοιχα, οπότε δεν νομίζω τελικά να χάσει και τόσους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα χασει πολλους πελατες

πιο ορθο θα ηταν να ανεβασει το ποσο απο 25 σε 75 παρα να τα κοψει τελειως

Αν δει οτι θα χασει πελατες και οτι την συμφερει θα επιστρεψει το free delivery. Δοκιμες κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στηρίξτε λέει τα ελληνικά μαγαζιά.Εντάξει...πρόκειται για φάρσα έτσι;Τελος πάντων όταν με στηρίξουν κι εμένα σαν καταναλωτή θα τα τιμήσω και με το παραπάνω.Αν υπάρχουν λεφτά ακόμη.

Στην Ευρώπη δεν είμαστε ρε παιδιά;Ανοιχτή αγορά δεν έχουμε;Θα ψωνίζω από όπου με συμφέρει,είτε αυτό λέγεται Αγγλία είτε Κίνα είτε Γουαδελούπη.

Πάντως αν οι διάφορες είναι αμελητέες στην τιμή εννοείται ότι θα προτιμήσω την εγχώρια αγορά.

Προς το παρών σπάνια συμβαίνει.

Είναι λυπηρή,για να μπω και στο θέμα,αυτη η εξέλιξη στο amazon UK γιατί χάνουμε μια εναλλακτική.

Εντάξει...αν όχι τελείως σε μεγάλο ποσοστό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δέμα είναι μεγάλο , ο ταχυδρόμος δεν το στέλνει στο σπίτι και το παραλαμβάνεις από το ταχυδρομείο. Φυσικά κατά την παραλαβή υπογράφεις και τα ΕΛΤΑ μπορούν να ενημερώσουν την αποστολή.

Μην παίρνεις όρκο. Τις περισσότερες φορές που παρέλαβα κάτι από το ταχυδρομείο στην περιοχή μου ούτε ταυτότητα δεν μου ζήτησαν. Με το που τους έδινα το χαρτάκι μου έφερναν το δέμα , ευχαριστώ - χαίρετε και αυτό ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως για την Ελλάδα έχει να κάνει καθόλου με τη συνεργασία που ξεκίνησε το public με την amazon;
Μπορεί να λέω και βλακεία αλλά είναι πολύ κοντινές οι ανακοινώσεις.
Μπορεί πλέον το amazon ν'αποφάσισε ότι το συμφέρει καλύτερα να βάλει μεταφορικά και να συνεργάζεται μα κάποιες μεγάλες αλυσίδες σε κάθε χώρα...

Κρίμα πάντως, γιατί μας έχει σώσει πολλές φορές, πλέον μόνο ebay μέχρι να βάλουν μυαλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως για την Ελλάδα έχει να κάνει καθόλου με τη συνεργασία που ξεκίνησε το public με την amazon;

Μπορεί να λέω και βλακεία αλλά είναι πολύ κοντινές οι ανακοινώσεις.

Μπορεί πλέον το amazon ν'αποφάσισε ότι το συμφέρει καλύτερα να βάλει μεταφορικά και να συνεργάζεται μα κάποιες μεγάλες αλυσίδες σε κάθε χώρα...

 

Κρίμα πάντως, γιατί μας έχει σώσει πολλές φορές, πλέον μόνο ebay μέχρι να βάλουν μυαλό...

Αυτό το είχα σκεφτεί και εγώ όταν πρωτοβγήκε  η ανακοίνωση , αλλά η "συνεργασία" με το public δεν είναι τίποτα πέρα από το public να καταχωρείτε ως τρίτος πωλητής στο amazon όπως εκατοντάδες άλλοι , οπότε αμφιβάλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ κρίμα , και εγώ είμαι ενας απο αφτούς που άφησε πολλά λεφτά μιας και με το free delivery το κοστος ήταν υπερβολικά μικρο σε πράγματα που αγόραζα σε σχέση με την ελλάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ και 18 μήνες που έχω το μωρό τους έσκαγα κάθε μήνα για πάνες και μωρομάντηλα τουλάχιστον 50 ευρώπουλα , εκτός τα εξτρα που έχω αγοράσει (δίσκους , nas , ρούχα , παπούτσια κλπ.). Σήμερα που πήγα να ξανακάνω παραγγελία είδα ότι με τα μεταφορικά είναι στα ίδια περίπου με το welovebabies αλλά ακριβότερα από να το πάρεις από SUper Market με κουπόνι από Επιθυμίες. Οπότε για εμάς τους γονείς η πιο φτηνή λύση που ξέρω εγώ είναι εγγραφή στις επιθυμίες , κουπόνι και Super Market. Αν ξέρει κανένας και κάτι άλλο μας λέει.

 

Επίσης πιστεύω ότι μπορεί να μην γκρεμιστεί το Amazon μετά από αυτό αλλά πιστεύω ότι το κοινό από τη Νότια Ευρώπη (γιατί είναι ακριβά και στην υπόλοιπη Ν. Ευρώπη) που αγόραζαν προιόντα για μωρά ήταν και σημαντικό και πολύ τακτικό (ντάκα ντούκα κάθε μήνα , θες δεν θες) , οπότε σίγουρα θα έχει κάποιες απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσότερες φορές που παρέλαβα κάτι από το ταχυδρομείο στην περιοχή μου ούτε ταυτότητα δεν μου ζήτησαν. Με το που τους έδινα το χαρτάκι μου έφερναν το δέμα

Εμένα, τόσες αγορές έχω κάνει, ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει ταυτότητα, που κανονικά πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...