Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα δωρεάν μεταφορικά σε αγορές από το amazon.co.uk


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Γελάω με την ψυχή μου διαβάζοντας ότι κάποιοι πιστεύουν ότι τέτοιες κινήσεις "βοηθούν" την ντόπια αγορά, και πως τα ελληνικά καταστήματα θα μειώσουν τιμές και θα βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους. Ρε, σε ποια χώρα ζείτε; Τώρα θα τον μάθετε τον αρχιμαφιόζο τον Έλληνα επιχειρηματία;

Τώρα είναι που θα αυξήσουν κι άλλο τις τιμές. Διότι, αγαπητοί μου, ΜΟΝΟ ο ανταγωνισμός βοηθάει μια αγορά, όχι η μείωσή του.

 

Επίσης γελάω διαβάζοντας ότι κάποιοι βρίσκουν "παρόμοιες" ή "καλύτερες" τιμές στην Ελλάδα από ότι στο Amazon. Πολλά γέλια.

Σε περιπτώσεις αγοράς οδοντογλυφίδων ίσως, και σε περιπτώσεις αγοράς αμιγώς ελληνικών προϊόντων σίγουρα. Αλλά σε όλα τα υπόλοιπα, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Απλά καμία.

Αγοράζω χρόνια από το Amazon Αγγλίας, κυρίως προϊόντα τεχνολογίας, βιβλία αλλά και διάφορα άλλα όπως ρολόγια.

Οι διαφορές είναι στην πλειονότητα των περιπτώσεων τεράστιες. Μιλάμε για +30-50% πάνω ο Έλληνας. Και όσο ανεβαίνεις σε κλίμακα τιμών, εκεί γίνεται το πανηγύρι της Αγια-Βαρβάρας... Όποιος έχει ασχοληθεί με προϊόντα τεχνολογίας ξέρει τι εννοώ.

 

Και γω παιδιά σοκαρίστηκα με την ανακοίνωση αλλά εάν βρίσκω ένα προϊόν στο εξωτερικό 100 ευρώ κάτω (έχω και παραδείγματα με περισσότερα ευρώ) τότε θα το πάρω από εκεί και θα γράψω στα κακάλια μου τον κλέφτη τον ντόπιο επιχειρηματία, που σε περιόδους κρίσης αντί να βοηθάει, τσιμπάει τις τιμές ακόμα περισσότερο για να εκμεταλλευτεί τις ανάγκες ή το πάθος μας. Και όποιος έξυπνος πεταχτεί να παρουσιάσει 2-3 προϊόντα φτηνότερα στην Ελλάδα, έχω την λίστα με τα 100+ φθηνότερα που έχω φέρει από Αγγλία να του την δείξω να μου πει τα συμπεράσματα του.

 

Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, ένας από τους λόγους που έγινε η "τιμημένη" η Ενωμένη Ευρώπη, είναι για να αγοράζουμε από όποια χώρα θέλουμε, ευκολότερα και γρηγορότερα. Εάν θέλει ο εκάστοτε Έλληνας επιχειρηματίας να σταθεί στον ανταγωνισμό, ας ρίξει τις παράλογες τιμές του και να βελτιώσει το support του, που στην πλειοψηφία των εγχώριων επιχειρήσεων έχει πιάσει πάτο.

 

Τα περί "στήριξης της Ελληνικής αγοράς" και τα "ψωμιά" που δίνει στους εργαζόμενους, τα προσπερνώ ως μπούρδες δικαιολογίες του πωπού. Κύριοι, καιρός ήταν να ξυπνήσει και το κορόιδο ο Έλληνας και να δει το συμφέρον του, και όχι το δικός σας. Οι μ****ες τελειώνουν σιγά σιγά και να δω τι θα κάνετε μετά....

 

Αυτά και σόρρυ για το μέγεθος του ποστ...

Συγνώμη φίλε μου αλλά η δημοσίευσή σου δείχνει ότι έχεις γνώση για την μια πλευρά της αγοράς, αυτή του τελικού καταναλωτή. Αν είχες εμπειρία στην αγορά της χονδρικής προϊόντων τεχνολογίας, θα ήξερες ότι ο "κλέφτης" και "λαμόγιο" επιχειρηματίας αγοράζει από τον Έλληνα προμηθευτή του σε τιμές ακριβότερες των φτηνότερων καταστημάτων στο skroutz και δουλεύει με περιθώριο κέρδους 1-4%, πράγμα το οποίο δεν του επιτρέπει να σου κάνει τεμενάδες και κολοτούμπες όπως το αμαζον.

Το να σνομπάρεις τους Έλληνες επιχειρηματίες και να αγοράζεις φανατικά απ'έξω, κάποτε θα σου γυρίσει μπούμερανγκ, μιας και μπορεί να το δικό σου αφεντικό να πέσει στην ίδια δυσμένεια από το καταναλωτικό κοινο και να σε απολύσει, γιατί πλέον δε θα βγαίνει.

Σωστός ο φίλος, ας τρέξω να αγοράσω απο το jumbo τη φουσκωτή πισίνα που μου έστειλε προχθές σε newsletter στην εκπληκτική τιμή των 199 ευρώ. ΤΙ; ΤΙ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΑΜΑΖΟΝ 114 ΛΙΡΕΣ ΜΕ ΔΩΡΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΤΡΟΜΠΑ;Ε και; Αγαπάμε Ελλάδα, στηρίζουμε Ελλάδα. (Το παράδειγμα είναι πέρα για πέρα αληθινό και μάλιστα έστειλα troll mail στο Jumbo)post-188222-0-50801000-1371052687_thumb.jpgSent from my iPhone using Insomnia
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστός ο φίλος, ας τρέξω να αγοράσω απο το jumbo τη φουσκωτή πισίνα που μου έστειλε προχθές σε newsletter στην εκπληκτική τιμή των 199 ευρώ. ΤΙ; ΤΙ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΑΜΑΖΟΝ 114 ΛΙΡΕΣ ΜΕ ΔΩΡΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΤΡΟΜΠΑ;Ε και; Αγαπάμε Ελλάδα, στηρίζουμε Ελλάδα. (Το παράδειγμα είναι πέρα για πέρα αληθινό και μάλιστα έστειλα troll mail στο Jumbo)

 

 

 

Πραγματικά για αυτή σου την κίνηση αν σε πετύχω τότε θα σε κεράσω και μια μπύρα!!! ;-) Σου απάντησαν???Sent from my GT-I9100 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές ο συνάδελφος ήθελε ένα τρυπάνι. Πήρε τηλ. το μαγαζάκι της γειτονιάς και του λέει "φέρε μου ένα καλό τρυπάνι". Του φέρνει λοιπόν ο μαγαζάτορας ένα black n decker και του λέει "135 ευρω". Του τα δίνει ο συνάδελφος και τον ευχαριστεί που του το έφερε στη δουλειά. Επιασα αμέσως το κινητό και το "amazonaρα". 69 λίρες. Συγγνώμη αλλά καλύτερα να ανοίγω τρύπες με το κουτάλι παρά να καταντήσω τέτοιο πρόβατο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bookdepository.com/

πολυ αξιολογο βιβλιοπωλειοα , απο το 2010 αγοραζω απο εδω , Αγγλικο ειναι και τα βιβλια ερχονται σε 5 εργασιμες.

 

Φυσικα αμαζον δεν ειναι σε ποικιλια...αλλα...αξιζει.

Επιβεβαιώνω ότι μιλάμε για ένα από τα καλύτερα online bookstores.

Επίσης να αναφέρουμε ότι έχει free worldwide delivery.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο φίλος, ας τρέξω να αγοράσω απο το jumbo τη φουσκωτή πισίνα που μου έστειλε προχθές σε newsletter στην εκπληκτική τιμή των 199 ευρώ. ΤΙ; ΤΙ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΑΜΑΖΟΝ 114 ΛΙΡΕΣ ΜΕ ΔΩΡΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΤΡΟΜΠΑ;Ε και; Αγαπάμε Ελλάδα, στηρίζουμε Ελλάδα. (Το παράδειγμα είναι πέρα για πέρα αληθινό και μάλιστα έστειλα troll mail στο Jumbo)<br><br><br><br>

Πραγματικά για αυτή σου την κίνηση αν σε πετύχω τότε θα σε κεράσω και μια μπύρα!!! ;-) Σου απάντησαν???Sent from my GT-I9100 using Insomnia

Ναι, μου απάντησαν και μάλιστα με ακόμη πιο troll διάθεση:

 

 

post-188222-0-54944300-1371053356_thumb.jpg

 

Και καλά "αν θες πάρε,αν δε θες άντε και γ^]%σου"

 

Υ.Γ. Πίνω Φιξ και απο τις φτηνές του Lidl.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη φίλε μου αλλά η δημοσίευσή σου δείχνει ότι έχεις γνώση για την μια πλευρά της αγοράς, αυτή του τελικού καταναλωτή. Αν είχες εμπειρία στην αγορά της χονδρικής προϊόντων τεχνολογίας, θα ήξερες ότι ο "κλέφτης" και "λαμόγιο" επιχειρηματίας αγοράζει από τον Έλληνα προμηθευτή του σε τιμές ακριβότερες των φτηνότερων καταστημάτων στο skroutz και δουλεύει με περιθώριο κέρδους 1-4%, πράγμα το οποίο δεν του επιτρέπει να σου κάνει τεμενάδες και κολοτούμπες όπως το αμαζον.

Το να σνομπάρεις τους Έλληνες επιχειρηματίες και να αγοράζεις φανατικά απ'έξω, κάποτε θα σου γυρίσει μπούμερανγκ, μιας και μπορεί να το δικό σου αφεντικό να πέσει στην ίδια δυσμένεια από το καταναλωτικό κοινο και να σε απολύσει, γιατί πλέον δε θα βγαίνει.

 

Εάν έχεις δίκιο, και είσαι μαγαζάτορας, και ανήκεις και σε εμπορικό σωματείο-οργάνωση-κτλ, και κάθεσαι και σε πηδάνε οι προμηθευτές, σε βγάζουν εσένα μλκ στα μάτια του καταναλωτή ΚΑΙ υπομένεις χωρίς να αντιδράς, ούτε εσύ ούτε συνολικά σαν σωματείο-κτλ. Τότε το παίρνω πίσω ότι ο καταναλωτής είναι ο νταλάκας. ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ!

Επίσης, σε αυτές τις εποχές, ο Έλληνας επιχειρηματίας έχει δέσει σκοινί κορδόνι το ότι "όλοι ζορίζονται" και ξεζουμίζει τους εργαζόμενους μέχρι το έλεος. Είτε πάει καλά, είτε όχι.

 

Εγώ είπα το αντίθετο, και το στηρίζω. Για να δούμε, πες ότι χρειάζομαι ένα φτηνό pc γραφείου. Δεν θα ψάξω για όλα, μόνο cpu-ram-mobo.

 

Πάμε για cpu, ένας απλός Celeron με καλύπτει:

http://www.skroutz.gr/s/2294641/Intel-Celeron-G465-Box.html

http://www.amazon.co.uk/Intel-Celeron-Processor-1-9GHz-Socket/dp/B008YRY6NS

Mgmanager, Cosmodata και Πλαίσιο στην ίδια τιμή και οριακά φθηνότερα.

 

Motherboard, μια τυπική H61:

http://www.skroutz.gr/s/429595/Gigabyte-GA-H61M-S2PV.html

http://www.amazon.co.uk/GIGABYTE-GA-H61M-S2PV-H61M-S2PV-Motherboard-Express/dp/B006ZBS30W/

Μέχρι και στον Κοτσόβολο, πιο φθηνά από Ελλάδα.

 

Να βάλω και καμια μνημούλα; Απλά 4GB:

http://www.skroutz.gr/s/292645/Kingston-KVR1333D3N9-4G-4GB-DDR3-1333-MHz-PC10666.html

http://www.amazon.co.uk/Kingston-Technology-KVR1333D3N9H-4G-1333MHz/dp/B004N0IMPS/

Και πάλι, σχεδόν σε όλα τα καταστήματα πιο φτηνά από Ελλάδα.

 

Αν κάποιος αμφιβάλει και θεωρεί ότι επέλεξα σκόπιμα τα προϊόντα (μπορεί να έτυχε φυσικά, δεν τα έψαξα, διάλεξα από τα πρωτα που είδα να έχουν διαθεσιμότητα σε πολλά καταστήματα στο skroutz, με αναζήτηση για "Celeron", "H61" και "4GB Kingston") μπορεί να το τσεκάρει με άλλα αντίστοιχα (προτίμησα το hardware μιας που είμαστε τεχνολογικό forum). Ξαναλέω όμως, στο ιδιο price range. Ναι, αν ψάχνω macbook των 1.000 ευρώ, είναι πιο φτηνό στο amazon.

 

Φίλε μου θα σε στεναχωρήσω.

Το price range που κοιτάς δεν είναι μόνο γελοίο, αλλά δεν αξίζει καν το κόπο να ασχοληθεί κανείς για να κερδίσει 3-5 ευρώ.

Επίσης από πείρας να σου πω ότι το Celeron που θα πάρεις τώρα όσο ένα καλό βιβλίο, είναι μόνο για να μπαίνεις στο twitter από το ΙΕ και όχι για εργασίες σοβαρής επιχείρησης. Επίσης η απόσβεση που θα κάνεις με ένα καλύτερο επεξεργαστή είναι καλύτερη στο βάθος χρόνου.

Επειδή αναφέρεις το Macbook, να σου πω ότι δεν υπάρχει μόνο το Price range των 30-40 ευρώ που είναι τα παραδείγματά σου, και των 1000+ που λες στο τέλος. Υπάρχουν και χιλιάδες άλλα ενδιάμεσα.

Και επειδή είμαστε τεχνολογικό φορουμ όπως λες, να σου πω ότι για μια "μνημούλα" των 30 ευρώ δεν θα μπω στην διαδικασία να ψάξω εξωτερικό, ούτε καν στο skroutz. Στις μεγάλες τιμές είναι που ψάχνεις να γλιτώσεις κάτι, και όχι στα μικρο ποσά και τα ψιλά του σούπερ μάρκετ.

Και επειδή πρέπει να είμαστε και on-topic, πιάσε δες το ποσό στο ελληνικό μαγαζί ΜΕ τα μεταφορικά, τα οποία σε αυτά τα ποσά τα χρεώνεσαι πάντα, και σύγκρινε τώρα με την τιμή του amazon, χωρίς μεταφορικά, όπως ήταν μέχρι χτες. Θα δεις ότι βγαίνει πάλι φθηνότερο. Ειδικά για εμάς στην επαρχία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις δίκιο, και είσαι μαγαζάτορας, και ανήκεις και σε εμπορικό σωματείο-οργάνωση-κτλ, και κάθεσαι και σε πηδάνε οι προμηθευτές, σε βγάζουν εσένα μλκ στα μάτια του καταναλωτή ΚΑΙ υπομένεις χωρίς να αντιδράς, ούτε εσύ ούτε συνολικά σαν σωματείο-κτλ. Τότε το παίρνω πίσω ότι ο καταναλωτής είναι ο νταλάκας. ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ!

Επίσης, σε αυτές τις εποχές, ο Έλληνας επιχειρηματίας έχει δέσει σκοινί κορδόνι το ότι "όλοι ζορίζονται" και ξεζουμίζει τους εργαζόμενους μέχρι το έλεος. Είτε πάει καλά, είτε όχι.

Τι επαγγέλλεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bookdepository.com/

πολυ αξιολογο βιβλιοπωλειοα , απο το 2010 αγοραζω απο εδω , Αγγλικο ειναι και τα βιβλια ερχονται σε 5 εργασιμες.

 

Φυσικα αμαζον δεν ειναι σε ποικιλια...αλλα...αξιζει.

Ευχαριστώ για τη πληροφορία! Δεν το γνώριζα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω με την ψυχή μου διαβάζοντας ότι κάποιοι πιστεύουν ότι τέτοιες κινήσεις "βοηθούν" την ντόπια αγορά, και πως τα ελληνικά καταστήματα θα μειώσουν τιμές και θα βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους. Ρε, σε ποια χώρα ζείτε; Τώρα θα τον μάθετε τον αρχιμαφιόζο τον Έλληνα επιχειρηματία; 

Τώρα είναι που θα αυξήσουν κι άλλο τις τιμές. Διότι, αγαπητοί μου, ΜΟΝΟ ο ανταγωνισμός βοηθάει μια αγορά, όχι η μείωσή του. 

 

Επίσης γελάω διαβάζοντας ότι κάποιοι βρίσκουν "παρόμοιες" ή "καλύτερες" τιμές στην Ελλάδα από ότι στο Amazon. Πολλά γέλια.

Σε περιπτώσεις αγοράς οδοντογλυφίδων ίσως, και σε περιπτώσεις αγοράς αμιγώς ελληνικών προϊόντων σίγουρα. Αλλά σε όλα τα υπόλοιπα, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Απλά καμία.

Αγοράζω χρόνια από το Amazon Αγγλίας, κυρίως προϊόντα τεχνολογίας, βιβλία αλλά και διάφορα άλλα όπως ρολόγια.

Οι διαφορές είναι στην πλειονότητα των περιπτώσεων τεράστιες. Μιλάμε για +30-50% πάνω ο Έλληνας. Και όσο ανεβαίνεις σε κλίμακα τιμών, εκεί γίνεται το πανηγύρι της Αγια-Βαρβάρας... Όποιος έχει ασχοληθεί με προϊόντα τεχνολογίας ξέρει τι εννοώ.

 

Και γω παιδιά σοκαρίστηκα με την ανακοίνωση αλλά εάν βρίσκω ένα προϊόν στο εξωτερικό 100 ευρώ κάτω (έχω και παραδείγματα με περισσότερα ευρώ) τότε θα το πάρω από εκεί και θα γράψω στα κακάλια μου τον κλέφτη τον ντόπιο επιχειρηματία, που σε περιόδους κρίσης αντί να βοηθάει, τσιμπάει τις τιμές ακόμα περισσότερο για να εκμεταλλευτεί τις ανάγκες ή το πάθος μας. Και όποιος έξυπνος πεταχτεί να παρουσιάσει 2-3 προϊόντα φτηνότερα στην Ελλάδα, έχω την λίστα με τα 100+ φθηνότερα που έχω φέρει από Αγγλία να του την δείξω να μου πει τα συμπεράσματα του.

 

Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, ένας από τους λόγους που έγινε η "τιμημένη" η Ενωμένη Ευρώπη, είναι για να αγοράζουμε από όποια χώρα θέλουμε, ευκολότερα και γρηγορότερα. Εάν θέλει ο εκάστοτε Έλληνας επιχειρηματίας να σταθεί στον ανταγωνισμό, ας ρίξει τις παράλογες τιμές του και να βελτιώσει το support του, που στην πλειοψηφία των εγχώριων επιχειρήσεων έχει πιάσει πάτο.

 

Τα περί "στήριξης της Ελληνικής αγοράς" και τα "ψωμιά" που δίνει στους εργαζόμενους, τα προσπερνώ ως μπούρδες δικαιολογίες του πωπού. Κύριοι, καιρός ήταν να ξυπνήσει και το κορόιδο ο Έλληνας και να δει το συμφέρον του, και όχι το δικός σας. Οι μ****ες τελειώνουν σιγά σιγά και να δω τι θα κάνετε μετά....

 

Αυτά και σόρρυ για το μέγεθος του ποστ...

Φίλε μου τα είπες,ξαλάφρωσες και έχεις και δίκιο.

Τώρα τι κάθεσαι και ασχολείσαι;

Όποιος κατάλαβε,κατάλαβε.

Δεν χρειάζεται να θυμώνεις τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα σε στεναχωρήσω.

Το price range που κοιτάς δεν είναι μόνο γελοίο, αλλά δεν αξίζει καν το κόπο να ασχοληθεί κανείς για να κερδίσει 3-5 ευρώ.

Επίσης από πείρας να σου πω ότι το Celeron που θα πάρεις τώρα όσο ένα καλό βιβλίο, είναι μόνο για να μπαίνεις στο twitter από το ΙΕ και όχι για εργασίες σοβαρής επιχείρησης. Επίσης η απόσβεση που θα κάνεις με ένα καλύτερο επεξεργαστή είναι καλύτερη στο βάθος χρόνου.

Επειδή αναφέρεις το Macbook, να σου πω ότι δεν υπάρχει μόνο το Price range των 30-40 ευρώ που είναι τα παραδείγματά σου, και των 1000+ που λες στο τέλος. Υπάρχουν και χιλιάδες άλλα ενδιάμεσα.

Και επειδή είμαστε τεχνολογικό φορουμ όπως λες, να σου πω ότι για μια "μνημούλα" των 30 ευρώ δεν θα μπω στην διαδικασία να ψάξω εξωτερικό, ούτε καν στο skroutz. Στις μεγάλες τιμές είναι που ψάχνεις να γλιτώσεις κάτι, και όχι στα μικρο ποσά και τα ψιλά του σούπερ μάρκετ.

Και επειδή πρέπει να είμαστε και on-topic, πιάσε δες το ποσό στο ελληνικό μαγαζί ΜΕ τα μεταφορικά, τα οποία σε αυτά τα ποσά τα χρεώνεσαι πάντα, και σύγκρινε τώρα με την τιμή του amazon, χωρίς μεταφορικά, όπως ήταν μέχρι χτες. Θα δεις ότι βγαίνει πάλι φθηνότερο. Ειδικά για εμάς στην επαρχία.

Ξεχνάς ότι δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες. Εγώ έχω χειρότερο pc από αυτό που έφερα σαν παράδειγμα, και δεν έχω πρόβλημα για απλή χρήση γραφείου (όχι επαγγελματική) που ανέφερα (internet, messaging, ταινίες, μουσική, downloading κλπ).

Αλλά και πάλι, διαγράφουμε τον Celeron και βάζουμε αυτόν:

http://www.skroutz.gr/s/2294634/Intel-Core-i3-3220-Box.html

http://www.amazon.co.uk/Intel-3-30GHz-Graphics-Advanced-Extensions/dp/B008F65MO0/

Πάλι οριακά πιο φτηνά να αγοράσεις από skroutz.

 

Να προσθέσω μερικά άλλα βασικά;

 

Ένα τροφοδοτικό:

http://www.skroutz.gr/s/412893/Thermaltake-Munich-430W.html

http://www.amazon.co.uk/Thermaltake-Technology-Co-Ltd-W0391RE/dp/B004YIRYAS/

 

και ένα δίσκο:

http://www.skroutz.gr/s/394708/Seagate-Barracuda-2TB-SATA-HDD.html

http://www.amazon.co.uk/Seagate-Barracuda-inch-Internal-Drive/dp/B006H32Q3S/

 

Πάλι πιο φθηνά από Ελλάδα!

Άρα τελικά δεν μιλάμε μόνο για τα low-end, αλλά και κατα περιπτώσεις και για τις μεσαίες τιμές. Μόνο στα high-end μηχανήματα θα δεις διαφορά στο amazon.

Για την επαρχία έχεις ένα δίκιο. Αν και πολλά καταστήματα (e-shop, you) έχουν σε αρκετές πόλεις υποκαταστήματα, απ'όπου μπορείς να παραλάβεις δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επαγγέλλεσαι;

 

Προγραμματιστής, μισθωτός.

Έχω δουλέψει με λογιστικά προγράμματα για επιχειρήσεις λιανικής και χονδρικής. Κανένας δεν είναι καλύτερος από τον άλλον, πλην ελαχίστων, φωτεινών εξαιρέσεων, οι οποίες δεν ανήκουν και στο κλάδο της τεχνολογίας.

Προς θεού να διευκρινίσω ότι το θέμα εδώ είναι για τα προϊόντα του amazon και τα αντίστοιχα των ελληνικών. Δεν κατηγορώ κανένα Έλληνα παραγωγό ή επιχειρηματίας του πρωτογενή τομέα. Αυτοί έχουν τον δικό τους σταυρό να κουβαλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν συνδύασε τις χώρες που έσβησαν από το Super Saver σε σχέση με την ύπαρξη Amazon σε αυτές ή κοντά τους. Για ποιο λόγο να στέλνει το UK δωρεάν σε Ισπανία και Ανδόρα όταν υπάρχει το Amazon.es; Ομοίως σε Ιταλία, Βατικανό και Σαν Μαρίνο όταν υπάρχει πλέον το Amazon.it;

Για εμάς το Liechtestein και τη Νορβηγία φαντάζομαι τους βολεύει να αγοράζουμε από κάποιο πιο κοντινό μας Amazon και δεν τους συμφέρει οικονομικά όπως είναι τώρα. Λογικά θα έκαναν όπως και να χει το καθάρισμα τους στις χώρες που στέλνουν με super saver λόγω των πιο πρόσφατων Amazon, και βγάλαν μαζί και όσες άλλες δεν τους συμφέρει.

Κρίμα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...