Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα δωρεάν μεταφορικά σε αγορές από το amazon.co.uk


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα, τόσες αγορές έχω κάνει, ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει ταυτότητα, που κανονικά πρέπει.

Με άλλα λόγια όποιος θέλει παίρνει το χαρτάκι και πάει και παίρνει το δέμα σου στην Ελλάδα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με άλλα λόγια όποιος θέλει παίρνει το χαρτάκι και πάει και παίρνει το δέμα σου στην Ελλάδα μας

 

Προφανέστατα.

 

Και χωρίς χαρτάκι γίνεται. Απλά λες ότι είσαι ο τάδε και περιμένεις δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάζευα το history των αγορών από amazon και διαπίστωσα πως η συντριπτική πλειοψηφία των παραγγελιών είναι 2x-40 λίρες :Ρ

Κι εγώ έβρισκα Ελλάδα προϊόντα στην ίδια τιμή ή και χαμηλότερα κάποιες φορές. Ίδιο support δε μπορούσα να βρω :)

Πάντα το σκεφτόμουν αντίθετα, ότι το e-shop ή το you είναι δίπλα μου, άμα χαλάσει κάτι τους το πάω, και δεν μπερδεύομαι με δέματα, αποστολές στο εξωτερικό κλπ. Και μάλλον είμαι από τους τυχερούς που δεν είχα ακόμα πρόβλημα, ούτε με τις αγορές (ναι, αργούνε καμιά φορά, αλλά δεν με ενοχλεί) ούτε με τα after-sales (στο e-shop μου άλλαξαν χαλασμένο tablet σε 4 μέρες).

 

Πάντως αν οι διάφορες είναι αμελητέες στην τιμή εννοείται ότι θα προτιμήσω την εγχώρια αγορά. Προς το παρών σπάνια συμβαίνει.

Όπως έχω ξαναπεί, στα φτηνά προϊόντα συμβαίνει, και πολύ συχνά μάλιστα. Και όχι μόνο παρόμοιες τιμές, αλλά να είναι και φτηνότερα στην ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό (δες για παράδειγμα φτηνό hardware πχ entrly level κάρτες γραφικών, ή φτηνά κινητά τηλέφωνα (feature phones)). Στα ακριβά, high end, προϊόντα, ναι, είναι συνήθως πολύ πιο φτηνα απο το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα, τόσες αγορές έχω κάνει, ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει ταυτότητα, που κανονικά πρέπει.

Στα ΕΛΤΑ Ηλιουπολης Αθηνας παντα μου ζηταν ταυτοτητα, το ιδιο και στα ΕΛΤΑ Τουμπας στη Θεσσαλονικη οπου εμενα παλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το amazon ειχε ενα καταπληκτικο support.Ακουστε τι μου εκαναν :

Ειχα παραγγειλει ενα xbox360 πριν κατι χρονια, σε καλη τιμη. Φυσικα το στειλαν δωρεαν σπιτι μου σε 5 μερες κι ολα καλα. Βλεπω οτι μετα απο 2 μερες, βγαλαν την ιδια προσφορα αλλα ΜΕ ΔΩΡΟ 2 παιχνιδια ! 

Τους εστειλα email και τους ρωτησα αν μπορουσαν να κανουν κατι, μιας και ενιωθα οτι εχασα στο τσακ μια καλυτερη προσφορα . Και τι μου απαντησαν? 

"Φυσικα κυριε μου, σας στελνουμε ΚΑΙ τα παιχνιδια ΔΩΡΟ"

Αν βρειτε ΕΝΑ ελληνικο καταστημα να το κανει αυτο, να μου πειτε. Μαλλον αποτελει σεναριο επιστημονικης φαντασιας κατι τετοιο...

(παρεπιπτοντως : το mgmanager που αναφερθηκε ειναι πολυ τιμιο).

2.Οταν τα video games ειναι σε τιμες στο 1/3 και βαλε απο ο,τι στην Ελλαδα, θεωρω οτι αυτοι οι ανθρωποι με σεβονται.Δεν πανε να με κοροϊδεψουν. Δεν πανε να κοροϊδεψουν τον πατερα που παει να αγορασει ενα παιχνιδι στο παιδι του ζητωντας του 60 ευρω για τιτλους 2-3 ετων.

3.Μερικοι , πρεπει να καταλαβετε οτι το χρημα δεν εχει πατριδα. Τι παει να πει "στηριξτε το ελληνικο μαγαζι?" . Ο Αγγλος υπαλληλακος δεν εχει ψυχη? Φυσικα , δεν φταιει σε τιποτα ο Ελληνας υπαλληλος αν το μαγαζι που δουλευει βαραει μυγες, αλλα κι εμεις ως καταναλωτες ζοριζομαστε, γι'αυτο ψαχνουμε το amazon και το καθε amazon για προσφορες.Και εμεις ανθρωποι ειμαστε, και θα κοιταξουμε το συμφερον μας. Το ελληνικο μαγαζι , να κοιταξει να μας σεβαστει, οχι να μας τα "παιρνει" ευκολα για να πλουτιζει. Το σιγουρο ειναι,πως ειτε στον (ξενο)ιδιοκτητη του amazon πανε τα λεφτα μας, ειτε στον (ελληνα)ιδιοκτητη, και οι 2 εκμεταλλευονται τους εργαζομενους τους, και οι 2 πλουτιζουν απο την υπεραξια των υπαλληλων.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι ρε γαμώτο. Τη γκαντεμιά είναι αυτή. Έλεγα χθες να πάρω πάλι πάνες για την μικρή και τώρα θέλουν και +20€ μεταφορικά να πάρει...

κατι εχει παρει το αυτι μου οτι το κολπο με τις πανες δεν πολυσυμφερει πια

οι τιμες ειναι παρομοιες με αυτες εδω -ακουσα-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bookdepository.com/

πολυ αξιολογο βιβλιοπωλειοα , απο το 2010 αγοραζω απο εδω , Αγγλικο ειναι και τα βιβλια ερχονται σε 5 εργασιμες.

Φυσικα αμαζον δεν ειναι σε ποικιλια...αλλα...αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω με την ψυχή μου διαβάζοντας ότι κάποιοι πιστεύουν ότι τέτοιες κινήσεις "βοηθούν" την ντόπια αγορά, και πως τα ελληνικά καταστήματα θα μειώσουν τιμές και θα βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους. Ρε, σε ποια χώρα ζείτε; Τώρα θα τον μάθετε τον αρχιμαφιόζο τον Έλληνα επιχειρηματία; 

Τώρα είναι που θα αυξήσουν κι άλλο τις τιμές. Διότι, αγαπητοί μου, ΜΟΝΟ ο ανταγωνισμός βοηθάει μια αγορά, όχι η μείωσή του. 

 

Επίσης γελάω διαβάζοντας ότι κάποιοι βρίσκουν "παρόμοιες" ή "καλύτερες" τιμές στην Ελλάδα από ότι στο Amazon. Πολλά γέλια.

Σε περιπτώσεις αγοράς οδοντογλυφίδων ίσως, και σε περιπτώσεις αγοράς αμιγώς ελληνικών προϊόντων σίγουρα. Αλλά σε όλα τα υπόλοιπα, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Απλά καμία.

Αγοράζω χρόνια από το Amazon Αγγλίας, κυρίως προϊόντα τεχνολογίας, βιβλία αλλά και διάφορα άλλα όπως ρολόγια.

Οι διαφορές είναι στην πλειονότητα των περιπτώσεων τεράστιες. Μιλάμε για +30-50% πάνω ο Έλληνας. Και όσο ανεβαίνεις σε κλίμακα τιμών, εκεί γίνεται το πανηγύρι της Αγια-Βαρβάρας... Όποιος έχει ασχοληθεί με προϊόντα τεχνολογίας ξέρει τι εννοώ.

 

Και γω παιδιά σοκαρίστηκα με την ανακοίνωση αλλά εάν βρίσκω ένα προϊόν στο εξωτερικό 100 ευρώ κάτω (έχω και παραδείγματα με περισσότερα ευρώ) τότε θα το πάρω από εκεί και θα γράψω στα κακάλια μου τον κλέφτη τον ντόπιο επιχειρηματία, που σε περιόδους κρίσης αντί να βοηθάει, τσιμπάει τις τιμές ακόμα περισσότερο για να εκμεταλλευτεί τις ανάγκες ή το πάθος μας. Και όποιος έξυπνος πεταχτεί να παρουσιάσει 2-3 προϊόντα φτηνότερα στην Ελλάδα, έχω την λίστα με τα 100+ φθηνότερα που έχω φέρει από Αγγλία να του την δείξω να μου πει τα συμπεράσματα του.

 

Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, ένας από τους λόγους που έγινε η "τιμημένη" η Ενωμένη Ευρώπη, είναι για να αγοράζουμε από όποια χώρα θέλουμε, ευκολότερα και γρηγορότερα. Εάν θέλει ο εκάστοτε Έλληνας επιχειρηματίας να σταθεί στον ανταγωνισμό, ας ρίξει τις παράλογες τιμές του και να βελτιώσει το support του, που στην πλειοψηφία των εγχώριων επιχειρήσεων έχει πιάσει πάτο.

 

Τα περί "στήριξης της Ελληνικής αγοράς" και τα "ψωμιά" που δίνει στους εργαζόμενους, τα προσπερνώ ως μπούρδες δικαιολογίες του πωπού. Κύριοι, καιρός ήταν να ξυπνήσει και το κορόιδο ο Έλληνας και να δει το συμφέρον του, και όχι το δικός σας. Οι μ****ες τελειώνουν σιγά σιγά και να δω τι θα κάνετε μετά....

 

Αυτά και σόρρυ για το μέγεθος του ποστ...

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://9gag.com/gag/a9db8wW

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Αυτοί θα χάσουν. Απλά δεν θα αγοράζω. Ολο και κάτι έπαιρνα ακόμα και τώρα στα μεγάλα ζόρια. Είτε επειδή ήταν άπαικτη τιμή, είτε για να βρίσκεται.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που το κάνανε .... αλλά και πάλι την ιδια δουλεία θα κάνουμε . Θα ελέγχεις τις τιμές και άν βρίσκεις χαμηλότερη τιμή στο amazon θα ψωνίζεις . Τώρα έκανα έναν ελεγχο για ενα laptop με χρεωνουν 11 λίρες μεταφορικά αλλά κερδίζω σχεδόν 200 απο τη φτηνότερη τιμή εδώ .... Λέτε να με πειράξει το κόστος μεταφοράς ? Το θέμα είναι να μην σταματήσουν να στέλνουν όπως έκανε το play και το pixmaniapro ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω με την ψυχή μου διαβάζοντας ότι κάποιοι πιστεύουν ότι τέτοιες κινήσεις "βοηθούν" την ντόπια αγορά, και πως τα ελληνικά καταστήματα θα μειώσουν τιμές και θα βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους. Ρε, σε ποια χώρα ζείτε; Τώρα θα τον μάθετε τον αρχιμαφιόζο τον Έλληνα επιχειρηματία; 

Τώρα είναι που θα αυξήσουν κι άλλο τις τιμές. Διότι, αγαπητοί μου, ΜΟΝΟ ο ανταγωνισμός βοηθάει μια αγορά, όχι η μείωσή του. 

 

Επίσης γελάω διαβάζοντας ότι κάποιοι βρίσκουν "παρόμοιες" ή "καλύτερες" τιμές στην Ελλάδα από ότι στο Amazon. Πολλά γέλια.

Σε περιπτώσεις αγοράς οδοντογλυφίδων ίσως, και σε περιπτώσεις αγοράς αμιγώς ελληνικών προϊόντων σίγουρα. Αλλά σε όλα τα υπόλοιπα, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Απλά καμία.

Αγοράζω χρόνια από το Amazon Αγγλίας, κυρίως προϊόντα τεχνολογίας, βιβλία αλλά και διάφορα άλλα όπως ρολόγια.

Οι διαφορές είναι στην πλειονότητα των περιπτώσεων τεράστιες. Μιλάμε για +30-50% πάνω ο Έλληνας. Και όσο ανεβαίνεις σε κλίμακα τιμών, εκεί γίνεται το πανηγύρι της Αγια-Βαρβάρας... Όποιος έχει ασχοληθεί με προϊόντα τεχνολογίας ξέρει τι εννοώ.

 

Και γω παιδιά σοκαρίστηκα με την ανακοίνωση αλλά εάν βρίσκω ένα προϊόν στο εξωτερικό 100 ευρώ κάτω (έχω και παραδείγματα με περισσότερα ευρώ) τότε θα το πάρω από εκεί και θα γράψω στα κακάλια μου τον κλέφτη τον ντόπιο επιχειρηματία, που σε περιόδους κρίσης αντί να βοηθάει, τσιμπάει τις τιμές ακόμα περισσότερο για να εκμεταλλευτεί τις ανάγκες ή το πάθος μας. Και όποιος έξυπνος πεταχτεί να παρουσιάσει 2-3 προϊόντα φτηνότερα στην Ελλάδα, έχω την λίστα με τα 100+ φθηνότερα που έχω φέρει από Αγγλία να του την δείξω να μου πει τα συμπεράσματα του.

 

Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, ένας από τους λόγους που έγινε η "τιμημένη" η Ενωμένη Ευρώπη, είναι για να αγοράζουμε από όποια χώρα θέλουμε, ευκολότερα και γρηγορότερα. Εάν θέλει ο εκάστοτε Έλληνας επιχειρηματίας να σταθεί στον ανταγωνισμό, ας ρίξει τις παράλογες τιμές του και να βελτιώσει το support του, που στην πλειοψηφία των εγχώριων επιχειρήσεων έχει πιάσει πάτο.

 

Τα περί "στήριξης της Ελληνικής αγοράς" και τα "ψωμιά" που δίνει στους εργαζόμενους, τα προσπερνώ ως μπούρδες δικαιολογίες του πωπού. Κύριοι, καιρός ήταν να ξυπνήσει και το κορόιδο ο Έλληνας και να δει το συμφέρον του, και όχι το δικός σας. Οι μ****ες τελειώνουν σιγά σιγά και να δω τι θα κάνετε μετά....

 

Αυτά και σόρρυ για το μέγεθος του ποστ...

Συγνώμη φίλε μου αλλά η δημοσίευσή σου δείχνει ότι έχεις γνώση για την μια πλευρά της αγοράς, αυτή του τελικού καταναλωτή. Αν είχες εμπειρία στην αγορά της χονδρικής προϊόντων τεχνολογίας, θα ήξερες ότι ο "κλέφτης" και "λαμόγιο" επιχειρηματίας αγοράζει από τον Έλληνα προμηθευτή του σε τιμές ακριβότερες των φτηνότερων καταστημάτων στο skroutz και δουλεύει με περιθώριο κέρδους 1-4%, πράγμα το οποίο δεν του επιτρέπει να σου κάνει τεμενάδες και κολοτούμπες όπως το αμαζον.

Το να σνομπάρεις τους Έλληνες επιχειρηματίες και να αγοράζεις φανατικά απ'έξω, κάποτε θα σου γυρίσει μπούμερανγκ, μιας και μπορεί να το δικό σου αφεντικό να πέσει στην ίδια δυσμένεια από το καταναλωτικό κοινο και να σε απολύσει, γιατί πλέον δε θα βγαίνει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης γελάω διαβάζοντας ότι κάποιοι βρίσκουν "παρόμοιες" ή "καλύτερες" τιμές στην Ελλάδα από ότι στο Amazon. Πολλά γέλια.

Σε περιπτώσεις αγοράς οδοντογλυφίδων ίσως, και σε περιπτώσεις αγοράς αμιγώς ελληνικών προϊόντων σίγουρα. Αλλά σε όλα τα υπόλοιπα, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Απλά καμία.

Εγώ είπα το αντίθετο, και το στηρίζω. Για να δούμε, πες ότι χρειάζομαι ένα φτηνό pc γραφείου. Δεν θα ψάξω για όλα, μόνο cpu-ram-mobo.

 

Πάμε για cpu, ένας απλός Celeron με καλύπτει:

http://www.skroutz.gr/s/2294641/Intel-Celeron-G465-Box.html

http://www.amazon.co.uk/Intel-Celeron-Processor-1-9GHz-Socket/dp/B008YRY6NS

Mgmanager, Cosmodata και Πλαίσιο στην ίδια τιμή και οριακά φθηνότερα.

 

Motherboard, μια τυπική H61:

http://www.skroutz.gr/s/429595/Gigabyte-GA-H61M-S2PV.html

http://www.amazon.co.uk/GIGABYTE-GA-H61M-S2PV-H61M-S2PV-Motherboard-Express/dp/B006ZBS30W/

Μέχρι και στον Κοτσόβολο, πιο φθηνά από Ελλάδα.

 

Να βάλω και καμια μνημούλα; Απλά 4GB:

http://www.skroutz.gr/s/292645/Kingston-KVR1333D3N9-4G-4GB-DDR3-1333-MHz-PC10666.html

http://www.amazon.co.uk/Kingston-Technology-KVR1333D3N9H-4G-1333MHz/dp/B004N0IMPS/

Και πάλι, σχεδόν σε όλα τα καταστήματα πιο φτηνά από Ελλάδα.

 

Αν κάποιος αμφιβάλει και θεωρεί ότι επέλεξα σκόπιμα τα προϊόντα (μπορεί να έτυχε φυσικά, δεν τα έψαξα, διάλεξα από τα πρωτα που είδα να έχουν διαθεσιμότητα σε πολλά καταστήματα στο skroutz, με αναζήτηση για "Celeron", "H61" και "4GB Kingston") μπορεί να το τσεκάρει με άλλα αντίστοιχα (προτίμησα το hardware μιας που είμαστε τεχνολογικό forum). Ξαναλέω όμως, στο ιδιο price range. Ναι, αν ψάχνω macbook των 1.000 ευρώ, είναι πιο φτηνό στο amazon.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...