Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα δωρεάν μεταφορικά σε αγορές από το amazon.co.uk


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πράγματα είναι απλά αλλά τα κάνουμε πολύπλοκα. Κάποιος πουλάει ένα προϊόν 50% πιο ακριβά απο ότι το ΑΜΑΖΟΝ. Με γειές του με χαρές του. Κι εγώ είτε το αγοράζω απο αυτόν είτε απο το ΑΜΑΖΟΝ. Δικά μου είναι τα φράγκα, όπου γουστάρω τα πετάω. Ολα τα υπόλοιπα περί μπούμερανγκ, Αυστραλίες και καγκουρό τα ακούω βερεσέ.

 

Υ.Γ. Ο πωλητής της γειτονιάς εννοείται δεν έδωσε απόδειξη για το τρυπάνι, κάτι που συνήθως το amazon δεν ξεχνάει.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Μη γελιόμαστε, η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση (εκτός απ' τους Sex Pistols).

 

Ό,τι κι αν κάνουμε έχει αντίκτυπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ. Με ενδιαφέρει ποιος έχει καλύτερη τιμή.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Επειδή το λες γενικά και αόριστα, θα γίνω λίγο "ρομαντικούλης" και θα πω: αν ήξερες ότι κάποιος πουλάει φθηνότερα εκμεταλλευόμενος την παιδική εργασία, δεν θα σε επηρέαζε στην επιλογή σου; (σε offtopic επίπεδο, δεν έχει υπονοηθεί ποτέ ότι το amazon χρησιμοποιεί τέτοιες ανήθικες τακτικές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι ο μέσος καταναλωτής δε θα μπει στη διαδικασία να φιλτράρει όλους τους ενδεχόμενους παράγοντες.

 

Θα κοιτάξει απλά την τελική τιμή και θ' αποφασίσει.

 

Αν μη τι άλλο, νομίζω μπορούμε να μπούμε στη θέση του και να κατανοήσουμε.την επιλογή του, ανεξάρτητα απ' το τι συνεπάγεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ. Με ενδιαφέρει ποιος έχει καλύτερη τιμή.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Επειδή το λες γενικά και αόριστα, θα γίνω λίγο "ρομαντικούλης" και θα πω: αν ήξερες ότι κάποιος πουλάει φθηνότερα εκμεταλλευόμενος την παιδική εργασία, δεν θα σε επηρέαζε στην επιλογή σου; (σε offtopic επίπεδο, δεν έχει υπονοηθεί ποτέ ότι το amazon χρησιμοποιεί τέτοιες ανήθικες τακτικές).
Εντάξει, δεν πάμε μέχρι εκεί. Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι πιστός πελάτης του Amazon UK εδώ και 8 χρόνια, και σίγουρα τα τελευταία χρόνια με το Super Saver είχα αυξήσει κι εγώ τα προϊόντα πού έπαιρνα, σε σημείο που έπαιρνα από εκεί ακόμα και αναλώσιμα σπιτιού.

 

Η άποψή μου είναι ότι δεν θα καθίσω να τούς στείλω διαμαρτυρία. Σε μια ελεύθερη αγορά ο εκάστοτε πάροχος υπηρεσίας ή αγαθών κάνει την επιλογή στρατηγικής και πολιτικής και ο καταναλωτής ελεύθερα επιλέγει τη συμπεριφορά του.

 

Έτσι κι αλλιώς ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ξέρει καλύτερα ο ίδιος αν θα πέσουν οι πωλήσεις και πόσο.

 

Η μόνη δύναμη για μένα του καταναλωτή είναι να επιλέξει να αγοράσει ή όχι από κάποιους ακόμα και για ιδεολογικούς λόγους.

 

Θεωρώ δεδομένο ότι θα χάσουν πωλήσεις, αλλά έτσι κι αλλιώς έχουν εκτιμήσει γιατί το κάνουν αυτό.

 

Ένα μόνο μέτρο συλλογικότητας που θα μπορούσα να δω, είναι για κάποιο διάστημα κάποιος να μην κάνει καμία παραγγελία αν τού είναι εφικτό, μόνο και μόνο για να επηρεάσει ίσως το συμπέρασμα που θα βγει μέσα στην εταιρεία από την απόδοση αυτού του μέτρου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν με ενοχλει που θα χασουμε τις καλες τιμες του αμαζον οσο οτι θα χασουμε την αξιοπιστια του και το απιθανο customer service που εχει.

Στις συσκευες οι τιμες των ταχυδρομικων θα ειναι απλα απαγορευτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως.

 

Υποτίθεται ότι όσοι αγοράζουν απ' έξω είναι τουλάχιστον ένα κλικ πιο «ψαγμένοι» απ' το μέσο καταναλωτή που πάει στα τυφλά στο πρώτο μαγαζί που βρίσκει, οπότε δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι οι έλληνες μαγαζάτορες τους περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες.

 

Εξάλλου σε πολλές περιπτώσεις το Amazon θα εξακολουθεί να είναι πιο φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω επειδη το μοντελο του Ελληναρα το πιστευω , θεωρω πως εχει παιξει το ρολο του. Γνωριζω ατομα που εκαναν τη συγκεκριμενη δουλιτσα .Δεν πειραζει . Με τις υγειες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε απλά ότι και το amazon κάνει περικοπές δαπανών. Δεν είναι μόνο η χώρα μας στην συνέβει αυτό αλλά και σε πολλές άλλες.

Αν δουν μείωση των εσόδων τους σε σχέση και με τις δαπάνες τους ίσως και να το επαναφέρουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησαν και εμένα στο email και λένε τα κλασσικά άλλαξε η πολιτική τους κλπ Το καλό είναι ότι μεταφέρουν τα μηνύματα στην ομάδα marketing του Amazon.
Άρα στέλνουμε μαζικά και ίσως κάτι μπορεί να αλλάξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχαν κάποιοι που το έκαναν εμπόριο με " χαμένα " προϊόντα αλλα δεν νομίζω οτι ήταν αυτός ο λόγος.. Αυτούς μπορούσε να τους μπλοκάρει το αμαζον ανετα.

Εξάλλου τα μεταφορικα δεν θα εμποδίσουν αυτούς τους κάποιους να το ξανακανουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλετε ένα μέρος στους <έξυπνους> Έλληναρες που κάνανε κόλπα δεν ήρθε το δέμα και μου το ξανα έστειλαν και ήρθε και το άλλο οπότε ΤΟ ΕΧΩ 2 ΦΟΡΕΣ και περηφανευόνταν αντι να το στείλει πίσω....

Κρίμα για όλους εμάς που είμαστε σωστοί και κάναμε πολλές παραγγελίες και το σημαντικότερο γλιτώσαμε πολλά ευρώ που δεν περισέυουν σε κανένα πλέον...

Μακάρι με την πτώση των πωλήσεων στην Ελλάδα να αναθεωρήσει η amazon και να κατακεραυνώνει τους πονηρούς Ελληνές μόνο....

 

Αυτή την άποψη μας έχουν μάθει να έχουμε για τον εαυτό μας, αυτή έχουμε. Και μάλιστα έχουμε και 67 like.... ΙΔΙΟΙ και ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ είναι έξω και μάλιστα είναι και περισσότεροι.

 

Έχουμε φάει την καραμέλα του ελληνάρα που είναι και λέξη της μόδας και είμαστε ναούμε και πολύ τρέντι και κουλ όταν την αναφέρουμε. Ξέρεις πολύ γαμάτοι και υπεράνω εμείς από τον ελληναρά που είναι ως εκ θαύματος όλοι οι άλλοι ΕΚΤΟΣ από εμάς.

 

Σφίξαν και κώλοι και έκοψε τα πολλά πολλά η αμαζον γιατί έχει έξοδα, ανοίγματα και τρεχάματα αυτό το καιρό και εμείς είπαμε να αυτομαστιγωθούμε λίγο γιατί έτσι μας αρέσει, γιατί έτσι μας έχουν μάθει και υποσυνείδητα ΕΠΙΒΑΛΕΙ.

 

Κανονική χρέωση να υπάρχει και να αγοράζουμε από εδώ και όταν θα αναγκαστούμε να αγοράζουμε από εδώ ίσως καταφέρουμε να κάνουμε και κάτι για τα καρτελ που ανεβάζουν τις τιμές. Γιατί τώρα...... ε δε πα να καούν όλα εγώ θα πάρω φτηνό ταμπλετάκι και παιχνιδάκι από το αμαζον γιατί είμαι και πολύ γαμάτος ναούμε και τα σύνορα της χώρας δε με χωράνε.......

 

ΝΤΡΟΠΗ

 

Υ.Γ Εννοείται κατακριτέα η συμπεριφορά που περιγράφεις αλλά όχι με τον τρόπο που το εξειδικεύεις, για να εξηγούμαστε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...