Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα δωρεάν μεταφορικά σε αγορές από το amazon.co.uk


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει το public.

Απ' ότι βλέπω έγινε 3d party seller για πώληση βιβλίων - dvd μέσω του amazon.

Δε νομίζω να έκοψε τα δωρεάν μεταφορικά το amazon γι αυτό το λόγο, ένα σωρό 3d party sellers έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να προτεινω κατι πιο πρακτικο (αν δεν εχει ηδη προταθει, μιας και οι σελιδες στο παρον "ξεφυγαν") ?

 

Να βαλουμε ο καθενας μας παραγγελια οτι θελει και μαζι κατι παραπανω για να μεγαλωσει η αξια στο καλαθι.

Οτι νομιζει ο καθενας. Βαλτε κανα φορητο να ανεβει ψηλα.

 

Στο προτελευταιο βημα που ειναι η πληρωμη και αποστολη της παραγγελιας να επικοινωνουμε κατ'ευθειαν με το chat support.

Να παριστανουμε τους ανηξερους και να ρωταμε γιατι εμφανιζει τωρα χρεωση μεταφορικων.

Μολις μας ενημερωνουν για την αλλαγη πολιτικης, να λεμε ευγενικοτατα, ευχαριστω και καληνυχτα και να κλεινουμε ολα τα παραθυρα.

 

Μολις καταγραφουν και απο το chat οι μαζικες μη ολοκληρωμενες παραγγελιες, ισως καποιοι ιθυνοντες να ταρακουνηθουν.

Τα τμηματα CRM θα ζητησουν ευθυνες απο τους support υπαλληλους, οι οποιοι "αναγκαστικα" θα μεταφερουν το προβλημα, μεταφρασμενο χειροπιαστα, για να αποποιηθουν της ευθυνης των αρνητικων αποτελεσματων.

(η βαρυτητα του εν δυναμει τζιρου βασει ιστορικου, σε σχεση με τον τζιρο που χανεται ενα βημα πριν την ολοκληρωση, πιθανοτατα ζυγιζεται διαφορετικα).

 

Μετα απο λιγες μερες να ξανακανουμε το ιδιο, με αλλα προιοντα.

Θα παριστανουμε οτι το ακουσαμε αλλα το ξεχασαμε και θα ρωταμε "εκπληκτοι" το support team, γιατι δεν αλλαξε ακομη η πολιτικη!

Μολις λαμβανουμε την τυποποιημενη απαντηση, ξανα-μανα το ιδιο, ευχαριστω πολυ, να 'χετε ενα καλο βραδυ και αντιο.

 

Το αυτο, οσες φορες θελετε. Στην τελευταια ανεκτελεστη παραγγελια, πριν το αντιο, ζητηστε να σας ενημερωσουν προσωπικα μολις αλλαξει η πολιτικη :-)

 

Ιδιαιτερα απο πελατες "πιστους", με μεγαλο τζιρο στο παρελθον, αυτο θα μετρησει περισσοτερο νομιζω.

Θα μπορουσε να γινει παραλληλα με το προγραμματισμενο μποικοταζ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάτω από το άρθρο είναι το ζουμί:

 

I use to buy buy all my stuff in amazon

but then I took a shipping fee to the wallet

 

 

Επικό comment! :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα κανεις????

 

Πριν 10 μερες εκανα μια μεγαλη παραγγελια (200+ ευρω) γιατι ειχα το κουπονι του 20% και πριν 5 μερες αλλη μια παραγγελια 90 ευρω εννοειται χωρις μεταφορικα.

 

Απο οτι βλεπω παντως εχουν κοψει πολλες χωρες. Αρα ή επαιξε κατι απο ΕΕ (περι αθεμιτου ανταγωνισμου - αν και δεν ξερω ποσο αθεμιτο ειναι να τρως εσυ το κοστος των μεταφορικων και να μην το μετακυλεις στους πελατες) ή το κάνουν για να "τιμωρησουν" την ΕΕ μετα την ιστορια με το transfer pricing και τη μεταφορα κερδων απο uk σε αλλες ευρωπαικες χωρες μεσω θυγατρικων για φορολογηση.

 

Κριμα αλλα.................. δεν ηρθε το τελος του κοσμου.

Ψωνιζω στο Αμαζον απο το 2005 και μετα. Μεχρι το 2010 που αρχισε τα δωρεαν μεταφορικα, πληρωνα και ψωνιζα κανονικα χωρις παραπονο αφου παντα εβρισκα πραγματα σε τιμες εξευτελιστικα χαμηλοτερες απο την Ελλαδα.

Προσωπικα θα συνεχισω να ψωνιζω οταν βρισκω τρελες προσφερες οπως πριν 10 μερες (τα 200 ευρω που ειπα, Ελλαδα τα αντιστοιχα πραγματα εχουν τουλαχιστον 350 ευρω). Και μου ηρθαν και με κουριερ στην πορτα μου. Συνεπως ακομα και με μεταφορικα εξοδα παλι φθηνοτερα θα μου εβγαινε απο Ελλαδα. Υπερβολικα φθηνοτερα.

 

Το ξερω οτι "πληγωθηκαμε" και ξενερωσαμε με αυτη την κινηση αλλα ας μην ειμαστε απολυτοι και ακραιοι. Το Αμαζον ειχε και θα συνεχισει να εχει προσφορες, τις οποιες οσο και να θελουμε να στηριξουμε ελληνικα μαγαζια, οταν οι διαφορες τιμης ξεπερνανε το 50%, μιλαμε για "βλακεια" να μην ψωνισεις απο το Αμαζον.



Μολις μιλησα με το Customer για αλλο λογο και τους ρωτησα

 

Me:Is it true that from 11/6/2013 onwards, Super Saver Delivery does not apply for Greece (for orders above 25 pounds)???
Vivek:Yes, ΧΧΧΧΧ. This offer has been removed.
Me:Is there a possible explanation/justification why? Because the majority of south Europe has been excluded. I mean for sure you are going to lose many customers and orders from that.
At least you could have increased the order limit from 25 to 60-70 pounds instead of canceling it all together.
Vivek:Thank you very much for your suggestion,ΧΧΧΧΧ.
I will forward it to our Internal team.
They will look into it.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τους πληρώνουν κυριολεκτικά ψίχουλα για 10+ ώρες δουλειά, ενώ δικαιλογούν κάτι απίστευτα καπέλα στον "μεγάλο ΦΠΑ" (σου λένε 23% πάνω λες και στο εξωτερικό ο φόρος είναι 1%) και στο "υψηλό κόστος καταστημάτων" (ακόμη κι αν παραγγείλεις μέσω ίντερνετ). Άσε, είμαστε ήδη σοφότεροι.

 

Τι σχέση έχει αυτό αδυνατώ να καταλάβω. Ότι και να τους πληρώνουν ακόμη και λαμόγια να είναι οι εργοδότες, τα χρήματα μένουν ΕΝΤΟΣ Ελλάδας.

 

Θεέ μου ΠΟΣΟ άσχετοι μπορεί να είστε επιτέλους! ΟΤΙ δουλειά και να κάνεις τα χρήματα αυτά θα σου επιστραφούν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ΑΝ ψωνίζεις εντός Ελλάδας.

 

Βγάζετε τα μάτια σας μόνοι σας καταλάβετε το επιτέλους ΔΕ ΤΙΜΩΡΕΙΤΕ κανέναν με αυτόν τον τρόπο. Τις περισσότερες φορές η διαφορά είναι μικρή ή αμελητέα αλλά οοοοοοόχι εκεί εσείς να διαφημίζετε προσφορές του Amazon κάθε μέρα!

 

 

Αυτή είναι η ανταμοιβή σας. ΛΟΥΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΑ του κατακρεουργημένου Ευρωπαϊκού Νότου!

 

 

 

 

 

ΥΓ: Δεν έχω καμία επαγγελματική σχέση (ούτε είχα ποτέ) με οποιοδήποτε Ελληνικό e-shop. Έχω δουλέψει σε Ελληνική Βιομηχανία στο τμήμα ανάπτυξης η οποία ΠΑΡΗΓΑΓΕ όχι @@. Ξυπνήστε μπαστουνόβλαχοι μπορούμε να κάνουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αρκεί να το θελήσουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sign_sostos.gif αλλά:

 

 

- Aγοράζω από Ελλάδα thumpup.gif

 

- Πληρώνω 100%+ καπέλο  (χιλιάδες παραδείγματα) με σκεπτικά τύπου "τα χρήματα μου ξαναγυρίζουν σε μένα" κλπ thumpdown.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα ρε γαμωτο :(

 

Και γλυκοκοιταγα τελευταια ενα κουτι που ψηνομουν να παρω για το pc,οπου εκανε 90€ απο Αμαζον ενω εδω εχει 125, και τωρα που ξαναδοκιμασα να κανω αγορα μου ζηταγε το αμαζον 90€+ 70£ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ !!! If you have your God δλδ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει αυτό αδυνατώ να καταλάβω. Ότι και να τους πληρώνουν ακόμη και λαμόγια να είναι οι εργοδότες, τα χρήματα μένουν ΕΝΤΟΣ Ελλάδας.

 

Θεέ μου ΠΟΣΟ άσχετοι μπορεί να είστε επιτέλους! ΟΤΙ δουλειά και να κάνεις τα χρήματα αυτά θα σου επιστραφούν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ΑΝ ψωνίζεις εντός Ελλάδας.

 

Βγάζετε τα μάτια σας μόνοι σας καταλάβετε το επιτέλους ΔΕ ΤΙΜΩΡΕΙΤΕ κανέναν με αυτόν τον τρόπο. Τις περισσότερες φορές η διαφορά είναι μικρή ή αμελητέα αλλά οοοοοοόχι εκεί εσείς να διαφημίζετε προσφορές του Amazon κάθε μέρα!

 

 

Αυτή είναι η ανταμοιβή σας. ΛΟΥΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΑ του κατακρεουργημένου Ευρωπαϊκού Νότου!

 

 

 

 

 

ΥΓ: Δεν έχω καμία επαγγελματική σχέση (ούτε είχα ποτέ) με οποιοδήποτε Ελληνικό e-shop. Έχω δουλέψει σε Ελληνική Βιομηχανία στο τμήμα ανάπτυξης η οποία ΠΑΡΗΓΑΓΕ όχι @@. Ξυπνήστε μπαστουνόβλαχοι μπορούμε να κάνουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αρκεί να το θελήσουμε.

Είμαστε τόσο λαμογια που ούτε πατατα κάτω απο ενα ευρω το κιλό στην Λαικη δεν μπορούμε να βγάλουμε..

Οπότε το θεμα δεν είναι θέμα ικανοτήτων.. δες γυρω σου και θα καταλάβεις οτι όποιος μπόρεσε έκανε μείωση μισθών αλλα αύξηση υπηρεσιών.. λες και τα σάβανα εχουν τσέπες.. άπληστοι είμαστε σίγουρα,το ικανοί συζητείται.. sorry για το off αλλα αν δεν δούμε κάποια στιγμη την αλήθεια δεν θα πάμε πουθενά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι το παρακανε το αμαζον και αυτο ειναι κινηση πανικου..

απο κει που μπορουσες να παρεις αμονι με μηδενικα μεταφορικα(και εμπαιναν μεσα)

τωρα σε χρεωνουν μεταφορικα ακομα και αν παρεις ενα αδειο dvd

δηλαδη καπου στη μεση δε μπορουν να τα βρουνε?

θεωρω υπερβολικο να θες να παρεις κουτι 20 κιλων με μηδενικα μεταφορικα,αλλα και τραγικο να σε χρεωνει 7-8 ευρω για ενα κινητο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.co.uk/forum/amazon?_encoding=UTF8&cdForum=Fx20NG9OQFCP0QF&cdMSG=addedToThread&cdPage=1&cdThread=Tx3TROA9NWXUJ6&newContentID=MxZL8E8QTAEU44&newContentNum=17#CustomerDiscussionsNRPB

Μπείτε και εδώ και γράψτε. Όχι βλακείες του τύπου τι θα κάνουμε τώρα εμείς οι φτωχοί Έλληνες όμως... γράψτε σοβαρά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συς μερικοι κανετε σαν τζανκια

 

δεν θα πεθανουμε χωρις το amazon εκτος ισως απο τους "αγοραζω αρα υπαρχω"

 

long live ebay

 

για τους ελληνοτσολιαδες κ τις κορωνες τους μονο κλαυσιγελος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Πληρώνω 100%+ καπέλο  (χιλιάδες παραδείγματα) με σκεπτικά τύπου "τα χρήματα μου ξαναγυρίζουν σε μένα" κλπ

 

Δεν υπάρχει αυτό που λες φίλε μου. Μιλάω καθημερινά με εξωτερικό (Ευρώπη-ΗΠΑ) και τις τιμές πάνω κάτω τις ρωτάω/γνωρίζω. Άστο. Καπέλο υπάρχει σε ορισμένα προϊόντα όχι όμως 100%. Υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις αλλά και μεγάλη ποικιλία καταστημάτων για να επιλέξεις με σύνεση. Εκτός και αν θες να πεις κάτι άλλο.

 

δες γυρω σου και θα καταλάβεις οτι όποιος μπόρεσε έκανε μείωση μισθών αλλα αύξηση υπηρεσιών.. 

 

Βλέπω γύρω μου τα τελευταία 20 χρόνια. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει να βγουν κρεμάλες για να καθαρίσει το τοπίο. Οι ίδιοι οι κυβερνώντες υποβαθμίζουν τη χώρα. Offtopic ελαφρώς αλλά αυτή είναι η απάντηση μου.

 

για τους ελληνοτσολιαδες κ τις κορωνες τους μονο κλαυσιγελος 

 

Κάποιος τσίμπησε βλέπω. Να σου πω άραξε στην πολυθρονίτσα σου εσύ μη σκίσεις κανά καλσονάκι και τρέχεις στο Amazon πάλι (και χωρίς Super Saver Delivery). 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το like είναι για το κρέμασμα,από εκεί και πέρα πιστεύω κατάλαβες και ξέρεις οτι θα μπορούσαμε να έχουμε μαγαζιά και e-shops Ευρωπαϊκού επιπέδου αν ο στόχος μας ήταν αυτός και όχι να τα χώσουμε σε καμιά "υπερακτια" κ να βαρέσουμε μετά κανόνι..

Άλλοι κοροϊδεύουν με μεγάλο χρόνο παράδοσης συμβεβλημένοι και οι ίδιοι με άλλα ευρωπαϊκά μαγαζιά και εισπράττοντας μόνο την διεκπεραίωση τους που ανέρχεται σε 20+ ευρώ το κομμάτι.! ..  οπότε αυτούς μπορούμε να τους παρακάμψουμε πληρώνοντας μόνο τα μεταφορικά.. βλέπεις λοιπόν ότι πέρα από αυτό που έγραψες απο πάνω και έχεις δίκιο (αλλά και αυτό επιλογή μας είναι),δεν υπάρχει θέληση για σοβαρή επένδυση,και οπού υπάρχει υπάρχει υπερκέρδος..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...