Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα δωρεάν μεταφορικά σε αγορές από το amazon.co.uk


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, εστειλα και εγω σημερα το πρωι ενα mail διαμαρτυριας στο customer support της Amazon.

 

Χωρις κλαψες και ξεφτυλικια, με απλα και κατανοητα λογια,

τους ειπα οτι ημουν τακτικος πελατης τους, και πλεον με την αλλαγη των μεταφορικων δυσκολα να με συμφερει να συνεχισω να ψωνιζω απο κει, και θα στραφω προς αλλες λυσεις, οπως το ebay και τα εγχωρια καταστηματα (λεμε τωρα) .

 

Στο τελος, τους παρακαλεσα να μη μου απαντησουν στελνοντας μου ενα κλασικο αυτοματοποιημενο απαντητικο μηνυμα, οπως κανουν σε ολους, και αν γινεται να προωθησουν τις σκεψεις μου στο αναλογο τμημα.

 

Και εκλεισα λεγοντας τους οτι ειμαι ενας πρωην πελατης πια. :P

 

H απαντηση παιδια με ικανοποιησε. Μπορει να σταματησω πια να αγοραζω απο δαυτους, αλλα οφειλω να βγαλω το κασκετο μου σ αυτους τους υπαλληλους που εχουν και πληρωνουν για customer support. Ο τυπος οντως δε μου στειλε μηνυμα-κορνιζα.

 

 

Hello,

My name is Dan and I've picked up your e-mail today.

I've read your email and I completely understand your concern in regard to the recent change FREE Super Saver Delivery in Greece.

FREE Super Saver Delivery to Greece on eligible orders over £25 was available on orders placed up to and including June 11, 2013 (GMT).

Due to some changes we are no longer able to offer Free Super Saver Delivery in Greece, I can see that this influences your decision to visit our website again and I regret the inconvenience. I have pro actively forwarded your feedback to our business team.

It's always important for us to hear how customers react to all aspects of shopping at Amazon.co.uk. I'd like to take this opportunity to thank you for your vigilance and for highlighting this. This kind of feedback is invaluable to us, as it gives us a chance to improve our website and provide better service to all of our customers. Each suggestion will be read and taken into consideration by our business team.

I hope that you will allow us another opportunity to serve you in the future.

We look forward to seeing you again soon.
Warmest regards,
Dan Jasper Wesley

 

Με λιγα λογια, μπορει να κοτσαρε μια παραγραφο μαλλον φτιαχτη, αλλα φροντισε ο ανθρωπος να πει 2 λογια οσο μπορουσε, και να με διαβεβαιωσει (??hope so) οτι θα δωσει το feedback. Eμεινα ευχαριστημενος. Ευχομαι να στειλετε και αλλοι, αν και η ελπιδα να αναθεωρησουν πιστευω ειναι μηδαμινη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ας δοκιμάσουμε και μία πιο "σοβαρή" αγορά. Θέλω να πάρω ένα παπουτσάκι χαλαρό για να πηγαίνω για περπάτημα και διάλεξα το Merrel Interceptor.

 

Βασικά άλλο παπούτσι είχα διαλέξει κι έχω αγοράσει αλλά μετά από μια σύντομη αναζήτηση στα ελληνικά e-shops είδα ότι δεν υφίσταται εν Ελλάδι και διάλεξα κάτι που υπάρχει για τις ανάγκες του παρόντος ρεπορτάζ. 

 

Επιστρέφω στο Merrel Interceptor. Όχι το GTX (με Gore-Tex) γιατί ούτε αυτό το βρήκα στην Ελλάδα - ενώ το βρήκα άνετα στο Amazon (1ο πρόβλημα).

 

Βρήκα το απλό Merrel Interceptor, που'ναι και πιο φτηνό. Βέβαια το Amazon το έχει στο νούμερό μου (12 UK) ενώ το αντίστοιχο ελληνικό το έχει μόνο στο 43, όπερ σημαίνει ότι δεν μπορώ να το πάρω (2ο πρόβλημα).

 

Πάω λοιπόν να το πάρω:

 

 

 

post-40281-0-84996400-1371202058_thumb.png

 

 

 

 

Μάλιστα, βλέπω μεταφορικά 6,05 λίρες και τελική τιμή 88,79 λίρες. Ήτοι 104 ευρώ. 

 

Ας πάω τώρα στο μοναδικό κατάστημα που μου έβγαλε η αναζήτηση στο skroutz.gr:

 

 

 

post-40281-0-27059400-1371202204_thumb.png

 

 

 

Τελική τιμή 110 ευρώ (3ο πρόβλημα) για ένα παπούτσι που δεν θέλω ακριβώς αυτό ούτε το έχει στο νούμερό μου. 

 

Αυτά. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βλέπω διάφορους να διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους για τα μεταφορικά, για το κακό που μας βρήκε, για το κακό το ριζικό μας και ορκίζονται ότι δεν θα ξαναματαπάρουν από τους αλλόθρησκους-αλλογενείς του amazon, ότι δεν έπρεπε να παίρνουμε εξ αρχής από αυτουνούς και ότι φτύνουνε τον κόρφο τους μήπως τους βρει και τίποτε άλλο κακό.  

 

Έκανα λοιπόν ένα πείραμα: Έβαλα μια απλή παραγγελία, ύψους 26,38 λιρών (με τον ΦΠΑ). 

Μου έβγαλε μεταφορικά 3,37 λίρες (με τον ΦΠΑ πάντα).

 

attachicon.gifScreen Shot 2013-06-14 at 11.48.25.PNG

 

Συγγνώμη βρε παιδιά αλλά μήπως γκρινιάζουμε πολύ περισσότερο απ' όσο αξίζει; Δεν λέω, καλό είναι να έλειπαν αυτά τα 3,37 λιρόνια και να αγοράζαμε κάτι άλλο αλλά πού αλλού θα βρούμε τέτοια ποικιλία; 

 

Καλή η προσπάθεια και τα email, κι εγώ μέσα, αλλά όχι και να "κλείσουμε" ως άνθρωποι για μερικές λίρες, ιδίως όταν το ουσιαστικό μας κέρδρος είναι, πολλές φορές, μεγαλύτερο... 

 

Για να προλάβω τα σχόλια, γνωρίζω ότι τα μεταφορικά αυξάνουν ανάλογα με τον όγκο και το είδος του αντικειμένου. Αλλά και πάλι, γνώμονας δεν είναι το καθαρό κέρδος μας, ήτοι τι κερδίζουμε με το να αγοράζουμε από εκεί αντί για από εδώ; Και πάλι κερδισμένοι δεν είμαστε (έστω και λιγότερο); 

 

Μια γνώμη. :)

 

Πηγες σε μια κατηγορια προιοντων που εχει την μικροτερη δυνατη χρεωση μεταφορικων. Πολλα μαγαζια στελνουν αυτα τα προιοντα με μηδενικα μεταφορικα ομως, οποτε ακομα και σε αυτη την κατηγορια το αμαζον ως τελικη τιμη χανει πλεον απο πολλους την μαχη. Λιγες φορες την κερδιζε και με τo FSS αλλα το προτιμουσαμε λογω καλυτερης υποστηριξης.

 

Δυστυχως σε πολλα αλλα προιοντα που αγοραζε καποιος που γνωριζε σε ολο του το ευρος τι σημαινει αμαζον και το μεγεθος του τα πραγματα ειναι απιστευτα ασχημα, διπλασιαζονται ευκολα σε καποιες περιπτωσεις οι τελικες τιμες οταν σου δινει μονη/υποχρεωτικη επιλογη το express! Το παραδειγμα το εβαλα προχθες και στο pinned θεμα των προσφορων αλλα ας το βαλω και εδω με εικονα και να δωσω και αλλο ενα γιατι δεν εισαι ο μονος που αναφερει οτι η διαφορα ειναι λιγες λιρες. Εισαι ο μονος ομως -απο οσα διαβασα τουλαχιστον- που παρουσιαζεις τους "αλλους" (αυτους που λενε οτι ειναι πληγμα η αλλαγη) σαν να ειναι (για να μην πω ονοματα και θιξουμε συνανθρωπους μας) κατι σαν γραφικοι ή εν δυναμει τροφιμοι ψυχιατριων ή εστω κατοικοι μιας "αλλης", οχι της δικης μας :rolleyes:, αλλα μιας πιο "παραδοσιακης - αναπτυσσομενης" original Μπανανιας. (Γι' αυτο και απαντω. :P ) Δεν εχετε αδικο για καποιες περιπτωσεις κατηγοριων προιοντων, αλλα η συνολικη εικονα ειναι διαφορετικη:

 

2wfiqlg.png

 

 

30m3m08.png

 

 

Και τα δυο αυτα τα επαιρνες μεχρι 11-6 πληρωνοντας ΜΗΔΕΝ μεταφορικα.

 

Εμενα προσωπικα με ενοχλουν και οι χρεωσεις μεταφορικων σε ελαφριες κατηγοριες προιοντων απο την στιγμη που απο τη μια ειναι... "νεο φρουτο" αλλα και απο την αλλη σε πολλα ακομα και απο αυτα, χανει την μαχη της χαμηλοτερης τιμης. Οποτε θα "συνεχισω" ας πουμε το 5-10% των αγορων που εκανα απο εκει. Δικο τους προβλημα αυτο αφου χανουν κανενα 2χιλιαρο το λιγοτερο το χρονο, και δικο μου η διαφορα που θα δωσω 2-3-4% για να παω στους ανταγωνιστες τους, οχι ομως το +10ως15% αν "εμενα" στο αμαζον. Στο υπολοιπο 5-10% που συμφερει ακομα, δεν εχω καμια διαθεση να αγορασω για την ωρα. ;)

 

[Ηρθα πριν μια σχεδον ωρα στο pc για να κανω κατι δυναμικο που σκεφτομουν απο το πρωι και το προετοιμασα, αλλα προτιμησα  πρωτα απαντωντας στο παραπανω ποστ να δειξω και την αλλη πλευρα της σεληνης για να γινει ορατη σε οσους δεν την εχουν δει. :) ]

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ας ηρεμήσουμε λιγάκι και όχι κλάψα. Έστειλα email απλό σε λιγότερο από 1 ώρα από την ώρα που το έμαθα προχθες (είχα άλλωστε ανοιχτεί τη σελίδα του amazon για επικοινωνία για τεχνικές λεπτομέρειες προηγ. παραγγελίας της τελευταίας με Free delivery) .

 

 

Με πιό ηρεμία πλέον όπως το σκέφτομαι δεν έπαιξε ρόλο τίποτα από όσα έχουν αναφερθεί.Πιθανότατα το αγγλικό έκανε ζημιά στα αδελφάκια γιατί οι άλλοι χρέωναν αποστολή ενώ το uk όχι. Πιθανό λοιπόν το ενδεχόμενο άνωθεν εντολής προκειμένου να πάρουν και οι άλλοι ένα κομμάτι από την πίτα καθώς το αγγλικό έβαλε χέρι σε άλλες μεγάλες αγορές. Ακόμα λοιπόν και να στείλουν μήνυμα 100 εκ. Ιταλοί-Ισπανοί και 10εκ. Έλληνες δεν βλέπω να αλλάζει κάτι.

 

Πιστεύω ότι και εδώ έπαιξε ρόλο το public. Για ευτελείς αξίας προϊόντα ζητάει 5+ Ευρώ μεταφορικά. Για φανταστείται λοιπόν κάποιος αντί να αγοράζει βιβλία από εδώ να τα έπαιρνε φτηνότερα από το amazon...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιστεύω ότι και εδώ έπαιξε ρόλο το public. Για ευτελείς αξίας προϊόντα ζητάει 5+ Ευρώ μεταφορικά. Για φανταστείται λοιπόν κάποιος αντί να αγοράζει βιβλία από εδώ να τα έπαιρνε φτηνότερα από το amazon...

Ετοιμάσου να το δεις κι αυτό.Η συνεργασία τους (διαπραγματεύσεις του εδώ με αρκετούς εκδότες για απορρόφηση όλης τους της παρτίδας με ταυτόχρονη προώθηση/subcontracting σ' αυτούς) θα αποδώσει καρπούς (σε ποιούς άραγε; ) λίαν συντόμως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρειαζεται μποκοταζ ντε και καλα στο αμαζον.αυτο θα φανει αυτοματα αφου θα πεσουν οι πολλες παραγγελιες απο ελλαδα.αν τους συμφερει,θα το ανοιξουν..αν οχι,υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δοκιμάσουμε και μία πιο "σοβαρή" αγορά. Θέλω να πάρω ένα παπουτσάκι χαλαρό για να πηγαίνω για περπάτημα και διάλεξα το Merrel Interceptor.

 

Βασικά άλλο παπούτσι είχα διαλέξει κι έχω αγοράσει αλλά μετά από μια σύντομη αναζήτηση στα ελληνικά e-shops είδα ότι δεν υφίσταται εν Ελλάδι και διάλεξα κάτι που υπάρχει για τις ανάγκες του παρόντος ρεπορτάζ. 

 

Επιστρέφω στο Merrel Interceptor. Όχι το GTX (με Gore-Tex) γιατί ούτε αυτό το βρήκα στην Ελλάδα - ενώ το βρήκα άνετα στο Amazon (1ο πρόβλημα).

 

Βρήκα το απλό Merrel Interceptor, που'ναι και πιο φτηνό. Βέβαια το Amazon το έχει στο νούμερό μου (12 UK) ενώ το αντίστοιχο ελληνικό το έχει μόνο στο 43, όπερ σημαίνει ότι δεν μπορώ να το πάρω (2ο πρόβλημα).

 

Γενικα σε παπουτσια,ρουχα ,βιβλια,dvd παιχνιδια δεν ειναι σημαντικο προβλημα η ελλειψη τσαμπα μεταφορικων. Υπαρχουν πολλοι αλλοι που στελνουν ελλαδα τσαμπα. Πχ στα παπουτσια javari.co.uk που ειναι εξισου καλο. Θα ελεγα οτι θα μας λειψει περισσοτερο η αγορα αλλων οχι τοσο συνηθισμενων κατηγοριων που το αμαζον εστελνε τσαμπα. Επισης και σε hardware pc δεν εχω βρει κατι καλο που να εχει καλες τιμες και να στελνει τσαμπα..Μηπως να καναμε ενα θεμα με εναλλακτικα μαγαζια που χρησιμοποιουσαμε ωστε να βοηθησουμε και καποιους αλλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Με πιό ηρεμία πλέον όπως το σκέφτομαι δεν έπαιξε ρόλο τίποτα από όσα έχουν αναφερθεί.Πιθανότατα το αγγλικό έκανε ζημιά στα αδελφάκια γιατί οι άλλοι χρέωναν αποστολή ενώ το uk όχι. Πιθανό λοιπόν το ενδεχόμενο άνωθεν εντολής προκειμένου να πάρουν και οι άλλοι ένα κομμάτι από την πίτα καθώς το αγγλικό έβαλε χέρι σε άλλες μεγάλες αγορές. Ακόμα λοιπόν και να στείλουν μήνυμα 100 εκ. Ιταλοί-Ισπανοί και 10εκ. Έλληνες δεν βλέπω να αλλάζει κάτι.

 

 

το ιδιο ακριβώς πιστευω και εγω...Επεσε χέρι απο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

Εισαι ο μονος ομως -απο οσα διαβασα τουλαχιστον- που παρουσιαζεις τους "αλλους" (αυτους που λενε οτι ειναι πληγμα η αλλαγη) σαν να ειναι (για να μην πω ονοματα και θιξουμε συνανθρωπους μας) κατι σαν γραφικοι ή εν δυναμει τροφιμοι ψυχιατριων ή εστω κατοικοι μιας "αλλης", οχι της δικης μας :rolleyes:, αλλα μιας πιο "παραδοσιακης - αναπτυσσομενης" original Μπανανιας. (Γι' αυτο και απαντω. :P )

 

[...]

 

 

Λάθος διατύπωσή μου τότε, δεν είχα καμία πρόθεση να παρουσιάσω ως γραφικούς όσους διαμαρτύρονται - άλλωστε κι εγώ είμαι μέσα σε αυτούς, είναι προφανές ότι σε κανέναν δεν μπορεί να αρέσει αυτή η απότομη "αλλαγή πλεύσης" του amazon. Αν έγινε κάτι τέτοιο πάντως, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. 

 

Ήμουν δεικτικός πιο πολύ σε όσους πραγματικά διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους και "χτυπιούνται", αποδεικνύοντας ότι σε κάποια πράγματα (τα οποία, κακά τα ψέματα, αποτελούν και τον αγοραστικό στόχο μιας μεγάλης μερίδας του εν Ελλάδι κοινού) η χρέωση είναι πολύ μικρότερη απ' όσο ίσως νομίζαμε και ότι, σε κάθε περίπτωση. 

 

[...]

 

Εμενα προσωπικα με ενοχλουν και οι χρεωσεις μεταφορικων σε ελαφριες κατηγοριες προιοντων απο την στιγμη που απο τη μια ειναι... "νεο φρουτο" αλλα και απο την αλλη σε πολλα ακομα και απο αυτα, χανει την μαχη της χαμηλοτερης τιμης. Οποτε θα "συνεχισω" ας πουμε το 5-10% των αγορων που εκανα απο εκει. Δικο τους προβλημα αυτο αφου χανουν κανενα 2χιλιαρο το λιγοτερο το χρονο, και δικο μου η διαφορα που θα δωσω 2-3-4% για να παω στους ανταγωνιστες τους, οχι ομως το +10ως15% αν "εμενα" στο αμαζον. Στο υπολοιπο 5-10% που συμφερει ακομα, δεν εχω καμια διαθεση να αγορασω για την ωρα.  ;)

[...]

 

 

Κι εδώ ο καταναλωτής έχει τον τελευταίο λόγο: εάν μου έρχεται πιο ακριβά από το amazon, πολύ απλά δεν αγοράζω από το amazon. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα και εγώ μαιλ αλλά στο κλασιμο.... Εκτός από δικές μου αγορές, μας ερχόταν αρκετές δωρεές για την Φιλοζωικη, σε τρόφιμα κυρίως τώρα λόγο βάρους θα σταματήσουν... Έχουν στείλει μαιλ για τις δωρεές τουλάχιστον να μην υπάρχουν μεταφορικά... Στον δικό μου μαιλ πάντως....

 

Your Account Amazon.co.uk

Message From Customer Service

Hello Dimitris,

 

I'm sorry to hear that you're unhappy about this change.

 

FREE Super Saver Delivery to Greece on eligible orders over £25

was available on orders placed up to and including June 11, 2013 (GMT).

 

You can find our current international delivery rates on our help page:

 

www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=11072981

 

I hope this helps. We look forward to seeing you again soon.

 

Warmest regards,

Karen P.

 

Sent from my Nexus 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγες σε μια κατηγορια προιοντων που εχει την μικροτερη δυνατη χρεωση μεταφορικων. Πολλα μαγαζια στελνουν αυτα τα προιοντα με μηδενικα μεταφορικα ομως, οποτε ακομα και σε αυτη την κατηγορια το αμαζον ως τελικη τιμη χανει πλεον απο πολλους την μαχη. Λιγες φορες την κερδιζε και με τo FSS αλλα το προτιμουσαμε λογω καλυτερης υποστηριξης.

 

Δυστυχως σε πολλα αλλα προιοντα που αγοραζε καποιος που γνωριζε σε ολο του το ευρος τι σημαινει αμαζον και το μεγεθος του τα πραγματα ειναι απιστευτα ασχημα, διπλασιαζονται ευκολα σε καποιες περιπτωσεις οι τελικες τιμες οταν σου δινει μονη/υποχρεωτικη επιλογη το express! Το παραδειγμα το εβαλα προχθες και στο pinned θεμα των προσφορων αλλα ας το βαλω και εδω με εικονα και να δωσω και αλλο ενα γιατι δεν εισαι ο μονος που αναφερει οτι η διαφορα ειναι λιγες λιρες. Εισαι ο μονος ομως -απο οσα διαβασα τουλαχιστον- που παρουσιαζεις τους "αλλους" (αυτους που λενε οτι ειναι πληγμα η αλλαγη) σαν να ειναι (για να μην πω ονοματα και θιξουμε συνανθρωπους μας) κατι σαν γραφικοι ή εν δυναμει τροφιμοι ψυχιατριων ή εστω κατοικοι μιας "αλλης", οχι της δικης μας :rolleyes:, αλλα μιας πιο "παραδοσιακης - αναπτυσσομενης" original Μπανανιας. (Γι' αυτο και απαντω. :P ) Δεν εχετε αδικο για καποιες περιπτωσεις κατηγοριων προιοντων, αλλα η συνολικη εικονα ειναι διαφορετικη:

 

2wfiqlg.png

 

 

30m3m08.png

 

 

Και τα δυο αυτα τα επαιρνες μεχρι 11-6 πληρωνοντας ΜΗΔΕΝ μεταφορικα.

 

Εμενα προσωπικα με ενοχλουν και οι χρεωσεις μεταφορικων σε ελαφριες κατηγοριες προιοντων απο την στιγμη που απο τη μια ειναι... "νεο φρουτο" αλλα και απο την αλλη σε πολλα ακομα και απο αυτα, χανει την μαχη της χαμηλοτερης τιμης. Οποτε θα "συνεχισω" ας πουμε το 5-10% των αγορων που εκανα απο εκει. Δικο τους προβλημα αυτο αφου χανουν κανενα 2χιλιαρο το λιγοτερο το χρονο, και δικο μου η διαφορα που θα δωσω 2-3-4% για να παω στους ανταγωνιστες τους, οχι ομως το +10ως15% αν "εμενα" στο αμαζον. Στο υπολοιπο 5-10% που συμφερει ακομα, δεν εχω καμια διαθεση να αγορασω για την ωρα. ;)

 

[Ηρθα πριν μια σχεδον ωρα στο pc για να κανω κατι δυναμικο που σκεφτομουν απο το πρωι και το προετοιμασα, αλλα προτιμησα  πρωτα απαντωντας στο παραπανω ποστ να δειξω και την αλλη πλευρα της σεληνης για να γινει ορατη σε οσους δεν την εχουν δει. :) ]

 

για 2 μονιτορς μου εβγαλε 15 λιρες μεταφορικα. θα το ξανακοιταξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...