Προς το περιεχόμενο

Αγορά VGA


Devil666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

307αρα, και τώρα πρόσεξε αυτό που θα πω γιατί θα το πω μόνο μία φορά

 

στα 264€ που κάνει η 760 της gigabyte (δεν πιάνω φανταστικές τιμές για περιορισμένα κομμάτια της evga, μιλάω για ελλάδα) ΑΞΙΖΕΙ να την πάρει κανείς ακόμα και σε σχέση με την 7950 σήμερα που μιλάμε

 

(πιο ξεκάθαρος δε μπορώ να γίνω) 

 

απλά δε δέχομαι ότι πρόκειται για ανώτερη κάρτα και στην ουσία στη πράξη πάντα και όχι στα "reviews" αυτές οι 2 έχουν μια διαφορά τιμής που μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να αντικατοπτριστεί και στις επιδόσεις τους , όμως και πάλι η ζυγαριά του value for money γέρνει προς την 760, δηλαδή η 7950 με ελληνικές πάντα τιμές δεν δικαιολογεί πάντα την όποια διαφορά μπορεί να έχει σε σχέση με την 760

 

αυτή είναι η απόψη μου και φυσικά διαφέρει από τη δική σου που είναι πώς η 760 δεν είναι απλά πιο φθηνή , αλλά και ξεκάθαρα ανώτερη

 

τέλος να πώ ότι όποιος πρόλαβε ή προλάβει να πάρει μία 760 με μόλις 220€ από την έβγα της γειτονιάς του δε το συζητώ ότι έκανε φοβερό deal 

 

ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μη χρειάζεται  κάθε φορά να εξηγώ τα ίδια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 426
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ομορφα.

Ερωτηση. Εγω που ειμαι ασχετος, μπορεις να μου δειξεις μετρησεις οτι οι καρτες ειναι ιδιες σε επιδοσεις, επειδη ενα site ξερω το guru3d και δειχνει λιγο καλυτερη την 760.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deal is Deal..  :shifty:



Σύγκριση ελληνικής τιμής με εξωτερικού=fail.

Καλά εσύ ψώνιζε από το περίπτερο.. γιατί σε βολεύει το ότι σε αυτό πας με την φόρμα και την σαγιονάρα κ δεν χρειάζεται να βάλεις παπούτσια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μιλαμε με ελληνικα μαγαζια. Πιο αντικειμενικο. Δεν πειραζει.

 

Λοιπον...

 

1)

http://www.techpowerup.com/mobile/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_760/1.html

 

2)

http://www.anandtech.com/show/7103/nvidia-geforce-gtx-760-review

 

Ειναι καλυτερη η GTX 760 απο την 7950;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφα.

Ερωτηση. Εγω που ειμαι ασχετος, μπορεις να μου δειξεις μετρησεις οτι οι καρτες ειναι ιδιες σε επιδοσεις, επειδη ενα site ξερω το guru3d και δειχνει λιγο καλυτερη την 760.

πήγαινε στο benchmarking και δες τα heaven , αν θες τη γυρνάω στοκ τη δική μου να σου ποστάρω ένα στρογγυλό 33αρι (γιατί έχω ποστάρει με τα ρολόγια που έχω πάντα) 

 

θα μου πεις ότι σου μιλάω για 7950 στα 1000 (που είναι το στοκ μου, δεν πάει πιο κάτω) ή 1100 mhz (που έβαλα μόνος μου) και ότι αυτό δεν είναι δίκαιο 

 

όμως δεν είναι και δίκαιο να γίνονται συγκριτικά με την 7950 στα 800/850/900 και όχι σε συχνότητα που μπορεί να πιάσει για πλάκα με ασφάλεια , όταν οι 760 από το εργοστάσιο δείχνουν να πηγαίνουν στα 1200+ 

 

αν εκεί έγκειται η διαφωνία μας, τότε το πρόβλημά σου είναι φιλοσοφικό, απλά εγώ αναζητώ τις πιο πρακτικές λύσεις 

 

 

 

Καλά εσύ ψώνιζε από το περίπτερο.. γιατί σε βολεύει το ότι σε αυτό πας με την φόρμα και την σαγιονάρα κ δεν χρειάζεται να βάλεις παπούτσια..

με αυτή τη λογική υπάρχουν άτομα από δω που έχουν πάρει  τις amd στα 260-270, οπότε οι διαφορές πρακτικά είναι οι ίδιες

 

αυτό δεν είναι το πρόβλημα τώρα..  

 

http://www.pixmania.de/de/de/13354070/art/vtx3d/radeon-hd-7950-x-edition.html#srcid=15&CodePromo=oui

άμα είναι να το τραβήξουμε 

 

το ποια κάρτα συμφέρει για μένα εξαρτάται καθαρά από τη τιμή που πρόκειται να τη βρεις από κει που θα την αγοράσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deal is Deal..  :shifty:

 

Καλά εσύ ψώνιζε από το περίπτερο.. γιατί σε βολεύει το ότι σε αυτό πας με την φόρμα και την σαγιονάρα κ δεν χρειάζεται να βάλεις παπούτσια..

 

Ε ναι δε μας βολεύει να πούμε οτι υπάρχουν 7950 με 230-240 ευρώ από έξω.

 

 

 

qsis τα νούμερα της stock 7950 σου πως τα βλέπεις απέναντι στης 760?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H EVGA είναι Ευρωπαϊκό μαγαζί κατ'επεκατση σενγκεν.. σπίτι σου στην φέρνει .. δεν βρισκω τον λογο να μην κανω χρηση.. ασε που  δεν θα σε πρήξει να στην αλλάξει κιόλας,, στο RMA σου λέει βγάλε την υδροψηξη και στειλτην μου. χαχαχα

 

Ας μιλαμε με ελληνικα μαγαζια. Πιο αντικειμενικο. Δεν πειραζει.

Λοιπον...

1)
http://www.techpowerup.com/mobile/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_760/1.html

2)
http://www.anandtech.com/show/7103/nvidia-geforce-gtx-760-review

Ειναι καλυτερη η GTX 760 απο την 7950;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζεις την καρτα απο το κουτι, βυσματωνεις στη θυρα, βαζεις τροφοδοσια και ανοιγεις το PC. Βαζεις drivers και αρχιζεις να μετρας παιχνιδια και Benchmarks.

 

Συγκρινω stock 760gtx με stock 7950. Και οι δυο εxoυν boost.

 

Που ειναι η διαφωνια; Δεν ειναι ξεκαθαρα καλυτερη η GTX 760;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε στο benchmarking και δες τα heaven , αν θες τη γυρνάω στοκ τη δική μου να σου ποστάρω ένα στρογγυλό 33αρι (γιατί έχω ποστάρει με τα ρολόγια που έχω πάντα) 

 

θα μου πεις ότι σου μιλάω για 7950 στα 1000 (που είναι το στοκ μου, δεν πάει πιο κάτω) ή 1100 mhz (που έβαλα μόνος μου) και ότι αυτό δεν είναι δίκαιο 

 

όμως δεν είναι και δίκαιο να γίνονται συγκριτικά με την 7950 στα 800/850/900 και όχι σε συχνότητα που μπορεί να πιάσει για πλάκα με ασφάλεια , όταν οι 760 από το εργοστάσιο δείχνουν να πηγαίνουν στα 1200+ 

 

αν εκεί έγκειται η διαφωνία μας, τότε το πρόβλημά σου είναι φιλοσοφικό, απλά εγώ αναζητώ τις πιο πρακτικές λύσεις 

 

με αυτή τη λογική υπάρχουν άτομα από δω που έχουν πάρει  τις amd στα 260-270, οπότε οι διαφορές πρακτικά είναι οι ίδιες

 

αυτό δεν είναι το πρόβλημα τώρα..  

 

http://www.pixmania.de/de/de/13354070/art/vtx3d/radeon-hd-7950-x-edition.html#srcid=15&CodePromo=oui

άμα είναι να το τραβήξουμε 

 

το ποια κάρτα συμφέρει για μένα εξαρτάται καθαρά από τη τιμή που πρόκειται να τη βρεις από κει που θα την αγοράσεις 

Άρχισες τις παπατζες ? βάλε και 40 ? ευρώ μεταφορικά που έχει το συγκεκριμένο και την προσφορά λίγων ημερών.. κομματιών και με πόσο εγγύηση ? για να μην μιλήσουμε πάλι για τα xtradakia - ελικοπτερακια..

Το ότι ο κατήφορος άρχισε ναι το ξέρουμε.. το θέμα είναι όμως πόσο την πήρες εσύ και πόσο αυτός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

qsis τα νούμερα της stock 7950 σου πως τα βλέπεις απέναντι στης 760?

λίγο μπροστά και από όσο υπολογίζω οι 900αρες μένουν πίσω.. αν δεν έχουμε mhz στις 7950 δεν είναι μπροστά, αλλά δε βρίσκω λόγο να μην έχουμε 

 

οι άλλες ανεβάζουν 1300αρια για το όνομα του Δία!! και θα αφήσει κανείς στα 900 τις tahiti που κερδίζουν τα κέρατά τους από το o/c; 

δε το δέχομαι πολύ απλά  

 

Βγαζεις την καρτα απο το κουτι, βυσματωνεις στη θυρα, βαζεις τροφοδοσια και ανοιγεις το PC. Βαζεις drivers και αρχιζεις να μετρας παιχνιδια και Benchmarks.

 

 

εγώ θα κάνω και 2 κλικ αν μου επιτρέψεις 

 

 

 

Που ειναι η διαφωνια; Δεν ειναι ξεκαθαρα καλυτερη η GTX 760;

σε σχέση με τη στοκ  δική μου όχι. ούτε ξεκάθαρα , ούτε καλύτερη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και το γερμανικό amazon 7950 με 236 ευρώ.300+ πάντως όχι.

Είναι boost η απο τις παλιές ? και με ποση εγγύηση ? και τι υλοποίηση και link ?

Εσύ αυτή θα αγόραζες ? > http://www.amazon.de/Sapphire-HD7950-Radeon-Grafikkarte-Speicher/dp/B0073LUYJ6/ref=sr_1_4/276-8009102-8371600?s=computers&ie=UTF8&qid=1373077669&sr=1-4&keywords=Sapphire+Radeon+HD+7950+OC

Μεταφορικά έχει ? 239+?

Απο παπατζα σε παπατζα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H EVGA είναι Ευρωπαϊκό μαγαζί κατ'επεκατση σενγκεν.. σπίτι σου στην φέρνει .. δεν βρισκω τον λογο να μην κανω χρηση.. ασε που  δεν θα σε πρήξει να στην αλλάξει κιόλας,, στο RMA σου λέει βγάλε την υδροψηξη και στειλτην μου. χαχαχα

 

Δεν το ηξερα. Okey.

 

 

λίγο μπροστά και από όσο υπολογίζω οι 900αρες μένουν πίσω.. αν δεν έχουμε mhz στις 7950 δεν είναι μπροστά, αλλά δε βρίσκω λόγο να μην έχουμε 

εγώ θα κάνω και 2 κλικ αν μου επιτρέψεις 

σε σχέση με τη στοκ  δική μου όχι ούτε ξεκάθαρα , ούτε καλύτερη

 

Ευκολα μπορει καποιος να χασει την ψυχραιμια του με εσας παντως. Αληθεια.

Δεν σου επιτρεπω ουτε 1Mhz να ανεβασεις.

 

Μαθε να κανεις συγκρισεις και οχι μπακαλιστικες μετρησεις.

 

Ακομα και πιο ακριβη να ηταν η GTX 760, παλι ειναι καλυτερη απο την 7950. Παλιωσε ρε παιδια η καρτα σας, πως να το κανουμε τωρα;

Θα παλιωσουν και οι δικες μου, θα παλιωσει και η 760.

 

3 Reviews ποσταρα που το λενε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...