Προς το περιεχόμενο

Αγορά VGA


Devil666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θες να τρέξω bench stock δηλάδη; ή θα μου ζητήσεις να κάνω και underclock μετά για να περάσουν τα δικά σου επιχειρήματα;

Εγώ δεν θελω τιποτα πάντως.. εγω θα βαλω το quote πιο πάνω υπογραφή για μια εβδομάδα..  deal is deal :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να τρέξω bench stock δηλάδη; ή θα μου ζητήσεις να κάνω και underclock μετά για να περάσουν τα δικά σου επιχειρήματα;

Γιατι να κανεις downclock; Αν η καρτα ειναι απο εργοστασιο 2GHZ παραπανω, κανενα προβλημα.

Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ειναι ιδια τα ρολογια, αυτο το κανουν και με τα CPU.

 

Για να τελειωνουμε, τα 3 Reviews ειναι αξιοπιστα ή οχι;

 

Υ.Γ.: φλασαρε την αφου εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε ότι θες quote, έγω πάντως τα ρολόγια μου θα τα κρατήσω ψηλά να δούμε πότε θα σκάσουν οι πυκνωτές μου

...πας φιρι-φιρι να την κάψεις.. κοίτα να πάρεις πιστωτικό και 770 μετά.. ξέρεις :P  εγώ μαζί σου αγόρι μου .. αν αυτό είναι που γουστάρεις.. αλλά αυτό είναι άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να τελειωνουμε, τα 3 Reviews ειναι αξιοπιστα ή οχι;

ας δεχτούμε ότι είναι αξιόπιστα σε αυτό που δείχνουν , το θέμα είναι ότι αυτό που δείχνουν μπορεί να διαφέρει σημαντικά από αυτό που έχει στα χέρια του ο καταναλωτής στη περίπτωση των amd

 

στη περίπτωση των nvidia που ανεβαίνουν στο θεό από μόνες τους όχι και τόσο 

 

και σε ρωτώ κι εσένα και οποιονδήποτε ασχολείται με το συγκεκριμένο ζήτημα, είναι όντως ΤΟΣΟ δύσκολο να λάβεις υπόψιν τις αυξήσεις που μπορεί να έχει ένα συγκεκριμένο πράγμα με ελάχιστη παρέμβαση του χρήστη; 

 

και φυσικά αναφέρομαι σε "νορμάλ" πράγματα, όχι κλοκάρισμα από τα μαλλιά , φλασάρισμα bios και δε ξέρω κι εγώ τι 

μιλάω για ρυθμίσεις που μπορεί να έχει το 90% των χρηστών 

 

αν αυτό σου είναι τόσο δύσκολο να το δεχτείς και το o/c είναι ο σατανάς , τότε ναι έχεις δίκιο 

για μένα όμως που δεν είναι έτσι τα πράγματα πιστεύω πως έχω εγώ δίκιο 

 

...πας φιρι-φιρι να την κάψεις.. κοίτα να πάρεις πιστωτικό και 770 μετά.. ξέρεις :P  εγώ μαζί σου αγόρι μου .. αν αυτό είναι που γουστάρεις.. αλλά αυτό είναι άλλο..

η τελευταία κάρτα που μου κάηκε ήταν μια evga, οπότε δε νομίζω :P 

 

το σκυλάκι μου δε θα πάθει τίποτα γιατί εδώ που τα λέμε δε της έχω κάνει και τίποτα σε σχέση με το στοκ της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλυψες.

 

Υ.Γ.: το φλασαρισμα στο ειπα, επειδη δεν εχεις κανενα προβλημα, δωσε της μονιμα τα ρολογια που θες. Πιο ολοκληρωμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1684 score,και μεγιστα,ελαχιστα απο αυτα που βλεπω,η 760 ειναι ψιλοαπογοητευση.Και εξηγω.

Ειδα bench απο ΤΕΟΚΟS ,αν δεν κανω λαθος,που τα 2000 και βαλε,τα βγαζει μεσα στο νερο η 670 με ελαφρο oc.Υποτιθεται αν δεν κανω λαθος η 760 πηγε να φρεσκαρει την 670 σωστα;και η 770 την 680;

Παντως μια καλη υλοποιηση 670,ακομη και'γω που εχω 680,και την πηγα με κλειδωμενο bios στα 1400 core,δεν μπορεσα στο valley να περασω TEOKOS!Nα λεμε την αληθεια.Αν αλλαξω bios,το πειραξω λιγο,θα ξαναδοκιμασω.

Kαι εννοω αυτο εδω:

http://imageshack.us/a/img838/7360/rgl.png

Μαλλον μια 670 επρεπε να παρω.

Δεν έχω βγάλει τελικό συμπέρασμα αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε κάρτα είναι διαφορετική ακόμη και της ίδιας υλοποίησης.

 

1)Συγκεκριμένα με το παραπάνω δικό μου bench τα 50 fps ήρθαν πανεύκολα με πολύ καλές θερμοκρασίες ΑΛΛΑ για πιο πιάνω ,αρχίζει το throttling . Δεν ειναι θέμα θερμοκρασιών ούτε τάσης(stock), τι φταίει...δεν ξέρω.

2)H κάρτα είναι η gigabyte 3Χwindforce 2gb. Στο section benchmarking έχω κάπου ανεβάσει bench με μια προηγούμενη gigabyteX3 windforce 4gb. Σε καμιά περίπτωση δεν ανέβαζε όπως η τωρινή. Την διαφορά αυτή θα μπορούσα να την δικαιολογήσω μόνο στο ότι κυκλοφορούν υλοποιήσεις με διαφορετικές μνήμες, samsung και Hynix.

3) Πούλησα σε γνωστό την οθόνη μου που ήταν παραπάνω από 1080p. Είχε vaporX 7950. Ηθελε να maxάρει τα settings του στα παιχνίδια. Μετά από παρότρυνσή μου πήρε δεύτερη ίδια μεταχειρισμένη από τις αγγελίες σε καλή τιμη. Μας βγήκε η πίστη να κάνουμε cf. Οτι νάναι. Διαφορετικά ρολόγια,διαφορετικά ανεβάζανε ακόμη !!! διαφορετικές επιδόσεις μία-μία στα ίδια ρολόγια. Νομίζω το ίδιο έχει συμβεί και εδώ μέσα σε φίλο συνφουρίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1137 boost stock που λεει η evga? η οσο ανεβάζει η καθεμια? του παιδιου εδω ανέβασε 1215! μιλάμε για 78 mhz διαφορά. μια στοκ 7950 boost στα 950 ειναι καλύτερη στα benchmarks που έχω δει μεχρι τώρα πάντως (οι περισσότερες 7950 που έχω δει), σκέψου να της δώσεις και ένα 50αρι mhz ακόμη.

Στοκ λέγεται η κάρτα όταν δεν κάνεις manual oc. Δεν θα μάθουμε ορολογία από την αρχή.

 

οταν λές δεν θα ανεβάζεις mhz ποια ειναι η διαφορά μεταξύ του δικού σου oc που ανεβένει πάνω απο στοκ μπουστ (1137) και μιας 7950 στα 1000 η στα 1050? το οτι γίνετε αυτόματα στην nvidia, ενω στην ati χειροκίνητα?

Η διαφορά είναι ότι στη μία περίπτωση είναι χειροκίνητα. Επέτρεψε μου να έχω εμπιστοσύνη στο εργοστάσιο κατασκευής και στους μηχανικούς. Και η 7950 έχει Boost.

 

όπως είπα και πριν δεν νομίζω να υπάρχει καποιος που να θεωρεί την 760 κακή καρτα, ισα ισα για 220-240ε ειναι μια πολύ αξιόλογη επιλογη ισως και η πιο συμφέρουσα. Για τα benchmarks τωρα αυτό που είδα απο τις 760 των παιδιών ,που αναφέρουν χρονισμούς, δεν είναι καλύτερο απο 7950. Είδα τι ποστάραν τα παιδια , είδα και το bench του Linus σε oc και το μόνο ξεκάθαρο είναι οτι η 7950 είναι δυνατότερη.

Αν ήταν κακή κάρτα η 760, η 7950 θα ήταν κάκιστη.

Και εγώ καλύτερος στα Benchmarks (πχ Heaven) είμαι από την GTX 680, δεν σημαίνει ότι έχω πιο γρήγορο setup από 680.

 

Τωρα αν σε καποια παιχνίδια η 760 ειναι καλ΄υτερη σε καποια αλλα η 7950 δεν με ενδιαφέρει και ιδιαιτερα, ξέρω οτι οι κάρτες είναι παρόμοιες και το ότι η 760 είναι φθηνότερη δεν με ανησυχεί όπως και σας θα έπρεπε να μην σας κόφτει τόσο πολύ που η 7950 φαίνεται απο τα benchmarks που αναρτήθηκαν εδω να είναι καλύτερη.

8/10 είναι καλύτερη η 760.

 

 

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί σας έχει πειράξει τόσο η κατωτερότητα της 7950.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως απ'οτι καταλαβα εδω και ποσες σελιδες με απλα λογια ειναι τα εξης:

1-H 760 ειναι μια φθηνη καρτα για τις επιδοσεις της,ΑΛΛΑ οχι καλυτερη απο 7950.(μιλανε τα πραγματικα benchmarks,κακα τα ψεματα).

2-Ακομη και σαν φρεσκο πραμα,δεν ειδαμε τιποτε καινουριο σε επιδοσεις.

3-Εαν καποιος,θελει nvidia,θελει φθηνη καρτα,και επιδοσεις μετριο και προς τα κατω παει σε 760.Το oc δεν προκειται,και δειχνει να μην προσφερει τιποτε αισθητα.

4-Η 760,και η 770,βγηκανε,για να χτυπησουν οχι σε επιδοσεις,αλλα σε ΤΙΜΗ τις παλιοτερες AMD.

 

Εαν βγουνε ti εκδοσεις,εκει ισως να αλλαξει η συζητηση.

 

Η μονη που αξιζει απο επιδοσεις(πραγματικα ωραιες επιδοσεις),φρεσκο πραμα,και καλη τιμη(αν πεσει λιγο ακομη,καλυτερα),ειναι η 780 αδιαμφισβητηττα!Εαν πεσει στα 550-600 ευρω,ειναι μια φοβερη επιλογη απο ολες τις αποψεις.Θελει χρονο ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε περιμεντε πια να ανεβουν benchies απο τα παιδια που την εχουν να δουμε real αποτελεσματα.. ΣΤο metro LL,Bioshock και Tomb Raider υπαρχουν καλοι drivers και απο τις δυο μεριες οποτε εκει πιστευω ισως να βρουμε μια ακρη.. Λιγο υπομονη καντε και σταματηστε τις υπερβολες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...