Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός Δοντιών


lambroszekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες γνώμες για τον γιατρο στη Ν. Σμύρνη; Σκέφτομαι να πάω για εναν προληπτικο καθαρισμό..

 

Προσωπικα εμεινα ικανοποιημενος αρκετα. Βεβαια ηταν πρωτη φορα που εκανα καθαρισμο και δεν εχω εμπειρια απο αλλους γιατρους.  Εκανε καλη δουλεια και αφαιρεσε ολη την πετρα απο τα δοντια μου.

Σε λιγους μηνες που θα χρειαστει και παλι καθαρισμο, σιγουρα θα τον προτιμησω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το ΙΚΑ αλλά προβληματίζομαι για 2 πράματα.

 

Πρώτον αν θα κάνουν σωστή δουλειά ή θα τα καθαρίσουν πάνω πάνω και

δεύτερον αν απολυμαίνουν κανονικά τα εργαλεία τους ή θα κολήσω τίποτα.

 

Ζούμε στην Ουγκάντα. Σοκ.

 

Αποφάσισα λοιπόν να πάω στο ΙΚΑ για καθαρισμό για να βιώσω τις φοβερές παροχές υγείας που μας προσφέρει το Ελληνικό κράτος καθώς και τον επαγγελματισμό των Ελλήνων δημόσιων οδοντιάτρων.

 

Θα περιγράψω την εμπειρία μου:

 

Έκλεισα λοιπόν ραντεβού σε κάποιο υποκατάστημα του ΙΚΑ σε κάποια οδοντίατρο. Την προηγούμενη μέρα είχε κλείσει ένας φίλος μου στην ίδια για άλλο ζήτημα και επειδή έτυχε να βρίσκομαι μαζι του πριν για δουλειά περίμενα μαζί του. Η επαγγελματίας οδοντίατρος που πληρώνεται από το Ελληνικό δημόσιο άργησε μία ώρα να έρθει χωρίς να ειδοποιήσει. Όταν τελικά ήρθε αντικρύσαμε μια θείτσα δημόσιο υπάλληλο με βαριεστημένο ύφος και δεν ζήτησε φυσικά συγγνώμη για την τεράστια καθυστέρηση. Μπήκε λοιπόν ο φίλος μέσα και η οδοντίατρος αποστείρωσε τα εργαλεία της πλένοντας τα με ζεστό νερό για λίγη ώρα.

 

Μετά από αυτό το σοκ σκέφτηκα να μην πάω σε αυτήν για τον καθαρισμό την επόμενη μέρα αλλά να πάω σε άλλο υποκατάστημα του ΙΚΑ. Επειδή δεν θέλω να είμαι κακοπροαίρετος σκέφτηκα πως απλά έτυχα στην περίπτωση και πως δεν είναι ο κανόνας.

 

Πήγα σήμερα λοιπόν σε έναν τύπο. Αυτός βαριόταν να μιλήσει, ήταν αγενής και βαριεστημένος και έδειχνε πως του χάλασα την ησυχία που πήγα στο ιατρείο του. Ξεκίνησε λοιπόν τον καθαρισμό και είδα την ώρα. Άρχισε να ξύνει με γρήγορες και άγαρμπες κινήσεις, πονούσα και μάτωνα κι αυτός βιαζόταν, ενώ δεν υπήρχαν άλλοι ασθενείς. Τέσσερα λεπτά ακριβώς μετά έβγαλε το μηχάνημα που αφαιρεί την πέτρα και έβαλε το βουρτσάκι γυαλίσματος. Λέω δεν είναι δυνατόν, ή θα συνεχίσει τον καθαρισμό ή διεστάλει ο χρόνος αλλά τελικά είχε τελειώσει.

 

Είχα να κάνω καθαρισμό 12 μήνες και πάντα όταν πάω σε ιδιωτικό οδοντίατρο κάνει 20-30 λεπτά και φυσικά όχι άγαρμπα, γρήγορα και δυνατά. Με αυτό τον τρόπο καθαρισμού μακροχρόνια σίγουρα προκαλείται φθορά. Καθάρισε μόνο τα μπροστά δόντια στα γρήγορα, τα πίσω ούτε που τα ακούμπησε.

 

Αυτό που μου κανει εντύπωση είναι πως ο τύπος βρισκόταν σε ένα ιατρείο, δεν είχε άλλους ασθενείς ούτε πριν ούτε μετά απο μένα, δεν είχε tv, δεν είχε τίποτα να κάνει πέρα απ το να κοιτάει τον μίζερο τοίχο απέναντί του, αλλά προτίμησε να κάνει αυτό το τίποτα και να με ξαποστήλει στα γρήγορα απ το να ασχοληθεί σοβαρά με τον ασθενή του.

Αν δεν τους αρέσουν τα λεφτά που παίρνουν να παραιτηθούν και όχι να ρίχνουν το επίπεδο εξυπηρέτησης, δεν τους φταίνε σε τίποτα οι ασθενείς.

 

Η πρώτη οδοντίατρος ονομάζεται Ζερζελίδου και είναι στο ΙΚΑ Αγγελάκη στην Θεσσαλονίκη.

Ο δεύτερος ονομάζεται Καμπίτογλου και είναι στο ΙΚΑ Αναλήψεως στην Θεσσαλονίκη.

Μακριά και από τους δύο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβα τους μια μήνυση τι κάθεσαι ;

 

μια αναφορά αρκεί...

 

Αν δεν τους αρέσουν τα λεφτά που παίρνουν να παραιτηθούν και όχι να ρίχνουν το επίπεδο εξυπηρέτησης, δεν τους φταίνε σε τίποτα οι ασθενείς.

 

Η πρώτη οδοντίατρος ονομάζεται Ζερζελίδου και είναι στο ΙΚΑ Αγγελάκη στην Θεσσαλονίκη.

Ο δεύτερος ονομάζεται Καμπίτογλου και είναι στο ΙΚΑ Αναλήψεως στην Θεσσαλονίκη.

Μακριά και από τους δύο.

 

Εχμ, κακώς δημοσιεύεις τα ονοματα...

 

Κατα τα αλλα δε μπορώ να πω οτι υπάρχει καλύτερη γνώμη απο αυτή που ειπες και τη συμμερίζομαι 100%.

ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΡΟΜΟ, υπαρχουν νέοι επιστήμονες που θα παρακαλούσαν για αυτές τις "μιζερες" θέσεις με "λίγα λεφτά"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΕΠΩΝΥΜΗ καταγγελια....ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ η δημοσιευση των ονοματων των αργοσχολων ΔΥ.

Αντε...γιατι την διακριτικοτητα μας εκμεταλλευονται.....και μας συμπεριφερονται σαν ζωα!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβα τους μια μήνυση τι κάθεσαι ;

 

μια αναφορά αρκεί...

 

Με ΕΠΩΝΥΜΗ καταγγελια....ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ η δημοσιευση των ονοματων των αργοσχολων ΔΥ.

Αντε...γιατι την διακριτικοτητα μας εκμεταλλευονται.....και μας συμπεριφερονται σαν ζωα!!!!!!!!!

Επειδή είμαι ακόμα πολύ εκνευρισμένος από αυτό που αντιμετώπισα, για πρώτη φορά θέλω να το τραβήξω και να κάνω αναφορά. Δεν είναι όντως κάτι σοβαρό ο καθαρισμός δοντιών, άλλοι έχουν καρκίνο και αντιμετωπίζουν χειρότερα όμως αν το αφήσω έτσι νιώθω πως θα φταίω κι εγώ για την κατάσταση.

 

Ξέρει κανείς τι πρόβλέπεται και τι μπορώ να κάνω ως προς την αναφορα? Και πως μπορεί να αποδειχθεί πως πράγματι δεν έκανε καλά την δουλειά του? Αυτός μπορεί ως γιατρός να προφασιστεί πως έκανε ότι χρειαζόταν. Πάντως η δουλειά του ήταν τραγική, βλέπω στον καθρεύτη και διακρίνω πέτρα.

 

Εχμ, κακώς δημοσιεύεις τα ονοματα...

 

Κατα τα αλλα δε μπορώ να πω οτι υπάρχει καλύτερη γνώμη απο αυτή που ειπες και τη συμμερίζομαι 100%.

ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΡΟΜΟ, υπαρχουν νέοι επιστήμονες που θα παρακαλούσαν για αυτές τις "μιζερες" θέσεις με "λίγα λεφτά"...

Προβληματίστηκα για το αν θα δημοσιεύσω τα ονόματα αλλά δεν καταλαβαίνω την ένστασή σου.

Δέχτηκα τις υπηρεσίες ενός επαγγελματία, δεν μου άρεσαν και το λέω δημόσια. Που είναι το κακό?

Δηλαδή αν πάω στο πλαίσιο και δεν μείνω ευχαριστημένος δεν δικαιούμαι να το πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζούμε στην Ουγκάντα. Σοκ.

 

Αποφάσισα λοιπόν να πάω στο ΙΚΑ για καθαρισμό για να βιώσω τις φοβερές παροχές υγείας που μας προσφέρει το Ελληνικό κράτος καθώς και τον επαγγελματισμό των Ελλήνων δημόσιων οδοντιάτρων.

 

Θα περιγράψω την εμπειρία μου:

 

Έκλεισα λοιπόν ραντεβού σε κάποιο υποκατάστημα του ΙΚΑ σε κάποια οδοντίατρο. Την προηγούμενη μέρα είχε κλείσει ένας φίλος μου στην ίδια για άλλο ζήτημα και επειδή έτυχε να βρίσκομαι μαζι του πριν για δουλειά περίμενα μαζί του. Η επαγγελματίας οδοντίατρος που πληρώνεται από το Ελληνικό δημόσιο άργησε μία ώρα να έρθει χωρίς να ειδοποιήσει. Όταν τελικά ήρθε αντικρύσαμε μια θείτσα δημόσιο υπάλληλο με βαριεστημένο ύφος και δεν ζήτησε φυσικά συγγνώμη για την τεράστια καθυστέρηση. Μπήκε λοιπόν ο φίλος μέσα και η οδοντίατρος αποστείρωσε τα εργαλεία της πλένοντας τα με ζεστό νερό για λίγη ώρα.

 

Μετά από αυτό το σοκ σκέφτηκα να μην πάω σε αυτήν για τον καθαρισμό την επόμενη μέρα αλλά να πάω σε άλλο υποκατάστημα του ΙΚΑ. Επειδή δεν θέλω να είμαι κακοπροαίρετος σκέφτηκα πως απλά έτυχα στην περίπτωση και πως δεν είναι ο κανόνας.

 

Πήγα σήμερα λοιπόν σε έναν τύπο. Αυτός βαριόταν να μιλήσει, ήταν αγενής και βαριεστημένος και έδειχνε πως του χάλασα την ησυχία που πήγα στο ιατρείο του. Ξεκίνησε λοιπόν τον καθαρισμό και είδα την ώρα. Άρχισε να ξύνει με γρήγορες και άγαρμπες κινήσεις, πονούσα και μάτωνα κι αυτός βιαζόταν, ενώ δεν υπήρχαν άλλοι ασθενείς. Τέσσερα λεπτά ακριβώς μετά έβγαλε το μηχάνημα που αφαιρεί την πέτρα και έβαλε το βουρτσάκι γυαλίσματος. Λέω δεν είναι δυνατόν, ή θα συνεχίσει τον καθαρισμό ή διεστάλει ο χρόνος αλλά τελικά είχε τελειώσει.

 

Είχα να κάνω καθαρισμό 12 μήνες και πάντα όταν πάω σε ιδιωτικό οδοντίατρο κάνει 20-30 λεπτά και φυσικά όχι άγαρμπα, γρήγορα και δυνατά. Με αυτό τον τρόπο καθαρισμού μακροχρόνια σίγουρα προκαλείται φθορά. Καθάρισε μόνο τα μπροστά δόντια στα γρήγορα, τα πίσω ούτε που τα ακούμπησε.

 

Αυτό που μου κανει εντύπωση είναι πως ο τύπος βρισκόταν σε ένα ιατρείο, δεν είχε άλλους ασθενείς ούτε πριν ούτε μετά απο μένα, δεν είχε tv, δεν είχε τίποτα να κάνει πέρα απ το να κοιτάει τον μίζερο τοίχο απέναντί του, αλλά προτίμησε να κάνει αυτό το τίποτα και να με ξαποστήλει στα γρήγορα απ το να ασχοληθεί σοβαρά με τον ασθενή του.

Αν δεν τους αρέσουν τα λεφτά που παίρνουν να παραιτηθούν και όχι να ρίχνουν το επίπεδο εξυπηρέτησης, δεν τους φταίνε σε τίποτα οι ασθενείς.

 

Η πρώτη οδοντίατρος ονομάζεται Ζερζελίδου και είναι στο ΙΚΑ Αγγελάκη στην Θεσσαλονίκη.

Ο δεύτερος ονομάζεται Καμπίτογλου και είναι στο ΙΚΑ Αναλήψεως στην Θεσσαλονίκη.

Μακριά και από τους δύο.

 

Αποδέχομαι ως 100% αληθινή την εμπειρία σου  Ωστόσο 2-3 απλές παρατηρήσεις.

 

Η πρώτη γιατρός αν δεν αποστείρωσε σωστά τα μηχανήματα της απαράδεκτη και κάνε καταγγελία χωρίς πολλά πολλά.

 

Σχτικά με τον δεύτερο. Είσαι καπνιστής? Πχ αν κάνεις καθαρισμό μια φορά το χρόνο και δεν καπνίζεις και πλένεις τακτικά τα δόντια σου αμφιβάλλω αν είχες και πολλά που να χρειάζονται καθάρισμα συνεπώς 4-5 λεπτά για καθαρισμό δεν μου φαίνονται τραγικά λίγα αλλά μάλλον λογικά. Αν είσαι καπνιστής αλλάζει φυσικά.

 

Λίγο αίμα και πόνος είναι φυσιολογικά για καθαρισμό δεν μου έχει τύχει προσωπικά ποτέ καθαρισμός χωρίς να συμβούν τα συγκεκριμένα. Αλλά είμαι καπνιστής και έχω πράγμα κάθε φορά που πάω για καθαρισμό.

 

Η συμπεριφόρά του είναι άλλο θέμα εσύ που ήσουν εκεί είσαι ο μοναδικός αμρόδιος να την κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη γιατρός αν δεν αποστείρωσε σωστά τα μηχανήματα της απαράδεκτη και κάνε καταγγελία χωρίς πολλά πολλά.

 

Το συγκεκριμένο το έπαθε ο φίλος μου ενώ εγώ περίμενα απέξω και γι αυτό αποφάσισα την επόμενη μέρα να μην πάω σε αυτή αλλά σε άλλον. Δεν νομίζω πως μπορεί να σταθεί μια τέτοια καταγγελία, άνετα μπορεί να προφασιστεί πως τα αποστείρωσε και μπορεί και να έχει και δίκιο. Στην συγκεκριμένη το χειρότερο ήταν η απροειδοποίητη 60λεπτη καθυστέρηση και η συμπεριφορά.

 

Σχετικά με τον δεύτερο. Είσαι καπνιστής? Πχ αν κάνεις καθαρισμό μια φορά το χρόνο και δεν καπνίζεις και πλένεις τακτικά τα δόντια σου αμφιβάλλω αν είχες και πολλά που να χρειάζονται καθάρισμα συνεπώς 4-5 λεπτά για καθαρισμό δεν μου φαίνονται τραγικά λίγα αλλά μάλλον λογικά. Αν είσαι καπνιστής αλλάζει φυσικά.

 

Λίγο αίμα και πόνος είναι φυσιολογικά για καθαρισμό δεν μου έχει τύχει προσωπικά ποτέ καθαρισμός χωρίς να συμβούν τα συγκεκριμένα. Αλλά είμαι καπνιστής και έχω πράγμα κάθε φορά που πάω για καθαρισμό.

 

Η συμπεριφόρά του είναι άλλο θέμα εσύ που ήσουν εκεί είσαι ο μοναδικός αμρόδιος να την κρίνεις.

Δεν καπνίζω όμως συνήθως κάνω καθαρισμό ανά 6-9 μήνες και γενικά έχω την τάση να χρειάζομαι σε αυτό το διάστημα απ όσο γνωρίζω απ το ιστορικό μου. Ο ιδιωτικός μου οδοντίατρος κάθε φορά καθαρίζει 20-30 λεπτά και μου προτείνει να κάνω 2 φορές τον χρόνο. Όπως και να χει πάντως εγώ ακόμα και οπτικά μπορώ να δω την εναπομείνουσα πέτρα σε πολλά σημεία και επιπλέον με τα πίσω δοντια δεν ασχολήθηκε καθόλου.

Ως προς το αίμα και τον πόνο, φυσικά και πάντα υπάρχουν σε έναν καθαρισμό αλλά στην συγκεκριμένη περιπτωση η κατάσταση ήταν τραγελαφική. Σκεφτόμουν πως είναι κάτι σαν φάρσα και πως δεν είναι πραγματικότητα αυτό που ζούσα. Είχα συνηθίσει στους καθαρισμούς με τις προσεκτικές και λεπτομερείς κινήσεις στον ιδιωτικό οδοντίατρο, αυτός ήταν σαν μπογιατζής που ξύνει τοίχο και βιάζεται και δεν υπερβάλω καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Απλα
Αν πραγματικα νοιαζεσαι για την υγεια σου μην ψαχνεις οδηγιες για να θεραπευτεις στο ιντερνετ, μπορεις να ψαχνεις τιμες, αν και απαγορευεται στην ελληνικη νομοθεσια η διαφημιση των οδοντιατρων
καθαρισμος=περιοδοντικη θεραπεια
υπαρχουν καλοι και κακοι ανθρωποι-γιατροι
ως ασθενης δυσκολα καταλαβαινεις τι κανει ο οδοντιατρος στο στομα σου ποσο μαλλον αν ειναι κατι σωστο ή πετυχημενο
απλως εμπιστευεσαι τον επαγγελματια ιατρο , οπως εμπιστευεσαι τον αποφοιτο πληροφορικης να κανει "φορματ" οταν δεν ξερεις να κανεις μονος σου
οδοντιατρικη σχολη=θεραπεια με κυριο γνωμονα την εκπαιδευση των φοιτητων οποτε σιγουρα θα γινουν ολα αρτια για να τα μαθει ο φοιτητης, ωστοσο καποια κομματια μπορει να μην γινουν γιατι ακριβως δεν ειναι εκπαιδευτικα για τον φοιτητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Μετά τον καθαρισμό γίνεται γυάλισμα; Είναι απαραίτητο;

Θεωρώ ότι μία στίλβωση είναι υποχρεωτική γιατί απομακρύνει σε μικροσκοπικό επίπεδο σημεία στα οποία μπορούν προσκολληθούν μικρόβια και να σχηματίσουν μικροβιακό φιλμ μετά πλάκα και μετά πέτρα.

 

Από εκεί και πέρα μπορεί να γίνει λεύκανση και σοδοβολή. Αλλά αυτά είναι επιπλέον.

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται ο καθαρισμός με υπέρηχους με το σπάσιμο ενός (μάλλον) απονευρωμένου δοντιού;

Ένα απονευρωμένο δόντι έχει πολύ μικρότερες αντοχές από ένα μη απονευρωμένο. Ωστόσο, θεωρώ ότι είναι δύσκολο να σπάσει ένα απονευρωμένο δόντι χωρίς να υπάρχει άλλη φθορά (κάταγμα ή τερηδόνα) εξαιτίας του υπερήχου και μόνο.

Πιο πιθανό είναι να είχε σπάσει νωρίτερα και ο υπέρηχος να το ξεκόλλησε απλά (το κατεαγόν τμήμα).

 

Καλό είναι αν πρόκειται ένα δόντι να χρησιμοποιηθεί σε γέφυρα πχ να μην γίνεται απονεύρωση χωρίς λόγο. Να αποφεύγεται όσο το δυνατό περισσότερο γίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...