Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία για Πλαίσιο, Arvato και Apple‏


athon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιεμαι το τμημα επισκευης τι ακριβως κανει. Εαν μπορει ο καθε ψαγμενος ιδιοκτητης ενος τηλεφωνου με ενα σετ εργαλειων αξιας 12€ να φτιαξει το τηλεφωνο που προφανος καποιος ασχετος πειραξε τοτε τι ρολο βαρανε οι τεχνικοι;

Μα φυσικά τα συγκεκριμένα ΄"τμήματα επισκευών" δεν κάνουν τίποτα παραπάνω από κάποιον που ασχολείται λίγο παραπάνω από μόνος του. Αλλαγές οθόνων, μικροφώνων, digitizers, vibrators και τέτοια πράγματα είναι αστεία αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και φυσικά χρεώνουν τα κέρατα τους!!! Ο μόνος λόγος για να πηγαίνεις σε αυτούς είναι για να μην χάνεις την εγγύηση. Λίγοι είναι αυτοί που ασχολούνται πιο βαθιά με αυτά τα θέματα (συνήθως ηλεκτρονικοί), όπου τότε μιλάμε για περιπτώσεις που είσαι εκτός εγγύησης. Άκουσε εκεί αλλαγή οθόνης 200 ευρώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 287
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκτός από το μικρόφωνο που ήταν βγαλμένο από την θέση του, (ας πούμε οτι έγινε λάθος στο μοντάρισμα) 2 βίδες στην μητρική γυρνούσαν στον αέρα και δεν σφίγγανε. Είναι 100% σίγουρο οτι το κινητό που μου δώσανε ήτανε πειραγμένο και το ξαναπακετάρανε (είναι πολύ απλή διαδικασία μου είπε κάποιος τεχνικός με μηχανή που συσκευάζει).

 

Αυτός ήταν ο λόγος που από την αρχή έκραζα και το πλαίσιο, και προφανώς στην συγκεκριμένη περίπτωση η Αρβάτο δεν φαίνεται να έκανε κάτι παράλογο. Το κινητό είχε όντως ανοιχτεί, απλά όχι από μένα. (θα ήμουνα Μαλ**** να άνοιγα iphone εντός εγγύησης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις βιδες τις αλλαξες με δικες σου τελικα; το σετακι που αγορασες ειχε μεσα;

 

όχι, το άφησα ως είχε. το σετάκι δεν περιείχε βίδες.

 

Τελικά τι έγινε με τη καταγγελία?

 

Μου έστειλε ο συνήγορος του καταναλωτή έναν φάκελο που είχε τις απαντήσεις όλων των εμπλεκομένων εταιρειών. Αυτά που ήδη γνώριζα. (Και αναρωτήθηκα, τι να τις κάνω τις απαντήσεις τους, τις ήξερα). Δεν τους ενόχλησα ξανά, τι να τους έλεγα; οτι λένε ψέματα; αφού τα είχα πει όλα στην καταγγελία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw για κατι τετοιους λογους δεν αγοραζω apple συσκευη. Δεν ειμαι android fan, αντιθετως ο σχεδιασμος μου αρεσει αρκετα, οπως και το λειτουργικο, αλλα η after sale εξυπηρετηση + ο 1 χρονος εγγυησης ειναι μεγαλα μειονεκτηματα για εμενα.

γιατι εχω την εντυπωση οτι πλεον εγιναν 2 ετη ολες οι συσκευες?εδω στα νοτια βαλκανια?

επισης οπως ειπε και το παιδι πιο πανω καμια σχεση με το after sale της apple.

και απλα

 

arvato = -1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω ένα σενάριο που σκέφτηκα που ίσως να έγινε (ίσως ξαναναφέρθηκε.. μόνο την πρώτη σελίδα διάβασα). να μπέρδεψαν (εκεί στην arvato) την δική σου συσκευή με κάποιου άλλου που όντως να το είχε ρίξει στο νερό.. (ή τις συσκευές ή τις ίδιες τις αναφορές των συσκευών)

 

Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι, εσύ όταν πήρες το κινητό πίσω, είχε τις ίδιες εφαρμογές, κτλπ κτλπ?

 

Πιστεύω όπως και να χει οτι ήσουν πολύ άτυχος, και  ΔΕΝ το λέω για να δικαιολογήσω τις αντιεπαγγελματικές τους συμπεριφορές όλων των συνυπεύθυνων. Κουράγιο, ελπίζω να μην σου ξανατύχει κάτι αντιστοιχο ούτε σε σένα, ούτε σε κανέναν άλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω ένα σενάριο που σκέφτηκα που ίσως να έγινε (ίσως ξαναναφέρθηκε.. μόνο την πρώτη σελίδα διάβασα). να μπέρδεψαν (εκεί στην arvato) την δική σου συσκευή με κάποιου άλλου που όντως να το είχε ρίξει στο νερό.. (ή τις συσκευές ή τις ίδιες τις αναφορές των συσκευών)

 

Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι, εσύ όταν πήρες το κινητό πίσω, είχε τις ίδιες εφαρμογές, κτλπ κτλπ?

 

Πιστεύω όπως και να χει οτι ήσουν πολύ άτυχος, και  ΔΕΝ το λέω για να δικαιολογήσω τις αντιεπαγγελματικές τους συμπεριφορές όλων των συνυπεύθυνων. Κουράγιο, ελπίζω να μην σου ξανατύχει κάτι αντιστοιχο ούτε σε σένα, ούτε σε κανέναν άλλον. 

 

Το κινητό δεν είχε υγρασία μέσα. έλειπε ένας αισθητήρας υγρασίας (αυτοκόλλητο εσωτερικό που αλλάζει χρώμα οταν έρθει σε επαφή με υγρασία). Το αυτοκόλλητο αυτό κάλυπτε και μία βίδα. για να λύσεις την συσκευή, έπρεπε να βγάλεις το αυτοκόλλητο. Αυτός που άνοιξε την συσκευή, απλά δεν το ξαναέβαλε στην θέση του. Έτσι, η συσκευή τέθηκε εκτός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κατάλαβα, εγώ άλλο λέω, Ας πούμε οτι iphone κάποιου άλλου πελάτη είχε όντως τα προβλήματα υγρασίας κλπ, και το έστειλε για επισκευή την ίδια χρονική περίοδο που το έστειλε ο @athon, πόσο δύσκολο θα ναι να μπερδευτούν τα κινητά μεταξύ τους, δε θέλει και πολύ με τέτοια που ακούμε... (για σενάριο το λέω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχουν s/n imei τα κινητα.τωρα αν μπορεις να κανεις τραμπες σε μερικα ανταλακτικα μπορεις.

οπως και να κανεις το ροζ αυτοκολλητο υγρασιας ξανα ασπρο.εγω παλι δεν καταλαβαινω ποσο μλκς ειναι ο τεχνικος που δεν εδεσε τουλ.το mic.

τωρα ποιος εκανε την μλκ θα παραμεινει αγνωστο.

 

υ.γ. απορω πως δεν εχει επεμβει κανεις απο πλαισιο που εχουν ψαχναν ακομη και δω μεσα ατομα για να στηριξουν θεσεις για χαφιεδες μεσω ινετ ή spy client...

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δύο χρόνια δεν ήξερα τι σημαίνει Arvato. Και τους έδωσα δύο Gigaset ασύρματα τηλέφωνα εντός εγγύησης. Ε, έκανα 8 μήνες να τα πάρω πίσω (δε πλήρωσα όμως) με τη μόνιμη δικαιολογία ότι δεν έχουν ανταλλακτικό. Απαράδεκτη εταιρεία.

 

Η οποία είναι πολυεθνική υπόψιν. Αναρωτιέμαι αν η αποστολή διαμαρτυριών στη μητρική εταιρεία θα βοηθούσε. Ή αν το management και της Ελληνικής θυγατρικής είναι ήδη ξένο και η Arvato δουλεύει παντού έτσι, οπότε δεν υπάρχει ελπίδα.

 

Κάτι τέτοια με οδήγησαν να αγοράζω όποτε μπορώ από το εξωτερικό άγνωστα σε εμάς brands, από χώρες τύπου Κίνας. Είναι φθηνά και έχουν πολύ καλά χαρακτηριστικά (ΟΚ υστερούν μερικές φορές, π.χ. σε τεκμηρίωση στα αγγλικά, σε ποιότητα κάποιων υποσυστημάτων κλπ). Αλλά και να χαλάσουν (που δε χαλάνε τόσο εύκολα άμα προσέξεις από που και τι αγοράζεις), απλώς αγοράζεις ένα καινούργιο και πιθανώς νεώτερο και καλύτερο μοντέλο και πάλι κερδισμένος είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To media markt (Το οποίο δεν θέλω να πατάω το ποδί μου) που είναι γερμανικό, Σε 14 μέρες, αν βγει πρόβλημα, στο αλλάζει χωρίς γκουκ μουκ. Παραδείγματα πολλά, δεν το λέω κουτουρού.

 

Έτσι όπως έγινε, καλύτερα να ψωνίζεις μισοτιμής από κίνα και να πέρνεις το ρίσκο. (σχεδόν όλες οι κινέζικες εταιρείες δέχονται επιστροφές σε ελαττωματικά προιόντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To media markt (Το οποίο δεν θέλω να πατάω το ποδί μου) που είναι γερμανικό, Σε 14 μέρες, αν βγει πρόβλημα, στο αλλάζει χωρίς γκουκ μουκ. Παραδείγματα πολλά, δεν το λέω κουτουρού.

 

 

Αυτό δεν είναι τυχαίο.Ο,τι έχουμε πάρει απο εκεί έχει χαλάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...