Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το είπα για την ανάρτηση για το να το κάνει πιο άνετο (πάνε χρόνια και χρόνια που οδηγούσα ποδήλατο) αλλά γι'αυτό ρωτάω να ακούσω από κάποιους που καβαλάνε ποδήλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κυκλοφορώ με ποδήλατο πόλης. Δεν έχει ανάρτηση και έχει 7 ταχύτητες. Μένω Ηράκλειο Κρήτης και οι δόμοι είναι για τα κλάματα (μη πω κάτι άλλο). Θέλεις mountain μόνο για να κυκλοφορήσεις διότι πιο ομαλό είναι το ανώμαλο έδαφος παρά η άσφαλτος. Και φαντάσου δουλεύω στο κέντρο και είμαι 2χλμ περίπου πήγαινε και άλλα τόσα έλα (ανήφορος στον γυρισμό). Από άνεση είναι σχετικά καλά αν εξαιρέσεις το μη ίσιο τιμόνι (δηλαδή κάνει ένα ανάποδο U αν καταλαβαίνεις). Οι ταχύτητες με χαλάνε που είναι τόσο λίγες και τα λάστιχα που είναι αρκετά λεπτά (φαντάσου ότι έχω αλλάξει τα αρχικά με λίγο πιο χοντρά).


Πάντως τώρα το καλοκαίρι θα ζοριστείς πολύ με το ποδήλατο λόγω ζέστης και υγρασίας. Ελπίζω στη δουλειά σου να μπορείς να αλλάζεις ρούχα γιατί θα φτάνεις μούσκεμα στον ιδρώτα. Αλλά από γυμναστική είναι πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

Εγώ το είπα για την ανάρτηση για το να το κάνει πιο άνετο (πάνε χρόνια και χρόνια που οδηγούσα ποδήλατο) αλλά γι'αυτό ρωτάω να ακούσω από κάποιους που καβαλάνε ποδήλατα.

Αυτό που καθορίζει την επιλογή ποδηλάτου είναι σε τι δρόμους κυκλοφορεί ο καθένας μας. Βάσει αυτού θα είναι άνετη η οδήγηση. Το mountain bike το ξεχνάς. Δεν ξέρω πώς είναι οι δρόμοι σας εκεί και πού θα κυκλοφορείς, αλλά πχ εάν είσαι σε άσφαλτο ένα ποδήλατο πόλης ή δρόμου είναι μια καλή επιλογή. Εάν δεν μένεις μόνο στην άσφαλτο, αλλά πηγαίνεις και σε χωματόδρομο, τότε πας σε fitness ασυζητητί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Αυτό που καθορίζει την επιλογή ποδηλάτου είναι σε τι δρόμους κυκλοφορεί ο καθένας μας. Βάσει αυτού θα είναι άνετη η οδήγηση. Το mountain bike το ξεχνάς. Δεν ξέρω πώς είναι οι δρόμοι σας εκεί και πού θα κυκλοφορείς, αλλά πχ εάν είσαι σε άσφαλτο ένα ποδήλατο πόλης ή δρόμου είναι μια καλή επιλογή. Εάν δεν μένεις μόνο στην άσφαλτο, αλλά πηγαίνεις και σε χωματόδρομο, τότε πας σε fitness ασυζητητί. 

Όχι χώμα αλλά οι δρόμοι μας είναι άστα και το θέμα μου που προανέφερα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πήγαινα σε ένα ποδήλατο με γεωμετρία trekking, πιο όρθια στάση δηλαδή, και με πιο φαρδιά λάστιχα. 

Οι αναρτήσεις σε ποδηλατα κάτω των 900€ είναι περισσότερο για φιγούρα,  παρά για άνεση.

Ένα πιο φαρδύ λάστιχο θα σου προσφέρει μεγαλύτερη άνεση από μια φτηνή ανάρτηση.

Επίσης, τις 2 αναρτήσεις τις ξεχνάς.  Δεν πας για downhill!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αναρτήσεις δε θα σε βοηθήσουν και πολύ στο θέμα μέσης έτσι κ αλλιώς. Στα φθηνά ποδήλατα ειδικά, θα σου είναι απλά έξτρα βάρος. Το σημαντικότερο είναι να πάρεις ένα ποδήλατο με γεωμετρία που ταιριάζει στο δικό σου σώμα. Η σέλα επίσης για μεγάλες διαδρομές παίζει ρόλο, αν κ απο τι καταλαβαίνω εσυ μικρές θα κανεις. Για απλό χωματόδρομο 700αρα ζαντα  με λάστιχα 32αρια+ είσαι κομπλέ. Επειδή έχεις ανηφορες, μπορείς να κοιτάξεις ένα με τις κατάλληλες ταχύτητες/μέγεθος γρανάζια για να είσαι όσο το δυνατόν πιο άνετος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που μου ειπε ένας μεγάλος άνθρωπος στη δουλειά οταν του ειπα οτι θα παρω ποδήλατο οτι θα εχω θέμα μετά απο πολλά χρόνια στα γόνατα (αυτός εχει θέμα στα γόνατα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vasilissouvlaki said:

Κάτι που μου ειπε ένας μεγάλος άνθρωπος στη δουλειά οταν του ειπα οτι θα παρω ποδήλατο οτι θα εχω θέμα μετά απο πολλά χρόνια στα γόνατα (αυτός εχει θέμα στα γόνατα).

εγκυρη εμπεριστατωμενη αποψη πεστου.δεν θα κανεις 250 km  την ημερα.τι αλλο θα ακουσουμε .

παρε το ποδηλατο σου να ευχαριστηθεις την γυμναστικουλα σου και αστον να λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με τα γόνατα πάντως το έχω ακούσει απο μερικούς.

όχι αποκλειστικά για το ποδήλατο.

άλλος για το ποδήλατο, άλλος για τις σκάλες (δεν ανεβάινει σκάλες για να προσέχει τα γόνατα), ένας άλλος δε θυμάμαι για τι...

τόσο ευαίσθητα γόνατα έχουν μερικοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Bitbit είπε

αυτό με τα γόνατα πάντως το έχω ακούσει απο μερικούς.

όχι αποκλειστικά για το ποδήλατο.

άλλος για το ποδήλατο, άλλος για τις σκάλες (δεν ανεβάινει σκάλες για να προσέχει τα γόνατα), ένας άλλος δε θυμάμαι για τι...

τόσο ευαίσθητα γόνατα έχουν μερικοί;

Γεράματα λέγονται…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Bitbit είπε

αυτό με τα γόνατα πάντως το έχω ακούσει απο μερικούς.

όχι αποκλειστικά για το ποδήλατο.

άλλος για το ποδήλατο, άλλος για τις σκάλες (δεν ανεβάινει σκάλες για να προσέχει τα γόνατα), ένας άλλος δε θυμάμαι για τι...

τόσο ευαίσθητα γόνατα έχουν μερικοί;

Οι καλυτεροι είναι αυτοί που λένε ότι το ποδήλατο είναι επικίνδυνο και σου εξηγούν ότι θα σκοτωθείς καμιά μέρα ενώ ταυτόχρονα στρίβουν τσιγάρο.

 

11 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

Κάτι που μου ειπε ένας μεγάλος άνθρωπος στη δουλειά οταν του ειπα οτι θα παρω ποδήλατο οτι θα εχω θέμα μετά απο πολλά χρόνια στα γόνατα (αυτός εχει θέμα στα γόνατα).

 

Το ποδήλατο δεν συστήνεται σε συγκεκριμένες παθήσεις των γονάτων. Αν τις έχεις σου έχει πει ήδη ο ορθοπεδικός σου να το αποφύγεις. Αν δεν εχεις τέτοια πράγματα και κάνεις ποδήλατο σε σωστό μέγεθος και θέση τότε η ενδυνάμωση του τετρακέφαλου θα σου κάνει πολύ καλό και στα γόνατα αφού θα τα κρατάει στη θέση τους και θα τα προστατεύει από τραυματισμούς. Επίσης όσο πιο χαλαρη η ταχυτητα την οποία επιλέγεις τόσο μικρότερη και η καταπόνηση.

Για να βρεις τη σωστή θέση μπορείς να δεις σχετικά βίντεο όπου υπάρχουν πολλά. Ο βασικός κανόνας είναι ότι αν ενώ είσαι στη σέλα φτάνεις να πατήσεις στο έδαφος τότε έχεις τη λάθος θέση για τα γόνατα σου...

Φυσικά μιλάμε για συνηθισμένες χρήσεις του ποδηλάτου όχι bmx η dirt biking με άλματα ή να καβαλάς fixed gear χωρίς φρένα που φρενάρεις αποκλειστικά βάζοντας κόντρα με τα πόδια σου. Όλα αυτά προκαλούν άλλου τύπου καταπόνηση.

 

Η μέση όμως είναι άλλο πράγμα. Εγώ θα σου πρότεινα αν μπορείς να δανειστείς ένα ποδήλατο για λίγες μέρες να δκιμάσεις αν σου ταιριάζει η γεωμετρία(όρθια στάση  πχ η πιο ξαπλωτή?). Ότι και να πάρεις πάρε κάτι οικονομικό (πάντα στο νουμερό σου) ώστε αν δεν σου ταιριάζει να το πουλησεις και να δοκιμασεις κάτι άλλο(τα ποδήλατα κρατάν την μεταπωλητική τους αξία γενικά αν δεν είσαι κάφρος)

 

Μακρυά από σούπερ μάρκετ και ποδήλατα τύπου praktiker  με 15 αναρτήσεις. Είναι μόνο φιγούρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...