Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, andreaspA είπε

την αναρτηση πισω τι την θες?

 

Ως άσχετος με το αντικείμενο, υποθέτω ότι με ανάρτηση είναι καλύτερα για την απόσβεση των κραδασμών για το μυοσκελετικό σύστημα του παιδιού. 

20 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

σε αυτα τα χρηματα δυστηχως δε βρισκεις 2πλη αναρτηση. Οι αναρτησεις που εχουν σε αυτα τα χρηματα ειναι απλως κινεζοελατηρια που σε μικρο χρονικο διαστημα θα χασουν αποδοση και θα "κατσουν". Το τραγικοτερο ειναι-εκτος του μεγαλου βαρους σε σχεση με 1 αναρτηση ή καθολου αναρτηση) ειναι οτι αποροφανε την ενεργεια που δινεις ενω κανεις πεταλι με αποτελεσμα να γινονται και δυσχρηστα. Υπαρχουν και σχετικα βιντεο στο γιουτιουμπι. Επισης μιας και βαζουν αναρτησεις, θυσιαζουν περιφερειακα (σελα/σασμαν,αλυσιδα κτλ) και βαζουν οτι φθηνοτερο..

Προσπαθησε ναβρεις ποδηλατο με αλουμινενιο σκελετο (γιατι θα εχει μικροτερο βαρος και δε θα σκουριαζει οσο τα σιδερενια) και αν βρεις και αναρτηση μπροστα τσιμπα το. Μπορεις να πας σε ενα ποδηλατα της γειτονιας σου με αυτες τι απαιτησεις και να σου βρει καποιο (προφανως τα καταστηματα δεν εχουν ολα τα ποδηλατα διαθεσιμα, τα παραγγελνουν για το πελατη οπως γινεται και με τα αμαξια). Απο μαρκες η ideal ειναι ενα τεραστιο σκαλι πανω απο τις αλλες δυο τοσο απο ποιοτητα οσο και απο μεταπωληση (αν δεν ασχοληθεις στο μελλον).

 

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Οπότε, κι εσύ λες περιττή η ανάρτηση, καλύτερα να δώσω βαρύτητα στο σκελετό (αλουμινίου) και φυσικά Ideal ως ανώτερης ποιότητας. 

Οπότε, αυτό δηλαδή, που έχει αλουμινίου σκελετό, εμπρός ανάρτηση και δισκόφρενα, για την δική μου πάρα πολύ ερασιτεχνική χρήση (κάνα 2 μήνες ετησίως, maximum), είναι μια πολύ καλή επιλογή; 

https://www.dreamhouse.com.gr/pothelato-mountain-26-aloeminioe-speedway-mauro-portokali-spw-26-bo.html?skr_prm=WyJjYjcxYjBkMi00YTg5LTRjMjktODM3OS01YTdkZmY1Yjg0MmUiLDE2ODQ5OTYzNTUyOTcseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, topmar είπε

Ως άσχετος με το αντικείμενο, υποθέτω ότι με ανάρτηση είναι καλύτερα για την απόσβεση των κραδασμών για το μυοσκελετικό σύστημα του παιδιού. 

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Οπότε, κι εσύ λες περιττή η ανάρτηση, καλύτερα να δώσω βαρύτητα στο σκελετό (αλουμινίου) και φυσικά Ideal ως ανώτερης ποιότητας. 

Οπότε, αυτό δηλαδή, που έχει αλουμινίου σκελετό, εμπρός ανάρτηση και δισκόφρενα, για την δική μου πάρα πολύ ερασιτεχνική χρήση (κάνα 2 μήνες ετησίως, maximum), είναι μια πολύ καλή επιλογή; 

https://www.dreamhouse.com.gr/pothelato-mountain-26-aloeminioe-speedway-mauro-portokali-spw-26-bo.html?skr_prm=WyJjYjcxYjBkMi00YTg5LTRjMjktODM3OS01YTdkZmY1Yjg0MmUiLDE2ODQ5OTYzNTUyOTcseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

ναι μια χαρα ειναι. Νομιζω επιασες το νοημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, topmar είπε

Ως άσχετος με το αντικείμενο, υποθέτω ότι με ανάρτηση είναι καλύτερα για την απόσβεση των κραδασμών για το μυοσκελετικό σύστημα του παιδιού. 

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Οπότε, κι εσύ λες περιττή η ανάρτηση, καλύτερα να δώσω βαρύτητα στο σκελετό (αλουμινίου) και φυσικά Ideal ως ανώτερης ποιότητας. 

Οπότε, αυτό δηλαδή, που έχει αλουμινίου σκελετό, εμπρός ανάρτηση και δισκόφρενα, για την δική μου πάρα πολύ ερασιτεχνική χρήση (κάνα 2 μήνες ετησίως, maximum), είναι μια πολύ καλή επιλογή; 

https://www.dreamhouse.com.gr/pothelato-mountain-26-aloeminioe-speedway-mauro-portokali-spw-26-bo.html?skr_prm=WyJjYjcxYjBkMi00YTg5LTRjMjktODM3OS01YTdkZmY1Yjg0MmUiLDE2ODQ5OTYzNTUyOTcseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Εγω θα κοιταγα και σιδερενιο. Εχει μεγαλυτερη αποσβεση στους κραδασμους απο το ακαμπτο αλουμίνιο. Ταιριάζει καλύτερα στο υφος ενος 13  χρονου ταλιμπαν που θα πηδαει τα πεζοδρομια.
Δισκοφρενα φυσικα και δεν χρειαζονται. Με ενα σετ vbrakes των 35ευρω , εκανα εντο!

Θυμησου λιγο τα παιδικα σου χρονια που εκανες ποδηλατο. Αυτο χρειαζεσαι. Τα περισσοτερα στα ποδηλατα ειναι μαρκετινγκ πια. Ειδικα σε τετοιες κατηγοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

ναι μια χαρα ειναι. Νομιζω επιασες το νοημα

Ναι, ευχαριστώ πολύ! 

11 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εγω θα κοιταγα και σιδερενιο. Εχει μεγαλυτερη αποσβεση στους κραδασμους απο το ακαμπτο αλουμίνιο. Ταιριάζει καλύτερα στο υφος ενος 13  χρονου ταλιμπαν που θα πηδαει τα πεζοδρομια.
Δισκοφρενα φυσικα και δεν χρειαζονται. Με ενα σετ vbrakes των 35ευρω , εκανα εντο!

Θυμησου λιγο τα παιδικα σου χρονια που εκανες ποδηλατο. Αυτο χρειαζεσαι. Τα περισσοτερα στα ποδηλατα ειναι μαρκετινγκ πια. Ειδικα σε τετοιες κατηγοριες.

Έχει και σιδερένιο στο ίδιο κατάστημα, πολύ φτηνότερο (-50€) και με έξτρα αξεσουάρ.

https://www.dreamhouse.com.gr/pothelata/pothelata-voenou/pothelato-mountain-hardtail-amg-me-exartemata-26-frike-me-axesoear-mauro-kokkino-fr26-amg-br.html?sort=p.price&order=ASC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, topmar είπε

Ναι, ευχαριστώ πολύ! 

Έχει και σιδερένιο στο ίδιο κατάστημα, πολύ φτηνότερο (-50€) και με έξτρα αξεσουάρ.

https://www.dreamhouse.com.gr/pothelata/pothelata-voenou/pothelato-mountain-hardtail-amg-me-exartemata-26-frike-me-axesoear-mauro-kokkino-fr26-amg-br.html?sort=p.price&order=ASC

δεν αξιζει γιατι εκτος απο το τεραστιο μειονεκτημα του σκελετου, τα αξεσουαρ του ζητημα να κανουν 25-30 ευρ και μεταξυ μας π.χ οι λασπωτηρες ειναι αχρηστοι (μπορεις ευκολα να φτιαξεις λασπωτηρες απο χαρτονι μονος). Τα φωτακια χρησιμα μονο τη νυκτα. Για σενα οποσδηποτε να φιλαξεις χρηματα για

1)κρανος

2)λουκετο/αλυσιδα

3)θα σου προτεινα να αλλαξεις τα πλαστικα πεταλια με μεταλλικα (αργα ή γρηγορα τα πλαστικα θα χαλασουν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@topmar

Σε τέτοια λεφτά και για τέτοια χρήση, προτείνω να πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο έως 200€ μέτριας μάρκας παρά καινούριο τύπου super market όπως τα παραπάνω. Θα σου πρότεινα το δικό μου που μόλις έβαλα αγγελία αλλά είμαι Αθήνα.

Τα τύπου supermarket φτιάχνονται σαν marketing παγίδες. Έχουν features όπως πίσω ανάρτηση και δισκόφρενα που στις κανονικές μάρκες είναι ποιοτικά features, εδώ όμως δεν αξίζουν γιατί είναι όλα μάπα με το αποτέλεσμα να κυμαίνεται μεταξύ ξενέρας και κινδύνου. Αυτό το πράγμα είναι μάστιγα για Έλληνες γονείς και παιδιά, βραχυπρόθεσμα κερδίζεις σε χαρά και οικονομία αλλά μακροπρόθεσμα καταστρέφουν το εξαιρετικό hobby της ποδηλασίας. Καλύτερα basic low spec features που είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστα και ασφαλή όπως v-brakes και απουσία αναρτήσεων. Ρώτα και οποιονδήποτε μηχανικό που ασχολείται συνέχεια με τέτοιες λανθασμένες αγορές ποδηλάτων supermarket, προτιμούν χίλιες φορές κάτι πιο παλιό αλλά σωστά φτιαγμένο και διατηρημένο παρά κάτι καινούριο αλλά σαβούρα. Βέβαια σχεδόν όλα τα ποδηλατάδικα ζουν πουλώντας τέτοια σαβούρα και έτσι έχει δημιουργηθεί ένας φαύλος κύκλος.

Ο ανθρώπινος σκελετός δεν κινδυνεύει από τους κραδασμούς, παλιά όλα τα mountains ήταν χωρίς καθόλου αναρτήσεις και ακόμη και τώρα υπάρχουν αρκετοί που κάνουν πολύ δύσκολες διαδρομές χωρίς αναρτήσεις, rigid fork hardtails αποκαλούνται. Ενδεικτικό βίντεο, προφανώς σε ανώμαλο έδαφος δεν κάθεσαι στη σέλα αλλά στηρίζεσαι στα πετάλια.

Έτσι και αλλιώς, αν το παιδί θέλει να συνεχίσει να κάνει ποδήλατο σε 2-3 χρόνια, πάλι θα χρειαστεί κάποιο καλύτερο/μεγαλύτερο. Αυτό εδώ π.χ. που αγοράσα εγώ πρόσφατα, στα €1250+110 μεταφορικά, είναι πολύ καλό deal για ύψος 1.60-1.70.

 

Επεξ/σία από batig0al
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική από τις αμφιβόλου ποιοτητας αναρτήσεις , ένα χοντρό λάστιχο αποροφά πολύ καλύτερα τους κραδασμούς αυξάνοντας βέβαια τριβές και το πετάλι που θα χρειάζεται να κάνει tο μικρό. Έτσι του μειώνεις και την ταχύτητα:p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα.Πρωτο μου ποδήλατο και δεν είχα ιδέα ότι τα σχετικά καλά ποδήλατα κοστίζουν όσο ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.Κάτι φίλοι μου που ασχολούνται μου πρότειναν large 29αρι.Ειμαι 1.84 82 κιλά.

Θα μετακινουμαι μέσα στην πόλη,να πηγαίνω στην δουλειά που είναι 2-3 χλμ και ελάχιστα εκτός πόλης.Σκεφτομαι για mtb,είμαι ανάμεσα σε Ideal Strobe 29,Cube aim pro 29,merida big nine 15 ή 20x και στο scott aspect 970.

Λόγω εμφάνισης έχω καταλήξει σε αυτό:https://www.skroutz.gr/s/35485319/Merida-Big-Nine-20-2x-29-2022-Πράσινο-Mountain-Bike-με-Ταχύτητες-και-Υδραυλικά-Δισκόφρενα.html

Λέτε να προτιμήσω κάτι άλλο?Δεν έχω και τρελές απαιτήσεις από φρένα και τέτοια,απλά επειδή δεν έχω ιδέα λέω να πάω σε κάτι επώνυμο για να είμαι κάπως σίγουρος.Απλα λίγο που το έψαξα,suntour καλάμι φοράνε και κάτι πολωνικά του 250ευρου.Για δώστε καμία ιδέα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2023 στις 8:38 ΠΜ, LouCi4er είπε

Παιδιά καλημέρα.Πρωτο μου ποδήλατο και δεν είχα ιδέα ότι τα σχετικά καλά ποδήλατα κοστίζουν όσο ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.Κάτι φίλοι μου που ασχολούνται μου πρότειναν large 29αρι.Ειμαι 1.84 82 κιλά.

Θα μετακινουμαι μέσα στην πόλη,να πηγαίνω στην δουλειά που είναι 2-3 χλμ και ελάχιστα εκτός πόλης.Σκεφτομαι για mtb,είμαι ανάμεσα σε Ideal Strobe 29,Cube aim pro 29,merida big nine 15 ή 20x και στο scott aspect 970.

Λόγω εμφάνισης έχω καταλήξει σε αυτό:https://www.skroutz.gr/s/35485319/Merida-Big-Nine-20-2x-29-2022-Πράσινο-Mountain-Bike-με-Ταχύτητες-και-Υδραυλικά-Δισκόφρενα.html

Λέτε να προτιμήσω κάτι άλλο?Δεν έχω και τρελές απαιτήσεις από φρένα και τέτοια,απλά επειδή δεν έχω ιδέα λέω να πάω σε κάτι επώνυμο για να είμαι κάπως σίγουρος.Απλα λίγο που το έψαξα,suntour καλάμι φοράνε και κάτι πολωνικά του 250ευρου.Για δώστε καμία ιδέα.

 

το 29αρι βολευει και λογω υψους εισαι κομπλε. Απο εκει και περα οπως εχω χιλιογραψει ας εχει σκελετο αλουμινιο. Στα λεφτα που διαθετεις 500-700 ευρ μπορεις να βρεις τετοιο και με καλουτσικη αναρτηση. Ολα τα ποδηλατα που ανεφερες ειναι καλα με μικρες διαφορες στα περιφερειακα (σασμαν/φρενα/αναρτησεις). Αγορασε αυτο που σου αρεσει εσενα και μη το ψυριζεις πολυ. Εχω δει παρα πολλους που τα πουλανε γιατι μετα απο λιγο επιστρεφουν στο...αυτοκινητο/μηχανακι και αρκετους που μετα απο 1 χρονο το πουλανε για να παρουν καλυτερο (να πηγαινο και σε εκεινο το μονοπατι..). Ωστοσο αυτα τα ποδηλατα με λιγα χρηματα μπορεις να τα αναβαθμισεις (π.χ καλυτερα φρενα ή περισσοτερες ταχυτητες/καλυτερα πατηματα). Μη ξεχνας κρανος/φωτα (αν βγαινεις νυχτα) και λουκετο. Αν σου αρεσει και κολλησεις παρε κανενα ποδηλατικο σορτς/κολαν

με το ποδηλατο σου μπορεις να κανεις αποστασεις μεχρι 10χλμ και πατημενο δασικο δρομο και ευκολο μονοπατι. Μη πας σε κανενα δυσκολο μονοπατι/κατηφορα γιατι εχω δει εκτος απο ατυχηματα να σπανε αναρτησεις τροχοι κτλ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Τελικα,μετά από ατελείωτο ψάξιμο κατέληξα στο Giant roam 3 disc.Πανακριβο αλλά έχω αυτό το κακό όπως λένε και οι φίλοι μου,ότι χόμπι και να κάνω,το τερματίζω.

Πήρα trekking και όχι mtb τελικά μιας και θα πηγαίνω εκτός δρόμου πολύ σπανια.Πιστεύω να έκανα καλή επιλογή μιας και δεν έχω ιδέα από ποδήλατα.Αυριο λογικά θα το έχω,θα το στήσω και θα γράψω εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Τελικα,μετά από ατελείωτο ψάξιμο κατέληξα στο Giant roam 3 disc.Πανακριβο αλλά έχω αυτό το κακό όπως λένε και οι φίλοι μου,ότι χόμπι και να κάνω,το τερματίζω.

Πήρα trekking και όχι mtb τελικά μιας και θα πηγαίνω εκτός δρόμου πολύ σπανια.Πιστεύω να έκανα καλή επιλογή μιας και δεν έχω ιδέα από ποδήλατα.Αυριο λογικά θα το έχω,θα το στήσω και θα γράψω εντυπωσεις.

το συγκεκριμμενο δεν εχει και τρελη διαφορα απο ΜΤΒ: με μια αλλαγη στα λαστιχα ευκολα μπαινει σε δασικο

 

αντε να το χαρεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

το συγκεκριμμενο δεν εχει και τρελη διαφορα απο ΜΤΒ: με μια αλλαγη στα λαστιχα ευκολα μπαινει σε δασικο

 

αντε να το χαρεις!

Ναι όντως,τρελή διάφορα δεν έχει,απλα έχει λίγο καλύτερο βήμα μιας και είναι περισσότερο για δρόμο αλλά με δύο λάστιχα άνετα το πάω βουνό.Σε ευχαριστώ πολύ.Ανυπομονω να έρθει αύριο να το πάω βολτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει το παρακατω σ αυτα τα χρηματα?Μηπως υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα? 

https://www.skroutz.gr/s/34000610/Orbea-Laufey-H30-29-Πράσινο-Mountain-Bike-με-11-Ταχύτητες-και-Υδραυλικά-Δισκόφρενα.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, hitman 21 original είπε

Αξιζει το παρακατω σ αυτα τα χρηματα?Μηπως υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα? 

https://www.skroutz.gr/s/34000610/Orbea-Laufey-H30-29-Πράσινο-Mountain-Bike-με-11-Ταχύτητες-και-Υδραυλικά-Δισκόφρενα.html

orbea ειναι ισπανικα και εχει καλο ονομα στα ΜΤΒ. Το συγκεκριμμενο ειναι περυσινο μοντελο 2022.

Επειδη μου εκανε κατι αυτη η τιμη (τιμια) μπηκα ειδα χαρακτηριστικα:

καλη αναρτηση, σκελετος αλυσιδα. Μεχρι εκει.

Τα φρενα ειναι μετρια προς βασικα (προοριζονται κυριως για πολη ασχετα αν εχουν 2 πιστονια) ενω τα σασμαν επισης εισαγωγικα. Αρα αν και το ΜΤΒ εχει χαρακτηρα παμε μονοπατι και να κατεβουμε εκεινη τη ρεματια εγω ισως το αφηνα με αυτο το ποδηλατο (εκτος και αν αναβαθμιζα τα σημεια που εγραψα). Βεβαια εχει καλη μεταπωληση αλλα μη ξεχνας οτι ειναι μοντελο του 2022 και σε λιγοτερο απο 6 μηνες μπαινουμε στο 2024!

δες και scott, merida και cube...

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...