Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/4/2023 στις 3:02 ΜΜ, vaga1um3 είπε

Καλησπέρα,

ψάχνομαι για ποδηλατο δρομου, size small ή μέχρι 55άρι. 
(Υψος 1.70)

δεν με νοιαζει η ταχύτητα άρα δεν καίγομαι για carbon, μάλλον προς το αλουμίνιο κοιτάω.

με ταχύτητες να αντέχει κ σε ανηφόρα. 
 

εχω ακούσει οτι οι περισσότεροι αλλάζουν κασέτα πάντα μετά την αγορά. Ισχύει σε όλες τις αγορές ποδηλάτων; 
 

ποιες μάρκες προτείνετε για ένα κόστος από 500-1000€ ; (Ιδανικά φτηνό  αλλά καλής ποιότητας)

με αυτα τα χρηματα για καινουργιο μονο αλουμινιο. Υπαρχουν ομως αρκετα μτχ σε αγγελιες απλως ζητα αποδειξη αγορας. Εκει μπορεις να βρεις και καρβουνο. Η τιμη ειναι συναρτηση

1)σκελετου (οσο πιο ελαφρυς τοσο ακριβος)

2)περιφερειακα (σειρα τροχοι υπολοιπα οπως σελλα, παλουκοσελο).

Η mainstream εταιρια ειναι shimano και πλεον ακομα και η φθηνη σειρα της ειναι καλη για αρχαριο. Εγω παντα προτεινω να αγορασουμε ποδηλατο με πολυ καλο σκελετο και ας μην ασχοληθουμε τοσο με τα περιφερειακα. Αυτο γιατι τα περιφερειακα τα αλλαζεις ευκολοτερα και βρισκεις ακομα και μτχ ενω σκελετο δε συνιστω μτχ.

value for money ειναι cube, ideal, giant ενω πιο ποιοτικα δες scott, specialized trekk.

Oσο περισσοτερες ταχυτητες τοσο καλυτερα ιδιως για ανηφορες και ναι συνηθως αλλαζουμε κασσετα μιας και κατω απο 26 δοντι μεγαλυτερο στη κασσετα σημαινει προβλημα για αρχαριο σε βουνο. Οποτε ρωταμε τα δοντια που πουλανε τη κασσετα (κατω απο 26 συνηθως εχει σχεδιασμο για ευθειες και ελαφρυες ανηφορες/λοφους). Οσο πιο μεγαλα τα δοντια στη κασσετα πισω π.χ 34 τοσο πιο ευκολο ειναι (χωρις να σημαινει οτι δε θα κοπιασουμε, απλως θα ειναι πιο ευκολο).

 

Το αγωνιστικο ποδηλατο ειναι τελειως διαφορετικο απο τα αλλα ποδηλατα λογω θεσης οδηγησης και χλμ (μεγαλυτερες ταχυτητες). Εγω παντα δινω το δικο μου σε καποιο για να δοκιμασει γιατι ισως ξενερωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

με αυτα τα χρηματα για καινουργιο μονο αλουμινιο. Υπαρχουν ομως αρκετα μτχ σε αγγελιες απλως ζητα αποδειξη αγορας. Εκει μπορεις να βρεις και καρβουνο. Η τιμη ειναι συναρτηση

1)σκελετου (οσο πιο ελαφρυς τοσο ακριβος)

2)περιφερειακα (σειρα τροχοι υπολοιπα οπως σελλα, παλουκοσελο).

Η mainstream εταιρια ειναι shimano και πλεον ακομα και η φθηνη σειρα της ειναι καλη για αρχαριο. Εγω παντα προτεινω να αγορασουμε ποδηλατο με πολυ καλο σκελετο και ας μην ασχοληθουμε τοσο με τα περιφερειακα. Αυτο γιατι τα περιφερειακα τα αλλαζεις ευκολοτερα και βρισκεις ακομα και μτχ ενω σκελετο δε συνιστω μτχ.

value for money ειναι cube, ideal, giant ενω πιο ποιοτικα δες scott, specialized trekk.

Oσο περισσοτερες ταχυτητες τοσο καλυτερα ιδιως για ανηφορες και ναι συνηθως αλλαζουμε κασσετα μιας και κατω απο 26 δοντι μεγαλυτερο στη κασσετα σημαινει προβλημα για αρχαριο σε βουνο. Οποτε ρωταμε τα δοντια που πουλανε τη κασσετα (κατω απο 26 συνηθως εχει σχεδιασμο για ευθειες και ελαφρυες ανηφορες/λοφους). Οσο πιο μεγαλα τα δοντια στη κασσετα πισω π.χ 34 τοσο πιο ευκολο ειναι (χωρις να σημαινει οτι δε θα κοπιασουμε, απλως θα ειναι πιο ευκολο).

 

Το αγωνιστικο ποδηλατο ειναι τελειως διαφορετικο απο τα αλλα ποδηλατα λογω θεσης οδηγησης και χλμ (μεγαλυτερες ταχυτητες). Εγω παντα δινω το δικο μου σε καποιο για να δοκιμασει γιατι ισως ξενερωσει.

το πρόβλημα ειναι οτι στις περισσοτερες αγγελίες δε βρίσκω κάτι για τα «μέτρα» μου.

εγώ «φοράω» small ήτοι 49-51 σκελετό.
(1.70 ύψος) 

γενικώς κοιτάω για 2x10 σε ταχυτητες κ όχι κάτι λιγότερο. 

τις τελευταιες μερες επισκεπτομαι μια γνωστή εταιρεία του χώρου με μεγάλη σχετικά έκθεση κ βλεφαριάζω ένα Orbea Avant .

Είναι στα συν η εφορου ζωής εγγυηση, αλουμίνιο, με δισκοφρενα, 2x10. 
 

Βεβαια το κασέρι ανεβαίνει πολύ .. πάνω απο το 1κ που έλεγα.. 

της giant διαβάζω για τη θυγατρική liv, μιας κ ειναι γυναικεία σειρά .. 

Αξίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vaga1um3 είπε

το πρόβλημα ειναι οτι στις περισσοτερες αγγελίες δε βρίσκω κάτι για τα «μέτρα» μου.

εγώ «φοράω» small ήτοι 49-51 σκελετό.
(1.70 ύψος) 

γενικώς κοιτάω για 2x10 σε ταχυτητες κ όχι κάτι λιγότερο. 

τις τελευταιες μερες επισκεπτομαι μια γνωστή εταιρεία του χώρου με μεγάλη σχετικά έκθεση κ βλεφαριάζω ένα Orbea Avant .

Είναι στα συν η εφορου ζωής εγγυηση, αλουμίνιο, με δισκοφρενα, 2x10. 
 

Βεβαια το κασέρι ανεβαίνει πολύ .. πάνω απο το 1κ που έλεγα.. 

της giant διαβάζω για τη θυγατρική liv, μιας κ ειναι γυναικεία σειρά .. 

Αξίζει; 

αρκετα μαγαζια εχουν στοκ απο παλιοτερα μοντελα επειδη εχω καταλαβει οτι πας για καινουργιο (δες trek domane με δισκοφρενα, merida κτλ. Σε αυτο το μπατζετ κοιτα για σκετα giant και ασε τα liv..)

οπως εγραψα, προτεινω καλυτερα κατι καλο σε σκελετο και ας εχεις 16 ή 18 ή 20 ταχυτητες παρα να παρεις κατι μετριο p.x head ποδηλατα και να κλαις μετα. Μη ξεχνας οτι στο σκελετο βασιζεται η απορροφηση κραδασμων και ειναι σημαντικο για τα ποδηλατα δρομου που δεν εχουν αναρτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

αρκετα μαγαζια εχουν στοκ απο παλιοτερα μοντελα επειδη εχω καταλαβει οτι πας για καινουργιο (δες trek domane με δισκοφρενα, merida κτλ. Σε αυτο το μπατζετ κοιτα για σκετα giant και ασε τα liv..)

οπως εγραψα, προτεινω καλυτερα κατι καλο σε σκελετο και ας εχεις 16 ή 18 ή 20 ταχυτητες παρα να παρεις κατι μετριο p.x head ποδηλατα και να κλαις μετα. Μη ξεχνας οτι στο σκελετο βασιζεται η απορροφηση κραδασμων και ειναι σημαντικο για τα ποδηλατα δρομου που δεν εχουν αναρτησεις

Ναι η αληθεια ειναι οτι προτιμω το καινουργιο γιατί δεν εχω τη γνώση για να εκτιμήσω κατάσταση μεταχειρισμενου. 
 

από την άλλη .. έχω μαθει πολύ με mountain κ αναρτήσεις κ ξέρω οτι του δρόμου δεν τα έχω αυτά τα προτερήματα εκτός κ αν είναι καλός ο σκελετός. 

δεν το θέλω απλά για να πηγαίνω βόλτες ή πάνω κατω στη γειτονιά. 
 

θέλω να το εντάξω και σε πιο «αγωνιστικά» περιβάλλοντ .. ήδη κατέβηκα στο L’etape με ενα δανεικό ideal αλουμινένιο .. 

απλά θα ηθελα π.χ. του χρονου η συμμετοχή μου να ειναι με κάτι δικό μου και με ένα χρόνο μεσα στους πρώτους 100 πχ. 

Το όχι σε liv το λες γιατί δεν ειναι καλό ή παραείναι καλό για «εισαγωγικό»; 

orbea αξίζει; Για τους σκοπους που το θέλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vaga1um3 είπε

Ναι η αληθεια ειναι οτι προτιμω το καινουργιο γιατί δεν εχω τη γνώση για να εκτιμήσω κατάσταση μεταχειρισμενου. 
 

από την άλλη .. έχω μαθει πολύ με mountain κ αναρτήσεις κ ξέρω οτι του δρόμου δεν τα έχω αυτά τα προτερήματα εκτός κ αν είναι καλός ο σκελετός. 

δεν το θέλω απλά για να πηγαίνω βόλτες ή πάνω κατω στη γειτονιά. 
 

θέλω να το εντάξω και σε πιο «αγωνιστικά» περιβάλλοντ .. ήδη κατέβηκα στο L’etape με ενα δανεικό ideal αλουμινένιο .. 

απλά θα ηθελα π.χ. του χρονου η συμμετοχή μου να ειναι με κάτι δικό μου και με ένα χρόνο μεσα στους πρώτους 100 πχ. 

Το όχι σε liv το λες γιατί δεν ειναι καλό ή παραείναι καλό για «εισαγωγικό»; 

orbea αξίζει; Για τους σκοπους που το θέλω;

liv απευθηνεται σε γυναικες και οι σκελετοι εχουν τετοιο προσανατολισμο. Orbea ειναι επισης το αδελφακι της trekk που απευθηνεται σε πιο ευρη κοινο (λογω κοστους). Οτι συγχρονο ποδηλατο (μετα το 2018) βρεις θα κανεις τη δουλεια σου. Απο εκει και περα μη δωσεις πολλα λεφτα. Δες αν σου αρεσει και αν κολλησεις το πουλας και περνεις κατι καλυτερο. Κανεις δε ξεκινησε ποδηλασια δρομου με το σουπερ ντουπερ ποδηλατο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς εμπειρία ή ιδιαίτερη άποψη γι αυτά τα πρωτοποριακά  ξύλινα ποδήλατα? Ελληνικότατα στην κατασκευή, αλλά και ακριβούτσικο.https://urbanguru.gr/living/coco-mat-to-xylino-podilato-toy-pol-eymorfidi-kanei-ton-gyro-toy-kosmoy-egine-ilektriko-kai-diaprepei/

Επεξ/σία από Denmark1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Denmark1 είπε

Έχει κανείς εμπειρία ή ιδιαίτερη άποψη γι αυτά τα πρωτοποριακά  ξύλινα ποδήλατα? Ελληνικότατα στην κατασκευή, αλλά και ακριβούτσικο.https://urbanguru.gr/living/coco-mat-to-xylino-podilato-toy-pol-eymorfidi-kanei-ton-gyro-toy-kosmoy-egine-ilektriko-kai-diaprepei/

Μπήκα στο site να τα δω. Προκαλεί έκπληξη σαν ιδέα αλλά ψάχνοντας specs και τιμή βρίσκεις ισχυρισμού για φύτευση δεντρών... εμένα δεν με τραβάει. Αν κάποιον βέβαια το τραβάει, γιατί όχι, αρκεί να το κάνει ένα test drive πρώτα, να ξέρει τι τον περιμένει τουλάχιστον.

Πάντως αυτά και τα λίγα ακόμη που συναρμολογούνται Ελλάδα (π.χ. Ideal) ίσως θα έπρεπε να έχουν μεγαλύτερη στήριξη από το Ελληνικό κράτος όπως π.χ. υψηλότερη επιδότηση στα ηλεκτρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον το ότι μιλάμε για ξύλινα ποδήλατα, που είναι χαρακτηριστικά και μοναδικά. Προσωπικά μ άρεσε το όλο στόρυ που προτείνει η συγκεκριμένη εταιρεία για οικολογική συνείδηση... (κι αν μέσα απ όλο αυτό κονομάει..οκ καλά κάνει) αλλά και συγχρόνως πως δεν έχει εμφανιστεί άλλη  ανταγωνιστική εταιρεία στο είδος "ξυλινο ποδήλατο" 'ωστε να να έχουμε περισσότερες επιλογές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/5/2023 στις 10:03 ΠΜ, Denmark1 είπε

είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον το ότι μιλάμε για ξύλινα ποδήλατα, που είναι χαρακτηριστικά και μοναδικά. Προσωπικά μ άρεσε το όλο στόρυ που προτείνει η συγκεκριμένη εταιρεία για οικολογική συνείδηση... (κι αν μέσα απ όλο αυτό κονομάει..οκ καλά κάνει) αλλά και συγχρόνως πως δεν έχει εμφανιστεί άλλη  ανταγωνιστική εταιρεία στο είδος "ξυλινο ποδήλατο" 'ωστε να να έχουμε περισσότερες επιλογές....

1)μηδεν μεταπωληση (αν ψαξεις αγγελιες θα βρεις μερικα που ειναι για καιρο προς πωληση). Ειναι για ειδικο κοινο. Τουλαχιστον 2 φορες μου εχουν προσφερει τετοιο ειτε για μακροχρονια δοκιμη ειτε πωληση -60% αλλα δεν ηθελα (γιατι ξερω οτι ...θα μου μεινει για παντα στο σπιτι).

2)Ο σκελετος δεν εχει θεμα να σπασει χαλασει ισως ειναι πιο απορροφητικός απο αλλα υλικα. Εχει κανονικα αντοχη ακομα και για μεγαλες αποστασεις

3)τα περιφερειακα (αυτα που λενε σειρα) ειναι μερια προς χαλια. Ξερω οτι ο Πωλ (σικ) προσφατα μιλησε με γνώστες του αντικειμενου για συμβουλες μπας και προσφερει πιο ποιοτικα περιφερειακα μαζι με το ποδηλατο.

4)για την ωρα δε προσφερουν ολους τους τυπους ποδηλατου, κυριως πολης αν θυμαμαι.

5)υπαρχουν δεκαδες εταιριες στο εξωτερικο bamboo ποδηλατο γκουγκλαρε και θα σου φερει. Αν θυμαμαι γενικα το θεμα ξυλου στο ποδηλατο ειχε ξεκινησει απο....Ολλανδια (που αλλου) και οχι απο  Πωλ.

 

η ακρως ελληνικη εταιρια δεν ειναι η ideal αλλα η fidusa (Γ. Βογιατζης)

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ χρήσιμα και ενδιαφέροντα όσα μας είπες vamvakoolas ! Προφανώς είναι ελκυστική ιδέα γενικότερα το ποδήλατο στη ζωή μας...οπότε κι ένα...οικολογικό περιτύλιγμα το κάνει ακόμα πιο ελκυστικό .Επι της ουσίας δλδ δεν μπορούμε να στηρίξουμε την ξύλινη εκδοχή χμ....Κρίμα...

Μου θυμίζει βέβαια και τις αντιδράσεις που έχει  κάποιος κόσμος για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα που στεναχωρούν κάποιους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Denmark1 είπε

πολύ χρήσιμα και ενδιαφέροντα όσα μας είπες vamvakoolas ! Προφανώς είναι ελκυστική ιδέα γενικότερα το ποδήλατο στη ζωή μας...οπότε κι ένα...οικολογικό περιτύλιγμα το κάνει ακόμα πιο ελκυστικό .Επι της ουσίας δλδ δεν μπορούμε να στηρίξουμε την ξύλινη εκδοχή χμ....Κρίμα...

Μου θυμίζει βέβαια και τις αντιδράσεις που έχει  κάποιος κόσμος για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα που στεναχωρούν κάποιους...

Ειναι ελκυστικη ιδεα το ποδηλατο αρκεί να μην σου βγαίνει η πίστη όταν κάνεις με ενα αντίστοιχο carbon ή αλουμινιου...και είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να το πουλήσεις μετά αμα σε ενδιαφέρει το άθλημα και θες να πάρεις κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. 

Ψάχνω να αγοράσω νέο ποδήλατο MTB 26ΑΡΙ (για πολύ ερασιτεχνική και σπάνια χρήση, εντός πόλης) με ανάρτηση (εμπρός - πίσω) για τον 13χρονο υιό μου, του οποίου το 24αρι υπάρχον είναι πλέον μικρό. 

Το budget είναι έως 250-300€.

Εχω βρει 2-3 προσφορές και θα ήθελα μια γνώμη από γνώστες. 

Μια επιλογή είναι ένα 26αρι Everest που βρήκα στο Praktiker, στα 249€.

Άλλη προσφορά είναι ένα Orient 26αρι επίσης στα 249€.

Τέλος, μου δίνουν κι ένα Ideal που έχουν σε stock, στα 300€.

Κλίνω προς το Everest αυτό, που άκουσα ότι είναι rebranded Ideal αυτά τα Everest που πωλούνται στο Praktiker.

https://www.praktiker.gr/m/p/everest-x-treme-26-portokali-mountain-bike-me-21-taxytites-133985

Είμαι Β. Ελλάδα, σχετικά κοντά στη Θεσσαλονίκη και δεν υπάρχουν πολλές οικονομικές επιλογές εδώ. 

Screenshot_2023-05-25-07-24-02-267_com.opera.browser-edit.jpg

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτα τα χρηματα δυστηχως δε βρισκεις 2πλη αναρτηση. Οι αναρτησεις που εχουν σε αυτα τα χρηματα ειναι απλως κινεζοελατηρια που σε μικρο χρονικο διαστημα θα χασουν αποδοση και θα "κατσουν". Το τραγικοτερο ειναι-εκτος του μεγαλου βαρους σε σχεση με 1 αναρτηση ή καθολου αναρτηση) ειναι οτι αποροφανε την ενεργεια που δινεις ενω κανεις πεταλι με αποτελεσμα να γινονται και δυσχρηστα. Υπαρχουν και σχετικα βιντεο στο γιουτιουμπι. Επισης μιας και βαζουν αναρτησεις, θυσιαζουν περιφερειακα (σελα/σασμαν,αλυσιδα κτλ) και βαζουν οτι φθηνοτερο..

Προσπαθησε ναβρεις ποδηλατο με αλουμινενιο σκελετο (γιατι θα εχει μικροτερο βαρος και δε θα σκουριαζει οσο τα σιδερενια) και αν βρεις και αναρτηση μπροστα τσιμπα το. Μπορεις να πας σε ενα ποδηλατα της γειτονιας σου με αυτες τι απαιτησεις και να σου βρει καποιο (προφανως τα καταστηματα δεν εχουν ολα τα ποδηλατα διαθεσιμα, τα παραγγελνουν για το πελατη οπως γινεται και με τα αμαξια). Απο μαρκες η ideal ειναι ενα τεραστιο σκαλι πανω απο τις αλλες δυο τοσο απο ποιοτητα οσο και απο μεταπωληση (αν δεν ασχοληθεις στο μελλον).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...