Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@cgioris

Και αυτό εδώ είναι μια εναλλακτική επιλογή στη gravel κατηγορία που το πήρε ένας γνωστός μου πρόσφατα.. Τα specs είναι χειρότερα έναντι του πιο πάνω cross country αλλά αυτό είναι δεδομένο στα gravel που πουλιούνται ακριβότερα. Παρόλαυτα, για ~930€ μαζί με μεταφορικά, είναι δυνατό.

Κάποια πράγματα για να έχεις υπόψη. Σκελετός και πιρούνι από ατσάλι δηλαδή πιο βαρύ αλλά πιο κατάλληλο για τσάντες/ταξίδι, με πολλές τρυπούλες για φόρτωμα. 2x10 ταχύτητες, τιμόνι κούρσας και λάστιχο έως 2.1 πάχος, σημαίνει ότι πάει καλύτερα σε άσφαλτο από το cross-country.

Επεξ/σία από batig0al
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, batig0al είπε

Και αυτό εδώ είναι μια εναλλακτική επιλογή στη gravel κατηγορία που το πήρε ένας γνωστός μου πρόσφατα.. Τα specs είναι χειρότερα έναντι του πιο πάνω cross country αλλά αυτό είναι δεδομένο στα gravel που πουλιούνται ακριβότερα. Παρόλαυτα, για ~930€ μαζί με μεταφορικά, είναι δυνατό.

Κάποια πράγματα για να έχεις υπόψη. Σκελετός και πιρούνι από ατσάλι δηλαδή πιο βαρύ αλλά πιο κατάλληλο για τσάντες/ταξίδι, με πολλές τρυπούλες για φόρτωμα. 2x10 ταχύτητες, τιμόνι κούρσας και λάστιχο έως 2.1 πάχος, σημαίνει ότι πάει καλύτερα σε άσφαλτο από το cross-country.

Μπορείς να ρωτήσεις τον φίλο σου αν έχει thru axles εμπρός και πίσω? Το είχα δει λίγο παλιότερα και μου άρεσε, το είχα στα υπόψιν αλλά είδα στο επίσημο site γράφει 135x100 πίσω και 9x100 εμπρός και το προσπέρασα. Βέβαια αναφέρει 148x12 dropouts για τον σκελετό. Στα συν ο cro-mo σκελετός και το πιρούνι, θα είναι ανθεκτικό. Βάζω και ένα βιντεάκι αλλά είναι στα Πολωνικά.

https://octane-one.com/bike/flapjack/

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο bike-discount, μετά από παραγγελία ήθελα να γυρίσω πίσω κάποια ρούχα που δεν έκαναν και δεν έχουν δωρεάν έξοδα αποστολής για επιστροφή. Τους έστειλα email γιατί μου φάνηκε περίεργο, μου το επιβεβαίωσαν και το διάβασα και στους όρους που έχουν βάλει αστερίσκο ότι δωρεάν επιστροφή έχουν για συγκεκριμένες γειτονικές χώρες του μόνο. Δεν είμαι και 100% σίγουρος αλλά θυμάμαι να επιστρέφω στο παρελθόν δωρεάν. Έχετε το υπόψη...

@Glikos

Μαζί την ανοίξαμε την κούτα, ήταν μεγάλη γιατί είχε και την μπροστινή ρόδα εγκατεστημένη, μόνο το τιμόνι ήθελε φτιάξιμο και πετάλια (δεν είχε, βάζεις δικά σου).

Είναι quick release, όχι through axles δυστυχώς. Γενικά τα specs είναι χειρότερα από το cross country, μηχανικά δισκόφρενα, no name δισκόπλακες... αλλά για 900€ gravel με 29x2.1 tire clearance δεν βρίσκεις ούτε με σφαίρες.

@magictoboggan

Δεν ξέρω αλλά είναι μεγάλα sites, το πολύ να είναι down για λίγες ώρες, αλλιώς κάτι περίεργο γίνεται, ίσως με τον browser σου.

Επεξ/σία από batig0al
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα κάνω hijack αυτό για να ζητήσω πληροφορίες/συμβουλές

Λέω να πάρω ένα ποδήλατο κυρίως για μετακίνηση μέσα στην πόλη (Θεσσαλονίκη), και περιστασιακά καμιά πιο μακρινή βόλτα (παλιότερα που έκανα ποδήλατο είχα φτάσει μέχρι Γαλάτιστα ή Καλλικράτεια)

Θέλω κάτι αξιοπρεπές, να είναι άνετο και να μην μου βγάζει την ψυχή στις ανηφόρες (η πιο συνηθισμένη διαδρομή μου θα είναι Πυλαία - Καλαμαριά για τους γνώστες της περιοχής)

Σε μεταχειρισμένο έλεγα να πάω, αλλά δεν έχω ιδέα από πού και πώς να το ελέγξω σωστά...

 

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, giostau said:

Καλησπέρα σε όλους,

 

για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα κάνω hijack αυτό για να ζητήσω πληροφορίες/συμβουλές

Λέω να πάρω ένα ποδήλατο κυρίως για μετακίνηση μέσα στην πόλη (Θεσσαλονίκη), και περιστασιακά καμιά πιο μακρινή βόλτα (παλιότερα που έκανα ποδήλατο είχα φτάσει μέχρι Γαλάτιστα ή Καλλικράτεια)

Θέλω κάτι αξιοπρεπές, να είναι άνετο και να μην μου βγάζει την ψυχή στις ανηφόρες (η πιο συνηθισμένη διαδρομή μου θα είναι Πυλαία - Καλαμαριά για τους γνώστες της περιοχής)

Σε μεταχειρισμένο έλεγα να πάω, αλλά δεν έχω ιδέα από πού και πώς να το ελέγξω σωστά...

 

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!

Πρέπει να ξεκινήσεις πρώτα και να μας πεις (για να σου απαντήσουν οι κατέχοντες) πόσα χρήματα θες να διαθέσεις, τι είδος ποδηλάτου επιθυμείς, αν θες να αγοράσεις από εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, batig0al είπε

Μαζί την ανοίξαμε την κούτα, ήταν μεγάλη γιατί είχε και την μπροστινή ρόδα εγκατεστημένη, μόνο το τιμόνι ήθελε φτιάξιμο και πετάλια (δεν είχε, βάζεις δικά σου).

Είναι quick release, όχι through axles δυστυχώς. Γενικά τα specs είναι χειρότερα από το cross country, μηχανικά δισκόφρενα, no name δισκόπλακες... αλλά για 900€ gravel με 29x2.1 tire clearance δεν βρίσκεις ούτε με σφαίρες.

Thanks. Νταξ ναι διαφέρουν, γενικά για να πας σε gravel με hydro φρένα και ανάλογα specs θες παραπάνω budget. Φαίνεται ωραίο το Octane πάντως. Γράφει 148x12 dropouts στον σκελετό το site, μήπως εννοεί έχει τρύπες για axle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Glikos είπε

Γράφει 148x12 dropouts στον σκελετό το site, μήπως εννοεί έχει τρύπες για axle?

Στα specs γράφει QR και στα δύο hubs:

front hub Shimano HB-M3050 100mm, QR
rear hub Shimano FH-M3050 135mm, QR

Στο frame γράφει frame Cro-mo steel, custom formed and buttedtubes, 135x10 dropouts αλλά πιο πάνω όντως γράφει Custom butted cromo steel frame, 148×12 dropouts. Δεν καταλαβαίνω αν είναι λάθος ή όχι, δεν έδωσα σημασία στο unboxing και δεν έχω αρκετή γνώση για να υποθέσω. Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά πάντως, δοκίμασε να τους ρωτήσεις στο [email protected], εμένα για κάτι άλλο μου απάντησαν άμεσα.

@giostau

Ρίξε μια ματιά στις τελευταίες σελίδες του thread για να πάρεις μια ιδέα. Για τελείως low budget, δηλαδή 550€ προτείνω το Triban RC 120 disk του Decathlon. Για budget ~1000€ προτείνω το Octane One Flapjack και το Mondraker Chrono R. Για ποιοτικά μεταχειρισμένα, εμπιστεύομαι αυτό το site, λίγα και καλά. Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες αλλά ρώτα ό,τι θες ή μοιράσου τις σκέψεις σου για να σου πω περισσότερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, batig0al είπε

Στο frame γράφει frame Cro-mo steel, custom formed and buttedtubes, 135x10 dropouts αλλά πιο πάνω όντως γράφει Custom butted cromo steel frame, 148×12 dropouts. Δεν καταλαβαίνω αν είναι λάθος ή όχι, δεν έδωσα σημασία στο unboxing και δεν έχω αρκετή γνώση για να υποθέσω. Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά πάντως, δοκίμασε να τους ρωτήσεις στο [email protected], εμένα για κάτι άλλο μου απάντησαν άμεσα.

Thanks! Θα τους στείλω ένα e mail αν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, VonLoutsos said:

Πρέπει να ξεκινήσεις πρώτα και να μας πεις (για να σου απαντήσουν οι κατέχοντες) πόσα χρήματα θες να διαθέσεις, τι είδος ποδηλάτου επιθυμείς, αν θες να αγοράσεις από εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα.

Καλημέρα,

από χρήματα, δε θα ήθελα να πάω πάνω από 300-400.

Έλεγα για κάτι μεταχειρισμένο, μιας που οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες, οπότε λογικά Ελλάδα (Θεσσαλονίκη συγκεκριμένα)

Τώρα για είδος, εδώ είναι που δεν ξέρω.
Trekking λογικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giostau είπε

Καλημέρα,

από χρήματα, δε θα ήθελα να πάω πάνω από 300-400.

Έλεγα για κάτι μεταχειρισμένο, μιας που οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες, οπότε λογικά Ελλάδα (Θεσσαλονίκη συγκεκριμένα)

Τώρα για είδος, εδώ είναι που δεν ξέρω.
Trekking λογικά; 

Ένα πράγμα μπορώ να σου συστήσω πάνω από όλα: πάρε το σωστό μέγεθος! Το μέγεθος πάνω στο οποίο θα νιώθεις άνετα με τη σέλα όχι απαραίτητα τέρμα κάτω. Και αγνόησε οποιονδήποτε "ειδήμονα", "γκουρού της ποδηλασίας" κλπ. προσπαθήσει να σου "επιβάλλει" την αποψάρα του για -συνήθως- μεγαλύτερο νούμερο ποδηλάτου από αυτό που σου ταιριάζει. Το μικρότερο μέγεθος διορθώνεται, για το μεγαλύτερο δε μπορεί να γίνει τίποτα! Δεδομένου ότι από κάποια ηλικία και πάνω ...δεν ψηλώνουμε. Με πήγε (μου σύστησε) ο κουμπάρος μου προ 2 ετών σε ένα μπαγλαμά ποδηλατά (ο οποίος έχει και "όνομα" υποτίθεται) κάπου χαμηλά στην Καλλιθέα και με "έψησε" και πήρα ένα IDEAL trekking ...3 νούμερα μεγαλύτερο από όσο πραγματικά μου ταίριαζε. Του το γύρισα πίσω 2 μέρες μετά και μου έδωσε το ίδιο μοντέλο 2 νούμερα μικρότερο (54άρι το πρώτο 50άρι το αλλαγής αν θυμάμαι καλά με 28ιντσους τροχούς πάντα). Αποτέλεσμα; Και το νέο μεγάλο μου είναι. Το έχω και κάθεται 2 χρόνια στην αποθήκη μου και χρησιμοποιώ αραιά και που το παλιό 26ιντσο (νομίζω 46cm)  που έχω αφήσει στο εξοχικό το οποίο αν και μικρότερο από όσο πρέπει για εμένα -το είχα πάρει μεταχειρισμένο- έχω φέρει στα μέτρα μου με λαιμό τιμονιού και κατάλληλη σέλα...

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@batig0al 

Ενημερωτικά, πήρα άμεση απάντηση από Octane και είπαν ότι το 148x12mm είναι λάθος στην περιγραφή. Οπότε ισχύει αυτό που γράφουν παρακάτω αναλυτικά στα specs, 135x100mm.

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, theopan said:

Ένα πράγμα μπορώ να σου συστήσω πάνω από όλα: πάρε το σωστό μέγεθος! Το μέγεθος πάνω στο οποίο θα νιώθεις άνετα με τη σέλα όχι απαραίτητα τέρμα κάτω. Και αγνόησε οποιονδήποτε "ειδήμονα", "γκουρού της ποδηλασίας" κλπ. προσπαθήσει να σου "επιβάλλει" την αποψάρα του για -συνήθως- μεγαλύτερο νούμερο ποδηλάτου από αυτό που σου ταιριάζει. Το μικρότερο μέγεθος διορθώνεται, για το μεγαλύτερο δε μπορεί να γίνει τίποτα! Δεδομένου ότι από κάποια ηλικία και πάνω ...δεν ψηλώνουμε. Με πήγε (μου σύστησε) ο κουμπάρος μου προ 2 ετών σε ένα μπαγλαμά ποδηλατά (ο οποίος έχει και "όνομα" υποτίθεται) κάπου χαμηλά στην Καλλιθέα και με "έψησε" και πήρα ένα IDEAL trekking ...3 νούμερα μεγαλύτερο από όσο πραγματικά μου ταίριαζε. Του το γύρισα πίσω 2 μέρες μετά και μου έδωσε το ίδιο μοντέλο 2 νούμερα μικρότερο (54άρι το πρώτο 50άρι το αλλαγής αν θυμάμαι καλά με 28ιντσους τροχούς πάντα). Αποτέλεσμα; Και το νέο μεγάλο μου είναι. Το έχω και κάθεται 2 χρόνια στην αποθήκη μου και χρησιμοποιώ αραιά και που το παλιό 26ιντσο (νομίζω 46cm)  που έχω αφήσει στο εξοχικό το οποίο αν και μικρότερο από όσο πρέπει για εμένα -το είχα πάρει μεταχειρισμένο- έχω φέρει στα μέτρα μου με λαιμό τιμονιού και κατάλληλη σέλα...

Πολύ σωστό αυτό!
Άρα μήπως πρέπει να πάω σε καινούριο για να μπορέσω να το έχω ακριβώς στα μέτρα μου;

 

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο αξιόπιστο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη;
Ανατολικά ιδανικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, giostau said:

Πολύ σωστό αυτό!
Άρα μήπως πρέπει να πάω σε καινούριο για να μπορέσω να το έχω ακριβώς στα μέτρα μου;

 

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο αξιόπιστο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη;
Ανατολικά ιδανικά....

ποδηλατόραμα.

Εκτός αν εννοεις πολυ πολυ ανατολικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Glikos Το διόρθωσαν και στο site, ωραίοι!

@giostau Δεν χάνεις κάτι να πας σε ποδηλατάδικο και να δοκιμάσεις διάφορα αλλά αν αγοράσεις, κάτα 90% θα πάρεις κάτι υποδυέστερο απ'ότι μπορείς να αγοράσεις στο Decathlon (ή το internet σε μεγαλύτερα budget).

Tα trekking ποδήλατα κατ'εμέ είναι γενικά σαν κατηγορία λάθος. Αν θες να πηγαίνεις άσφαλτο efficiently, παίρνεις κούρσα, το τιμόνι συνηθίζεται εντός 2-3 ωρών ακόμη και αν είναι πρώτη σου φορά. Αν θες να πηγαίνεις και ελαφρύ χωματόδρομο/gravel, πας gravel κατηγορία ή για πιο low budget, κούρσα που να παίρνει λάστιχα 35mm και άνω. Αν θες να πηγαίνεις αρκετά χωματόδρομο ή έχεις βλέψεις για εξέλιξη πηγαίνοντας μονοπάτια, τότε πας κατηγορία cross country. Tα trekking είναι υβρίδια για να έχεις στο ποδήλατο πόλης τιμόνι mountain. Aν θες τέτοιου στυλ, για χαλαρή τελείως όρθια στάση και φουλ άνεση, καλύτερα τα Ολλανδικού στυλ (stadsfietsen).

Δυστυχώς δεν έχει Decathlon στη Θεσσαλονίκη, στα 550€ είναι με διαφορά ό,τι καλύτερο. Αν μπορείς να το μεταφέρεις από Αθήνα με κανά αμάξι/τρένο/ταχυδρομείο, καλώς. Αλλιώς προσπάθησε να βρεις να μην έχει μπροστινή ανάρτηση καθώς αυτά είναι πάντα μάπα σε αυτά τα λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...