Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είδα το primium rush και επειδή δεν επηρεάζομαι εύκολα θέλω ένα ίδιο

 

5050b63b8c79f.preview-620.jpg



τα θετικά που βλέπω:

 

πρέπει να κάνει συνέχεια πετάλι που σε γυμνάζει περισσότερο 

η αλυσίδα θα βγαίνει σπάνια

 

ερώτηση:

από την στιγμή που αν δεν κάνεις πετάλι σταματάει, αυτό δεν λειτουργεί σαν φρένο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως σας φαίνεται αυτό http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&path=192_295&product_id=2088

 

Από 195 μου το αφήνει 175.

 

Τι λέτε παίδες;

Δε ξέρω τί ψάχνεις, πάντως αυτό είναι γυναικείο κόψιμο (= χαμηλωμένη η οριζόντια δοκός του σκελετού και πιο φαρδιά σέλα), το ποδήλατο είναι τύπου mountain με σιδερένιο σκελετό (175 και πολλά είναι μάλλον).

Το "Polis Citybike" που προτάθηκε νωρίτερα είναι πολύ καλύτερο από αυτό (πάντως ούτε κι εκείνο έχει ταχύτητες για γρήγορες διαδρομές εντός πόλης, βέβαια αν είσαι αρχάριος κι άρα αδύναμος δε θα σου φανεί αν είναι αργό).

 

 

@RedPanda

Αυτό που περιγράφεις είναι τα "fixed". Κατά τη γνώμη μου αυτά είναι για πιο έμπειρους (σίγουρα όχι για πρωτάρηδες) και μάλλον ακατάλληλα για ελληνικούς δρόμους κι ανηφόρες/κατηφόρες (εκτός αν έχει κάποιος συγκεκριμένη διαδρομή υπόψη του για χρήση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται απίθανο το να σταματάει αν συγκρατήσεις το πεντάλ αλλά έστω και έτσι να είναι, ο μπροστινός τροχός πως θα φρενάρει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις κάποιες μαγκιές με τα πετάλια, αλλά βεβαίως και χρειάζονται φρένα αν θες να τρέχεις. Γενικά αυτά είναι για έμπειρους, για να μην έχουμε κλάματα. Στ ταινία, εκτός του ότι είναι... ταινία, ναι μεν δε χρησιμοποιεί φρένα αλλά το κόνσεπτ είναι πως - και καλά - είναι τόσο σούπερ τυπάς που δε σταματάει ποτέ, παρακάμπτει τα πάντα και τους πάντες, περνάει με κόκκινο κτλ κτλ. Θες να το δοκιμάσεις αυτό real life?  :-D

Έχω δει πού και πού μερικά τέτοια (*με φρενα βεβαιως) κι εδώ στην Αθήνα και σε άλλη πόλη, είναι πολύ μάγκικα και "eyecatching" αλλά δε νομίζω πως είναι για τον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε και αυτο το εργακι που ειναι με ποδηλατα. Το ειδαμε προσφατα και ηταν καλο. Ο βασικος πρωταγωνιστης στο ποδηλατο εχει φρενο μονο στα πεταλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που είχα ρωτήσει πιο πάνω, το fixed gear χρειάζονται φρένα ? (από την στιγμή που αν συγκρατήσεις το πετάλι σταματάει)

Ουσιαστικα μπλοκαρει ο πισω τροχος και σερνεσαι.Οποτε μονο για φρενο δεν κανει το σταματημα του πεταλαρισματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε ποσο χρονων ειστε ολοι?! :P Δεν ειχατε ποδηλατα με "κοντρα" ?! Αυτου του τυπου φρενο εχουν τα φιξακια,μπλοκαρουν δηλαδη τον πισω τροχο,ως γνωστον το 70-80% του φρεναρισματος στα δικυκλα προερχεται απο τον μπροστα οποτε θελει αρκετη τεχνη για να φρεναρεις με κοντρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιφεριακα με μια πολυ γρηγορη ματια,καλυτερα εχει το ktm μετα το scott και τελευταιο το ideal.Σιγουρα πολυ μικρες διαφορες σε αυτην την κατηγορια.

 

Το scott εχει 21 ταχυτητες εναντι των 24αρων του ideal και του ktm.

 

Απο βαρος,ελαφρυτερο ειναι το scott το οποιο ριχνει σχεδον εναμιση κιλο στο ktm.Για το ideal δεν αναφερει κατι,αλλα λογω μπροστινης αναρτησης(που το scott δεν εχει) λογικα θα ειναι στα ιδια με το ktm.

 

Αποψη μου;Αν δεν σε πηραζει το βαρος,δες τα απο κοντα και αγορασε οποιο σε τραβαει να το καβαλησεις με το που το δεις.Απο τις φωτο,για εμενα αυτο ειναι το scott.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως τα ειπε ο φιλος nemesiskp. Και τα 3 ειναι πολυ καλα ποδηλατα με ενα κλικ πιο μπροστα το scott σαν πιο ιστορικη εταιρεια ποδηλατων εναντι των αλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν σε ενδιαφέρει η άνεση, το Megisto.

Αν προβλέπεις να έχεις επιθετικές τάσεις ποδηλατώντας, το Scott.

Όχι το ΚΤΜ, διότι δε μπορείς στο μέλλον να του βάλεις δισκόφρενα, που ίσως να σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...