Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη ρόδα πηγαίνει όταν επιστρέφει, το σπρώξιμο στο πετάλι που χάθηκε στο ξαναδίνει πίσω ως σπρώξιμο στο πετάλι. Είναι τελείως ανούσιο που αναφέρεται αυτό το φαινόμενο όπου νά'ναι, δε κάνει καμία πρακτική διαφορά. Αν σε βάλω να καβαλήσεις μια μλκ με κολοκύθι ελατήριο κι ένα πόλης ακλόνητο, το συμπέρασμα που θα βγάλεις πηγαίνοντας στη δουλειά σου είναι πως με το ελατήριο δε σε πόνεσε ο κόλος σου και δε χρειάστηκε να ανασηκωθείς στα γόνατα κι όχι πως έχασες 0,01% ενέργεια. Είναι παντελώς ανούσιο. Ξέρεις πότε ισχύει αυτό όντως; Αν πάρεις ένα πραγματικό ποδήλατο βουνού/downhill με αναρτήσεις που όντως απορροφούν ενέργεια και το βάλεις στο δρόμο. Με αυτό, ναι, θα νιώθεις αλλιώτικα τη πεταλιά. Με το σκληρό φτηνό ελατήριο, ούτε κατά διάνοια δεν ισχύει αυτό, πρόκειται περί υπερβολής. Αν ήταν άσκηση Φυσικής θα γράφαμε «επειδή η ενέργεια που χάνεται είναι αμελητέα (...)».

 

Συνηθίζεις βέβαια και χωρίς αναρτήσεις, στις πρώτες βόλτες πονάει η λεκάνη σου από τα τραντάγματα, πονάνε οι καρποί σου κτλ μετά σφίχνεις και μαθαίνεις να στηρίζεσαι στα γόνατα. Αλλά και πάλι δεν υπάρχει σύγκριση και χωρίς αναρτήσεις σε τούτη τη πόλη θα είσαι κάθε φορά ανασηκωμένος (στηρίζεσαι στα γόνατα) πράγμα που είναι κουραστικό και πραγματικό χάσιμο ενέργειας.

 

Αναφέρω από εμπειρία, με ένα CUBE fitness τύπου κάνω, όχι τόσο ευαίσθητο όσο καθαρό δρόμου, αλλά πάει το τράνταγμα σύννεφο. Στο δρόμο αισθάνεσαι το παραμικρό στην άσφαλτο κι αν πετύχεις σαμαράκια και τέτοια γμστα, βασανίζεις και το ποδήλατο που τρώει όλο το χτύπημα (την έλλειψη στοιχειώδους ανάρτησης θα τη πληρώσεις σε συντομότερη αλλαγή κέντρων). Εγώ το παλεύω βέβαια και συνηθίζω και κάνω χιλιόμετρα γιατί αυτό θέλω να κάνω για γυμναστική, αλλά να σου πω πως αυτό το θεωρώ ΟΚ για πόλη και πως αν είχε αναρτήσεις έστω και φτηνιάρικες δε θα ήταν πολύ πολύ πιο άνετο για μετακίνηση, θα σου πω απλά ψέματα. Γι αυτό ανασκεύασα και το παλιό μου IDEAL με τα ελατήρια που κοροϊδεύεις, για διαδρομές τύπου «πάω σε μια δουλειά ήρεμα κι ωραία».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στη ρόδα πηγαίνει όταν επιστρέφει, το σπρώξιμο στο πετάλι που χάθηκε στο ξαναδίνει πίσω ως σπρώξιμο στο πετάλι. Είναι τελείως ανούσιο που αναφέρεται αυτό το φαινόμενο όπου νά'ναι, δε κάνει καμία πρακτική διαφορά. Αν σε βάλω να καβαλήσεις μια μλκ με κολοκύθι ελατήριο κι ένα πόλης ακλόνητο, το συμπέρασμα που θα βγάλεις πηγαίνοντας στη δουλειά σου είναι πως με το ελατήριο δε σε πόνεσε ο κόλος σου και δε χρειάστηκε να ανασηκωθείς στα γόνατα κι όχι πως έχασες 0,01% ενέργεια. Είναι παντελώς ανούσιο. Ξέρεις πότε ισχύει αυτό όντως; Αν πάρεις ένα πραγματικό ποδήλατο βουνού/downhill με αναρτήσεις που όντως απορροφούν ενέργεια και το βάλεις στο δρόμο. Με αυτό, ναι, θα νιώθεις αλλιώτικα τη πεταλιά. Με το σκληρό φτηνό ελατήριο, ούτε κατά διάνοια δεν ισχύει αυτό, πρόκειται περί υπερβολής. Αν ήταν άσκηση Φυσικής θα γράφαμε «επειδή η ενέργεια που χάνεται είναι αμελητέα (...)».

 

Συνηθίζεις βέβαια και χωρίς αναρτήσεις, στις πρώτες βόλτες πονάει η λεκάνη σου από τα τραντάγματα, πονάνε οι καρποί σου κτλ μετά σφίχνεις και μαθαίνεις να στηρίζεσαι στα γόνατα. Αλλά και πάλι δεν υπάρχει σύγκριση και χωρίς αναρτήσεις σε τούτη τη πόλη θα είσαι κάθε φορά ανασηκωμένος (στηρίζεσαι στα γόνατα) πράγμα που είναι κουραστικό και πραγματικό χάσιμο ενέργειας.

 

Αναφέρω από εμπειρία, με ένα CUBE fitness τύπου κάνω, όχι τόσο ευαίσθητο όσο καθαρό δρόμου, αλλά πάει το τράνταγμα σύννεφο. Στο δρόμο αισθάνεσαι το παραμικρό στην άσφαλτο κι αν πετύχεις σαμαράκια και τέτοια γμστα, βασανίζεις και το ποδήλατο που τρώει όλο το χτύπημα (την έλλειψη στοιχειώδους ανάρτησης θα τη πληρώσεις σε συντομότερη αλλαγή κέντρων). Εγώ το παλεύω βέβαια και συνηθίζω και κάνω χιλιόμετρα γιατί αυτό θέλω να κάνω για γυμναστική, αλλά να σου πω πως αυτό το θεωρώ ΟΚ για πόλη και πως αν είχε αναρτήσεις έστω και φτηνιάρικες δε θα ήταν πολύ πολύ πιο άνετο για μετακίνηση, θα σου πω απλά ψέματα. Γι αυτό ανασκεύασα και το παλιό μου IDEAL με τα ελατήρια που κοροϊδεύεις, για διαδρομές τύπου «πάω σε μια δουλειά ήρεμα κι ωραία».

Πραγματικα βαριεμαι να καθομαι να γραφω παλι κατεβατο. :P

 

Τεσπα,αφου διαφωνουμε καθε φορα θα ανακυκλωνουμε τα ιδια και τα ιδια.Μια θα τα λες εσυ,μια εγω.Γνωμες ειναι,διαφερουν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

Τώρα τελευταία σκέφτομαι να αγοράσω ένα ποδήλατο για τους παρακάτω δύο λόγους:

 

-Διαδρομές που είναι 1-3 χιλιόμετρα και τις κάνω ως τώρα με το αυτοκίνητο, θα μπορώ να τις κάνω με το ποδήλατο (που είναι και πιο απολαυστικό στην οδήγησή του) στον ίδιο χρόνο, πιο οικονομικά (με τις τιμές που έχει φτάσει η βενζίνη) και πετυχαίνοντας μία πολύ καλή σωματική άσκηση.

 

-Μου αρέσει πολύ η ποδηλασία και το σκεφτόμουν καιρό τώρα, μόνο που δεν είχα που να το στεγάσω αλλά τελικά βρήκα λύση.

 

Το ποσό που μπορώ να διαθέσω δεν ξεπερνά τα ~250 ευρώ και σε αυτές τις τιμές (διαβάζοντας και τις 3-4 τελευταίες σελίδες του θέματος) έχω ξεχωρίσει αυτά τα δύο: http://cyclist.gr/product.php?codenum=CYC13POLISCITY & http://www.ballistic.gr/bike.php?id=46 .

Ποιο από τα δύο θεωρείτε πως είναι καλύτερο και με καλύτερα περιφερειακά για μετακινήσεις εντός πόλης?? Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο σε αυτά τα χρήματα, ευπρόσδεκτο  :)

Επίσης, δεν θα με πείραζε να αγοράσω και κάποιο μεταχειρισμένο αλλά επειδή δεν γνωρίζω καθόλου τι παίζει με τα περιφερειακά φοβάμαι μη την πατήσω και γιαυτό το αποφεύγω για τώρα..

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα δυο οτι και να αγορασεις θα σε ικανοποιησει.Τωρα περιφεριακα σε αυτην την τιμη,μην κοιτας.Shimano φορανε και τα δυο,μια χαρα θα σε βγαλουν.

 

Το ballistic αν δεν κανω λαθος ειναι entry level mtb.Τρακτερωτα λαστιχα και μπροστινη αναρτηση.Θα εχει λιγο μεγαλυτερη ανεση λογο αναρτησης,αλλα θα κοβει λιγο λογο ελαστικων(τα οποια οπως ξαναειπα αλλαζονται πολυ φθηνα).Για εμενα πηγαινε δες τα απο κοντα,και αγορασε οποιο σου κανει κλικ να το καβαλησεις.

 

Προσοχη στο μεγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα δυο οτι και να αγορασεις θα σε ικανοποιησει.Τωρα περιφεριακα σε αυτην την τιμη,μην κοιτας.Shimano φορανε και τα δυο,μια χαρα θα σε βγαλουν.

 

Το ballistic αν δεν κανω λαθος ειναι entry level mtb.Τρακτερωτα λαστιχα και μπροστινη αναρτηση.Θα εχει λιγο μεγαλυτερη ανεση λογο αναρτησης,αλλα θα κοβει λιγο λογο ελαστικων(τα οποια οπως ξαναειπα αλλαζονται πολυ φθηνα).Για εμενα πηγαινε δες τα απο κοντα,και αγορασε οποιο σου κανει κλικ να το καβαλησεις.

 

Προσοχη στο μεγεθος.

 

Tο ballistic είδα ότι ανήκει στην κατηγορία city σύμφωνα με την ιστοσελίδα τους γιαυτό και το σκέφτηκα αν και μου αρέσει περισσότερο (οπτικά) το city.

Λάθος μου, στα hard trail το έχουν, επομένως απορρίπτεται...

Κάποια εναλλακτική του Polis τότε??

 

Α και η αλλαγή ελαστικών πόσο περίπου κοστίζει?? (Θέλω να πάρω 1-2 για να τα έχω σε περίπτωση που σκάσει-χάνει κάποιο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια.

 

Θα ελεγα να μην παρεις καποιο ποδηλατο με λιγοτερες απο 21 ταχυτητες. Οπως σου ειπε ο φιλος πιο πανω, σε αυτα τα χρηματα 200 - 300 ευρω, παρε οποιο σου αρεσει οπτικα γιατι δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες μεταξυ τους και ειναι βασικο να σ'αρεσει αυτο που θα βλεπεις και να θες να το καβαλησεις. Απο εκει και περα, μπορεις να βρεις και διαφορες προσφορες που εχουν καποια καταστηματα που και που. Κανε μια ερευνα αγορας. Οταν εψαχνα εγω τον Αυγουστο, γυρισα μερικα μαγαζια και ειχα παρει και τηλεφωνο σε καποια. Η φραση μου ηταν η εξης: ''Γεια σας, θελω ποδηλατο Trekking για υψος 1.75 και χρηματα εως 250 ευρω. Υπαρχει κατι?'' Ενας μου ειπε, εχω το bullet fighter cross και απο 280 στο αφηνω 250 (το πηρε φιλος τελικα, μια χαρα ποδηλατο). Ενας αλλος μου ειπε, μου εχει μεινει ενα τελευταιο mongoose crossway 150 και απο 300 στο δινω 250 (αυτα τα 2 περιστατικα απο το τηλεφωνο). Εκανα λοιπον εγω μετα την ερευνα αγορας μου σε μαγαζια και οταν τελικα δεν βρηκα εκεινη την περιοδο κατι αλλο σχετικα καλο που να μαρεσει οπτικα σε αυτα τα λεφτα πηγα και πηρα το mongoose και εχω μεινει ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε, σαφώς και θα το ψάξω εκτενέστερα αλλά δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να πηγαίνω στα μαγαζιά για ψάξιμο, επομένως θα κινηθώ μέσω ίντερνετ και τηλεφώνου (όπως είπες) και όταν θα έχω καταλήξει σε 2-3 τότε θα πάω σε μαγαζί να τα δοκιμάσω για να πάρω την τελικά απόφαση.

 

Μόλις πήρα στο cyclist και μου είπαν ότι τα έχουν εκεί τα Terra & Polis, επομένως θα πεταχτώ μέσα στις επόμενες μέρες για δοκιμή  :-)

 

Έχετε να προτείνετε τίποτα αξιόλογα μαγαζιά (εδώ ή με πμ) με ιστοσελίδα για να ψάξω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πεπεισμένος οτι ο nemesis και ο PCcharon πάντως μιλάνε για εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

Ο charon λέει για ποδήλατο χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ ανάρτηση. (που κανένας δεν πρότεινε)

Ο nemesis λέει για την μη αναγκαιότητα ΠΙΣΩ ανάρτησης (με τη μπροστά φυσικά να υπάρχει)

 

Η δεν ξέρω να διαβάζω ή έχουν μπλεχτεί μπούτια.

 

edit: Ontopic δείτε και μία απο δώ όποιος ψάχνει ποδήλατο.

http://www.chainreactioncycles.com/Offers.aspx?CategoryIDs=2145,2146

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ballistic είδα ότι ανήκει στην κατηγορία city σύμφωνα με την ιστοσελίδα τους γιαυτό και το σκέφτηκα αν και μου αρέσει περισσότερο (οπτικά) το city.

Λάθος μου, στα hard trail το έχουν, επομένως απορρίπτεται...

Κάποια εναλλακτική του Polis τότε??

 

Α και η αλλαγή ελαστικών πόσο περίπου κοστίζει?? (Θέλω να πάρω 1-2 για να τα έχω σε περίπτωση που σκάσει-χάνει κάποιο..)

Το ballistic μην το αποριπτεις για αυτο τον λογο.Με αλαγη ελαστικων γινεται ενα ωραιοτατο treking.Γενικα η μπροστινη αναρτηση οχι οτι θα κανει μεγαλη αποσβεση,αλλα οσο να ναι κατι θα κοβει απο τρανταγμους.Το terra απο το cyclist ειναι στην ιδια κατηγορια με το ballistic.

 

Λαστιχα εχεις απειρες επιλογες.Αμα σου σκασει,απλα αλλαζεις σαμπρελιτσα και οχι λαστιχο.Γενικα με την αγορα του ποδηλατου,αγορασε κρανος,κανα δυο σαμπρελιτσες και κατι πλαστικα κουταλακια που ειναι για να βγαζεις το λαστιχο.Τα δυο τελευταια ειναι παμφθηνα.

 

 

Είμαι πεπεισμένος οτι ο nemesis και ο PCcharon πάντως μιλάνε για εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

Ο charon λέει για ποδήλατο χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ ανάρτηση. (που κανένας δεν πρότεινε)

Ο nemesis λέει για την μη αναγκαιότητα ΠΙΣΩ ανάρτησης (με τη μπροστά φυσικά να υπάρχει)

 

Η δεν ξέρω να διαβάζω ή έχουν μπλεχτεί μπούτια.

 

edit: Ontopic δείτε και μία απο δώ όποιος ψάχνει ποδήλατο.

http://www.chainreactioncycles.com/Offers.aspx?CategoryIDs=2145,2146

 

 

Βρε λες; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό με τα treking δεν το έχω πολυκαταλάβει να σου πω την αλήθεια.. Για τι χρήση προορίζονται??

 

Επίσης, το Terra και το Polis είναι απ'ότι έχω καταλάβει μάρκες του cyclist. Ξέρουμε από που προέρχονται τα εξαρτήματά τους και ο σκελετός? Δηλαδή έχουν κάνει συνεργασία με κάποια εταιρεία και αν ναι, με ποια?

(Ρωτάω γιατί έχει φοβηθεί το μάτι μου με τόσα no-name προϊόντα από κίνα που κυκλοφορούν και δεν έχω την πείρα όταν το δω από κοντά να καταλάβω τις σημαντικές λεπτομέρειες...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό με τα treking δεν το έχω πολυκαταλάβει να σου πω την αλήθεια.. Για τι χρήση προορίζονται??

 

Επίσης, το Terra και το Polis είναι απ'ότι έχω καταλάβει μάρκες του cyclist. Ξέρουμε από που προέρχονται τα εξαρτήματά τους και ο σκελετός? Δηλαδή έχουν κάνει συνεργασία με κάποια εταιρεία και αν ναι, με ποια?

(Ρωτάω γιατί έχει φοβηθεί το μάτι μου με τόσα no-name προϊόντα από κίνα που κυκλοφορούν και δεν έχω την πείρα όταν το δω από κοντά να καταλάβω τις σημαντικές λεπτομέρειες...) 

Treking ειναι κατι ενδιαμεσο απο mtb και δρομου.Παει δρομο,αλλα θα σε παει και σε χωματακι ανετα.Πχ αν μενεις επαρχια.

 

Τα δυο του cyclist ειναι ενα project που κανανε στο forum τους,και καθε μελος ποσταρε ενα δικο του σχεδιο.Μετα ψηφησανε και καταληξαν στα παραπανω.Σκελετος δεν θυμαμαι που φτιαχνεται,αλλα τα εξαρτηματα οπως μπορεις να δεις ειναι ολα επωνυμα.Ασφαλως σε καμια περιπτωση δεν συγκρινονται με τις διαφορες κινεζοβλακιες που κυκλοφορουν.

 

Edit:Εδω παραπανω πληροφοριες.Μου φαινεται πρεπει να εισαι γραμμενος στο forum για να το δεις.

Edit2:Εδω ο διαγωνισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Treking ειναι κατι ενδιαμεσο απο mtb και δρομου.Παει δρομο,αλλα θα σε παει και σε χωματακι ανετα.Πχ αν μενεις επαρχια.

 

Τα δυο του cyclist ειναι ενα project που κανανε στο forum τους,και καθε μελος ποσταρε ενα δικο του σχεδιο.Μετα ψηφησανε και καταληξαν στα παραπανω.Σκελετος δεν θυμαμαι που φτιαχνεται,αλλα τα εξαρτηματα οπως μπορεις να δεις ειναι ολα επωνυμα.Ασφαλως σε καμια περιπτωση δεν συγκρινονται με τις διαφορες κινεζοβλακιες που κυκλοφορουν.

 

Edit:Εδω παραπανω πληροφοριες.Μου φαινεται πρεπει να εισαι γραμμενος στο forum για να το δεις.

 

Αααα οκ τότε..

 

Μάλλον στο Polis θα πάω γιατί είναι και οικονομικό και πολύ ωραίο στο μάτι.

Αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω να πάω σε κάτι τέτοιο http://podhlato.gr/KCP_%CE%A0%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%9F_%CE%94%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A5_Subs_Plus_28-quot στα 300 ευρώ ή κάτι σαν αυτό http://idealbikes.net/?section=2423&language=en_US&itemid1494=2452 . Έχουν διαφορά σε σχέση με το Polis??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...