Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πιστεύω δεν αξίζει πλέον η αγορά καινούριου ποδηλάτου την στιγμή που τα μεταχειρισμένα έχουν το 1/3 της τιμής,

για μεταχειρισμένα ποδήλατα και ανταλλακτικά κοιτάω το http://www.getabike.gr/ έχει πολύ πράμα!

username: getabike

προτεινόμενη σελίδα: getabike.gr

post-100582-0-65250000-1389983914_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για μεταχειρισμένα ποδήλατα και ανταλλακτικά κοιτάω το http://www.getabike.gr/ έχει πολύ πράμα!

 

Πού το ανακάλυψες, ρε θηρίο;

 

username: getabike

προτεινόμενη σελίδα: getabike.gr

 

...απλή συνωνυμία, ρε κακόπιστε! Σε λίγο θα μας πεις ότι ο σκοπός του είναι να διαφημίσει το site... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια ερωτησούλα περί σωστού ντυσίματος.

 

Βγήκα προχθες για ποδήλατο αλλά πραγματικα πάγωσα. Απο πάνω φοράω ισοθερμικο και αντιανεμικό με ενα μπαφ για το λαιμό και είμαι μια χαρα.

Γαντάκια επίσης.

Αλλά απο κατω μονο με τη φόρμα παγώνουν τα πάντα όλα.

Με ενα σκέτο κολαν θα είμαι καλυμμένος; ή πρέπει να αγοράσω και ένα στυλ αντιανεμικό παντελόνι σαν επόμενο ρούχο;

 

Και επειδή μπερδεύομαι, κοιτάζω τα base layer thermals ή τα compression base layer thermals ?

 

Ολα κολάν μου φαίνονται μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερώτηση λίγο.

 

Έχω ένα αρκετά παλιό ποδήλατο με σκελετό σαν αυτόν της φωτογραφίας για να σας δώσω να καταλάβετε.

 

 

picture-002-001.jpg

 

 

Γίνεται σε τέτοιον σκελετό να μπει μπροστά ανάρτηση σαν αυτή αντί για το απλό πιρούνι που έχει?

rs.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση λίγο.

 

Έχω ένα αρκετά παλιό ποδήλατο με σκελετό σαν αυτόν της φωτογραφίας για να σας δώσω να καταλάβετε.

 

 

picture-002-001.jpg

 

 

Γίνεται σε τέτοιον σκελετό να μπει μπροστά ανάρτηση σαν αυτή αντί για το απλό πιρούνι που έχει?

 

 

rs.png

 

 

 

Λογικά δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Το δικό μου, παλαίμαχο scott (πάνω από 15 χρόνια στην κατοχή μου και ακόμα «σκυλί»...), από τη μαμά του ήταν χωρίς ανάρτηση και τού έβαλα εγώ μετά την αγορά (μια από τις πολλές αλλαγές/προσθήκες που τού έκανα εν καιρώ, μια και πλέον μόνο ο σκελετός είναι «μαμίσιος»! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσεχε τι διάμετρο παίρνει/ειναι το πιρουνι σου. επίσης προσεχε μηπως είναι tapered (δλδ μεγαλώνει ο λαιμος του οσο πας κατω). είναι λιγο τρικυ να ταλλαξεις μονος σου. πρεπει να κατσουνε μπιλιες καλα να μπουνε με τη σωστη σειρα, γρασαρισμα και παει λέγοντας. θα σου βγάλει λιγο την παναγια να το βγάλεις. μετα απο καιρό σφηνώνουνε αγρια (ειδικα τα παλια πουχουνε ενα αλεν πανω). το δικό σου αποτι βλέπω δεν εχει τετοιο θεμα.

 

προσεχε επισης μηπως αλλάξει η γεωμετρια του ποδηλάτου. μηπως δλδ ειναι λιγο πιο μεγαλο το καινουριο πιρουνι, και ανεβει λιγο το τιμονι. επισης κοιταξε η βαση της δαγκάνας να κάθεται ακριβως και στην καινουρια καθώς και οτι τα δυο πιρουνια παιρνουνε τα ίδια κέντρα (για να μην παρεις αλλο τροχο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε ρε σας ευχαριστώ όλους! Θα τα τσεκάρω την επόμενη βδομάδα όσα μου είπατε γιατί το έχω στο χωριό τώρα.

Όσο για την εγκατάσταση, αν δω ότι είναι παλούκι θα το πάω σε κανα ποδηλατάδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ πιστεύω θα το καταφέρω.

 

Βασικά ψάξε να δεις φωτο απο λαιμό ahead. Αν ναι έχει τέτοιο το ποδήλατο σου ναι.

 

Τώρα το κοίταξα στο google. Κατα 99% αν θυμάμαι και καλά, είναι ίδιο με αυτό που σου δείχνω στην φωτογραφία.

 

VO%2BQuill%2BStem.jpg

 

κάπως έτσι πιο συγκεκριμένα

 

Quill_stem_3.JPG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλεις αναρτηση σε τετοιου τυπου ποδηλατο υπολογισε οτι θα σου ερθει "σουζα" το μπροστα μερος,επειδη ο σκελετος ηταν σχεδιασμενος για πιο "κοντο" πηρουνι.

 

για την ακριβεια η αποσταση αυτη λεγεται axle to crown race κ ειναι το μηκος απο τον αξονα της ροδας,μεχρι το κατω ρουλεμαν του λαιμου.

 

αρα,ασε τις μετατροπες,λιωστο μεσα στη πολη κ αν θες αμορτισερ κ χωματα ψαξε για κανα μτχ σκελετο με πηρουνι ahead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω παιδες, ποσο ευκολη (ή οχι)  ειναι η επιδιορθωση/αλλαγη επιμερους εξαρτηματων σε ενα ποδηλατο? Παρ'οτι ως πιτσιρικας ημουν αγκαλια ολη μερα με ενα ποδηλατο, δεν ασχοληθηκα ποτε να το φτιαξω μονος μου.

 

Πηγα σε ενα μαγαζι εδω για να αλλαξω μπρος πισω λαστιχα(οχι σαμπρελες) στο ποδηλατο του αισθηματος + ενα τσεκαρισμα αν ολα δουλευουν καλα (tune up ντεμεκ) και μου ειπαν 115 δολλαρια!

 

Προφανως διαφορετικοι μισθοι/εξοδα/κλπ εδω αλλα ως Ελληνας μου κακοφαινεται να δωσω τοσα χρηματα για κατι που ισως μπορω να κανω μονος μου. Τι λετε?

 

btw, δεν ειμαι αμπαλος, ψιλοπιανουν τα χερια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Να ρωτησω παιδες, ποσο ευκολη (ή οχι)  ειναι η επιδιορθωση/αλλαγη επιμερους εξαρτηματων σε ενα ποδηλατο? Παρ'οτι ως πιτσιρικας ημουν αγκαλια ολη μερα με ενα ποδηλατο, δεν ασχοληθηκα ποτε να το φτιαξω μονος μου.</p>

<p> </p>

<p>Πηγα σε ενα μαγαζι εδω για να αλλαξω μπρος πισω λαστιχα(οχι σαμπρελες) στο ποδηλατο του αισθηματος + ενα τσεκαρισμα αν ολα δουλευουν καλα (tune up ντεμεκ) και μου ειπαν <strong>115</strong> δολλαρια!</p>

<p> </p>

<p>Προφανως διαφορετικοι μισθοι/εξοδα/κλπ εδω αλλα ως Ελληνας μου κακοφαινεται να δωσω τοσα χρηματα για κατι που ισως μπορω να κανω μονος μου. Τι λετε?</p>

<p> </p>

<p>btw, δεν ειμαι αμπαλος, ψιλοπιανουν τα χερια μου.</p>

 

ΜΗΝ δώσεις χρήματα για να σου αλλάξουν λάστιχο στο ποδήλατο. Τρια λεπτά δουλειά είναι αν και έχω δει να το κάνουν και σε ένα. Υπάρχουν άπειρα βίντεο για συντήρηση στο youtube.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα, που λέτε, ο Μάιος έχει 15. Κάθε 15η Μαΐου, διοργανώνεται σε παγκόσμια κλίμακα η Ποδηλασία της Σιωπής. Αναμίχθηκα στην διοργάνωση και στην προώθηση της εκδήλωσης στη Λευκωσία, οπότε λέω σήμερα το πρωί "ας πάω με το ποδήλατο δουλειά και μετά να πάω κατευθείαν στην ποδηλασία". Ανεβαίνω που λέτε στο ποδήλατο κάνω 4-5 χιλιόμετρα και λίγο πριν έναν κυκλικό κόμβο, ενώ κινούμουν στην αριστερή λωρίδα, ένα αυτοκίνητο από τη δεξιά επιχείρησε να μπει στην αριστερή (θυμηθείτε, στην Κύπρο οδηγάνε ανάποδα) και ιδού το αποτέλεσμα:

0018.jpg

 

 

 

 

0019.jpg

 

 

0021.jpg

 

 

 

Είμαι καλά (πρόλαβα και πετάχτηκα από το ποδήλατο πριν να σταματήσει το αυτοκίνητο, αλλιώς, κρίνοντας από τη θέση της σέλας, μπορεί να μην είχα δεξί πόδι τώρα), δεν χτύπησα, ο οδηγός καλέσε αμέσως την ασφαλιστική του, γενικά όλα εντάξει. Μάλιστα, δίνοντας μου το τηλέφωνό του, μου είπε ότι εάν δεν με πάρει τηλέφωνο η ασφαλιστική του εντός 2 ημερών (όπως υποσχέθηκαν) για να πάρω την επιταγή αποζημίωσης, να τον ενημερώσω για να τους τα "χώσει". Επίσης, είπε στην ασφαλιστική του ότι "ο άνθρωπος" (εγώ) "δεν έχει αυτοκίνητο και πηγαινοέρχεται στη δουλειά του με το ποδήλατο, μην διανοηθείτε να τον ταλαιπωρήσετε"!

 

Απλά, δεν έχω ποδήλατο πλέον και δεν ήμουν σε φάση να πάρω άλλο την παρούσα χρονική περίοδο...

 

Edit: Ανέβασα ξανά τις φωτογραφίες (thanks nemesiskp)

 

 

Ποπο άγιο είχες πραγματικά.! Την καλύτερη δουλειά έκανες που πήδηξες, γενικός με το ποδήλατο πρέπει να έχεις άριστα αντανακλαστικά... Ζω και εγώ καθημερινά απίστευτες καταστάσεις. Κάτι σοβαρό ακόμα δεν έχω πάθει αλλά δεν αμφιβάλω να γίνει κάτι. Με έχουν χτυπήσει και εμένα και έφυγαν, το ποδήλατο έγινε V ο σκελετός όπως η ρόδα σου και ευτυχώς εγώ δεν έπαθα τίποτα...

 

Τώρα που το σκέφτομαι ποιο μικρός είχα περάσει κάτω από νταλίκα και το ποδήλατο δεν είδα που πήγε και ούτε το βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες προσοχή στους δρόμους. το ποδήλατο δεν ειναι όπως τότε οταν κάναμε παιδιά. αν βγεις δρόμο τα πράγματα αλλάζουν ακαριαία και θες αντανακλαστικό και τσαμπουκά.

εγώ καβαλάω ένα φιξάκι εδώ αγγλία και τα έχω δεί ολα με τους δολοφώνους, με αναγκάσανε να βάλω ξανά το ένα φρένο. οι τύποι δεν νιώθουνε μια. το τι μπινελίκι έχει φυγει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...