Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Χαμογελάκι και οι τιμές στο Θεό! Μια χαρά! Τουλάχιστον να έχω μια ένδειξη του πού μπορούν να φτάσουν οι τιμές!

 

Πέραν της αεροδυναμικής, πού αλλού διαφέρουν έτσι ώστε να δικαιολογείται η διαφορά στις τιμές; Με άλλα λόγια το κράνος των €133 σε τι είναι χειρότερο από το κράνος των €282;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι σχετικα φθηνα ρε συ…….. εχει και αλλα πιο ακριβα….. 

 

Eπειδη ειπες να μην σκεφτω το κοστος τα εβαλα αυτα…. :P

 

 

Στο υλικο κατασκευης κυριως, που εξαρταται και το βαρος….. και το ποσο αντοχη εχει σε impact. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι σχετικα φθηνα ρε συ…….. εχει και αλλα πιο ακριβα….. 

 

Eπειδη ειπες να μην σκεφτω το κοστος τα εβαλα αυτα…. :P

 

 

Στο υλικο κατασκευης κυριως, που εξαρταται και το βαρος….. και το ποσο αντοχη εχει σε impact. 

 

Τα πιο ακριβά άστα για εκείνους που τους κάνουν sponsor χορηγοί, τρέχουν αγώνες κτλ κτλ! Για μένα, αυτά που πρότεινες είναι τα ακριβά! :-)

 

Άρα, στις διαφορές έχουμε: υλικό κατασκευής το οποίο έχει ρόλο στο βάρος και στην αντοχή στις προσκρούσεις. ΟΚ, ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε €100 με €200. Οκ, αν είναι €220, δεν χάλασε ο κόσμος, αλλά θέλω να τα αξίζει. Πχ.αυτό της Giro που έβαλες πριν, το Air Attack Shield είναι ήδη υποψήφιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ήρθε επιτέλους η ώρα να πάρω και εγώ ένα καλό ποδήλατο. Θα το χρησιμοποιώ για μετακινήσεις μέσα στην πόλη (Θεσσαλονίκη) και αν τα καταφέρω να πηγαίνω στην δουλειά (15+15=30 km). Μετά από αρκετό διάβασμα στο forum κατέληξα σε fitness. Πήγα λοιπόν στον ποδηλάτη της γειτονιάς μου και έχω το εξής δίλημμα. Να πάρω ένα chameleon μοντέλο 2013 στα 490 € ή ένα ballistic με πολύ ανώτερα περιφερειακά στα 500 περίπου € (ανάλογα τι θα βάλω πάνω). Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού μου είπε ότι το chameleon πέρα από καλύτερο σκελετό υστερεί σε όλα τα άλλα. Ότι πληρώνεις το όνομα. Από την άλλη ότι με το ballistic θα πάρω ένα χειρότερο σκελετό, αλλά όλα τα άλλα θα είναι πολύ καλύτερα. Δυστυχώς δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις για να μπορώ να κρίνω. Από την μικρή παρουσίαση που μου έκανε (βάρος- ποιότητα περιφερειακών) με έπεισε, αλλά θέλω να ρωτήσω και εσάς να μου πείτε την γνώμη σας.


Έβγαλα φωτογραφία τα δύο ποδήλατα. Ενδεικτικά μου έκανε εντύπωση πόσο καλύτερο "φαίνεται" (και μάλλον είναι) το τιμόνι στο ballistic


Ballistic


Chameleon


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε ένα σημαντικό. ΑΝΕΒΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΑΤΑ. τι πηγες απλως και τα ήδες;

500€ για καλό ποδήλατο είναι λίγα. πάνω κάτω όλα τα ίδια περιφερειακά εχουν, το μονο που αλλαζει ειναι το branding του τελικού προιόντος.

τα 30χλμτρα αν δεν εχεις προβληματα υγείας τα χτυπάς για πλάκα.

Γνώμη μου αφου ΤΑ ΟΔΗΓΗΣΕΣ.

 

1) Δεσ μεταχερισμένα (παιζούν πολλύ καλυτερα)
2)επίσης επειδή το θες για μέσα στη πόλη θα σου ρίξω την ιδέα για ένα κουρσάκι ή ένα single speed free wheel (λιγότερα περιφερειακά, λιγότερη συντήρηση, λιγότερο weight κλπ).

 

εγώ τα fixed δεν τα αλλάζω για τη μετακίνηση στη πόλη. ειναι responsive, ελαφριά, γυμνάζουν, δεν έχουν έξοδα, (αρκετά όμορφα/απλά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο γνωρίζω κουρσάκι με 500 € δεν μπορείς να βρεις. Γιαυτό που λες ότι πάνω κάτω όλα τα ποδήλατα αυτής της κατηγορίας έχουν τα ίδια περιφερειακά είναι και ακριβώς η ερώτηση που έκανα εξ αρχής, Το ballistic έχει  καλύτερα περιφερειακά από το chameleon. Αξίζει λοιπόν η custom επιλογή; 

Πιο ελαφρύ βγαίνει το ballistic. 

Εννοείται ότι θα τα δοκιμάσω πρώτα πριν πάρω την τελική απόφαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι καλυτερη επιλογή από ballistic


http://www.wiggle.co.uk/mekk-pinerolo-al-zr-2015/ 40% off. 10ΚΙΛΑ.


μετά εδώ

http://www.winora.de/produkte_detail_de,10354,12364,detail.html?css=winora
http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/cube-ltd-cls-mens-city-bike-2014/rp-prod114136




εγώ θα φευγα για το πρώτο που πρωτείνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...