Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την εχω κανει τest ride σε ενα φιλαρακι μου, που την εχει βαλει σε ενα Ghost DH9 και εμεινα καγκελο.....

 

οποτε σκεφτομαι να την βαλω και στο Commencal και στο S-works.... :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μη λεμε οτι θελουμε..τα κεντρα ΠΑΙΖΟΥΝ τεραστιο ρολο.το αν θαχεις φτηνιαρικα του 10ευρου οπως τα μαμα η αφτερ οπως πχ σε ενα σετ τροχων fulcrum 5 που καβαλαω πχ ειναι η μερα με τη νυχτα.

 

αν δε τα καβαλησεις δε το διανοεισαι,οπως κ γω.φανταστειτε να πηγαινετε ευθεια η κ κατηφορες μαζι με αλλους,κ ολοι οι υπολοιποι να παταν φρενα.καπως ετσι ειναι.χωρις πεταλι τους φτανεις.μονος σου δε βλεπεις αμεσα τη διαφορα μονο με ρολοι η συγκριση.

 

τωρα για το φιλο που θελει ποδηλατο,ασχετως για τα βουνα κ τα λαγκαδια,που ολοι λιμπιζομαστε να παμε αλλα στο τελος καταληγουν να γεμιζουν τα φριντει με MTB..

κανε τη σωστη επιλογη απτην αρχη κ παρε κουρσα.ειναι οτι πιο αποδοτικο με πεταλια,ειναι εντελως ξεκουραστο κ ας μη του φαινεται,αν εχεις τη στοιχειωδη φυσικη κατασταση,συν οτι θα πεταξεις τα λιγοτερα λεφτα αποτι με τα τρεκινγκ τα μτβ κ τις απειρες αναβαθμισεις-αναπροσαρμογες με λαστιχα λαιμους φρενα κλπ..

 

μια κουρσα μτχ+ ενα σετ καλοι τροχοι μτχ κ καθαρισες για μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στα τωρινα κεντρα μου, DT Swiss 240s παντως την μονη διαφορα που ειδα με τα προηγουμενα (Nukeproof generator) 

 

ειναι οτι τα Νuke κρατησαν μονο 6 μηνες…..  :shock:  :shock:  :shock:

 

 

Στο προηγουμενο ποστ μου , μπορει να παρεξηγηθηκε αυτο που ειπα για την τριβη, φυσικα δεν εννοουσα για κεντρα 10euros. διοτι πιστευω κανενας σοβαρος ανθρωπος που λεει οτι κανει ποδηλατο, δεν θα ειχε τετοια κεντρα…..  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, ειπα με μαμα κεντρα το mongoose crossway 150 και με μαμα κεντρα το ideal zig zag (που λογικα θα ειχε καλυτερα λογω του οτι ηταν πιο ακριβο)

 

Σε ευχαριστω για την προταση για κουρσα αλλα δεν μαρεσουν εμφανισιακα. Ουτε τα fitness.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα σαφως οποιος κανει ποδηλατο χωνει χρημα.αρκει να ενημερωνεται σωστα για το δικο του καλο.αν τον ενδιαφερει φυσικα.

 

για τον αλλο φιλο το στρατηγο

εχεις καβαλήσει κουρσα?

στο λεω γιατι στο τελικο ρεζουμε ολοι εκει καταληγουν.

κ γω μτβ ειχα,ξερο,το ειχα κανει πολης με σλικ 1 ιντσας κ απειρους πειραματισμους ανταλλακτικων κ ελαστικων.αφου εκανα καμια 12αρια χιλιαδες χλμ,βρηκα ενα κουρσι ευκαιρια κ καταλαβα οτι τοσο καιρο νομιζα οτι εκανα ποδηλατο.οπως λενε πολλοι δε γυρνας σε ισιο τιμονι μετα.ειναι σα να ετρεχες με τζιν κ τωρα με φορμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορειτε ρε συ με τα κουρσακια ? 

 

Ποτε μου δεν τα ειδα με καλο ματι, αν και πρεπει να ειναι ανετα οn normal road…. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε μια παλια οταν ημουν μικρος ο πατερας μου, καλη, δεν ξου αρεσε και προσφατα οδηγησα φιλου μια peugeot, παλι δεν...

 

Γενικα απο οτι διαβαζω ειναι οτι καλυτερο για δρομο και αμα κανω μερικες βολτες να καραλαβω οτι δεν παιζει κατι καλυτερο, αλλα δεν μου αρεσει το στυλ. Ουτε νομιζω θα κανω τα χιλιαδες χιλιομετρα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα νταξει μιλας για ποδηλατα 20ετιας τουλαχ κ βαλε.λογικο να μη σαρεσουν αν δοκιμασες με αυτο το δειγμα.το σχεδιο του τοτε με τους σωληνες του σημερα απεχει ετη φωτος.

απο τοτε η τεχνολογια εχει κανει τρελα αλματα οπως κ στα mtb ετσι κ στις κουρσες..

 

χονδρικα ομως ακομα κ ενα τετοιο "αρχαιο" κουρσακι εχει να προσφερει πολλα σε καποιον που ψαχνεται.απλα δεν ειναι για τρελες ταρζανιες κ ορθοπεταλα.απο κυλιση ομως κ ανεση κοντραρουν στα ισια πολλες συγχρονες.

 

βασικο βασικοτατο ολων ειναι να ειναι στο μεγεθος σου το κουρσι.αν δεν,τοτε ειναι σκετο μαρτυριο,κ σχηματιζεις λαθος γνωμη.

αν κουμπωσεις πανω σωστα,πολυ απλα δε θα καβαλησεις αλλο ποδηλατο μετα κ οι υπολοιποι θα σου φαινονται γελοιοι.no offence.

 

ισως δειχνει αβολη η θεση οδηγησης κλπ,αλλα οπως ειπα οποιος εχει τη στοιχειωδη φυσικη κατασταση ειναι προθυμος να αθληθει κ δεν ειναι κανενας καναπεδατος με 30-40 κιλα οβερ,μπορει να ανταπεξελθει,αρκει να μην τον εμποδιζει η κοιλια :P

αν κ εχω δει κ υπερβαρο με κουρσα κ τον βλεπω για μεγαλο διαστημα κ ρισπεκτ του γιατι εχασε.

 

στο διαταυτα απλα δειτε με τι ποδηλατα βγαινουν οι αγωνες πχ tour και giro,ουτε με τρεκινγκ ουτε μτβ..ουτε DH ουτε φιξακια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nταξ, στα tour δινω τρελο respect…. οι τυπαδες εχουν αρ…..α  oxi αστεια….

 

Ειχα δει κιολας απο κοντα tour de france….

 

 

Πιστευω ειναι αναλογα τι ειδος ταιριαζει στον καθενα...

 

Παντως εχει γελιο, οταν πηγαινω μερικες φορες στην δουλεια…… ολοι οι τυπαδες με τα φιξακια τους , απλα λιτα και πεντακαθαρα...

 

και σκαω στο locker των bikes με το DH μεσα στην λασπη, αν δεν εχω προλαβει να το καθαρισω……

 

Οι εκφρασεις τους ειναι ανεκτιμητες…..   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, απο σωμα ειμαι οκ, στα σωστα κιλα για το υψος και δεν ειμαι λαπας. Απλα δεν με τρελαινει εμφανισιακα καμια κουρσα. Και οπως ειπα και πιο πανω και με το mongoose εγω πραγματικα ημουν ευχαριστημενος απολυτα στη χρηση που του εκανα, οποτε πιστευω οτι και να παρω απο αυτα που σκεφτομαι, θα μου ειναι οκ.

 

Ναι, θα εχουν διαφορα η τωρινες κουρσες με τις παλιες και σιγουρα μεγαλη αν οχι χαοτικη. Τα μεγεθη που οδηγησα ηταν για το υψος μου.

 

Εσυ καλα κανεις και τα γραφεις, να τα δει και κανενας αλλος που μπορει να ενδιαφερεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια;D λοιπον...πριν  περιπου 4-5 χρονια ειχα αγορασειLink.png Site: αυτο το ποδηλατο στα 550-600ευρω δεν θυμαμαι ακριβως αλλα απο αυτα που διαβασα εδω μου φενεται οτι εδωσα πολυ περισσοτερα χρηματα απο αυτο που αξιζε το ποδηλατο...επισης κοιταξα στο car.gr στην κατηγορια ποδηλατων και δν υπαρχει σαν μαρκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα ειχε καποτε το praktiker ρε συ….. 

 

κανα 100σταρι τα εδινε…..

 

Πλεον ουτε 30 δεν αξιζουν (αν υπαρχουν ακομα βεβαια)

 

Απο που το πηρες και εδωσες τοσα ?

 

 

ps: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΚΑ ειναι τα κλασσικα ποδηλατα του κιλου….  :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...