Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσίμπησα μεταχούρα ένα γαμάτο mountain μαρκας focus. Άψογο το ποδηλατικό, αλλα έχω ένα θέμα. Έχει υδραυλικά δισκόφρενα και μου έχει στην δεξιά μανέτα το μπροστινό και στην αριστερή το πίσω. Επειδή έχω συνηθίσει αντίστροφα, παίζει να τα αλλάξω? Πήγα να κάνω μια βόλτα και κόντεψα να σκοτωθώ!

 

καλημερα!

μαλλον αυτος που το ειχε πριν απο εσενα, ηταν μοτοσυκλετιστης.!!! και ειχε ηδη κανει την αλλαγη απο καινουργιο.Το 99% το ποδηλατων, εχουν το μπροστινο φρενο στα αριστερα και υπαρχει λογος γιαυτο....

 

εγω αλλαξα και εβαλα το μπροστινο μου στα δεξια, επειδη οδηγω μοτοσυκλετα και εχω συνηθησει να παταω μπροστινο με το δεξι.

 

πραγματι, οι μανετες δεν αλλαζουν, γιατι μπαινουν αναποδα στο τιμονι αν κανεις την τραμπα. εκεινο που εκανα με το δικο μου, ηταν να αφησω τις μανετες εκει που ηταν και να αλλαξω τα σωληνακια.

το μονο που χρειαστηκα, ηταν να αγορασω ενα καινουργιο σωληνακι, γιατι το σωληνακι του μπροστινου που ηθελα να το παω πισω, δεν εφτανε. (μικρη αποσταση της μπροστινης δαγκανασ στη μανετα, απο οτι της πισω)

 

το μονο που χρειαστηκα απο εργαλεια, ηταν μια συριγγα αλογισια απο φαρμακειο για να τραβηξω ολα τα υγρα και ενα 8αρακι γερμανικο.

απο ανταλλακτικα χρειαστηκα το σωληνακι πανω απο 1,5 μετρο (νομιζω βγαινουν σε προκαθορισμενα μεγεθη) και ενα μπουκαλακι καινουργια υγρα. δεν θυμαμαι να εδωσα πανω απο 10 ευρω και για τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μου ρθανε λαστιχάκια προχθές. έπαιζα καιρό με τα conti grand prix 4000S II 23αρια αλλά βρηκα καλή ευκαιριουλα τα gatorskin αλλα είναι σε 25'αρια ;( (μερικοί λένε είναι καλύτερα άρα θα τους δώσω ένα chance!!

Ο ΣΚΕΛΕΤΟΣ ΑΚΟΜΑ ΓΕΛΙΟΙ ΙΤΑΛΟΙ. ΤΑ ΧΩ ΟΛΑ ΚΑΙ ΣΚΕΛΕΤΟ ΔΕΝ ΕΧΩ (ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΚΝΚΣΕΤ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΘΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ. ΜΟΥ.)

 


Screen_Shot_2015_02_08_at_21_40_01.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω μαουντεν μπαικ ποδηλατο γυρω στα 250-350,υψος 1,70 κ κιλα 78!Η χρηση του δεν θα ειναι για εξτριμ καταστασεις απλα για νορμαλ βολτες σε χωμα κ σε ασφαλτο! 

Δεν θελω να παω σε μεταχειρισμενο,υπαρχει καμια καλη προταση σ αυτα τα λεφτα?

Και τι πρεπει να προσεξω πριν την αγορα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις μια χαρά ποδήλατα σε αυτά τα χρήματα για τον σκοπό που θες. Μπορείς να πας σε μαγαζία να δεις από κοντά. Πολλές φορές βάζουν και προσφορές τα μοντέλα της προηγούμενης γενίας γιατί θα παραλάβουν της νέας και θέλουν να τα ''διώξουν''. Έτσι πήρε φίλος μου το 13' ένα megisto του 12' στα 300 νομίζω (ίσως και λίγο πιο κάτω) από ένα μαγαζί στην άνοδο της Βουλιαγμένης (προς Αθήνα εννοώ) σε ύψος νομίζω πριν το Ελληνικό, Αργυρούπολη κλπ. Το όνομα του καταστήματος δεν το θυμάμαι αλλά γενικά σχεδόν όλα κάνουν έτσι προσφορές κάποιες στιγμές του χρόνου (ας πει όποιος ξέρει πότε συνήθως γίνεται αυτό).

 

Δεν σου προτίνω κάτι συγκεκριμένο, γιατί σε αυτά τα χρήματα σχεδόν όλα ίδια είναι, πάρε όποιο σου αρέσει οπτίκα (αλλά προσοχή μην πάρεις κανένα no name από κανα μαγαζί κλέφτη και το πληρώσεις χρυσό χωρίς λόγο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινησου σε γνωστες μαρκες ( GT, Merida, Giant, Carrera κλπ)

 

Ελαφρυ σκελετο να εχει και οχι καμια γκουμουτσοσιδερια.

 

Τα περιφερειακα σ'αυτες τις τιμες ειναι πανω κατω ιδιας ποιοτητας (αντε να αλλαζουν λιγο στα brakes) 

 

Kαι το κυριοτερο, πριν το αγορασεις, να το κανεις ενα test ride.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις μια χαρά ποδήλατα σε αυτά τα χρήματα για τον σκοπό που θες. Μπορείς να πας σε μαγαζία να δεις από κοντά. Πολλές φορές βάζουν και προσφορές τα μοντέλα της προηγούμενης γενίας γιατί θα παραλάβουν της νέας και θέλουν να τα ''διώξουν''. Έτσι πήρε φίλος μου το 13' ένα megisto του 12' στα 300 νομίζω (ίσως και λίγο πιο κάτω) από ένα μαγαζί στην άνοδο της Βουλιαγμένης (προς Αθήνα εννοώ) σε ύψος νομίζω πριν το Ελληνικό, Αργυρούπολη κλπ. Το όνομα του καταστήματος δεν το θυμάμαι αλλά γενικά σχεδόν όλα κάνουν έτσι προσφορές κάποιες στιγμές του χρόνου (ας πει όποιος ξέρει πότε συνήθως γίνεται αυτό).

 

Δεν σου προτίνω κάτι συγκεκριμένο, γιατί σε αυτά τα χρήματα σχεδόν όλα ίδια είναι, πάρε όποιο σου αρέσει οπτίκα (αλλά προσοχή μην πάρεις κανένα no name από κανα μαγαζί κλέφτη και το πληρώσεις χρυσό χωρίς λόγο).

Ποιες μαρκες ειναι οι πιο τοπ αυτη την στιγμη?

Σ ευχαιστω για την βοηθεια...  :)

Κινησου σε γνωστες μαρκες ( GT, Merida, Giant, Carrera κλπ)

 

Ελαφρυ σκελετο να εχει και οχι καμια γκουμουτσοσιδερια.

 

Τα περιφερειακα σ'αυτες τις τιμες ειναι πανω κατω ιδιας ποιοτητας (αντε να αλλαζουν λιγο στα brakes) 

 

Kαι το κυριοτερο, πριν το αγορασεις, να το κανεις ενα test ride.

ok τωρα το ειδα thnx παιδια με καλυψατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπε ο Una πιό πάνω, ψάχνεις για σκελετό αλουμινίου/ελαφρύ και το κάνεις test ride. Μάρκες σου είπε αλλά ας πω και εγώ κανα δυο ακόμα: Ideal, Ballistic, Μongoose (είχα πάρει το 'crossway 150' στα 250 ευρω απο 300 που έκανε από το μαγαζί frederik bikes στην Αλεξάνδρας). Ακόμα υπάρχουν κάποιες μάλλον εξίσου καλές αλλά δεν έχουν το ''όνομα'' των παραπάνω: kcp, sector, bullet μερικές που μου έρχονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπε ο Una πιό πάνω, ψάχνεις για σκελετό αλουμινίου/ελαφρύ και το κάνεις test ride. Μάρκες σου είπε αλλά ας πω και εγώ κανα δυο ακόμα: Ideal, Ballistic, Μongoose (είχα πάρει το 'crossway 150' στα 250 ευρω απο 300 που έκανε από το μαγαζί frederik bikes στην Αλεξάνδρας). Ακόμα υπάρχουν κάποιες μάλλον εξίσου καλές αλλά δεν έχουν το ''όνομα'' των παραπάνω: kcp, sector, bullet μερικές που μου έρχονται..

Τι θα ηταν καλυτερο στις ζαντες με 26 ιντζες η 28?Eυχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μεταχειρισμενα( σε καλη κατασταση παντα)  γιατι για καινουργια πανε 800+ 

 

αν βρεις σε Specialized, Cannondale, Cube, Kona, Ghost  

 

 

Για το υψος σου σε 26αρα πηγαινε και λογικα σε medium frame size.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαθητικα ειναι..... Καποια φεγγαρια φορουσα το Mythos 2.0.

 

Ελαφρια ειναι.

 

Τα ιδια βγαζουν σχεδον ολες οι εταιριες με αλλες ονομασιες.... :)

 

Sent from my iPad Air using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Unabomber: thanks για τις πληροφορίες. Έχει κάτι άλλο να προτείνεις σε κράνος για road bike; Μην σκεφτείς το κόστος.

 

@itsgosu: Εάν μιλάς σε μένα, όχι δεν το θέλω για την πόλη. Το θέλω για τις διαδρομές που κάνω με το road bike - άσφαλτος μεν, εκτός πόλης δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...