Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και ο τετραπύρινος στα 512ΜΒ ραμ είναι μάλλον υπερβολή και άσκοπη κατανάλωση μπαταρίας, σε αυτά τα χρήματα δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο κινητό με διαγώνιο 4,5 ιντών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν και ο τετραπύρινος στα 512ΜΒ ραμ είναι μάλλον υπερβολή και άσκοπη κατανάλωση μπαταρίας, σε αυτά τα χρήματα δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο κινητό με διαγώνιο 4,5 ιντών.

 

Αυτό είναι που φοβάμαι κι εγώ για την κατανάλωση της μπαταρίας. Ο συνδιασμός τετραπύρινου με 512 ram.

Είδα στο myphone ότι το παρήγγειλε κάποιος, ίσως να περιμένω να παραλάβει μήπως και γράψει εντυπώσεις.

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξέφρασα σωστά το σκεπτικό μου στο προηγούμενο μήνυμα. Ήθελα να πω ότι μάλλον είναι υπερβολή ο συνδυασμός της ισχύος ενός τετραπύρινου επεξεργαστή (κι ας είναι της Mediatek) με μόλις 512ΜΒ ραμ. Δεν είναι αρκετή η ραμ για να τρέξει σε αυτή φορτίο ικανό να αξιοποιήσει τον επεξεργαστή.
Τα 512ΜΒ δεν είναι αιτία υψηλής κατανάλωσης, καθώς και μικρή ποσότητα είναι (η ελάχιστη αποδεκτή, κατά την άποψή μου) και η ραμ δεν είναι ενεργοβόρος καταναλωτής.
Ο τετραπύρινος όμως έχει αξιόλογη κατανάλωση.

Αν πρόκειται να χρησιμοποιείς αρκετές εφαρμογές μηνυμάτων και κοινωνικής δικτύωσης (viber, facebook, what's app, skype κτλ), σκέψου σοβαρά την αγορά συσκευής με 1GB ραμ, όχι μόνο για την ταχύτητά τους προς το παρόν, αλλά και για να έχει ικανοποιητικές επιδόσεις και στο μέλλον οπότε θα έχουν βαρύνει όλα αυτά τα προγράμματα -όπως γίνεται με όλα άλλωστε-.

Ένα από αυτά είναι το JiaYu G2F, που πρότεινα και στον αδελφό μου μετά τις θετικές εντυπώσεις της ποιότητας κατασκευής που μου έδωσε το JiaYu F1 μου.

Νομίζω όμως ότι καθώς δεν θα παίζεις παιχνίδια, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα στην αυτονομία. Άσε που η μεγάλη μπαταρία συνεπάγεται βαρύτερες και παχύτερες συσκευές, κάτι που συνήθως δεν αρέσει στις γυναίκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αξίζει?

Αυτό ή το f1?

Τι λετε ρε παιδια...Συνδυασμος ΜΤΚ6577-Android 4.0.4-512MB ram ,πιο αργος και ενεργοβορος δεν υπαρχει.Σε αντιθεση με ΜΤΚ6572-Android 4.2-512MB ram που παει σφαιρα και ειναι ενεργειακα οικονομικος

Απο το Pulid χιλλιες φορες αυτο

http://www.pandawill.com/phicomm-c230w-smartphone-android-43-qualcomm-msm8210-dual-core-40-inch-3g-gps-grey-p89540.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξέφρασα σωστά το σκεπτικό μου στο προηγούμενο μήνυμα. Ήθελα να πω ότι μάλλον είναι υπερβολή ο συνδυασμός της ισχύος ενός τετραπύρινου επεξεργαστή (κι ας είναι της Mediatek) με μόλις 512ΜΒ ραμ. Δεν είναι αρκετή η ραμ για να τρέξει σε αυτή φορτίο ικανό να αξιοποιήσει τον επεξεργαστή.

Τα 512ΜΒ δεν είναι αιτία υψηλής κατανάλωσης, καθώς και μικρή ποσότητα είναι (η ελάχιστη αποδεκτή, κατά την άποψή μου) και η ραμ δεν είναι ενεργοβόρος καταναλωτής.

Ο τετραπύρινος όμως έχει αξιόλογη κατανάλωση.

 

Αν πρόκειται να χρησιμοποιείς αρκετές εφαρμογές μηνυμάτων και κοινωνικής δικτύωσης (viber, facebook, what's app, skype κτλ), σκέψου σοβαρά την αγορά συσκευής με 1GB ραμ, όχι μόνο για την ταχύτητά τους προς το παρόν, αλλά και για να έχει ικανοποιητικές επιδόσεις και στο μέλλον οπότε θα έχουν βαρύνει όλα αυτά τα προγράμματα -όπως γίνεται με όλα άλλωστε-.

 

Ένα από αυτά είναι το JiaYu G2F, που πρότεινα και στον αδελφό μου μετά τις θετικές εντυπώσεις της ποιότητας κατασκευής που μου έδωσε το JiaYu F1 μου.

 

Νομίζω όμως ότι καθώς δεν θα παίζεις παιχνίδια, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα στην αυτονομία. Άσε που η μεγάλη μπαταρία συνεπάγεται βαρύτερες και παχύτερες συσκευές, κάτι που συνήθως δεν αρέσει στις γυναίκες.

 

Μωρε καλό το G2F αλλά ακριβότερο και απο ότι είδα σε κάποιο βίντεο είναι ίδιο μέγεθος με το F1.

 

Με βλέπω να καταλήγω στο F1 γιατί το Coolpad το φοβάμαι από θέμα μπαταρίας.

Ενα viber θα έχω ανοιχτό, πιστεύω να το σηκώσει η ram του για κάμποσο καιρό ακόμα.

Λες η δεύτερη φουρνιά του vickmall να έχει και την νεότερη επίσημη αναβάθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το G2F φιλε μπορει να ειναι ιδιο μεγεθος αλλα εχει μεγαλυτερη οθονη(4.3) 1gb μνημη και ειναι τετραπυρινο .

το f1 το εχω παρει για φιλο που το δουλευει μονο σαν τηλεφωνο και τοο βγαζει πανω απο 7 μερες(χωρις να πειραξω ρομ),τωρα περιμενω το G2F παλι για φιλο.(παντα minideal)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vfm

Elephone p2000

Coolpad 7320

Προσεξτε λιγο πριν δωσετε τον ορο vfm στο Elephone,γιατι διαβαζω πολλα διαφορα αρνητικα για την μπαταρια,την ποιοτητα του ηχου στη συνομιλια,την καμερα,την αποκριση.Δεν ειναι καμια μεγαλη εταιρεια η Elephone.Πιο κατω κ απ την Doogee ειναι.

Οριστε και video review απο GizChina

 

https://www.youtube.com/watch?v=fCJ6XjhA1xk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CoolPad για value for money!
 

Λες η δεύτερη φουρνιά του vickmall να έχει και την νεότερη επίσημη αναβάθμιση;

Μη σε προβληματίζει αν δεν την έχει, είναι εύκολο να την περάσεις. Πρώτη φορά το έκανα στο F1 και δεν ήταν δα και κάτι σπουδαίο.
Αν το προτιμήσεις, πες μας με ποιά σου ήρθε.
Αφού το θέλεις για ένα πρόγραμμα θα είναι βολίδα, αλλά αν αρχίσεις να το φορτώνεις με μερικά ακόμη, το G2F θα είναι καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, για κινητο απο 100 εως 160-170 vfm και οπωσδηποτε micro sd slot ποιο εχετε να μου προτεινετε? asus zenfone 5?

 

Από αυτά που έχω διαβάσει είναι αξιόλογη επιλογή, με χαμηλό sar και καλή υποστήριξη από την ASUS. Σε γειτονικό φόρουμ έχει αναλυτική συζήτηση και εμπειρίες ιδιοκτητών. Η μπαταρία δεν πρέπει να είναι πολύ ισχυρή. Άμα σου αρέσουν οι παντόφλες πήγαινε  για το Zenfone 6 που έχει δυνατή μπαταρία και βγαίνει 225$ περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, για κινητο απο 100 εως 160-170 vfm και οπωσδηποτε micro sd slot ποιο εχετε να μου προτεινετε? asus zenfone 5?

http://www.minideal.net/jiayu-g4s-smart-phone-mtk6592-octa-core-android-4-2-with-4-7inch-ips-screen-ram-2gb-rom-16gb.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

πρεπει να στειλω ενα κινητο σε εγγυηση πειτε μου λιγο πως να το στειλω ωστε να μην πληρωσω πολλα και να ερθει γρηγορα και να μην εχω καποιο θεμα με τελωνειο σας παρακαλω απαντηστε μου πριν της 12,30 γιατι πρπει να το στειλω σημερα οπωςδηποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...