Προς το περιεχόμενο

Λουκέτο στη δημοτική αστυνομία;


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο συμβαινει.

Μέσω ΕΠΑΛ τα παιδιά μαθαίνουν μια τεχνη, παιρνουν μια ειδικότητα και μετά ανάλογα αν ειναι στην ομάδα Α ή Β μπορουν να μπουν σε συγκεκριμένες σχολές.

 

 

Τωρα τρολαρεις; Δηλαδη ο Ψυκτικος θα παει που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Το ΣΧΟΛΕΙΟ δεν είναι για να ΜΑΘΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. (αυτό μας το έκαναν σαφές όσοι μας πρήζουν χρόνια τώρα για τον ανεξάρτητο εκπαιδευτικό ρόλο του σχολείου.

 

2. Ποτέ δεν είπα ότι τα ΙΕΚ είναι καλά ως έχουν. Το αντίθετο, Γι αυτό είπα ότι πρέπει να ενισχυθούν και να είναι η ξεκαθαρη επιλογή αυτών που θέλουν μεταλυκειακή επαγγελματική κατάρτιση. Όσοι την θέλουν πριν το λύκειο έχουν τις σχολές του ΟΑΕΔ.

 

3. Προσωπικά 1 φίλο είχα που παράτησε το Λύκειο και πήγε σχολή ΟΑΕΔ και έγινε τορναδόρος ... μια χαρά του βγήκε, περισσότερα ήξερε όταν οι συμμαθητές του τελίωναν ΤΕΙ και έλεγαν ότι ήξεραν CNC και 3πλάσια/4πλάσια χρήματα έβγαζε. Αυτό ίσως να μην είναι κανόνας αλλά θέλω να πω ότι και αυτές οι σχολές είναι μια επιλογή.

1. Το επαγγελματικο λυκειο κάνει αυτη τη δουλεια. Σου δινει τη γνωση για να ακολουθησεις ένα συγκεκριμένο επάγγελμα.

Π.χ. στην ειδικότητα της Γεωπονιας τροφιμων και περιβαλλοντος, κάνεις τα μαθήματα που θα έκανες στη πρωτη λυκείου στο κανονικο λυκειο και στη Β και Γ κάποια αντικαθιστονται με μαθήματα και εκπαίδευση πάνω στην ειδικότητά σου.

Ετσι μπορεις αν θέλεις ειτε να εργαστείς σαν βοηθός, είτε να προχωρησεις σε ένα ΤΕΙ, όχι σαν άσχετος, αλλά έχοντας ήδη γνωση των πραγμάτων.

 

2. Αυτο που σου λέω εγω, ειναι οτι εφοσον υπάρχουν εδω και δεκαετίες τα ΕΠΑΛ, τα άχρηστα ειναι τα ΙΕΚ που ουσιαστικά κάνουν την ιδια δουλειά, όχι τα ΕΠΑΛ.

 

Αν θέλουν να αναβαθμισουν τα ΙΕΚ θα πρεπει να τα κάνουν ΤΕΙ.

 

Οι σχολές ΟΑΕΔ απευθηνονται σε άλλο κοσμο, οχι σε αποφοιτους λυκείου. Κατα βάση σε γυμνασιου, οχι οτι φυσικά δε μπορει να πάει ο αποφοιτος λυκειου. Απλά το θεωρω χαζο, να κάνεις τοσα μαθηματα ωστε στο τέλος να βγεις...τορναδόρος οπως εγραψες στο επομενό σου παράδειγμα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απορώ γιατί κατήργησαν ειδικά την ειδικότητα υγείας και όχι ας πούμε τον οικονομικό

 

Θέλω να πιστεύω (δε μπορούμε να ξέρουμε αυτή τη στιγμή) ότι

 

- Έχουν κάτι στο μυαλό τους να κάνουν με αυτούς (πχ έχουν ελλείψεις σε τέτοιες ειδικότητες αλλού). 

- Υπάρχει υπερπροσφορά στο τομέα αυτό (αν και δεν μου φαίνεται πιθανό)

- Ίσως να κρίναν ότι αυτός ο τομέας υπολείτουργεί (ίσως γιατί απαιτεί και υλικοτεχνική υποδομή που τα λύκεια δεν έχουν)

 

1. Το επαγγελματικο λυκειο κάνει αυτη τη δουλεια. Σου δινει τη γνωση για να ακολουθησεις ένα συγκεκριμένο επάγγελμα.

Π.χ. στην ειδικότητα της Γεωπονιας τροφιμων και περιβαλλοντος, κάνεις τα μαθήματα που θα έκανες στη πρωτη λυκείου στο κανονικο λυκειο και στη Β και Γ κάποια αντικαθιστονται με μαθήματα και εκπαίδευση πάνω στην ειδικότητά σου.

Ετσι μπορεις αν θέλεις ειτε να εργαστείς σαν βοηθός, είτε να προχωρησεις σε ένα ΤΕΙ, όχι σαν άσχετος, αλλά έχοντας ήδη γνωση των πραγμάτων.

 

2. Αυτο που σου λέω εγω, ειναι οτι εφοσον υπάρχουν εδω και δεκαετίες τα ΕΠΑΛ, τα άχρηστα ειναι τα ΙΕΚ που ουσιαστικά κάνουν την ιδια δουλειά, όχι τα ΕΠΑΛ.

 

Αν θέλουν να αναβαθμισουν τα ΙΕΚ θα πρεπει να τα κάνουν ΤΕΙ.

 

Οι σχολές ΟΑΕΔ απευθηνονται σε άλλο κοσμο, οχι σε αποφοιτους λυκείου. Κατα βάση σε γυμνασιου, οχι οτι φυσικά δε μπορει να πάει ο αποφοιτος λυκειου. Απλά το θεωρω χαζο, να κάνεις τοσα μαθηματα ωστε στο τέλος να βγεις...τορναδόρος οπως εγραψες στο επομενό σου παράδειγμα..

 

τελικά αποφάσισα ότι όντως δεν αξίζει η φθορά των πλήκτρων.

 

Απλά δεν θες να καταλάβεις αυτό που διαβάζεις.

 

Συμφωνώ 100% μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τρολαρεις; Δηλαδη ο Ψυκτικος θα παει που;

Οχι βασικά κάποιοι έχετε πληρη αγνοια του εκπαιδευτικου συστήματος.

 

Αν θες να βγεις ψυκτικος πας ΕΠΑΛ στην ειδικοτητα ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ!!!

 

Απλό ε???

 

DrLo

σορρυ φιλε αλλά

δεν με ενδιαφέρει να έχω δικιο.

 

Σου γράφω τι κάνει το ΕΠΑΛ. Έχω τη γνωση, ειμαι μέσα στα πράγματα, τα ξέρω απο πρωτο χέρι.

Αν θεωρεις οτι πρέπει να καταργηθει κανένα προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βασικά κάποιοι έχετε πληρη αγνοια του εκπαιδευτικου συστήματος.

 

Αν θες να βγεις ψυκτικος πας ΕΠΑΛ στην ειδικοτητα ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ!!!

 

Απλό ε???

Και γιατι να μην συγχωνευσουν το ΕΠΑΛ με το ΟΑΕΔ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να μην συγχωνευσουν το ΕΠΑΛ με το ΟΑΕΔ;

Γιατι το ΕΠΑΛ ειναι λυκειο βρε παπι.

 

Ο ΟΑΕΔ ειναι επαγγελματικη σχολή. Παιρνεις πτυχιο ειδικότητας.

 

Στο ΕΠΑΛ παιρνεις και απολυτηριο λυκειου και πτυχιο ειδικότητας.

 

Οι σχολές του ΟΑΕΔ ειναι για άτομα που έχουν τελειώσει απλά ένα γυμνάσιο, έχουν κάνει λάθος και δε πηγαν σε επαγγελματικό η απλά για τυπους που τελείωσαν γενικο λυκειο και αποφάσισαν τελικά οτι θέλουν να μαθουν μια τέχνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το ΕΠΑΛ ειναι λυκειο βρε παπι.

 

Ο ΟΑΕΔ ειναι επαγγελματικη σχολή. Παιρνεις πτυχιο ειδικότητας.

 

Στο ΕΠΑΛ παιρνεις και απολυτηριο λυκειου και πτυχιο ειδικότητας.

Οπου επαλ = τεε αλα 2000-4; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που το θέμα μας ειναι η δημοτικη αστυνομία, είχε προταθεί πριν κάμποσο καιρό στο υπουργειο παιδείας, να υπάρξει αναβάθμιση των ΙΕΚ και να μπει η συγκεκριμένη θέση σαν ειδικότητα.

Κάτι σαν "υπαλληλος δημοτικης αστυνομίας" ξέρω γω.

 

Υπήρχαν ειδικότητες όπως "φυλακες μουσειου", ειχαν βγάλει και προσφατα και "υπαλληλοι σεκιουριτι", αλλά αυτοι νομίζω χρειάζονταν μια άλλη πιστοποιηση

 

Αρα μετα το γυμνασιο εχεις:

1) Να πας γενικο λυκειο (μπου του γου, πως λεγεται τωρα; ) 

2) Να πας ΕΠΑΛ (πρωξν τεε)

3) ΟΑΕΔ (οαεδ)

Ακριβως.

 

(Για το πρωτο που ρωτάς, ενιαια λέγονται κανονικα...απλά τα αποκαλουμε "γενικα" για να τα ξεχωρισουμε απ τα "ειδικά" της ειδικης αγωγης -Α.Με.Α- )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βασικά κάποιοι έχετε πληρη αγνοια του εκπαιδευτικου συστήματος.

 

Αν θες να βγεις ψυκτικος πας ΕΠΑΛ στην ειδικοτητα ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ!!!

 

Απλό ε???

 

DrLo

σορρυ φιλε αλλά

δεν με ενδιαφέρει να έχω δικιο.

 

Σου γράφω τι κάνει το ΕΠΑΛ. Έχω τη γνωση, ειμαι μέσα στα πράγματα, τα ξέρω απο πρωτο χέρι.

Αν θεωρεις οτι πρέπει να καταργηθει κανένα προβλημα.

 

Δουλευεις σε καποιο ΕΠΑΛ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ακριβως.

 

 

 

Ε τοτε γιατι να υπαρχουν δυο τεχνικα; Δηλαδη γενικο και οαεδ ειναι για αυτους που εχουν παρει την αποφαση ζωης τους και το επαλ ειναι για αυτους που ειναι στο "ετσι-κι-ετσι";

btw εχεις κανα dataflow του εκπαιδευτικου; Μπορει να μιλαμε για επαλ, γενικο και οαεδ, αλλα εγω θυμαμαι οτι ηταν πολλα περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευεις σε καποιο ΕΠΑΛ?

Οχι.

 

 

 

Ε τοτε γιατι να υπαρχουν δυο τεχνικα; Δηλαδη γενικο και οαεδ ειναι για αυτους που εχουν παρει την αποφαση ζωης τους και το επαλ ειναι για αυτους που ειναι στο "ετσι-κι-ετσι";

btw εχεις κανα dataflow του εκπαιδευτικου; Μπορει να μιλαμε για επαλ, γενικο και οαεδ, αλλα εγω θυμαμαι οτι ηταν πολλα περισσοτερα.

Μη μπερδευεσαι.

 

Στα ξαναλέω.

 

Και στις 3 περιπτωσεις μπορει κάποιος να έχει πάρει αποφαση ζωής.

 

Απλά στη περιπτωση του ΟΑΕΔ, μπορει να τελείωσε ο άνθρωπος Ενιαίο Λύκειο, να κατάλαβε οτι έκανε λάθος και να πάει να βγάλει μια ειδικότητα στον ΟΑΕΔ. Μπορει επισης να πάει και σε ΙΕΚ.

(γιαυτο θεωρω αχρηστα τα ΙΕΚ :P )

 

Εδω αυτο που μου ζητας.

http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...