Προς το περιεχόμενο

Λουκέτο στη δημοτική αστυνομία;


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βαλτου τη συνταξη στα 100 ευρω και τελος.

Μαζί σου. Πως θα ζησει??

 

Σκοπός ειναι να του βάλεις μια συνταξη που θα μπορει να επιβιώσει (βάλτου 500 ευρω ξέρω γω η ανάλογα με το τι εισοδήματα υπάρχουν σπιτι...ι). Μη ξεχνάς οτι τη πηρε νομιμα τη συνταξη, άσχετα αν ειναι άδικο για εμάς.

 

Δε διαφωνω με το σκεπτικό σου, αλλά δε φταιει αυτος που εκμεταλλευτηκε έναν άδικο νομο.

 

Εξου και το γεγονος που γκαριζω πως για τα πάντα φταιει ο εκάστοτε πολιτικος και όχι ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδελφέ.

ΔΕΝ μπορεις να κάνεις κάτι για τέτοιους ανθρωπους. Εγινε. Ουτε να τους κόψεις τη συνταξη μπορεις, ούτε τιποτε. Νομιμα την πήραν βάση των τότε άδικων νόμων. 

Τι παει να πει "εγινε";;;;;;!!!!!!!! Οι 32423423 φοροι που μπαινουν ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ δηλαδη τι ειναι; παρανομοι; Μια χαρα μπορει να βγει νομος που να λεει οτι θα παρουν συνταξεις αναλογα με τις εισφορες που εδωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου. Θα ηταν καλυτερα να υπαρχουν δυο κλαδακια μετα το γυμνασιο. Ενα για τεχνικη εκπαιδευση δηλαδη ΤΕΕ/ΟΑΕΔ/ΙΕΚ/και_οτι_αλλο_μου_διαφευγει και ενα κλαδακι για πανεπιστημιακη εκπαιδευση (κατι που θα βαραει το ρολο του λυκειουτ)

Εγώ πιστεύω ένα παιδί 15 χρονών (που κάπου εκεί θα τελειώνει το γυμνάσιο, +/-1 έτος) δεν είναι έτοιμο να επιλέξει τεχνικό ή πανεπιστημιακό κλάδο. Άρα θεωρώ πως το γενικό λύκειο ορθώς υπάρχει, ακόμα και αν πολλοί μέσα από εκεί καταλήγουν τελικά σε ΙΕΚ, ΟΑΕΔ ή και τίποτα.

Βέβαια, ακόμα και αυτό που λες να γινόταν, πάλι θεωρώ πως θα απαιτούνταν τα ίδια χρόνια εκπαίδευσης, άρα θα υπήρχε το ίδιο εκπαιδευτικό ίδρυμα, αλλά με άλλο όνομα. Με τη διαφορά ότι ο μαθητής θα έπρεπε να αποφασίζει πολύ νωρίτερα την κλίση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μπορει να βγει νομος που να λεει οτι θα παρουν συνταξεις αναλογα με τις εισφορες που εδωσαν.

Αν βγει ένας τέτοιος νόμος τότε το συζητάμε.

 

 

Οι 32423423 φοροι που μπαινουν ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ δηλαδη τι ειναι; παρανομοι;

 

 

Ειναι παρατυποι και ανηθικο σαν πράξη. Παράνομο ειναι κάτι που δεν έχει ψηφιστει.

Εφοσον το ψηφίζει η βουλη δε μπορεις να πεις κουβέντα όσο άδικο και αν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ένα παιδί 15 χρονών (που κάπου εκεί θα τελειώνει το γυμνάσιο, +/-1 έτος) δεν είναι έτοιμο να επιλέξει τεχνικό ή πανεπιστημιακό κλάδο. Άρα θεωρώ πως το γενικό λύκειο ορθώς υπάρχει, ακόμα και αν πολλοί μέσα από εκεί καταλήγουν τελικά σε ΙΕΚ, ΟΑΕΔ ή και τίποτα.

Βέβαια, ακόμα και αυτό που λες να γινόταν, πάλι θεωρώ πως θα απαιτούνταν τα ίδια χρόνια εκπαίδευσης, άρα θα υπήρχε το ίδιο εκπαιδευτικό ίδρυμα, αλλά με άλλο όνομα. Με τη διαφορά ότι ο μαθητής θα έπρεπε να αποφασίζει πολύ νωρίτερα την κλίση του.

Στο ΟΑΕΔ μπαινεις μετα το γυμνασιο (αν δε κανω λαθος, τουλαχιστον ενας φιλος μου μπηκε μετα το γυμνασιο). Για το αλλο που λες με το οτι δεν μπορουν να επιλεξουν σε μικρη ηλικια.. μα τα ΤΕΕ ηταν ειδικοτητες. 

 

Αν βγει ένας τέτοιος νόμος τότε το συζητάμε.

 

Ειναι παρατυποι και ανηθικο σαν πράξη. Παράνομο ειναι κάτι που δεν έχει ψηφιστει.

Εφοσον το ψηφίζει η βουλη δε μπορεις να πεις κουβέντα όσο άδικο και αν ειναι.

Τοτε τι μας λες οτι, οτι εγινε εγινε;

post-216584-0-93562200-1373402551_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε τι μας λες οτι, οτι εγινε εγινε;

Οσο νομιμες ειναι οι αναδρομικές εισφορές που πληρωνω σα χαζος, άλλο τοσο νομιμες ειναι και εκεινες οι συντάξεις του 80.

Αυτο σου λέω.

 

Αν σου φαινεται παράλογο, μπορεις να διαμαρτυρηθεις στον υπουργο οικονομικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΟΑΕΔ μπαινεις μετα το γυμνασιο (αν δε κανω λαθος, τουλαχιστον ενας φιλος μου μπηκε μετα το γυμνασιο). Για το αλλο που λες με το οτι δεν μπορουν να επιλεξουν σε μικρη ηλικια.. μα τα ΤΕΕ ηταν ειδικοτητες.

Μάλλον έχεις δίκιο. Απλά από ΤΕΕ (πλέον λέγονται ΕΠΑΛ νομίζω) έχεις επιλογή να περάσεις και σε ΤΕΙ όταν τελειώσεις. Αν καταργηθεί αυτό, πιστεύω θα πάνε πολύ περισσότερα παιδιά στο γενικό λύκειο. Άρα θα'ναι πάνω κάτω το ίδιο, θα κλείσεις μερικά ΕΠΑΛ, θα ανοίξεις μερικά γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drlo δηλαδη υποστηριζεις οτι ειναι θετικο να μην βγαινουν τεχνίτες στην Ελλάδα?

 

 

Γιατί οι σχολές του ΟΑΕΔ ή κάποια ΙΕΚ τι βγάζουν ? Μπαλαρίνες ?

 

 

 

 

 

BTW,

 

Ο ρόλος του λυκείου δεν είναι η επαγγελματική κατάρτιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις δίκιο. Απλά από ΤΕΕ (πλέον λέγονται ΕΠΑΛ νομίζω) έχεις επιλογή να περάσεις και σε ΤΕΙ όταν τελειώσεις. Αν καταργηθεί αυτό, πιστεύω θα πάνε πολύ περισσότερα παιδιά στο γενικό λύκειο. Άρα θα'ναι πάνω κάτω το ίδιο, θα κλείσεις μερικά ΕΠΑΛ, θα ανοίξεις μερικά γενικά.

Αυτο συμβαινει.

Μέσω ΕΠΑΛ τα παιδιά μαθαίνουν μια τεχνη, παιρνουν μια ειδικότητα και μετά ανάλογα αν ειναι στην ομάδα Α ή Β μπορουν να μπουν σε συγκεκριμένες σχολές.

 

Πολύ καλό σαν ιδεα για άτομα τα οποια δε θέλουν να παρακολουθήσουν μαθήματα που ουσιαστικά δε θα τους χρησιμευσουν και δε κυνηγάνε πολυτεχνεια, ΑΣΟΕ και τέτοιες σχολές...

 

Τα Γενικά με τα ΕΠΑΛ ομως δεν έχουν καμια σχέση.

 

Η κατάργησή τους δε βοηθάει σε κάτι.

 

Αντιθετα η κατάργηση των ΙΕΚ θα με έβρισκε συμφωνο.

Αχρηστος θεσμός που δεν αναγνωριζεται πουθενά στην αγορα, παρά μονο αν κάνεις κάτι δικό σου...Κάτι που πλέον σου δινει και ο ΟΑΕΔ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι σχολές του ΟΑΕΔ ή κάποια ΙΕΚ τι βγάζουν ? Μπαλαρίνες ?

Εχω τοποθετηθει παραπάνω. Μπορεις να διαβάσεις.

Και γενικά ριχτε μια ματιά στο τι ακριβως κάνουν τα ΕΠΑΛ και τι κάνει ένα ΙΕΚ η μια σχολη του ΟΑΕΔ. Τα έχετε ψιλομπερδέψει κάτι.

 

ΤΟ ΕΠΑΛ ΕΙΝΑΙ ΛΥΚΕΙΟ.

 

εγώ απορώ γιατί κατήργησαν ειδικά την ειδικότητα υγείας και όχι ας πούμε τον οικονομικό

Γιατι ειναι άσχετοι.

 

Σε μια χωρα που έχει ανάγκη τα άτομα στην υγεία και υπάρχει πληθωρα διοικητικων και οικονομικων αυτοι καταργουν την ειδικοτητα που ειναι αναγκαία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που και ως που ο ΟΑΕΔ κάνει καλυτερη δουλειά απ τα σχολεία?

Αντιληφθείτε...ΑΛΛΟ πράγμα κάνει ο ΟΑΕΔ άλλο το τεχνικό σχολείο.

Στο τεχνικό σχολείο μαθαίνεις βασικά πράγματα που πρέπει να ξέρει ένα παιδί λυκείου και συγχρόνως επικεντρωνεσαι σε μια ειδικότητα.

Στο ΟΑΕΔ ασχολείσαι καθαρά με την ειδικότητα

 

1. Το ΣΧΟΛΕΙΟ δεν είναι για να ΜΑΘΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. (αυτό μας το έκαναν σαφές όσοι μας πρήζουν χρόνια τώρα για τον ανεξάρτητο εκπαιδευτικό ρόλο του σχολείου.

 

2. Ποτέ δεν είπα ότι τα ΙΕΚ είναι καλά ως έχουν. Το αντίθετο, Γι αυτό είπα ότι πρέπει να ενισχυθούν και να είναι η ξεκαθαρη επιλογή αυτών που θέλουν μεταλυκειακή επαγγελματική κατάρτιση. Όσοι την θέλουν πριν το λύκειο έχουν τις σχολές του ΟΑΕΔ.

 

3. Προσωπικά 1 φίλο είχα που παράτησε το Λύκειο και πήγε σχολή ΟΑΕΔ και έγινε τορναδόρος ... μια χαρά του βγήκε, περισσότερα ήξερε όταν οι συμμαθητές του τελίωναν ΤΕΙ και έλεγαν ότι ήξεραν CNC και 3πλάσια/4πλάσια χρήματα έβγαζε. Αυτό ίσως να μην είναι κανόνας αλλά θέλω να πω ότι και αυτές οι σχολές είναι μια επιλογή.

 

 

Άσχετο αλλά και στα ΙΕΚ...εκπαιδευτικοι διδάσκουν...

Πραγματικά άσχετο. Είπε κανείς ότι διδάσκουν αστρονάυτες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW,

 

Ο ρόλος του λυκείου δεν είναι η επαγγελματική κατάρτιση.

Μα για αυτό τον λόγο αντιτάχθηκα εξαρχής στην γνώμη περί κατάργησης του λυκείου, είτε λέγεται γενικό είτε επαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΤΟ ΕΠΑΛ ΕΙΝΑΙ ΛΥΚΕΙΟ.

 

Ρε φίλε πραγματικά ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν αξίζει η φθορά των πλήκτρων μου να σου απαντάω.

 

είπε κανείς ότι είναι χωροδιδασκαλείο ?

 

είναι λύκειο.

 

Αυτό που λέμε είναι ότι ο εκπαιδευτικός ρόλος του Λυκείου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ (κανονικά) αυτός του ΕΠΑΛ , δηλαδή η επαγγελματική κατάρτιση. 

 

Πραγματικά δε ξέρω πως να το πω πιο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...