Προς το περιεχόμενο

Λουκέτο στη δημοτική αστυνομία;


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε πας καλα?

δε μου πεφτει λογος ποσα παιδια εχει,με ενοχλει να θελει συνταξη στα 35 με τη δικαιολογια οτι εχει παιδια.(προσεξε τη λεξη,συνταξη,ουτε αδεια,ουτε επιδομα,ουτε καποια αλλη ευνοικη μεταχειριση)

οι αλλες μαναδες που εχουν παιδια και δουλευουν και τα μεγαλωνουν δηλαδη πως τα καταφερνουν?

εκτος βεβαια και αν θες να γυρισουμε στο 1950 που δουλευανε μονο οι αντρες.

 

 

 

αλλος εξυπνος απο δω

εσυ οταν παντρευτεις,κανε καμια 10ρια παιδια ακομα κι αν εισαι ανεργος

και μετα να απαιτησεις συνταξη απο τα 25.

δεν ηρεμεις λιγο λεω εγω , παντρεμενος ειμαι και δεν θα μου πεις ποσα παιδια θα κανω ,και επισης ο νομος για την μητερα με ανηλικα τεκνα ισχυει για ολες τις μαναδες και οχι αποκλειστικα για τις μαναδες του δημοσιου τομεα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η νομισματική αυτοτέλεια απο μόνη της δεν λέει τίποτα.

Δικό της νόμισμα έχει η Βουλγαρία (και ένα σωρό άλλες ευρωπαϊκές χώρες) και δεν τρώνε με χρυσά κουτάλια.

Εκτός αν νομίζουν κάποιοι ότι θα τυπώσουμε μερικές χιλιάδες τόνους χαρτί για χρήμα και θα' ναι όλα όπως πριν. :huh:

Πχ, τι αξία έχει αυτό;

 

 

Συγκρίνεις τώρα με Ζιμπάμπουε και Βουλγαρία σαν να υπάρχει κάποια ομοιότητα με αυτές τις χώρες.Η ισοπέδωση σε αυτή τη χώρα είναι το νούμερο ένα σπορ μας.

Γιατί δεν συγκρίνεις με την Ελλάδα του 1986-87 ή του 90 που ήμαστε υπο χρεωκοπία.Οι υποτιμήσεις εκείνη την εποχή ουσιαστικά μας έσωσαν.Δεν λέω ότι από μόνες τους σώζουν την κατάσταση αλλά είναι σημαντικό εργαλείο που αν δεν το έχεις φτάνεις στο σημείο που ήμαστε εμείς τώρα.Πήραμε από την αγορά 40-50 δις  σε φόρους και μέτρα επειδή δεν μπορούσες να κόψεις χρήμα.

Η αμερική έκοψε χρήμα, η Αγγλία το ίδιο.Η αμερική ανέκαμψε μέσα σε μικρό σχετικό διάστημα.Η αγγλία θα είχε φουντάρει αν δεν είχε δικό της νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά τους Δημόμπατσους έπρεπε να τους περνάνε τέστ αντίληψης όπου μόνο οι κορυφαίοι να προσλαμβάνονταν. Τα πτυχία που έχουν μερικοί να τα χέσω αν είναι ζώα. 

 

Με την ίδια λογική να τους μεταθέσουν στην Αστυνομία και για κάθε έναν που μετατίθεται να βγαίνει έξω ένας αστυνομικός. ΜΟΝΟ έτσι.

 

Επίσης ευκαιρία είναι να λειτουργήσει σωστά η τροχαία. Τέλος επιτέλους στα ζώα που δεν φοράνε ζώνη, κράνος, δεν βγάζουν φλάς και γενικά κάνουν ότι μαλακία θέλουν σκεπτόμενοι μόνο τον εαυτό τους. Και όποιος κυκλοφορεί καθημερινά με δικό του όχημα γνωρίζει τη σημασία των παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν συγκρίνεις με την Ελλάδα του 1986-87 ή του 90 που ήμαστε υπο χρεωκοπία.Οι υποτιμήσεις εκείνη την εποχή ουσιαστικά μας έσωσαν.Δεν λέω ότι από μόνες τους σώζουν την κατάσταση αλλά είναι σημαντικό εργαλείο που αν δεν το έχεις φτάνεις στο σημείο που ήμαστε εμείς τώρα.Πήραμε από την αγορά 40-50 δις  σε φόρους και μέτρα επειδή δεν μπορούσες να κόψεις χρήμα.

Η αμερική έκοψε χρήμα, η Αγγλία το ίδιο.Η αμερική ανέκαμψε μέσα σε μικρό σχετικό διάστημα.Η αγγλία θα είχε φουντάρει αν δεν είχε δικό της νόμισμα.

Αστοχος!

Καταρχάς καμια σχέση Ελλάδα του τότε με τώρα.

 

Η Αμερική ακόμα σε κρίση.Δεν είναι μεγάλη καμιά σχέση με την δικιά μας αλλά βρίσκεται και αυτή σε ύφεση και φοβούνται χειρότερα.

 

Αλλά και καμιά σχέση η Ελλάδα με Αγγλία και Ηπα σαν μέγεθος.Ετσι δεν είναι?

 

Και έχουν βιομηχανίες και υπηρεσίες και ΟΡΓΑΝΩΣΗ σε άλλο επίπεδο.Και τα συνδικάτα τους εκεί καμιά σχέση με τους νταβατζήδες εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις τώρα με Ζιμπάμπουε και Βουλγαρία σαν να υπάρχει κάποια ομοιότητα με αυτές τις χώρες.Η ισοπέδωση σε αυτή τη χώρα είναι το νούμερο ένα σπορ μας.

Γιατί δεν συγκρίνεις με την Ελλάδα του 1986-87 ή του 90 που ήμαστε υπο χρεωκοπία.Οι υποτιμήσεις εκείνη την εποχή ουσιαστικά μας έσωσαν.Δεν λέω ότι από μόνες τους σώζουν την κατάσταση αλλά είναι σημαντικό εργαλείο που αν δεν το έχεις φτάνεις στο σημείο που ήμαστε εμείς τώρα.Πήραμε από την αγορά 40-50 δις  σε φόρους και μέτρα επειδή δεν μπορούσες να κόψεις χρήμα.

Η αμερική έκοψε χρήμα, η Αγγλία το ίδιο.Η αμερική ανέκαμψε μέσα σε μικρό σχετικό διάστημα.Η αγγλία θα είχε φουντάρει αν δεν είχε δικό της νόμισμα.

Απο που προκύπτει αυτή η ανωτερότητα ημών, σε σχέση με την Βουλγαρία; (εντάξει, η Ζιμπάμπουε ήταν ακραίο παράδειγμα)

Τέτοια νοοτροπία έχουμε, ότι είμαστε κάτι ανώτερο απ' αυτό που πραγματικά είμαστε και γι' αυτό και κανένας (ούτε καν στα Βαλκάνια) δεν μας συμπαθεί.

Απ' την άλλη συγκρίνεις το μόρφωμα που λέμε για χώρα, με τις ΗΠΑ  :huh: και την Αγγλία; Το μεγαλύτερο οικονομικό κέντρο της Ευρώπης και ένα απ' τα μεγαλύτερα του κόσμου είναι στο Λονδίνο. Τι συγκρίνουμε δηλαδή τώρα;

Last but not least, το κόψιμο τόσων δις χρήματος χωρίς να υπάρχει αντιστοιχία με την οικονομία και την παραγωγή, οδηγεί άμεσα σε υπερ-πληθωρισμό. Ειλικρινά, είναι το μόνο που μας λείπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα αντε να κάνουμε και λίγη πλάκα.{.Δεν είναι}

 

Ξέρετε ποιοι μας συμπαθούν ή έχουμε σαν λαός πολλές ομοιότητες?

 

Με τους ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΥΣ.

Τυχαίο?Δεν νομίζω ρε γαμώτο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα αντε να κάνουμε και λίγη πλάκα.{.Δεν είναι}

 

Ξέρετε ποιοι μας συμπαθούν ή έχουμε σαν λαός πολλές ομοιότητες?

 

Με τους ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΥΣ.

Τυχαίο?Δεν νομίζω ρε γαμώτο μου.

 

Μα συμπαθουν ή εμεις τους συμπαθουμε χωρις αυτοι να ξερουν ουτε κατα που πεφτει το ελλαντα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε πας καλα?

δε μου πεφτει λογος ποσα παιδια εχει,με ενοχλει να θελει συνταξη στα 35 με τη δικαιολογια οτι εχει παιδια.(προσεξε τη λεξη,συνταξη,ουτε αδεια,ουτε επιδομα,ουτε καποια αλλη ευνοικη μεταχειριση)

οι αλλες μαναδες που εχουν παιδια και δουλευουν και τα μεγαλωνουν δηλαδη πως τα καταφερνουν?

εκτος βεβαια και αν θες να γυρισουμε στο 1950 που δουλευανε μονο οι αντρες.

 

 

 

αλλος εξυπνος απο δω

εσυ οταν παντρευτεις,κανε καμια 10ρια παιδια ακομα κι αν εισαι ανεργος

και μετα να απαιτησεις συνταξη απο τα 25.

 

 

Ρε πας καλά; Ποια τρίτεκνη απαιτεί σύνταξη και δεν το ξέρω; 

Και αν ποτέ δόθηκε αυτή η σύνταξη, δεν δόθηκε επειδή η τρίτεκνη μάνα το ήθελε, αλλά επειδή την έδωσε το κράτος. Αν είναι κι εγώ θέλω σύνταξη, θα μου δώσετε; 

 

Και για ποιες άλλες μάνες μιλάς; Αυτές με δύο τέκνα, αυτές με ένα, ή αυτές με δέκα;

Λογικό είναι ότι όσα περισσότερα παιδιά έχεις, τόσο δυσκολότερο να τα μεγαλώσεις.

 

Η αδικία στην προκειμένη περίπτωση ήταν ότι οι μάνες με τα τρία παιδιά έπαιρναν όσα κι αυτές με τα 4 ή περισσότερα. 

Και ακόμα μεγαλύτερη αδικία ήταν στις μάνες που είχαν πολλές παντρέψει κιόλας τα παιδιά τους και είχαν γλιτώσει, και στα 45 τους έκαναν τρίτο και έπαιρναν και παίρνουν ίσως ακόμα, δεν είμαι σίγουρος, το επίδομα για τρία τέκνα.

Και ακόμα μεγαλύτερη μαλακία ήταν το επίδομα που έπαιρνε κάθε μάνα αν είχε τρία παιδιά και πάνω, ό,τι ηλικία και να είχε. Και έβλεπες ξαφνικά κάτι 60άρες από το τίποτα να παίρνουν επίδομα πολύτεκνου, ενώ τα παιδιά όχι είχαν μεγαλώσει, αλλά πήγαιναν για δισέγγονα οι ίδιες. Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα συμπαθουν ή εμεις τους συμπαθουμε χωρις αυτοι να ξερουν ουτε κατα που πεφτει το ελλαντα;

Σχετικά ειναι όλα!

Ενας που δεν εχει παει ποτέ του σχολείο στη ζωή του δε μας ξέρει ακόμα και αν μένει απέναντι στη Τουρκία.

Οι λατινογλωσσες χώρες έχουν διδαχθεί για την Ελλάδα όπως και όλες οι Ευρωπαϊκές! Αντίθετα αν ρωτήσεις Κινέζο πιθανότατα δεν θα εχει ιδέα όπως δε θα ξέρει ούτε που ειναι η Αργεντινή η Ισπανία κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα αντε να κάνουμε και λίγη πλάκα.{.Δεν είναι}

 

Ξέρετε ποιοι μας συμπαθούν ή έχουμε σαν λαός πολλές ομοιότητες?

 

Με τους ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΥΣ.

Τυχαίο?Δεν νομίζω ρε γαμώτο μου.

Έχουμε και οι δύο κυανόλευκη σημαία κιόλας! 47b20s0.gif

 

Πόσο παραπάνω συμβολισμό μπορεί να ζητήσει κανείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά ειναι όλα!

Ενας που δεν εχει παει ποτέ του σχολείο στη ζωή του δε μας ξέρει ακόμα και αν μένει απέναντι στη Τουρκία.

Οι λατινογλωσσες χώρες έχουν διδαχθεί για την Ελλάδα όπως και όλες οι Ευρωπαϊκές! Αντίθετα αν ρωτήσεις Κινέζο πιθανότατα δεν θα εχει ιδέα όπως δε θα ξέρει ούτε που ειναι η Αργεντινή η Ισπανία κτλ

 

Πολύ άτυχο παράδειγμα οι κινέζοι... ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ άτυχο παράδειγμα οι κινέζοι... ^_^

Καθόλου! Οντως δε ξέρει μεγάλο ποσοστό τους! Εσκεμμένα αναφέρθηκα σε αυτούς διότι ειναι χώρα με τεράστιο πολιτισμό!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πας καλά; Ποια τρίτεκνη απαιτεί σύνταξη και δεν το ξέρω; 

Και αν ποτέ δόθηκε αυτή η σύνταξη, δεν δόθηκε επειδή η τρίτεκνη μάνα το ήθελε, αλλά επειδή την έδωσε το κράτος. Αν είναι κι εγώ θέλω σύνταξη, θα μου δώσετε; 

 

Και για ποιες άλλες μάνες μιλάς; Αυτές με δύο τέκνα, αυτές με ένα, ή αυτές με δέκα;

Λογικό είναι ότι όσα περισσότερα παιδιά έχεις, τόσο δυσκολότερο να τα μεγαλώσεις.

 

Η αδικία στην προκειμένη περίπτωση ήταν ότι οι μάνες με τα τρία παιδιά έπαιρναν όσα κι αυτές με τα 4 ή περισσότερα. 

Και ακόμα μεγαλύτερη αδικία ήταν στις μάνες που είχαν πολλές παντρέψει κιόλας τα παιδιά τους και είχαν γλιτώσει, και στα 45 τους έκαναν τρίτο και έπαιρναν και παίρνουν ίσως ακόμα, δεν είμαι σίγουρος, το επίδομα για τρία τέκνα.

Και ακόμα μεγαλύτερη μαλακία ήταν το επίδομα που έπαιρνε κάθε μάνα αν είχε τρία παιδιά και πάνω, ό,τι ηλικία και να είχε. Και έβλεπες ξαφνικά κάτι 60άρες από το τίποτα να παίρνουν επίδομα πολύτεκνου, ενώ τα παιδιά όχι είχαν μεγαλώσει, αλλά πήγαιναν για δισέγγονα οι ίδιες. Δ

 

παρατηρεις τι γραφω και τι απαντας?

εγω εγραψα για τους απαραδεκτους συνταξιοδοτικους νομους που παιρνανε συνταξεις τρελλες και απο απαραδεκτες μικρες ηλικιες με ελεεινα προνομια,τα οποια πληρωνουμε εμεις τωρα,και μου λες ο,τι να ναι

 

 

 

δεν ηρεμεις λιγο λεω εγω , παντρεμενος ειμαι και δεν θα μου πεις ποσα παιδια θα κανω ,και επισης ο νομος για την μητερα με ανηλικα τεκνα ισχυει για ολες τις μαναδες και οχι αποκλειστικα για τις μαναδες του δημοσιου τομεα....

 

κανε οσα παιδια θες,μονο μη ζητας λεφτα απο μενα για συνταξη στα 35

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...